PDA

Zobacz pełną wersję : Dopalanie lampą w dzień + FEL



Melchior
16-05-2005, 13:31
Witam,
podczas robienia zdjęć w dzień na zewnątrz (Canon EOS 50E) przy tzw. dopalaniu lampą (Metz 54 MZ4) w preselekcji przysłony zuważyłem taką rzecz:kiedy wcisnę blokadę ekspozycji, wyzwalając tym samym próbny błysk, i po chwili zmienię kadr to jednocześnie zmienia się czas (pomimo zastosowanej blokady ekspozycji). Gdybym zrobił teraz zdjęcie (ze zmienionym kadrem), to jak ma się do tego zapamiętana ekspozycja dla błysku?

Jac
16-05-2005, 13:59
IMHO blokada ekpozycj to FEL blokada ekspozycj dla blysku to FEB czyli FEB bedzie zablokowany dla danego miejsca a FEL'a poprostu nie ma wiec czas ie bedzie zmienial... wyjsciem jest M i FEB

p13ka
16-05-2005, 17:03
IMHO blokada ekpozycj to FEL blokada ekspozycj dla blysku to FEB
Coś mi się tu nie zgadza.
FEL - Flash Exposure Lock to właśnie blokada ekspozycji dla błysku
FEB - Flash Exposure Bracketing to zmiana ekspozycji dla błysku w 3. kolejnych fotkach o zadaną wartość EV (do wykonania tylko z lampami które mają taką funkcję).

Więc kolega pisał prawidłowo, że FEL powinien blokować ustawienia ekspozycji na podstawie pomiaru z preflesza a nie blokuje.

KuchateK
16-05-2005, 17:07
Melchior, moze ta chwila jest nieco za dluga?

Vitez
16-05-2005, 18:00
Więc kolega pisał prawidłowo, że FEL powinien blokować ustawienia ekspozycji na podstawie pomiaru z preflesza a nie blokuje.

Sadze ze klucz kryje sie w "preselekcja przyslony" - tu blysk jest tylko wypelniajacy, wiec uzycie FEL blokuje tylko sile wypelnienia blyskiem dla danego elementu kadru na ktory zmierzymy.

p13ka
16-05-2005, 19:37
Sadze ze klucz kryje sie w "preselekcja przyslony" - tu blysk jest tylko wypelniajacy, wiec uzycie FEL blokuje tylko sile wypelnienia blyskiem dla danego elementu kadru na ktory zmierzymy.
Zgadza się :grin:
Szybkość migawki się zmienia ale siła błysku jest zablokowana.
Jednak dalej uważam, że FEB to nieporozumienie.

Melchior
16-05-2005, 22:09
Też tak myślę. Wciśnięcie FEL blokuje tylko pomiar błysku na danym obiekcie i przy zmianie kadru, gdy zmieni się trochę światło, a tym samym czas, to lampa dopali nowy kadr zapamiętanym wcześniej pomiarem. Na marginesie dodam, że podobne zachowanie jest przy preselekcji czasu (tu zmienia się przysłona).

Jac
16-05-2005, 22:09
nie bede sie upieral :-), bo cos mi sie... a napisalem bez sprawdzenia... mea culpa panowie za wprowadzanie w blad....

...wlasciwie to sprawdzalem czy uwazacie :mrgreen:

kavoo
16-05-2005, 22:44
Sadze ze klucz kryje sie w "preselekcja przyslony" - tu blysk jest tylko wypelniajacy, wiec uzycie FEL blokuje tylko sile wypelnienia blyskiem dla danego elementu kadru na ktory zmierzymy.
Mi do pelni szczescia (oprocz powyzszego) brakuje jeszcze w takiej sytuacji blokady ekspozycji pod innym guzikiem :roll:

sv
16-05-2005, 23:01
no a w nikonie to mozna zablokowac sile blysku i osobnym guzikiem ekspozycje :)

kavoo
16-05-2005, 23:07
Systemu nie zmienie, ale uczciwie przyznam, ze po spocie to jest druga rzecz, ktora bym chcial a moge jedynie zazdroscic ;-)

sv
16-05-2005, 23:17
jeszcze jedna rzecz mi sie podoba w nikosiu; w trybie av ustawiasz najdluzszy czas. w kosciele ustawiam np 1/45 lub 1/30 s.

Vitez
17-05-2005, 08:02
Mi do pelni szczescia (oprocz powyzszego) brakuje jeszcze w takiej sytuacji blokady ekspozycji pod innym guzikiem :roll:

Mi tez pare razy zabraklo i musialem sie M wspomagac :?