PDA

Zobacz pełną wersję : m 42 do 50E



woldopeper
07-04-2008, 14:08
Dzień dobry
Na początku pozdrawiam stałych bywalców ,jako nowy w tak szacownym gronie.
Pytanie jako dopiero co zaczynającego swoją przygodę z małym obrazkiem Posiadam korpus 50 E i zastanawiam się nad jakimś obiektywem np. coś z gwintem m42 ,moje pytanie :jak będzie wyglądała taka współpraca ,a dokładnie pod kontem punktu ostrości sterowanego okiem,lepiej szukać czegoś dedykowanego dla canona czy kombinować? pomóżcie dobrzy ludzie.Zgóry dziękuje za rady.Władek.

gwozdzt
07-04-2008, 14:14
Posiadam korpus 50 E i zastanawiam się nad jakimś obiektywem np. coś z gwintem m42 ,moje pytanie :jak będzie wyglądała taka współpraca ,
pomiar światła działa poprawnie,
praca tylko w trybach Av, M
ostrzenie ręczne (pierscieniem na obiektywie),


a dokładnie pod kontem punktu ostrości sterowanego okiem,
pod tym kątem współpracy nie będzie żadnej.


lepiej szukać czegoś dedykowanego dla canona czy kombinować?
Jesli chcesz mieć działajacy autofokus i EyeControl to tylko obiektywy dedykowane.

grek
26-10-2008, 12:02
A ja mam pytanie co do pomiaru światła. Zakupiłem obiektyw z gwintem m42 do canona 50E i po podłączeniu aparat wskazuje przesłonę 0 i nie da się zmienić jej wartości. O ile się nie mylę to wynika z tego, że pomiar światła będzie błędny dla jakiejkolwiek przesłony ustawionej przeze mnie na obiektywie. Co z tym fantem zrobić?

Yenox
26-10-2008, 12:34
Pomiar światła odbywa się przez obiektyw.


O ile się nie mylę to wynika z tego, że pomiar światła będzie błędny dla jakiejkolwiek przesłony ustawionej przeze mnie na obiektywie.
Wszystko będzie dobrze, przynajmniej ja nie miałem żadnych problemów ze szkłami na M42

grek
26-10-2008, 12:56
Ale skąd aparat będzie wiedział jaką mam ustawioną przesłonę? Bez tego nie zrobi poprawnego pomiaru światła.

temol
26-10-2008, 13:23
Grek - http://photonotes.org/articles/eos-manual-lenses/

T.

lukaszczecin
26-10-2008, 14:27
poza tym ten eye-control to taki bajer, ja przynajmniej tylko raz zobaczyłem jak to działa i więcej nie używałem

jkl8
26-10-2008, 17:48
Ale skąd aparat będzie wiedział jaką mam ustawioną przesłonę? Bez tego nie zrobi poprawnego pomiaru światła.

Faktycznie aparat "nie wie" jaka jest ustawiona przesłona ponieważ M42 nie posiada styków przez które następuje komunikacja pomiędzy aparatem i obiektywem. Ponieważ "nie wie" tego parametru to i wyświetla przysłonę 00. Współpraca M42/EOS odbywa się jedynie przy priorytecie przesłony (z grubsza biorąc), zadając na obiektywie żądaną przesłonę aparat odmierzy odpowiednią długość ekspozycji w stosunku do ilości światła wpadającego przez obiektyw. Innymi słowy tutaj automatyka poradzi sobie z naświetleniem. Jeśli ustawisz priorytet czasu to aparat nie będzie potrafił domknąć przesłony i w ten sposób regulować ekspozycję. Oczywiście jeśli prawidłowo pomierzysz światło i w pełnym manualu ustawisz ręcznie czas naświetlania w korpusie i odpowiednią przesłonę to również uzyskasz prawidłowe naświetlenie.

mate00sh
27-10-2008, 16:57
Uważaj tylko na obiektywy z głęboko chowającym się w korpus aparatu tylnym korpusem. Może haczyć o lustro przy jego podnoszeniu.
Ja miałem problemy z współpracą 50E z CZJ Flektogonem 2.8/20 i CZJ Tessarem 2.8/50. O ile w drugim przypadku wystarczyło lekko spiłować tylny tubus (soczewka była na głębokości 4-5mm, dalej wystawał tylko tubus), to z Flektogonem było gorzej. Mozna było obejść to tylko ustawiiając ostrość na hiperfokalnej (na nieskończoności lustro opierało się o tylny tubus).

koyot77
02-11-2008, 09:49
To fakt, wczoraj jak sprawdzałem kilka obiektywów M42, wszystko zależy z jakiej odległości będziesz robił zdjęcie, sprawdzałem ile wystaje poza pierścień z gwintem werwnętrzna tuleja poruszająca się wraz ze zmianą punktu ostrzenia np:
-MC Pentacon 1.8/50: 0.33-1m tuleja całkowicie schowana, przy nieskończoności około 2mm,
-MC Helios 44M-6 2.0/50: 0.5-1.7m całkowicie schowana, przy nieskończoności ~2mm,
-MC Jupiter 9 2/85: 0.8-6m całkowicie schowana, przy nieskończoności ~1.5mm,
-MIR 1B 2.8/37: wystaje cały czas od 2mm a przy nieksończoności ~4mm.
-MC Chinon 2/135: nic nie wystaje w całym zakresie.

FlatEric
02-11-2008, 13:01
No właśnie - a jak wygląda współpraca EOSa 50E z Heliosem 44M-4 (nie wiem, czy wystawanie M-6 się różni)? Zaczepia, czy nie? Bo na Mirze-1W ustawionym na nieskończoność lustro mi się zatrzymywało tak w połowie wysokości. :(

Pzdr

Grzesiu

koyot77
03-11-2008, 22:49
No właśnie - a jak wygląda współpraca EOSa 50E z Heliosem 44M-4 (nie wiem, czy wystawanie M-6 się różni)? Zaczepia, czy nie? Bo na Mirze-1W ustawionym na nieskończoność lustro mi się zatrzymywało tak w połowie wysokości. :(
Pzdr
Grzesiu

Poza tymi które wymieniłem na liście w poprzednim poście, posiadam również 44M-2 i 44M-4 wszytskie mają praktycznie tą samą długość wystawania około ~2mm przy nieskończoności.
Co do środków zapobiegawczych polecam http://canon-board.info/showthread.php?t=14511&highlight=fulfrejm