PDA

Zobacz pełną wersję : [fotogram] Dom Dziecka nr 1 Tarnow



fotogram
11-04-2008, 19:53
1.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_5464.jpg

2.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_5383.jpg

3.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_5105.jpg

4.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_4895.jpg

5.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_5297.jpg

6.
http://www.dokumentalista.pl/images/stories/04_kwiecien/kamyk_dom_dziecka/IMG_4931.jpg

caly reportaz na http://www.dokumentalista.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=213

no i czekam na krytyke ;)

Pramo
13-04-2008, 03:00
Witaj
Temat niezmiernie ciężki.
...Przeglądam w kółko te foty i gdyby nie tytuł, to trudno by było się domyślić... co one mówią.
Pozdrawiam

fotogram
13-04-2008, 08:51
Kiedy znalazlem sie pierwszy raz w domu dziecka, moje stereotypowe patrzenie na owa instytuacje podpowiedzialo ze to "napewno nie tutaj".
Polecam kiedys odwiedzic podobna placowke w okolicy przypuszczam ze wrazenia beda zblizone.

Paenka
13-04-2008, 09:35
Wygląda czy nie wygląda to na dom dziecka to gdy pomyślę, że te dzieci nie mają rodziców, zostały porzucone lub odebrane rodzicom to jakoś dziwnie, smutno się robi.

janmar
13-04-2008, 11:13
Fotografia która porusza,nakazuje pomyslec,wzrusza.To wazniejsze niz jakosc techniczna.Trafnie wybrane B.W.Takie zdjecia przywracaja fotografii głębszy niz tylko estetyka sens.Pozdrawiam.

Soundman
13-04-2008, 17:52
Dokładnie gdyby były kolorowe niebyły by takie same.

fotogram
13-04-2008, 21:37
Zapraszam do monitorowania www.dokumentalista.pl w przeciagu ok 2 tygodni powinien pojawic sie material z drugiego tarnowskiego domu dziecka

Jarek Jaworski
13-04-2008, 21:59
Nie bede rozwodzil sie nad sama materia reportazu, raczej ocenie pojedyncze zdjecia. z tych pokazanych tu, najwyzej oceniam - 5.
Jest to co powinno byc na fotografii reportazowej. Moment, napiecie, sytuacja. Mimo iz to prosty kadr, nie mowi wprost, pozostawia niedopowiedzenie i umozliwia odbiorcy wiele interpretacji - tak trzymac.
3 - jest najladniejsza jesli chodzi o kadr, proporcje elementow. Troche pusta jesli chodzi o emocje ale fotografia elegancka i lekka

ewa_olsztyn
15-04-2008, 12:55
Wygląda czy nie wygląda to na dom dziecka to gdy pomyślę, że te dzieci nie mają rodziców, zostały porzucone lub odebrane rodzicom to jakoś dziwnie, smutno się robi.

Odebrane rodzicom? Paenka, bardzo duzo trzeba zrobić własnemu dziecku, żeby sąd je w końcu odebrał. Bardzo wiele dzieci znalazłoby nowych rodziców, gdyby nie to, że sądy rodzinne są niezrozumiale opieszałe w odbieraniu ich tak zwanym rodzicom :( To są właśnie te najsmutniesze dzieci w domach dziecka, mają "rodziców", a więc żadnej szansy na nowych, czyli na adopcję.

marekk_ok
15-04-2008, 19:29
Odebrane rodzicom? Paenka, bardzo duzo trzeba zrobić własnemu dziecku, żeby sąd je w końcu odebrał. Bardzo wiele dzieci znalazłoby nowych rodziców, gdyby nie to, że sądy rodzinne są niezrozumiale opieszałe w odbieraniu ich tak zwanym rodzicom :( To są właśnie te najsmutniesze dzieci w domach dziecka, mają "rodziców", a więc żadnej szansy na nowych, czyli na adopcję.

To prawda, procedury adopcyjne sa koszmarnie dlugie, czesto dochodzi opór "rodziców" naturalnych ktory utrudnia lub uniemozliwia adopcje.

LemonR
15-04-2008, 21:35
A mi brakuje koloru. Wiele osób pozbywa się koloru ze swoich zdjęć myśląc, że są wtedy bardziej artystyczne. Nic bardziej mylnego. Jestem za B&W ale tam gdzie jest jakaś gra światła. Zdjęcie 1 w takiej formie jest ok. Pozostałe widziałbym w kolorze.

janmar
15-04-2008, 21:43
Chciałbym zobaczyc w tym temacie kolor.Ale im bardziej sie w te fotki wgapiam tym bardziej czarno to widzę.

fotogram
15-04-2008, 23:21
LemonR bynajmniej ja do takich osob nie naleze, staram sie tez nie doszukiwac artyzmu w dokumencie subiektywnym
rozgranicz pojecia dokumentalista - artysta
czarnobiel dla mojej percepcji jest zancznie trafniejsza stad nawyk pozbywania sie koloru
moze wynika to tez czesciowo z ogladania masy zdjec Griffithsa, Streita, Raoty i im podobnych (choc Pedro jest czesciej postrzegany jako artysta a nie dokomentalista natomist ja sie w jego zdjeciach doszukuje wartosci stricte dokumentalnych ujetych w bardzo subiektywny sposob)

LemonR
19-04-2008, 14:13
Dokument i kolor, jedno nie wyklucza drugiego. Poza tym ja wyraziłem swoja opinię. Mnie nie interesuje twoja osoba, percepcja i to na kim się wzorujesz a jedynie zdjęcia. Co więcej po co tłumaczysz swoje zdjęcia. Dobre foto broni się samo. pozdr

fotogram
19-04-2008, 14:28
Nie bronie swoich zdjec tylko tlumacze ze usowanie koloru nie bylo podyktowane stylizacja zdjecia na 'bardziej artystyczne' a wymienionymi wczesniej powodkami.
Swoja droga czy ja napisalem cokolwiek o tym ze dokument i kolor sie wzajemnie wykluczaja??...

ewa_olsztyn
19-04-2008, 19:28
A dlaczego nie miałbyś bronić? No wiesz? Przecież każdy oceniający może mieć zły dzień, może nie zrozumieć Twojej intencji, może być przemądrzały i mało wrażliwy... Nie wypada się bronic szaleńczo, ale wyjaśnić, co poeta miał na myśli i odpowiedzieć krytykującemu - nawet wypada!

fotogram
19-04-2008, 22:26
Uwazam ze zdjec nie powinno sie bronic. Natomiast gdy komentujacy/oceniajacy zle odczytuje moja intencje wole to wyjasnic poprostu.

LemonR
20-04-2008, 06:44
Przecież każdy oceniający może mieć zły dzień, może nie zrozumieć Twojej intencji, może być przemądrzały i mało wrażliwy...

O mnie chodzi? Jestem przemądrzały bo ośmieliłem się napisać, że widziałbym kolor? dzięki


Uwazam ze zdjec nie powinno sie bronic. Natomiast gdy komentujacy/oceniajacy zle odczytuje moja intencje wole to wyjasnic poprostu.

Nie wyjaśniaj, a tym bardziej "jest czarno białe bo robi tak Griffiths, Streit, Raot" :shock:
Jeszcze raz przyjrzałem się zdjęciom. Ja widzę na nich radość i szczęśliwych ludzi. O tym, że jest to dom dziecka wiem tylko z tytułu. Chciałoby się tylko takie domy dziecka widywać. I patrząc na te zdjęcia ponownie pytam czemu nie kolor?
Co wcale nie oznacza, że oczekuję odpowiedzi.
I teraz najważniejsze: Nie jestem jakimkolwiek autorytetem w fotografii. Podkreślam jakimkolwiek. Więc jeśli moja opinia ci nie leży po prostu ją zignoruj. Ja tak robię, polecam.
pozdr

fotogram
20-04-2008, 09:17
Nie ignoruje zadnego komentarza dotyczacego moich zdjec.
"czarnobiel dla mojej percepcji jest zancznie trafniejsza stad nawyk pozbywania sie koloru
moze wynika to tez czesciowo z ogladania masy zdjec Griffithsa, Streita, Raoty"
Moze przeczytaj to kolo tuzina razy bo widze ze srednio jest to zrozumiale ...
Stosuje czarnobiel bo do mnie trafia lepiej, moze wynika to (to ze trafia do mnie lepiej) z tego we wychowalem sie na fotografiach czarnobialych.

LemonR
20-04-2008, 16:09
Cały czas niepotrzebnie się tłumaczysz. Jedni wolą B&W inni kolor, jedni proste kadry inni skośne itd itp. Pod zdjęciami napisałeś "czekam na krytykę" ale jednak wolisz "ochy i achy" rodem z plfoto.
Zdjęcia które do mnie trafiają trzymam w domu w albumie a pokazuje te które wydaje mi się, że trafią do odbiorcy.
A jeszcze jakbyś tak przed wciśnięciem spustu pogadał z tymi dzieciakami, spróbował zrozumieć co czują, wczuć się w ich sytuację a potem porobił zdjęcia to byłoby znacznie lepiej.
Mówisz, że wychowałeś się na fotografiach cz-b. Ale jakieś zasady kompozycji chyba są również w tym rodzaju fotografii czy nie?
Zdj1. Dzieciak wchodzący(chyba) do budynku wygląda na zadowolonego. Uwagę odwraca zaparkowany "poldek" i zachwiana geometria, ściany są krzywe.
Zdj2. Dzieciak wygląda na zadowolonego nigdy nie powiedziałbym, że jest z domu dziecka. Kompozycja może być.
Zdj3. Dwóch młodzieńców bawiących się. Zabawa kojarzy się z radością. To coś z prawej strony (chyba jakieś auto ) jest zupełnie niepotrzebne.
Zdj4. Dziewczyna układa włosy, śmieje sie jest zadowolona. Niepotrzebna nieostra maskotka w lewym górnym rogu.
Zdj5.Dwie dziewczynki bawiące się w pokoju o ponad przeciętnym standardzie. Znów nigdy nie powiedziałbym, że to dom dziecka. Znów zabawa=radość. Zdjęcie poruszone.
Zdj6. Elewacja budynku odwraca uwagę. Paskudne odbicie w okularach. Kompozycja - wolę nie mówić.
Naprawdę nie wiem co chciałeś pokazać.
Ale nie martw sie prości ludzie nie "rozumiom" artystów.
No i znowu się naraziłem.
To jak z tą krytyka ma być czy nie?
pozdr

Łukasz Unterschuetz
20-04-2008, 16:54
To ja też dołączę się do kolorowego frontu... nie wiem kolego Fotogramie czego oczekiwaleś od domu dziecka jak tam szedłeś, ale mam wrażenie że tego nie zastałeś i teraz starasz się to nadrobić czarnobiałą formą.

Nie wiem, może komuś się narażę, ale te dzieciaki nie wyglądają na specjalnie nieszczęśliwe, myślę, że nauczyły się żyć w warunkach jakie dał im los i czerpią szczęście z tego co mogą, czy to kanapki z dżemem czy gry w piłkę... więc może warto pójść tym tropem, jak wspomniał kolega wyżej pogadać z dzieciakami, wrócić tam jeszcze raz, posiedzieć z tydzień, dwa, miesiąc a nie skakać od razu do następnego domu dziecka...

slick
20-04-2008, 17:13
poszedłeś do domu dziecka z nadzieją na ciekawy fotoreportaż, ale będąc na miejscu nie wiedziałeś za bardzo, czego się "chwycić".
mniej więcej tak, jakbyś poszedł robić ślub, a narobiłeś fotek kościelnemu zbierającemu na tacę.
tak ja to widzę. bez urazy.
notabene, bardzo trudny temat.

fotogram
20-04-2008, 21:09
'Jedni wolą B&W inni kolor,' - a wiec idac za ciosem wole czarnobiel bynajmniej nie zw wzgledu na jakies wartosci artystyczne :)
Co do konkretnej krytyki - dzieki wlasnie czegos takiego oczekiwalem
Odnosnie samych rozmow zanim wogole wyciagnalem aparat spedzilem kilka godzin na rozmowach :)
Owszem nie zastalem tam tego co myslalem (o czym mozna przeczytac w pelnym reportazu) ze zastam lecz nie staram sie w zaden sposob wyeksponowac jakiegos smutku przez zastosowana czarnobiel dlatego ze smutku tam po prostu nie bylo
Co do samego powrotu tam kiedys napewno wroce przypuszczalnie jednak nie w ramach dokumentalisty

Jak juz wspomnial Lukasz
http://www.dokumentalista.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=217
Dom Dziecka nr 2 zapraszam

ewa_olsztyn
22-04-2008, 14:23
[QUOTE=LemonR;460817]O mnie chodzi? Jestem przemądrzały bo ośmieliłem się napisać, że widziałbym kolor? dzięki

No coś Ty Lemon - ujmowałam ogólnie, a jeżeli kogoś miałam na myśli, to siebie. Dużo sie mądrzę o cudzych zdjęciach, a z krytykami wiesz jak jest - dobrze wiedzą JAK, ale sami nie potrafią. Jestem tego doskonałym, przykładem :)

iREM
22-04-2008, 15:54
Przejrzałem całe fotoreportaże. Jestem pod wrażeniem. Mnie - ruszają, mają klimat i wcale dzieciaki nie muszą być nieuśmiechnięte!
Dodatkowe nieostrości, poruszenia i rozmycia nadają smaku.
Wydaje mi się że ocena pojedynczych kadrów mija się z celem, warto obejrzeć pełny reportaż żeby się wypowiedzieć. Jestem zdecydowanie na tak.
Wyobrażam sobie ile Cię to kosztowało pracy. Szacunek...

coob
24-04-2008, 13:16
Lemon.. Nie będę dyskutował o walorach technicznych zdjęc - to nie plfoto, a ja za cieńki w uszach jestem.. Ale nie zgadzam się z Twoimi odpowiedziami: "widac radośc, zabawa kojarzy się z radością, zabawa=radośc". I co z tego? Podkreślasz to jako zarzut ewidentnie, a przecież to dobrze, że dzieci się cieszą w domu dziecka. Czy zdjęcie byłoby lepsze - bo np. w kadrze jest zapłakana dziewczynka w kącie z chorobą sierocą.. Troszkę chore podejście..
PS Nie uważam otek bw za jak to określiłeś "bardziej artystyczne". To forma wyrazu autora i podyktowana jest takim nie innym zamiarem ukazania sceny. Nie powinno to podlegac dyskusji..

LemonR
24-04-2008, 15:44
Lemon.. Nie będę dyskutował o walorach technicznych zdjęc - to nie plfoto, a ja za cieńki w uszach jestem.. Ale nie zgadzam się z Twoimi odpowiedziami: "widac radośc, zabawa kojarzy się z radością, zabawa=radośc". I co z tego? Podkreślasz to jako zarzut ewidentnie, a przecież to dobrze, że dzieci się cieszą w domu dziecka. Czy zdjęcie byłoby lepsze - bo np. w kadrze jest zapłakana dziewczynka w kącie z chorobą sierocą.. Troszkę chore podejście..
PS Nie uważam otek bw za jak to określiłeś "bardziej artystyczne". To forma wyrazu autora i podyktowana jest takim nie innym zamiarem ukazania sceny. Nie powinno to podlegac dyskusji..

Tak radość jaka panuje na zdjęciach nie pasuje mi do czarno-bieli. To moje zdanie i koniec. Jesteś kolejnym który naskakuje na mnie bo wyraziłem swoją opinię. Ale w tym wątku oceniamy zdjęcia fotograma i on na pewno będzie ci wdzięczny jeżeli napiszesz coś konstruktywnego na temat jego zdjęć. I niby dlaczego forma nie ma podlegać dyskusji? W tym dziale dyskutujemy zarówno o treści jak i formie.
pozdr
Tak radość jaka panuje na zdjęciach nie pasuje mi do czarno-bieli.

coob
24-04-2008, 17:30
Zdjecia Fotograma mi się podobają dość. Podoba mi się wybór tematu i dość zaskakujące acz cenne wydaje mi się właśnie pokazanie tej dobrej stron domu dziecka. Jeżeli chodzi o techniczną stronę wydaje mi sie, że mogłoby być lepiej ale.. zawsze może być lepiej.
Panie Lemon.. Wyraziłeś swoją opinię, ja wyraziłem swoja. Nie naskakuję na ciebie. Staram się dyskutować, lecz odbierasz to wielce osobiście. Chyba zbyt osobiście.

LemonR
25-04-2008, 08:00
Panie Lemon.. Wyraziłeś swoją opinię, ja wyraziłem swoja. Nie naskakuję na ciebie. Staram się dyskutować, lecz odbierasz to wielce osobiście. Chyba zbyt osobiście.

Ale jak mam odbierać post w którym zaczynasz od "Lemon" i piszesz mi że mam chore podejście.
Ja nie oczekuję, że wszyscy będą się ze mną zgadzać ale nienawidzę jak ktoś mi mówi co ma mi się podobać a co nie. Komuna sie skończyła dawno temu.
Zauważ że burzę tą wywołało zdanie iż "większość pozbywa się koloru bo myśli że zdjęcia będą bardziej artystyczne". Powiem więcej większość pozbywa się koloru bo nie może sobie z nim poradzić (np zły WB). I powiedz mi, że tak nie jest. Odsetek ludzi potrafiących uzasadnić usunięcie koloru jest znikomy. Dlatego ostatnio o to pytam i jak dotąd moja teoria tylko się potwierdza.
Mógłbym też zapytać dlaczego taki kadr a nie inny. Dlaczego w pionie a nie w poziomie. Nie sądzisz, że konstruktywne odpowiedzi mogłyby być bardzo wartościowe. Tylko ilu potrafiłoby na nie tak naprawdę odpowiedzieć inaczej niż "bo lubię".
pozdr

coob
25-04-2008, 08:38
Strasznie wybiórczo traktujesz cytaty. Uważam, że złym podejściem jest negowanie radości na fotografiach bw i wtłaczanie tego w schematy bw-smutne kolor-wesołe. Ja na pewno nie mówię Ci co ma się komu podobac - to Ty krytykujesz wybór autora dorabiając teorię o "balansach bieli czy bardziej artystycznych zdjęciach". Nie zgadzam się. W ogóle ciekawe, że wypowiadasz się za większośc. Jasne, że konstruktywne odpowiedzi są lepsze. I powiem Ci też dlaczego lubię - ba, wolę - zdjęcia bw. Podoba mi się gra świateł, podkreślanie rysów twarzy, gra światłocieniem i ta specyficzna właściwośc bw, która pozwala na wyszczególnienie tej konkretnej chwili, momentu, która odrywa fotografię bw od kolorowego szumu telewizyjno-reklamowego. Chętniej zatrzymuję wzrok na zdjęciach bw niż na kolorowych. Dlatego lubię czarno-białą fotografię i dlatego też uważam, że Fotogram dobrze wybrał tę technikę. Oczywiście moim zdaniem
Pozdrawiam

fotogram
25-04-2008, 15:15
faktycznie robiac w raw'ach ciezko jest sobie poradzic z wb :)
a co do calej klutni to chyba czas najwyszy to zakonczyc ...

ps. jak milo ze ktos zrozumial intencje stosowania bw w tymze dokumencie

LemonR
25-04-2008, 19:54
... Uważam, że złym podejściem jest negowanie radości na fotografiach bw i wtłaczanie tego w schematy bw-smutne kolor-wesołe.

Być może.


Ja na pewno nie mówię Ci co ma się komu podobac

Ciesze się.


to Ty krytykujesz wybór autora dorabiając teorię o "balansach bieli czy bardziej artystycznych zdjęciach".

Przeczytaj co fotogram napisał pod swoimi zdjęciami.


Nie zgadzam się.

Masz prawo ja również.


W ogóle ciekawe, że wypowiadasz się za większośc.

Zawsze wypowiadam się za siebie.


Jasne, że konstruktywne odpowiedzi są lepsze. I powiem Ci też dlaczego lubię - ba, wolę - zdjęcia bw. Podoba mi się gra świateł, podkreślanie rysów twarzy, gra światłocieniem i ta specyficzna właściwośc bw, która pozwala na wyszczególnienie tej konkretnej chwili, momentu, która odrywa fotografię bw od kolorowego szumu telewizyjno-reklamowego.

To pokaż to na zdjęciach!


Chętniej zatrzymuję wzrok na zdjęciach bw niż na kolorowych. Dlatego lubię czarno-białą fotografię i dlatego też uważam, że Fotogram dobrze wybrał tę technikę. Oczywiście moim zdaniem
Pozdrawiam

A ja uważam inaczej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

faktycznie robiac w raw'ach ciezko jest sobie poradzic z wb :)
a co do calej klutni to chyba czas najwyszy to zakonczyc ...

ps. jak milo ze ktos zrozumial intencje stosowania bw w tymze dokumencie

Nie nie ty przecież wyraźnie uzasadniłeś swój wybór :mrgreen: