PDA

Zobacz pełną wersję : ACR - która czarno-biała przestrzeń?



tryton
13-04-2008, 08:56
Witam.

Chciałbym spytać czym się różni od siebie zapisanie RAW'a po obróbce w ACR i konwersji do b&w w przestrzeni GRAY GAMMA 1.8 i w przestrzeni GRAY GAMMA 2.2. Jedyne, co zauważyłem to inny kontrast po zapisie w 1.8 pomiędzy tym co widziałem zapisując w ACR a tym co oglądam w ACDSee. Pewnie to analogiczny problem do wątku, w którym pytałem czemu zapisując w przestrzeni Adobe RGB mam lekko wyblakłe kolory na ACDSee http://canon-board.info/showthread.php?t=32090 .
Jednak nie znalazłem nic o przestrzeniach czarno - białych i chciałbym uzupełnić swą wiedzę na ich temat na tyle żeby wiedzieć, kiedy GRAY GAMMA 1.8 a kiedy GRAY GAMMA 2.2 i dlaczego.

Pozdrawiam.

tryton
22-04-2008, 22:47
Po długim oczekiwaniu na odpowiedź ponawiam pytanie.
Może chociaż Janusz pomoże :)

Mellan
23-04-2008, 00:49
Janusz napewno pomoże, tylko zdaje się, że popłynął. To człowiek o wielkiej wiedzy, ale ograniczonym czasie, mój wielki szacunek.
Nie potrafię ci odpowiedzieć na twoje wątpliwości, mogę mówić jedynie o własnych doświadczeniach. Uzyskuję najlepsze efekty konwertując do bw nie w acr,a dopiero w ps, obraz-mieszaj kanały, z użyciem pomarańczowego filtra,troche zabawy krzywymi, zapisuję tiffa, a na koniec konwertuję do srgb by mieć jpega do pokazów.

Misiaque
23-04-2008, 09:21
Poczytaj sobie co to jest współczynnik gamma i Ci się rozjaśni.

tomdz
23-04-2008, 09:25
Mówiąc krótko - 2.2. Skoro przyjmuje się, że monitory kalibrowane są do gammy 2.2, to powinno się używać przestrzeni o takiej samej gamma, niezależnie od tego, czy to kolor czy BW.