PDA

Zobacz pełną wersję : Lustrzanka za bańkę



Sergiusz
05-04-2008, 19:55
KONKURS FOTOGRAFICZNY MEGA-BAŃKA



Do czego może się przydać bardzo szybkie nastawianie ostrości w połączeniu z podglądem na żywo i ileś tam megową matrycą? Jak wynika z przerywników nadawanych pomiędzy programami telewizyjnymi – do bani. A w zasadzie do bańki. I to nie tej okrągłej, o, której myślimy skreślając kupon totolotka a tej najbardziej pospolitej, czyli mydlanej. Tej znanej z zabaw, kiedy byliśmy dziećmi. Tej która lubi sobie prysnąć, jak co? Jak właśnie mydlana bańka. Wystarczy odrobinka mydła, ciepłej wody, kubek, słomka, kilkunastomegowa matryca podgląd na żywo i szybki autofokus, aby stanąć do naszego fotograficznego konkursu. Proste? Najlepiej spytajcie o to prosiaczka. To on powiedział, –jakie to proste... Patrząc na obręcz. Wystarczy spełnić powyższe warunki zrobić zdjęcie i przysłać je na adres naszej redakcji redakcja@tmf.waw.pl w temacie wiadomości podając imię i nazwisko oraz kategorię. Najlepsze nadesłane prace zostaną opublikowane na łamach magazynu Lustrzanka. Natomiast, jeśli ktoś z Was zechce się w kilku zdaniach podzielić z czytelnikami na temat fotografowania baniek otrzyma w prezencie jeden egzemplarz naszego czasopisma. Poważne konkursy a nasz jest jak widać bardzo poważny są podzielone na kategorie tematyczne. Dlatego możecie nadsyłać prace w trzech kategoriach:

1 Zwykła bańka mydlana
2 Pryskająca bańka mydlana
3 Zdjęcie osoby fotografującej bańkę koniecznie przy użyciu podglądu na żywo oczywiście lustrzanką.

Dla pierwszych 50 osób, które nadeślą zdjęcia przygotowaliśmy nagrodę niespodziankę w postaci pierwszego wydania czasopisma Lustrzanka. Czasopismo wyślemy pocztą.

Nagroda: Trzy najlepsze zdjęcia w poszczególnych kategoriach zostaną wyróżnione publikacją na okładce naszego czasopisma. Cóż, zatem wam pozostaje? Do roboty! Czekamy na zdjęcia, do końca czerwca.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

UWAGA!!! Jesteśmy w trakcie negocjacji i być może pula nagród wzrośnie.


Ilustracje do konkursu: www.tmf.waw.pl

gacek
05-04-2008, 21:10
Wystarczy odrobinka mydła, ciepłej wody, kubek, słomka, kilkunastomegowa matryca podgląd na żywo i szybki autofokus

Nie rozumiem... Po co do tego live view? Nie mówiąc o kilkunastu mega?

obserwator
05-04-2008, 21:22
oj... Gacek... taki duży chłopczyk a nie rozumiesz... dlaczego lifeview... przeczytaj jeszcze raz pierwszy post i jeszcze raz pomyśl...

Pozdrawiam
PS. Mała podpowiedź - słowo kluczowe "alfa"
PS2. Sergiusz wydaje czasopismo, które jak każde utrzymuje się ze sprzedaży i reklam/sponsorów :)

gacek
05-04-2008, 21:32
Się po prostu czepiam ;)

piast9
05-04-2008, 21:51
A ja nadal nie rozumiem. Co ma alfa do baniek? I do canon-board?

Vitez
05-04-2008, 22:09
A ja nadal nie rozumiem. Co ma alfa do baniek?

http://video.google.com/videoplay?docid=-6334724225236120267


I do canon-board?

Konkurs jest dla wszystkich, nie tylko dla Soniakowców czyjakimtam.

unicorn78
06-04-2008, 05:19
Ja może jestem zainteresowany, ale jest jeden warunek:twisted: pod fotką w czasopiśmie, full EXIF zostanie podany:mrgreen: ;) NASI GÓRĄ:!: i jeśli to możliwe, chciałbym zrobić kilka zdjęć "pękających baniek" przedstawicielom "owej" firmy, przeglądającym, pierwszy egzemplarz magazynu.
P.S. Idę spać, zmęczenie daje poważne znaki o sobie. :oops:

robgr85
06-04-2008, 18:00
1 Zwykła bańka mydlana
2 Pryskająca bańka mydlana
3 Zdjęcie osoby fotografującej bańkę koniecznie przy użyciu podglądu na żywo oczywiście lustrzanką.


live view to mam w wizjerze :P liczy się taki?

Sergiusz
06-04-2008, 22:06
Posłuchajcie, to jest najzwyklejszy konkurs fotograficzny nie mający żadnych podtekstów politycznych, sprzętowych, wyznaniowych ani tym bardziej orientacji seksualnej. Na pomysł zrobienia konkursu w tym temacie wpadłem jak postanowiłem sprawdzić jak to jest z foceniem baniek mydlanych. Ostro wziąłem się do dzieła i okazało się....Właśnie po to jest ten konkurs abyście spróbowali sami. Od wczorajszego wieczora kiedy umieściłem tą informacje na forum zaczęły przychodzić zdjęcia oraz komentarze niektóre bardzo zabawne. Nagrody jakie są widać powyżej i głównym celem konkursu jest dobra zabawa oraz umieszczenie jej efektów w czasopiśmie. A może już ktoś próbował focić bańki mydlane i udzieli innym wskazówek na forum?
Jeszcze raz zapraszam do zabawy!

robgr85
06-04-2008, 22:53
Posłuchajcie, to jest najzwyklejszy konkurs fotograficzny nie mający żadnych podtekstów politycznych, sprzętowych, wyznaniowych ani tym bardziej orientacji seksualnej. Na pomysł zrobienia konkursu w tym temacie wpadłem jak postanowiłem sprawdzić jak to jest z foceniem baniek mydlanych. Ostro wziąłem się do dzieła i okazało się....Właśnie po to jest ten konkurs abyście spróbowali sami. Od wczorajszego wieczora kiedy umieściłem tą informacje na forum zaczęły przychodzić zdjęcia oraz komentarze niektóre bardzo zabawne. Nagrody jakie są widać powyżej i głównym celem konkursu jest dobra zabawa oraz umieszczenie jej efektów w czasopiśmie. A może już ktoś próbował focić bańki mydlane i udzieli innym wskazówek na forum?
Jeszcze raz zapraszam do zabawy!

to powiedz mi kolego skąd ustalenie warunków iż musi być to zrobione z wykorzystaniem live view? myślę że b.duży odsetek forumowiczów robi zdjęcia lustrami, które nie mają funkcji LV. Po co odcinać tylu ludzi od udziału w konkursie? Przysłowiowe postrzelenie się w stopę. Uważam, że dyskryminowanie ludzi mogących brać udział czy to ze względu na producenta, model, typ itd aparatu nie powinno mieć miejsca. Moje dwa grosze. Sam chęnie bym wziął udział w konkursie fotek baniek mydlanych, ale nie wezmę bo nie mam sprzętu spełniającego wymagania organizatora. Bawcie się dobrze.

ten konkurs wygląda trochę jak zaproszenie do wzięcia udziału w rajdzie aut z napędem na przednią oś, napisanego na forum BMW (a dobrze wiemy, pojazdy z napędem na przód to u nich rzadkość).

Sergiusz
06-04-2008, 23:02
Zerknij proszę na kategorie konkursu i trzecia z nich brzmi 3 Zdjęcie osoby fotografującej bańkę koniecznie przy użyciu podglądu na żywo oczywiście lustrzanką. Reszta to po prostu aluzja do filmików o których mowa na wstępie. Myślę, że smiało możesz stanąć do konkursu bez LV.

Sergiusz
07-04-2008, 20:41
Zaczynam się obawiać, że podałem za trudny temat...

muflon
07-04-2008, 21:00
A zdjęcie z lustrzanką bez LV, ale dobrze wklejoną fotką "wyświetlającą" się na LCD, będzie się liczyć? :-P

Sergiusz
07-04-2008, 21:07
Wszystkie dobre pomysły są mile widziane podobnie jak i inicjatywa twórcza.

gacek
07-04-2008, 22:07
A jakby tą fotkę nakleić na zenita? :P

zonk
07-04-2008, 22:31
http://canon-board.info/showthread.php?t=31859
Panowie jest już przepis jak zrobić skutecznie LV w aparacie ;-)
rozmowa o LV zaczyna się od #10 odpowiedzi
Powinno się znaleźć w T&T :-D

Sergiusz
08-04-2008, 14:40
Posiadacze Zenitów powinni zachować czujność:
http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/91701-lustrzanka-za-banke.htm

Musical box
09-04-2008, 18:31
Już widzę nowy konkurs pod tytułem "Moja lustrzanka z Live View kąpiąca się w morzu piany" a oto link co nowego wymyśliła firma sony: http://www.fotografuj.pl/News/Sony_Alfa_Foam_City/id/1641
http://pl.youtube.com/watch?v=q_Yj3V9cEqE&feature=related

Sergiusz
09-04-2008, 19:19
Trochę teorii:

Co wiemy o bańkach mydlanych?
1.Ich rozmiary są niewielkie.
2.Są przezroczyste ale od ich powierzchni odbija się światło.
3.Są zdecydowanie cięższe od powietrza ale unoszą się dzięki temu, że powietrze w ich wnętrzu jest podgrzane naszym oddechem.
4.Zapewne dzięki różnicy ciśnień mają tendencję do pękania, które nazywamy „pryskaniem”
5.Koszty ich produkcji są znikome a pomimo to zabawa przy ich puszczaniu jest świetna szczególnie dla dzieci..

Nawet jeśli coś się porusza bardzo dostojnie i powoli to jeśli jest blisko obiektywu wrażenie prędkości wzrasta. Mały przedmiot jak wiemy będzie wymagał specjalnego obiektywu lub jeśli będzie on zwykły będzie pracował w jakiś skrajnych położeniach ogniskowej ( zoom) Trochę łatwiej będzie ze stałką, które w większości przypadków są dość jasne. Ale bańka jest przezroczysta, porusza się. Aparat w wielu przypadkach ustawia ostrość na to co „widzi” za bańką. Jeśli za nią jest niebo to ustawienie ostrości staje się problematyczne. Oczywiście brzeg bańki przy dobrej pogodzie lśni i jest kontrastowy z otoczeniem. Ale nasza bańka nie dość, że jest mała to jeszcze się porusza. Jednak dzięki pewnym niedogodnościom jeśli się uda trafić będziemy mieli fajne efekty. Rozmyte tło i odbicia w samej bańce o ile oczywiście nie będzie to odbicie fotografa, czyli lepiej stać trochę z boku. Myślę, że trzeba seriami i te parę klatek na sekundę będzie atutem. Myślę, że dziewięć starczy. Tak mi się zdaje ale może się mylę?

Vitez
10-04-2008, 08:38
Myślę, że trzeba seriami i te parę klatek na sekundę będzie atutem. Myślę, że dziewięć starczy. Tak mi się zdaje ale może się mylę?

Myślę że wystarczy precyzyjny i szybki autofocus przy dość dobrych warunkach.
Ja wysłałem jedno zdjęcie (z kilkunastu zrobionych) - 20D+70-200 2.8 IS L bez problemu łapał bańkę w locie, bez serii.

Sergiusz
15-04-2008, 18:08
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ale z tego co widzę tylko Ty potrafiłeś ustrzelić bańkę w locie z tego forum. Nikt więcej nie „umi” ?

mxw
15-04-2008, 18:24
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ale z tego co widzę tylko Ty potrafiłeś ustrzelić bańkę w locie z tego forum. Nikt więcej nie „umi” ?
uuu.... no to żeby nie było też posyłam swoją serię 8-)

a tak w ogólności był jakiś termin??

edit - był: koniec czerwca, więc jeszcze spooooko ;)

Sergiusz
15-04-2008, 18:41
Jak to mówią uderz w stół a ... Zdjęcia doszły na pocztę ale doślij jeszcze adres to wyślę Lustrzankę.
Pozdrawiam!

mxw
16-04-2008, 01:00
Jak to mówią uderz w stół a ... Zdjęcia doszły na pocztę ale doślij jeszcze adres to wyślę Lustrzankę.
lustrzankę? super! dzięki :grin:

Vitez
16-04-2008, 02:00
lustrzankę? super! dzięki :grin:

No ja za swoje zdjęcie dostałem 1DsMkIII , akurat gdzieś zalegał Sergiuszowi w studio i się kurzył ;)

Sergiusz
16-04-2008, 18:39
Zdjęć jak na lekarstwo... Jutro ogłoszę konkurs Literacki...chyba

Vitez
16-04-2008, 22:20
Zdjęć jak na lekarstwo... Jutro ogłoszę konkurs Literacki...chyba

Zawsze najwięcej zdjęć wpływa ostatniego dnia terminu - po przypomnieniu dzień przed że termin nadsyłania upływa jutro...
A poza tym jeszcze nie sezon na bańki :roll: .