PDA

Zobacz pełną wersję : Ptaki



Kubaman
16-05-2005, 21:55
Witam,
brakuje mi trochę na forum czegoś w rodzaju poradnika, gdzie można znaleźć ciekawe tematy do fotografowania.

Teraz akurat chciałbym się poradzić, czy macie jakieś swoje miejsca, gdzie można fotografować ptaki. Sam też spróbuję się podzielić moimi, jeśli znajdą się zainteresowani. Najlepiej, jeśli obok miejsca podacie, jakie gatunki można tam "ustrzelić", ewentualnie o jakiej porze roku. Jeśli ktoś ma swoje sposoby podejścia w danym miejscu bliżej do zwierza, też proszę o informacje.

pozdrawiam

P.S> może pomysł na stały dział w forum :roll:

kavoo
16-05-2005, 23:05
Teraz akurat chciałbym się poradzić, czy macie jakieś swoje miejsca, gdzie można fotografować ptaki.
Tez sie jakos przy okazji dyskusji nt. obiektywu do focenia ptakow rozgladalem, i wiesz co? Google pomogly ;-) :lol: :D

http://www.birding.gt.pl/index2.html

Jest pare opisow roznych okolic, z tego co widze to Siemianowka rulez... bylem tam nawet z 8 lat temu ale jako wedkarz... o foceniu nawet nie snilem ;-)

Tomasz Golinski
16-05-2005, 23:13
Jest pare opisow roznych okolic, z tego co widze to Siemianowka rulez... bylem tam nawet z 8 lat temu ale jako wedkarz... o foceniu nawet nie snilem ;-)
Wpadnij do mnie któregoś pięknego weekendu, to się może razem wybierzemy. Ode mnie jakieś 50km.

gonzo44
16-05-2005, 23:18
kiedys widzialem swietna strone spoterow spod okecia, wszystko ladnie opisane gdzie jak kiedy, nawet mapka byla. Szukalem troche, ale nigdzie nie znalazlem opisu innych lotnisk w Polsce, a szkoda. W najblizszym czasie wybieram sie na duze ptaki do balic wiec mzoe sam stworze jakis poradnik :-)

KMV10
16-05-2005, 23:22
Witam,
brakuje mi trochę na forum czegoś w rodzaju poradnika, gdzie można znaleźć ciekawe tematy do fotografowania.

Teraz akurat chciałbym się poradzić, czy macie jakieś swoje miejsca, gdzie można fotografować ptaki. Sam też spróbuję się podzielić moimi, jeśli znajdą się zainteresowani. Najlepiej, jeśli obok miejsca podacie, jakie gatunki można tam "ustrzelić", ewentualnie o jakiej porze roku. Jeśli ktoś ma swoje sposoby podejścia w danym miejscu bliżej do zwierza, też proszę o informacje.

pozdrawiam

P.S> może pomysł na stały dział w forum :roll:

Ptaki to nie wiem, aczkolwiek sam ostatnio miałem okazję - zupełnie niezamierzoną - fotografować dużo samolotów pasażerkich -> pogoda się zmieniła i w związku z tym samoloty podchodziły do lądowania w zasięgu obiektywu :)

kavoo
17-05-2005, 07:05
Wpadnij do mnie któregoś pięknego weekendu, to się może razem wybierzemy. Ode mnie jakieś 50km.
Bardzo chetnie, rozlewiska Narwi tez bym odwiedzil. No i okolice Kopnej Gory (tuz za Sokolda), bylem tam dobre nascie lat temu w lesniczowce przez 2 tygodnie na wczasach... piekne lasy Puszczy Knyszynskiej, a w niej rysie i zubry :-)

Taa... czlowiek sie rozmarzyl przy sniadaniu... pora przeczytac z uwaga jeden z postow iczka w topicu o obiektywie do ptakow (ten, w ktorym cos ;-) wspomina o wolnym czasie), pokiwac ze skrucha glowa i... zbierac sie do pracy :|

Ale nie ma co zalamywac rak... zawsze jest ZOO pod reka :lol:
Zartuje - oczywiscie bede sie staral w tym roku powyskakiwac tu i owdzie ze sprzetem na "polowanie" (bardziej rekreacyjnie niz z nadzieja na wygranie WPP ;-)).

dzi
17-05-2005, 07:57
Najpięniejsza do ptaków to jest Biebrzański Park Narodowy i ciężko go troche pobić w tej materii - np. okolice Goniądza, niestety zadupie troche i wejście na bagna z aparatem nie zawsze może należeć do przyjemności. Jest to chyba jedyne miejsce, gdzie jeszcze uchowały się niektóre gatunki ptaków

DoMiNiQuE
17-05-2005, 08:29
Tez sie jakos przy okazji dyskusji nt. obiektywu do focenia ptakow rozgladalem, i wiesz co? Google pomogly ;) :lol: :D
Wlasnie mialem to samo na mysli piszac, ze nie trzeba byc 'topografem-ornitologiem' zeby takie rzeczy wiedzeic (thx google) ...niestety iczek nie zalapal i sie urazil ;)

kavoo
17-05-2005, 09:26
Najpięniejsza do ptaków to jest Biebrzański Park Narodowy
Taaaa... myslalem o rozlewiskach Biebrzy, a piszac o Siemianowce wypalilem z rozlewiskami Narwi (Siemianowka to zbiornik retencyjny na Narwi wlasnie) ;-)

Czacha
17-05-2005, 10:56
Bilowieza, Biebrza, Narew... jednym slowem - podlasie..

Janusz Body
17-05-2005, 12:21
Ciekawe miejsca... ech najlepsze zdjecie ptaka jakie kiedykolwiek widzialem (orzel bielik wyrywajacy z wody duzego szczupaka) zrobil zupelny amator w przypadkowym miejscu - poprostu "byl we wlasciwym miejscu w odpowiednim czasie" no i mial te odrobine szczescia.

Ciekawym miejscem jest rezerwat ptakow na jeziorze Swidwie (kolo Szczecina). Poza tym mokradla na Szczecinskim miedzyodrzu - troche trudno dostepny, bez lodki ani rusz. Pas nadmorski (plaze) tez maja swoj urok - wystarczy popatrzec na plfoto - 99% zdjec ptakow to rozne gatunki mew.

Janusz

kavoo
17-05-2005, 12:33
Ciekawe miejsca... ech najlepsze zdjecie ptaka jakie kiedykolwiek widzialem (orzel bielik wyrywajacy z wody duzego szczupaka) zrobil zupelny amator w przypadkowym miejscu - poprostu "byl we wlasciwym miejscu w odpowiednim czasie" no i mial te odrobine szczescia.
Z tym "przypadkowym miejscem" to bym nie przesadzal, zaloze sie ze nie bylo to skrzyzowanie Marszalkowskiej i Alej Jerozolimskich w Warszawie ;-)... musial gosc byc w okolicy, gdzie bieliki gniazduja, a nie ma takich wiele. Tak samo jak np. kormorana nie spotka sie w "przypadkowym miejscu".

Jesli zas chodzi o ten temat, to ja tez bym byl za stworzeniem osobnego podforum w dziale ogolne. Takiego forum na zasadzie testow sprzetu - tyle, ze testowane bylyby rozne okolice na plenerki :-)

Jac
17-05-2005, 12:41
jak by byl ktos zainteresowany to moge 'sprzedac' miejsce na mewy nad wisla... nie boja sie lataja cigle w tym samym miejscu... jest to chyba 522km wisly lewa strona rzeki na wysokosci hutnika jest tam 'molo' (czyli wyplyw kanalu ze scieakami) ... naszczescie zapachu na zdjeciach nie widac... widzialem tam tez czaple ale mi [mm] zabrakło a na podchodzenie przez kilka tygodni nie mam czasu :-)

kavoo
17-05-2005, 13:03
jak by byl ktos zainteresowany to moge 'sprzedac' miejsce na mewy nad wisla... nie boja sie lataja cigle w tym samym miejscu... jest to chyba 522km wisly lewa strona rzeki na wysokosci hutnika jest tam 'molo' (czyli wyplyw kanalu ze scieakami) ... naszczescie zapachu na zdjeciach nie widac... widzialem tam tez czaple ale mi [mm] zabrakło a na podchodzenie przez kilka tygodni nie mam czasu :-)
Heh to na tej samej zasadzie mozna sie wybrac na wysypisko na Radiowie - tam sie od mew nie odpedzisz ;-)
Tylko gdzie tu przyjemnosc? ;-) Nawet gdybym dostal sluzbowe polecenie sfotografowania mewy to chyba bym sie na takie "okolofotograficzne" atrakcje (ktorych nie widac na zdjeciu) zdecydowal :mrgreen:

Uprzedzajac ewentualne pytanie - wiem o czym mowa, jak jest cieplo to jezdze na rowerze do pracy wzdluz Wisly i przejezdzam obok tego ulubionego miejsca warszawskich wedkarzy (miedzy mostem Slasko-Dabrowskim a Syreny) i inhaluje sie tymi aromatami ;-)

dzi
17-05-2005, 13:26
jak jest cieplo to jezdze na rowerze do pracy wzdluz Wisly i przejezdzam obok tego ulubionego miejsca warszawskich wedkarzy (miedzy mostem Slasko-Dabrowskim a Syreny) i inhaluje sie tymi aromatami ;-)
to ty chłopie z Bielan bujasz sie rowerem do pracy? pełen podziw ;) to ja wole już na tym moście rano wozem do pracy. BTW mostu syreny to już chyba nie mamy - jak se przypomne ten piękny widok sprzed lat to może i nawet dobrze, ze go nie ma ;)

Jac
17-05-2005, 13:40
Uprzedzajac ewentualne pytanie - wiem o czym mowa, jak jest cieplo to jezdze na rowerze do pracy wzdluz Wisly i przejezdzam obok tego ulubionego miejsca warszawskich wedkarzy (miedzy mostem Slasko-Dabrowskim a Syreny) i inhaluje sie tymi aromatami

pewnie wyplyw sciekow podobny ale nie ten sam 'moje' jest na polnocnym koncu Lasku Bielanskiego

tak wiec moze oficjalnie zglosimy do admina prosbe o nowe podforum - PLenery pisownia celowa

kavoo
17-05-2005, 13:57
to ty chłopie z Bielan bujasz sie rowerem do pracy? pełen podziw ;)
A co to za dystans... raptem 9600m mam z domu do pracy :-) 20km dziennie to pestka, a z pewnoscia przyjemniej i szybciej niz samochodem/komunikacja :mrgreen:


BTW mostu syreny to już chyba nie mamy
LOL dla mnie... nie ma to jak rodowity Warszawiak z dziada-pradziada... :mrgreen:

Wydawalo mi sie, ze "Swietorzyski" zamiast "Syreny" napisalem... hmmm ;-) :roll:


pewnie wyplyw sciekow podobny ale nie ten sam
Toz przeca napisalem ze nie ten sam ;-)

CYNIG
17-05-2005, 15:34
Witam,
... Teraz akurat chciałbym się poradzić, czy macie jakieś swoje miejsca, gdzie można fotografować ptaki....

Skoro jestes z Krakowa to kawalek w strone Oswiecimia masz stawy rybne w Zatorze. "Mekka" ptakolubow krakowskich:). Stawy sa stare u czesc z nich nie jest eksploatowana - sa zarosniete i "naturalne" Przed foceniem dobrze jest sie skontaktowac z tamtejszym kierownikiem aby dal zgode na przebywanie na terenie stawow (zabezpieczenie przed niemilymi przygodami ze straznikami).

Kubaman
17-05-2005, 23:06
o ! bardzo się cieszę, że taki odzew się znalazł :-D - widać temat ciekawy dla nas wszystkich.

Ja ze swojej strony moge polecić na początek kilka prostych, ale sprawdzonych miejsc: po pierwsze podmokłe łąki w Krakowie - Nowej Hucie za NCK. Niby środek miasta, a utworzono tam rezerwat i można sporo ptaków sfotografować.

Dwa tipy z mojej strony:
1) ubrani w kalosze lub podobne buty po prawej stronie patrząc spod NCK spotkacie czajki. Świetny materiał na ptaki w locie, broniąc gniazd nie odlatują tylko krążą nad głową bardzo blisko. Szybki AF niezbędny, bo są naprawdę na wyciągnięcie ręki.

2) w dalekim rogu po lewej patrząc spod NCK, w szuwarach ukryty jest zarastający stawek. Można tam łatwo fotografować rzadkiego drapieżnika, błotniaka stawowego. Jest przywykły do ludzi wiec przy zajęciu dobrej pozycji można fotografować z około 50 metrów :shock: . Polecam drewniane molo zbudowane niedawno, na które można się dostrać po grobli od drugiej strony mokradeł - siedlisko błotniaków jak na dłoni.

Polaco
20-05-2005, 09:02
Witam,
brakuje mi trochę na forum czegoś w rodzaju poradnika, gdzie można znaleźć ciekawe tematy do fotografowania.

Teraz akurat chciałbym się poradzić, czy macie jakieś swoje miejsca, gdzie można fotografować ptaki. Sam też spróbuję się podzielić moimi, jeśli znajdą się zainteresowani. Najlepiej, jeśli obok miejsca podacie, jakie gatunki można tam "ustrzelić", ewentualnie o jakiej porze roku. Jeśli ktoś ma swoje sposoby podejścia w danym miejscu bliżej do zwierza, też proszę o informacje.

pozdrawiam

P.S> może pomysł na stały dział w forum :roll:
Kuba, pomysl bardzo fajny, ale dlaczego tylko ptaki ?? Moze by zrobic taka liste "ciekawych miejsc do fotografowania", przez wojewodztwa i w kategoriach np. las, krajobrazy, zwierzatka (w tym ptaki oczywiscie ;) ), makro, itp. Pomogloby to wielu tu na liscie...

Kubaman
21-05-2005, 11:34
mnie się podoba 8-) , dlatego spytałem na początku, czy to aby nie jest dobry pomysł na nowe podforum.

mnie na razei interesują ptaki, ale innych tematów jest cała masa.

Kubaman
25-05-2005, 22:53
OK,mamy wreszcie swoje podforum, więc dla wszystkich zainteresowanych podaję kolejną lokację ciekawą i dającą dużo radości 8)

10 km od Krakowa, dolina Prądnika na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego. Idąc dnem doliny w stronę Bramy Krakowskiej i Ojcowa pierwsza duża skała, którą zobaczymy po prawej stronie to Laskowiec oraz Sukiennice. Żyją na nich kruki, wspaniałe ptaki, cholernie inteligentne bestie :wink: Znakiem szczególnym jest przewężenie dolinki pomiędzy dwoma wyniosłymi skałami, a po prawej stronie, koścółek z kapliczkami na stoku zbocza.

Ptaszyska można focić z dna dolinki, choć zazwyczaj są daleko i bez dobrego tele nie powalczymy. Można również wspiąć się na przeciwległy stok i mając skały i drzewa w których nasze kruki żyją na wprost, focić z bezpiecznego dystansu, zwłaszcza w locie. Trzecia, najtrudniejsza opcja, dla wytrwałych, to ubranie się w strój maskujący, pojechanie samochodem do miejscowości Maszyce (na skrzyżowaniu - uwaga bardzo niebezpiecznie! - trzeba skręcić w lewo) i zostawić auto na końcu dróżki na skraju polany. Co prawda jest to skraj parku, ale w lesie sporo jest uczęszczanych ścierżek, którymi można dotrzeć na szczyt wspomnianych skałek. Teraz tylko kilka godzin bez ruchu i fotka kruka z niewielkiej odległości gwarantowana.

miłego polowania

satriani
21-07-2005, 20:33
Jeśli ktoś chciałby postrzelać obiektywem do drapieżnych ptaków w locie to warto też podjechać do Leśnego Parku w Ustroniu. Codziennie 2 razy dziennie na otwartej nie ogrodzonej jakimiś siatkami odbywają się pokazy lotów tych ptaków a jest ich kilkanaście rodzajów. Bilety niecałe 20 pln od osoby i w locie wyglądają naprawdę świetnie. Oczywiście nie jest to fotografia całkowicie dzikiej przyrody ale uważam że warto się wybrać choćby z tego powodu żeby "potrenować" obycie ze sprzętem w takich sytuacjach.

Polaco
22-07-2005, 07:00
Masz moze jakies zdjecia z tych ptakow ? Chodzi mi o to zeby zobaczyc czy na nogach maja te metalowe uchwyty i linki ktorymi sa pozniej przymocowywane co wlasciciela / trenera.

satriani
22-07-2005, 11:32
Masz moze jakies zdjecia z tych ptakow ? Chodzi mi o to zeby zobaczyc czy na nogach maja te metalowe uchwyty i linki ktorymi sa pozniej przymocowywane co wlasciciela / trenera.


Na nogach maja obrączki choć nie zawsze są widoczne, ale nie lataja na sznurku. Czasem potrafią uciec i wtedy po nie jadą na Słowację ;) Kilka moich fotek z nimi można zobaczyć tutaj: http://fotogalerie.pl/galeria/satriani6370 ale nie bardzo udawały mi się zdjęcia w locie ;) sam sie przekonałem że to już wyższa szkoła jazdy przynajmniej dla mnie, ale tak jak mówiłem jeśli ktos ma wiekszą wprawę to pod podpowiednim kątem (a jest to sporych rozmiarów polana) naprawde da się zrobić świetne zdjęcia. Czesto ptaki przelatują dosłownie nad głowa, a mozesz sobie wyobrazić ptaka drapieznego o rozpietości skrzydeł 3 m jak leci prosto w obiektyw ;)

Polaco
22-07-2005, 12:27
Satriani, dzieki za zdjecia, mozesz napisac jakim szklem to bylo robione ? Bo jak ta polana jest taka duza jak mowisz to chyba bede musial miec cos o wiele dluzszego zeby cos ciekawego zrobic :roll:

p13ka
22-07-2005, 12:28
Masz moze jakies zdjecia tych ptakow ?
Wszystkie fotki ptaków, jakie powiesiłem tutaj http://www.onephoto.pl/portfolio.php3?id_autora=19505
zostały zrobione w Leśnym Parku w Ustroniu.

Polaco
22-07-2005, 12:39
Wszystkie fotki ptaków, jakie powiesiłem tutaj http://www.onephoto.pl/portfolio.php3?id_autora=19505
zostały zrobione w Leśnym Parku w Ustroniu.
Super zdjecia !! Dziekuje rowniez za linka, pytanko, czym robione ? Czy starczylo Twoje 70-200 czy tez musiales uzyc 100-400 ?

p13ka
22-07-2005, 13:02
Super zdjecia !! Dziekuje rowniez za linka, pytanko, czym robione ? Czy starczylo Twoje 70-200 czy tez musiales uzyc 100-400 ?
Wyłącznie 100-400.

satriani
22-07-2005, 13:45
Ja robiłem szkiełkiem Canon EF 75-300mm f/4-5,6 II USM na negatywie o czułości ISO 400.

@p13ka - świetne zdjęcia ;)

Polaco
23-07-2005, 06:52
Jedym slowem tylko dlugie lufy wchodza w gre, ehhhh, jak ja mojej wytlumacze ze ten na ktory zbieram nie jest ostatni :roll:

Kubaman
08-08-2005, 11:52
Byłem wczoraj w Ustroniu. Super miejsce i super pokaz. Podziwiam p13kę za fotki 8-) , bo ja miełem baaaaardzo duże problemy ze zrobieniem dobrych zdjęć w locie. Ptaki są bardzo blisko (kilka- kilkanaście metrów :shock: ) i piekielnie szybkie, więc albo zdjęcia na krótkich ogniskowych i wycinanki albo manualne ostrzenie na przewidywany punkt. Ja robiłem na servo i w takich warunkach gdzieś połowa zdjęć jest znośna, a tylko z 10% ptaków w locie jest dobra. Ptaki latają zazwyczaj nisko, tuż nad polaną i bez bardzo mocnego słońca i szkła 2.8 ;-) jest naprawdę trudno zejść poniżej ISO 400/800 i osiągnąć czasy rzędu 1/1000 sekundy (przy mojej 400L/f5.6). Dla lotu szybującego jest to OK, ale jak ptaszysko atakuje lub macha skrzydłami trzeba celować w okolice 1/2000 i wyżej, bo się po prostu pióra skrzydeł rozmażą (podobno najszybsze z nich lecą na pokazach ponad 100km/h).

Generalnie miejsce super, bilet 12PLN pokazy ptaków w lecie trzy razy dziennie o 11, 14 i 16 i polecam właśnie całodzienny pobyt - przypuszczam, że po trzech sesjach można już nabrać pewnej wprawy i orientować się, gdzie naljepiej się ustawić. W między czasie jest co robić, bo całe mini ZOO jest bardzo interesujące i browar można wypić na miejscu 8-)

mxdanish
08-08-2005, 14:07
Czytałem kiedyś w jednej z gazetek o tych pokazach i jak pogoda dopisze to na wrzesień planuje zajechać i pofocić troszke ptaków ;-)
Mówisz że kilka, kilkanaście metrów jest do ptaków... To może mi 70-200 wystarczy? No...ewentualnie z konwerterem 1,4

michal_sokolowski
02-09-2008, 15:12
odkopię to trochę bo może kupię 70-200 2.8 z IS - jako uniwersalne tele, ale
być może mi się zachce ptaki fotografować.
więc pytanie jest takie:
czy da radę robić ptaki (te małe też) 70-200 + konwerter x1,4 ? Oczywiście na cropie...
czy macie takie doświadczenia ?

arturs
02-09-2008, 21:13
odkopię to trochę bo może kupię 70-200 2.8 z IS - jako uniwersalne tele, ale
być może mi się zachce ptaki fotografować.
więc pytanie jest takie:
czy da radę robić ptaki (te małe też) 70-200 + konwerter x1,4 ? Oczywiście na cropie...
czy macie takie doświadczenia ?

w zoo owszem, w naturze raczej zapomnij.. IMHO 400mm to rozsądne minimum http://www.canon-board.info/showthread.php?t=37716