PDA

Zobacz pełną wersję : Kropki na zdjęciach



Tomanderos
05-04-2008, 21:57
Hej.
Pojawily mi sie taki kropki na zdjeciach.
Nie wiem czym to jest spowodowane dlatego zwracam sie do was.
Ostatnio kupilem sprzet:

(uzywany) 20D + (nowy)tamron 17-50 2.8

oto fot:
http://www.tomekjelski.com/aparat/IMG_5597-2.jpg

tutaj lepiej widać:
http://www.tomekjelski.com/aparat/IMG_5597-12.jpg


Z góry dzieki za pomoc :-)

mariusz11
05-04-2008, 22:01
czas przedmuchac matryce, to paprochy na niej

Rafal913
05-04-2008, 22:02
To jest mój drogi najzwyklejszy syf na matrycy :)

krzys_jg
05-04-2008, 22:02
Wygląda na jakieś syfki na matrycy

fotoluk
05-04-2008, 22:02
Masz brudną matryce musisz ja wyczyścić.

stratus
05-04-2008, 22:03
Jak będziesz przymykał przysłonę do f22 to i atomy zobaczysz :)
... a tak na poważnie to matryca do czyszczenia, znaczy się filtr AA ale najpierw zrób zdjęcia na max f10 i sprawdź czy widać - wtedy do czyszczenia bankowo.

EDIT
Znaczy się automat przymknął do f22 bo widzę że robione na Tv :)

Tomanderos
05-04-2008, 22:05
Masz brudną matryce musisz ja wyczyścić.

jej! dzieki za szybką odpowiedź...
no to szukam wątku o czyszczeniu matrycy:razz:

pozdr.

fotokor1
05-04-2008, 22:21
brudy są jasne niektóre więc mogą być to też jakieś tłuste plamki

bruckner
05-04-2008, 22:26
syfy.....



pozdrr

Mellan
05-04-2008, 22:30
...rany...f/22 ....łolaboga....
zgadza się, używane 20D tak mają.
Ostatnio kupiłem dla córki, hmm.., niech ćwiczy dziecię, mam nadzieję że lepsza będzie od starego.

fotokor1
05-04-2008, 22:35
[QUOTE=Mellan;453411]...rany...f/22 ....łolaboga....
zgadza się, używane 20D tak mają.

nie tylko używane tak mają wierz mi:oops:

Tomanderos
05-04-2008, 22:39
...rany...f/22 ....łolaboga....
zgadza się, używane 20D tak mają.
Ostatnio kupiłem dla córki, hmm.., niech ćwiczy dziecię, mam nadzieję że lepsza będzie od starego.

Myslales o adopcji? ja bym chetnie dostal w prezencie jakąś Panią eLę
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

brudy są jasne niektóre więc mogą być to też jakieś tłuste plamki

Tłuste plamki... hmmm... chyba sie przejde do profesjonalnego czyściciela matryc..

fotokor1
05-04-2008, 22:44
nie ma takiej porzeby na początek próbuj sam, przedmuchaj gruszką, może patyczkiem przejedź po matówce, ja miałam całą matówkę (nie matrycę) zafajdaną czarnymi wielkimi paprochami i olbrzymą rysę (sądziłam że jest pęknięta) wymieniałam na matówkę architektoniczną i przy okazji przetarłam poprzednią okazało się że jest cała i teraz czysta jak łza leży w zapasie
pozdrawiam

Chris_11
05-04-2008, 22:57
brudy są jasne niektóre więc mogą być to też jakieś tłuste plamki

Może to łupież...? Ze starości sypie się z matrycy! ;) ;) ;)

Flanel
05-04-2008, 23:04
@fotokor1A co mają syfy na matówce do plam na zdjęciach ?

@Tomanderos - zanim oddasz matrycę do czyszczenia, zrób zdjęcie białej kartki z lampą błyskową, i z przysłoną F22 lub większą - Kiedy będziesz odbierał aparat z czyszczenia, najlepiej miej ze sobą laptopa,zrób to samo z kartką i sprawdź czy wyczyścili. Ja tak raz musiałem reklamować czyszczenie, mieli mnie panowie za frajera, a ja myk z laptoczkiem na ladę i udowodniłem że matryca była prawie nietknięta.

Na drugi raz wypucowali mi ją jak lustro.

Mellan
05-04-2008, 23:07
[QUOTE=Tomanderos;453429]Myslales o adopcji? ja bym chetnie dostal w prezencie jakąś Panią eLę
QUOTE]

.. no więc planuję zaczepić do tej 20stki EF 70-200 IS, tylko wacham się czy 2,8 czy 4,0; różnica w zdjęciach nieznaczna a 2kplz drogą nie chadza. Do lipca mam czas.
A propos: kupię 2.8 za 4k :) pisać na PW

fotokor1
05-04-2008, 23:15
[QUOTE=Flanel;453456]@fotokor1A co mają syfy na matówce do plam na zdjęciach ?

sory jeśli czegoś nie do czytałam, takie same brudy miałam (a właściwie to dużo większe i więcej) i wystarczyło przedmuchać wnętrze body i przetrzeć matówkę, matryca była w takim razie czysta - wszystko usunęłam, mówimy o zdjęciu (na papirze) czy zdjęciu w kompie - bo w takim razie nie rozumię pytania
pozdrawiam,

Flanel
05-04-2008, 23:20
@fotokor - z tego co piszesz można by wnioskować, że syfy na m a t ó w c e mogą objawiać się plamami na zdjęciu. ( chyba że ja źle czytam to co piszesz ).

Może się nie znam, ale wydaje mi się to wątpliwe. Matówka to nie matryca przecie..

lokowaty
05-04-2008, 23:22
Hej!

Na początek gruszka, jeśli nie pomoże na te tłuste to próbuj patyczkami do uszu. Nie oszczedzaj ich, nie czyść jednym, jedna strona pare ruchów, drugą stroną parę ruchów i chwytaj nastepnego. Tak długo czyścisz aż przy dobrej lampie biurkowej nie zauważysz smug. Ma wyglądać jak umyte okno przed Wielkanocą hehe.

Matówki nie ruszaj, jeśli przeszkadzają Tobie brudy w wizjerku to matówkę tylko gruszką. Nie gwarantuję że spadną wszystkie...Kiedyś załatwiłem sobie matówkę czyszcząc ją chyba mikrofibrą. Ze względu że matówka ma rowki zostało na niej więcej niż było. Ratunek to wymontowanie matówki i płukanie w wodzie i pozostawienie na swobodne suszenie.

Pzdr!

Flanel
05-04-2008, 23:24
zważywszy na ryzyko uszkodzenia matówki przy wyjmowaniu/wkładaniu, lepiej zostawić ją w spokoju.

Tomek S.
05-04-2008, 23:25
Kupujesz nówkę i ... SĄ !!! HURA !!! :mrgreen: :twisted:
Ale mam to w d... .
Jak będę musiał zacząć się bawić za często w obróbkę graficzną to wyczyszczę.

Gratuluję pracownikom składającym/nadzorującym sprzęt na linii montażowej. :roll:
Zamiatali by "po godzinach" a nie w trakcie składania "naszych zabawek". :rolleyes: :mrgreen:

Pozdrawiam Tomek

P.S. Tomanderos daj znać jak Ci poszło. Mnie to też czeka w przyszłości - nieuniknione.

fotokor1
05-04-2008, 23:27
wychodzi na to że raczej ja się nie znam, napisałam tylko że mogą być to brudy (nie koniecznie na matrycy) w moim przypadku były na matówce (zarówno paprochy jak i tłuste plamki) i były widoczne na zdjęciach w kompie (na przysłonie już od 16)
tak wiem że matryca to nie matówka - do tego już doszłam a jestem na początku drogi
pozdrawim

lokowaty
05-04-2008, 23:37
w moim przypadku były na matówce (zarówno paprochy jak i tłuste plamki) i były widoczne na zdjęciach w kompie (na przysłonie już od 16)
tak wiem że matryca to nie matówka - do tego już doszłam a jestem na początku drogi
pozdrawim

Skoro wiesz ze matowka to nie matryca to napisz jak to możliwe ze paprochy z matówki były widoczne na zdjęciach?

marekb
06-04-2008, 00:12
fotokor1,błagam nie pisz już takich pierdół a znajdź gdzieś budowę lustrzanki

Flanel
06-04-2008, 00:20
tak dla jasności :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotopolis.pl/obrazki/opticpathbig.jpg)

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=922


https://canon-board.info/imgimported/2008/04/lustrzankaschemat-2.jpg
źródło (http://drukujwspomnienia.pl/files/images/lustrzanka-schemat.jpg)

http://drukujwspomnienia.pl/blog/okiem_amatora_czym_jest_cyfrak

dendrome
06-04-2008, 00:50
nie tylko w uzywanych sa takie syfy - w nowych tez, a przymykajac przyslone wszystko wtedy wylazi - tez sie kiedys tego przestraszylem

Vitez
06-04-2008, 01:26
Z góry dzieki za pomoc :-)

Na przyszłość - tytułuj wątki jakoś normalnie, by się człowiek nie musiał domyślać co jest w środku.
Z góry dzięki za pomoc :roll: .

fotokor1
06-04-2008, 09:22
fotokor1,błagam nie pisz już takich pierdół a znajdź gdzieś budowę lustrzanki

marekb błaganie wysłuchane:oops: Flanel znalazł dla mnie pierwszy dzięki :mrgreen: juz milcze i się głupawo nie odzywam:oops:

Tomanderos
06-04-2008, 16:13
Na przyszłość - tytułuj wątki jakoś normalnie, by się człowiek nie musiał domyślać co jest w środku.
Z góry dzięki za pomoc :roll: .

Rzeczy normalne w moim zyciu zdazaja sie bardzo zadko:)

Skorzystam z gruszki, jak to nie pomoze przespaceruje sie do serwisu.
W sumie nie na każdej focie to jest, a jezeli juz, to w szopie 3 sekundy
i po krzyku. Niestety jednak jest to tak denerwujące, ze muszę cos
z tym zrobić.

Poinformuje jezeli sie uda:)

A-la-N
06-04-2008, 19:58
Syfy zawsze pojawiają się gdy zwiększamy f. Przy f4 paprochy nie bedą widoczne ale gdy damy np f9 nagle pojawą się plejady czarnych kropek. Trzeba przedmuchać matrycę porządnie.

koraf
06-04-2008, 20:05
Praktykowałem czyszczenie matryc : porządnie przedmuchać , porządnie wyczyścić , porządnie przedmuchać i wtedy powinno być ok:D .

mikeqp
06-04-2008, 23:19
Bez przesady, matryce przedmuchać a jak komuś przeszkadzają brudki na matówce to można nawet rękawem przetrzeć nic się nie stanie--nawet się nie rozpadnie;]
Kiedyś mi liść wpadł do body podczas zmiany obiektywów i zrobiłem dobre 20 zdjęć zanim się zorientowałem że coś mi wpadło--lustro przy każdym podniesieniu się cięło liść na drobne kawałeczki, i powiem wam że dopiero na wyświetlaczu zobaczyłem że coś jest nie tak jak zrobiłem na próbe zdjęcie z przysłoną 22, na wcześniejszych zdjęciach nawet nie widać że coś jest nie tak więc bez przesady z tymi "pyłkami" i innym śmieciem, rzadko kiedy (w ogóle?-słaba jakość zdjęć) przecież foci się na przysłonach powyżej 14-16!