PDA

Zobacz pełną wersję : Czym najlepiej ugryzc nowy RAW z 350d ?



Flanel
15-05-2005, 22:12
Jak w temacie. Opcja szukaj w forum nie znalazła wogole słowa RAW, wiec pytam. Czym najlepiej obrabiac RAW ? i to ten NOWY z 350d ?

Kubaman
15-05-2005, 22:21
proponuję trochę więcej zaciętości w szukaniu ;-) Hasło RAWY daje porządany efekt.

BTW, nie jest to jakiś nowy format, 1DMk2, 20D i 1DsMk2 też go używają od dłuższego czasu.

ghart
15-05-2005, 23:05
Polecam rewelacyjny darmowy RawShooter do ściągnięcia tu. (http://shop.element5.com/product.html?productid=300013536&languageid=1&cart=1&currencies=EUR,all&noquickbuy=1)
Pzdr

JackC
16-05-2005, 21:05
Niezły jest też Adobe Photoshop CS2.
Dla osób posiadających mało czasu i początkujących ... - dostępna jest opcja auto, która odpowiednio koryguje poziom światła, jasność, kontrast, etc. oraz pomaga uczyć się obróbki rawów.

Vitez
17-05-2005, 07:41
Niezły jest też Adobe Photoshop CS2.
Dla osób posiadających mało czasu i początkujących ... - dostępna jest opcja auto, która odpowiednio koryguje poziom światła, jasność, kontrast, etc.

Klocilbym sie ze slowem "odpowiednio" . Zalezy od zdjecia, fotografowanej sceny, klimatu.
Opcja ta koryguje RAW tak by byl jak najrowniej rozlozony histogram i jednoczesnie nie bylo przypalen.
Dziala to w miare OK przy typowych zdjeciach ... ale takie zdjecia wyjda dobrze i na JPG w trybie AUTO :roll: .
Natomiast ja po pierwszych spapranych zdjeciach w koncu wykombinowalem ze musze wylaczyc auto korekte ekspozycji i brightness bo mi po prostu za mocno rozjasnial i niszczyl kontrast :? , wylaczylem rowniez defaultowe podbicie ostrosci i zdejmowanie color noise... i grzebie w tym nowym PS dalej 8) - juz mi sie spodobala opcja Smart Sharpen.

Pawel Woo
17-05-2005, 11:02
Radzę, powyborze softu, porównać efekt z wewnętrzą konwersją na JPG. Daje ona na 20 i 350 wyjątkowo dobre efekty.
Robiłem porównania z:
DPP,
EOS viewer,
CS2

SpydeRR
17-05-2005, 12:34
Ja porownywalem wew. jpga. CS, PhaseOne, DPP i EosViewera.
Najlepiej wypadal CS (a teraz w wersji CS2 to duzo wygodniejsze) i PhaseOne.
Moje subiektywne odczucie... PO wypadal nawet ciut lepiej niz CS ale IMHO CS jest duzo wygodniejszy w obsludze.
JPG moim zdaniem wypadal raczej marnie.

zic
20-05-2005, 09:41
RawShooter jest bardzo mily...ma niezle highlight contrast i shadow contrast. Nie ma krzywych. Poza tym jest bardzo bardzo wygodny i dosc szybki

wróbel
20-05-2005, 10:54
Też porównałem RawShootera z CS2 i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Szybko działa, fajny podgląd od razu widać zmiany tylko robi większe tify niż CS2.

Lutek
20-05-2005, 11:28
Bardzo starałem sie ustawić w nim podobny obraz (kontrast, kolor... ale zwlaszcza konrtast) do tego jak robi aparat i niestety nie dało sie... albo za jasne albo za ciemne... zupełnie inaczej wychodzi w cieniach czy pólcieniach.... a ja chciałbym miec podobny obraz jak z aparaty jako punkt wyjściowy by potem zmieniać... niestety nie daje sie :-(

Piotr

Raptor
20-05-2005, 13:15
Ja obrabiam RAWY w Adobe Elements 3.0, bo w moim Photoshopie 7 CE nie ma takiej funkcji. Tam też automatycznie ustawiane są proponowane ustawienia. Ale mam pytanie: czy ktoś może widział obrabianie RAWów w CS2 i Elements 3 i może napisać czym się różnią i jeśli tak to który jest pod tym względem lepszy ? Bo nie chce mi się szukać i instalować CS2 żeby sprawdzać samemu.

Pszczola
20-05-2005, 13:47
W najnowszym PC WORLD KOMPUTER (czerwcowy) jest pelnowartosciowy trial CS2 (30 dni). Mozna wiec potestowac.

Vitez
20-05-2005, 20:50
Ale mam pytanie: czy ktoś może widział obrabianie RAWów w CS2 i Elements 3 i może napisać czym się różnią i jeśli tak to który jest pod tym względem lepszy ? Bo nie chce mi się szukać i instalować CS2 żeby sprawdzać samemu.

A mi by bylo wstyd sie przyznawac do takiego lenistwa :evil: .
"Wezcie sprawdzcie za mnie bo mi sie nie chce" ehhhh.

SpydeRR
20-05-2005, 21:20
CS2 + nowa przegladarka w postaci Bridge jest teraz najlepsza rzecza jaka widzialem do rawow. Nie robilem testow porownawczych, aczkolwiek sadze, ze nie wypada gorzej niz CS.
Glowna zaleta tutaj jest mozliwosc obrobki wielu RAWow na raz... po prostu wybieramy sobie rawy, wlaczamy Raw Converter ( tak sie to chyba w PS nazywa :) ) i mamy po lewej stronie kolumienke miniaturek z naszymi rawami... klikamy robimy, save... naprawde fajne :)

Lutek
30-05-2005, 14:23
Polecam rewelacyjny darmowy RawShooter do ściągnięcia tu. (http://shop.element5.com/product.html?productid=300013536&languageid=1&cart=1&currencies=EUR,all&noquickbuy=1)
Pzdr

W programie jest mowa o profilach aparatów.... szukam bo nie mogę dojść z ustawieniami by mieć jako punkt wyjsciowy ustawienia takie jakie wychodza z aparatu (350D).
Wie ktoś coś na ten temat?

Pozdr

krecio
30-05-2005, 18:05
A ja mam problem z tym RawSchooter'em. Sam program jest fajny i duzo moze. Nawet chyba bardzo duzo. Problem sie pojawia po konwersji z RAW'a. Po "wywolaniu" fitka za nic nie chce byc taka jak w tym RawSchooterze. Kolory po konwersji sa wyblakle. Co trzeba ustawic? Moj angielski nie jest na tyle dobry abym z cala pewnoscia stwierdzil, ze nie ma tego w instrukcji ale ja w kazdym razie nie doczytalem.

makary
31-05-2005, 22:35
Czy zna ktoś jakiś polskojęzyczny program do obróbki RAW-ów ?

Vitez
01-06-2005, 00:31
Czy zna ktoś jakiś polskojęzyczny program do obróbki RAW-ów ?

Photoshop CS CE ?

gzak
07-06-2005, 16:06
A ja mam problem z tym RawSchooter'em. Sam program jest fajny i duzo moze. Nawet chyba bardzo duzo. Problem sie pojawia po konwersji z RAW'a. Po "wywolaniu" fitka za nic nie chce byc taka jak w tym RawSchooterze. Kolory po konwersji sa wyblakle. Co trzeba ustawic? Moj angielski nie jest na tyle dobry abym z cala pewnoscia stwierdzil, ze nie ma tego w instrukcji ale ja w kazdym razie nie doczytalem.

Hej!
Miałem dokładnie takie same problemy z tym RS'em... Wyprodukowane przez niego JPGi były bardzo różne od zdjęć wyświetlanych w samym programie.
Robiłem różne eksperymenty, czytałem forum na stronie Pixmanteca, ale nic nie znalazłem... :???:
Zarzuciłem używanie tego programu i wciąż nie wiem, czy ja coś źle robiłem, czy jestem tylko ślepy...

Teraz przerzuciłem się na CS2 (na razie trial) i jestem zachwycony!
A dokładniej jestem zachwycony jakością plików wynikowych i organizacją "RAW workflow'a" (w tym Adobe Bridgem),
Niestety jestem za to załamany szybkością działania na moim starym komputerze. Jestem świadom, że dzisiaj komp z P4 500 MHz 512MB RAM, to nie jest demon szybkości, ale stary CS działał na nim o niebo szybciej od CS2...
W CS2, po zmianie któregoś z ustawień w Raw-pluginie czekam czasami kilkanaście sekund na reakcję, a miniaturki w Bridge generują się czasami godzinami... :cry: Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia, czy jakoś wyjątkowo moja instalacja gryzie się ze sprzętem?

No cóż... Pora rozglądnąć się za upgradem sprzętu... :cry:


Pozdrawiam
Grzegorz
http://gzak.homeip.net/

P.S. Przy okazji witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum...

Coronado
06-07-2005, 19:47
Czym najlepiej obrabiac RAW ? i to ten NOWY z 350d ?
Jak ktos sie na serio bawi RAWami (i na nich cos zarabia..) to polecam C1 Pro, ktory uzywam juz od dawna. Chociaz pierwsze spotkanie z RawShooterem bardzo pozytywne.

Pozdrawiam
Coronado

Vitez
07-07-2005, 07:36
Chociaz pierwsze spotkanie z RawShooterem bardzo pozytywne.



U mnie niby tez... ale potem jak sie zorientowalem jak toto kiepsci wyostrzanie, wyciaganie detali to sie zniechecilem - do 10x15 czy internetu jeszcze ujdzie... ale chociazby TIFF z niego do solidniejszego retuszu to sieczka a nie zdjecie (mowie o 100% podgladzie ).