PDA

Zobacz pełną wersję : Kursy liturgiczne



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

mxw
13-12-2005, 22:31
na kurs "dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego" przeprowadzony przez Komisję Liturgiczną Archidiecezji Poznańskiej (uff, co za nazwa!) (generalnie: Kuria Metropolitalna) poszedłem bardziej z ciekawości. pierwsze zdziwienie było na parkingu: brak miejsc. drugie w kościele: pełno ludzi (sobota rano). wszyscy przyszli na kurs. efektem ponad dwugodzinnych wykładów była wypisana dla każdego imienna legitymacja upoważniająca do fotografowania w kościele podczas mszy św.

oficjalnie dostępne są (od ponad 10 lat) "Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii":
http://www.pascha.org.pl/dokumenty/fotografowanie.php

są też dość liczne opracowania, a nawet książki, np.:
http://www.kuria.gliwice.pl/czytelnia/ksiazki/index.php?numer=05

poniżej krótka (?) ściąga dla nas fotografów.

Fotografowanie w kościele - FAQ

kogo dotyczą zalecenia?
- wszelkie zalecenia dotyczą każdej osoby, która chce fotografować w kościele - niezależnie od jej wiary lub braku wiary - chodzi o właściwe poszanowanie religi - nawet ateista musi klękać w kościele katolickim, tak samo, jak w innych religiach w miejscach kultu należy zdejmować buty czy nakrywać ramiona lub głowę.

jakie są generalne zasady?
- generalnie chodzi o poszanowanie uczuć religijnych i nieprzeszkadzanie podczas obrzędu liturgii. wszystkie pozostałe instrukcje z tego wynikają. celebracja liturgii to zdarzenie duchowe - czyli żaden sprzęt foto czy video nie jest w stanie oddać tego, co naprawdę się dzieje. innymi słowy z religijnego punktu widzenia przydatność focenia jest żadna - niemniej jednak, jeżeli my nie będziemy przeszkadzać, to oni nas będą tolerować.

czy powinniśmy zgłaszać się do księdza przed mszą?
- bezwzględnie tak. a generalnie to powinniśmy współpracować z lokalnym proboszczem, który nas powinien znać i zawsze rekomendować do pracy w trakcie mszy (szczególnie np. przy komuniach). nawet na taki "kurs dla fotografów" nie można się zgłaszać z ulicy, a tylko za pośrednictwem swojego proboszcza (chodzi o coś w rodzaju pierwszego sita). natomiast będąc na gościnnych występach zawsze przed mszą należy się zgłosić do księdza, pokazać legitymację z kurii, dać wpisać do zeszytu fotografujących (PESEL!), poprosić o zgodę na focenie i zapytać, czy ksiądz ma jakieś szczególne wymagania albo życzenia (np. kiedy nie robić zdjęć).

czy ubiór jest istotny?
- tak, i to bardzo. w myśl generalnej zasady nie przeszkadzania i nie rozpraszania nie należy się także wyróżniać (strojem). jest to o tyle istotne, że przed mszą ksiądz, którego prosimy o wyrażenie zgody na naszą obecność, nie obejrzy naszego portfolio ani naszego sprzętu, a praktycznie wyłącznie nasz strój i to na jego podstawie podejmie decyzję: więc jeżeli na ślub, gdzie wszyscy będą w gangach przyjdzie foto ubrany w t-shirt i trampki, to raczej zgody nie dostanie. z praktycznego punktu widzenia ważne są tylko ciche buty.

ile osób może focić?
- tylko jedna. druga może jeszcze ewentualnie operować kamerą. każda następna osoba nie ma prawa łazić po kościele i błyskać czy rozpraszać wiernych. należy o tym pamiętać, gdy np. para młoda przychodzi do nas złożyć zamówienie na usługę: należy ich poinstruować i poinformować, że foto może być tylko jeden i powinni o tym uprzedzić wszelkich wujków i ciocie.

czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
- tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

czy są ograniczenia w przemieszczaniu się po kościele?
- tak, po pierwsze nie można latać ciągle jak z pieprzem, ruchy powinny być ciche (wspominane już "ciche buty"), dyskretne, ograniczone do minimum, nie mogą nikogo rozpraszać ani zwracać niczyjej uwagi. z drugiej strony nie można stać jak kołek na środku (np. kameraman stojący metr przed księdzem głoszącym kazanie).

czy są miejsca w kościele, do których nie wolno wchodzić?
- tak, nie wolno wchodzić w miejsca zastrzeżone tylko dla duchownych, czyli np. na ambonę albo na ołtarz. kiedyś w kościołach były montowane balustrady przed ołtarzem - dziś jest to już dość rzadkie, ale granica pozostała - tam wchodzić nie wolno.

to jak zrobić dobre zdjęcie pary młodej składającej właśnie śluby?
- stojąc na środku kościoła. para młodych ślubuje sobie, więc zawsze powinni stać na stopniach ołtarza zwróceni przodem do siebie (trzeba im to przypominać, bo połowa robi to źle stojąc przodem do ołtarza, chyba na skutek amerykańskich filmów) - wtedy zdjęcia można robić z boków, albo centralnie, z księdzem w tle.

czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
- nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
- raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)


po co PESEL?
- to jest ciekawostka: w sierpniu 2004r. wyszło zarządzenie arcybiskupa nakazujące prowadzić spisy wszystkich osób fotografujących w kościołach i na zewnątrz nich - chodzi o względy bezpieczeństwa (konkretnie o coraz częstsze przypadki kradzieży). dotyczy to fotografów, operatorów, przewodników wycieczek itp. tak więc należy dać się spisać. dla ułatwienia numer PESEL powinien być wpisany w naszej legitymacji/upoważnieniu z kurii.

____________________________
powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.

-=Festyk=-
13-12-2005, 22:44
Bardzo przydatne informacje.Ostatnio właśnie proboszcz poprosił mnie o robienie zdjęć na różnych,drobnych uroczystościach kościelnych,więc te instrukcje są jak znalazł! Dzięki.

mxw
13-12-2005, 22:46
z rozmów z innymi uczestnikami kursu (było duuużo czasu na gadanie w kolejce po ręcznie wypisywane legitki) wynikało, że coraz częściej w kościołach pytają o legitymację / upoważnienie do fotografowania wydane przez kurię. stąd też duże zainteresowanie samym kursem...

czyli do wszystkich szpargałów i śmieci, które nosimy po kieszeniach i w torbie foto zapewne dojdzie jeszcze jeden papier: :mrgreen:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/IMG_00410web2.jpg)

nastier
13-12-2005, 22:58
wypadaloby udac sie do proboszcza i zapytac o takie cus... :D

muflon
13-12-2005, 23:02
Bardzo fajnie zebrane. Przerzucam do 'techniki' i przyklejam, bo to się może wielu z nas przydać.

Zielony
13-12-2005, 23:10
o! niezłe foto, widzę że kółeczko jak w 5D :D

BTW, chyba pomyślę nad upgrade'm mojej wersji bo stara już wymięta, mimo że mam oryginał, a pozatym w takiej sztywnej formie jak widzę pewnie się będzie lepiej prezentować :D

no i czuć nowością :D

PS. A te stopery to dla...ksiądza proboszcza?
W sumie racja, 350ka ma taki trochę laserowato-gwiezdno-wojnowaty odgłos migawki ;)

FAQ, bardzo fajny.

I teraz moja uwaga.
Ja zaznaczam ksiądzowi na początku, że w czasie śubowania podejdę sobie bliżej bo na tych zdjęciach mi najbardziej zależy.
Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby miał jakieś 'ale'.
Tak się składa, że jak już jestem tam blisko to się nie oszczędzam i jeśli jest miejsce za ksiądzem to robie zdjęcia jak mi pasuje.

Z tym dodatkowym oświetleniem to różnie. Sama external flash już niby jest dodatkowa. Szkoda, że kościoły nie są wystarczająco jasne :?

Coż by tam jeszcze???

Aha, z tym oświetleniem to nie doczytałem; sorki.
Chodziło o jakieś dadatkowe halogeny, ja nigdy nie stosowałem takich i w sumie dobrze, bo pewnie sam bym sobie z tym nie poradził :?

KMV10
14-12-2005, 00:00
czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
- nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
- raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)


Ostatnio robiłem zdjęcia w kościele. Nie był to ślub. W trakcie mszy zza ściany dochodziło napier...alanie młota stosowanego przez robotników "naprawiających" budynek!!! Więc to raczej ludzie zgromadzeni w kościele byli rozpraszani.

M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić. :|

Metus
18-12-2005, 13:25
M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić.

kase zgarnął od Ciebie za focenie?? paranoja!!

perian
21-12-2005, 13:34
czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
- tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

____________________________
powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.

Jedna drobna uwaga, bardzo drobna odnośnie przyklęku. Należy przyklęknąć przed tabernakulum w którym jest Eucharystia, co jest "oznaczone" przez zapaloną "wieczną lampkę". Jest to o tyle ważne, że zdarza się, iż takie miejsce nie znajduje się na/przy ołtarzu głównym, tylko np. w kaplicy bocznej (niemal standard w Katedrze Jana Chrzciciela we Wrocławiu), zatem trzeba zachować czujność 8-) Natomiast w takich przypadkach przed ołtarzem głównym wystarczy wykonać ukłon.

b'Art
04-01-2006, 22:48
a jak focicie^ wysokie czulosci czy raczej lampa^ ja robie bez lampy - bardzo podobaja mi sie 'koscielne' zolte barwy

Dann
04-01-2006, 23:56
W kościele staram się jak najrzadziej stosować lampę, czułści 800-1600 i później redukcja szumów....
Czytając o "zachowaniu się przed ołtarzem" przypomiały mi się dwie zabawne sytuacje ...
Pierwsza:
Stoję spokojnie i staram się nie rzucać w oczy z dwoma korpusami uwieszonymi u szyji... kilka metrów obok mnie stoi staszy facet (jak się póżniej dowiedziałem z jakiejś gazety) z "wypasionym" kompaktem minolty (jakieś Z3 czy coś podobnego)... i w zasadzie wszystko by było OK, gdyby przy zmienianiu ustawień i przeglądaniu zdjęć nie miał ustawionego dzwięku ćwierkających ptaszków. Przez pierwsze 15 minut ślubu co chwila dało się słyczeć: ćwir ćwir ćwir... W końcu w trakcie kazania, na skutek sugestywnej wymiany spojrzeń między nami, czyba wyłączył ten dzwięk...
Druga:
Robiłem zdjęcia na ślubie przyjaciół. Od razu ostrzegli mnie żebym w kościele nawet nie próbował podchodzić do ołtarza bo proboszcz jest "ostry", więc posłusznie próbowałem zrobić jakieś zdjęcia z tyłu... W momencie przysięgi zrobiło się zamieszanie i "Młodych" otoczyła grupa rodzinnych fotografów (tak 5-6 osób) ci, którym nie udało stanąć się przy samej Młodej Parze stawali w drugim rzędzie na palcach i unośili swe cyfrowe kompakty jak najwyżej żeby jeszcze "coś" złapać... Nie bardzo miałem ochotę uczestniczyć w tym cyrku więc zosałem na swoim miejscu....
Jeśli chodzi o moje zachowanie przed ołtarzem, to raczej czyba nie brak mi wyczucia bo przez pół życia byłem ministranem i lektorem (dyplomowanym) i jak widzę co ludzie potrafią robić przed ołarzem to się mi coś dzieje...

TommyTheCat
05-01-2006, 15:48
czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
- nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.


ukonczylem kurs jakies 10 lat temu w sandomierzu,
potrzebny byl mi jednak bardziej do wideofilmowania niz foto
o ile samo zrobienie fotki moze trwac krociutka chwile i byc moze dlatego nie ma o tym mowy w powyzszym cytacie, to nam mowiono o kategorycznym zakazie filmowania podczas "podniesienia"
podejrzewam ze podczas tej chwili nalezy tez powstrzymac sie od pstrykania, nawet dlatego ze panuje zazwyczaj wtedy absolutna cisza i zeby nikogo nie rozpraszac

feder
08-01-2006, 12:40
Co do wpadek fotografów w kościele: w czasie ślubu na którym ostatnio byłem, w czasie kazania fotograf przechodził pomiedzy ołtarzem a młodą parą pomylił się - odwrócił się tyłem do ołtarza i przeżegnał się w stronę młodych. Spowodowało to dość duże rozbawienie proboszcza, który rzucił jakąś zabawną uwagę na ten temat przerywając kazanie.

paniania
15-01-2006, 01:02
Wykonuję zdjecia okolicznosciowe (śluby, komunie) i rzeczywiście, pytają o takie zaświadczenia. W Krakowie kurs odbywał się w listopadzie i kosztował 120 zł od osoby (za dwa dni, kiedy księża gadali nam o tym, że podatki trzeba płacić :D). Nie dowiedzielismy się nic innego niż to, co jest tematem tego wątku :)

szymony
15-01-2006, 17:33
O widzę że co kuria, to inny flep i stawka z niego. Czas trwania tego "szkolenia" też różny. W kurii gnieźnieńskiej koszt to 50zł, flep laminowany z facjatą delikwenta. Trwa to dwa spotkania po cirka 2-3 godzinki.

sv
15-01-2006, 18:56
u nas tez 50 zeta.

shaqi
16-01-2006, 20:54
To gdzie generalnie udać się po takie zezwolenie??
Do miejscowego Proboszcza??

szymony
10-02-2006, 18:30
To gdzie generalnie udać się po takie zezwolenie??
Do miejscowego Proboszcza??
Raczej tu:
http://tinyurl.com/9fxm9

shaqi
13-02-2006, 13:00
Raczej tu:
http://tinyurl.com/9fxm9

Dzięki

Po twoim awatarku myślałem ze to bedzie jakis tandetny odnośnik :D
Ale trafiłem w 10

arekzar
21-09-2006, 14:34
Czy wiecie, kiedy jest kolejny kurs, dzieki ktoremu mozna otrzymac potrzebny dokumencik do fotografowania w kosciolach?

Vitez
21-09-2006, 17:32
Czy wiecie, kiedy jest kolejny kurs, dzieki ktoremu mozna otrzymac potrzebny dokumencik do fotografowania w kosciolach?

Tu sie dowiesz:
http://www.archpoznan.org.pl/kuria/adresy.htm

-=Festyk=-
04-11-2006, 21:34
Wiem,że był gdzieś wątek,gdzie ktoś zbierał chętnych na wyprawę po takie pozwolenie i opisywał sposób zdobycia go,ale nie potrafię go znaleźć.Jeśli byłby ktoś tak miły i napisał gdzie się należy zgłosić,ile to kosztuje,ile to trwa i jakie dokumenty są do tego potrzebnę to byłbym bardzo wdzięczny.Mam również pytanie:czy znaleźliby się chętni z Bydgoszczy i okolic na wyrobienie takiego pozwolenia?Kupą zawsze raźniej;)

Zielony
04-11-2006, 23:36
Dla Ciebie wszystko Festyk! (http://canon-board.info/showthread.php?t=12738&highlight=ch%EAtni+kurs) :mrgreen:

tadek
04-11-2006, 23:39
a wie ktos cos ( albo gdzie sie dowiedziec) o takim kursie we warszawie
uprzedze kolegow ze na stronack kilku diecezji warszawskich nic nie znalazlem

Kalina
05-11-2006, 00:05
Telefon do kurii dziala najlepiej.

mario1275
05-11-2006, 01:42
kuria albo zapytać w parafii takie kursy organizują raz na jakiś czas.

Wats0n
05-11-2006, 12:23
3 razy zdarzyło mi się robić foty w kościele, oczywiście niekomercyjnie, dla kumpli (2x ślub, 1x chrzest). Anie razu nie przeszło mi przez myśl, że ktoś mógłby chcieć ode mnie jeakieś pozwolenie tudzież zabronić mi mojego niecnego procederu. Ale - rozumiem. Dla świętego (he he) spokoju papier lepiej mieć. Zwłaszcza, gdy myśli się o tym poważniej, niż jako o przysługach koleżeńskich.

crater
05-11-2006, 12:39
Ja bym sie dopisal jesli chodiz o Warszawe. ktos jescze chetny??

Kalina
05-11-2006, 12:53
Mnie przez dwa sezony robienia zdjec tylko ze dwa-trzy ksiadz zapytal czy mam pozwolenie. Na pewno czasami to pomoga w relacjach z ksiezmi, sama czasem sie przynaje ze mam - i wtedy ksiadz sie usmiecha i mowi, czyli wszystko pani wie, trzeba bylo tak od razu.
Ani razu nie musilam go pokazywac.

Jednak wiem, ze zdarzaly sie sytuacje (kosciol w Wilanowie na przyklad) gdzie proboszcz nie pozwolil na zdjecia bez papierka. Nie i koniec. I Mlodzi nie mieli zdjec.

Kalina
05-11-2006, 12:55
Ja bym sie dopisal jesli chodiz o Warszawe. ktos jescze chetny??

W Warszawie o ile wiem kursy sa raz w roku w okolicach kwietnia. Nie sadze, zeby organizowali dodatkowy kurs. Najlepiej zadzwonic i sie spytac.

-=Festyk=-
05-11-2006, 16:49
Ja mam robić w przyszłym roku zdjęcia na ślubie,gdzie ksiądz jest właśnie bardzo ,,regulaminowy''.Nie ma kwitka=nie ma zdjęć,więc muszę sobie do tego czasu wyrobić.Dzięki Zielony za podanie linku,o to mi właśnie chodziło.

Zielony
05-11-2006, 17:20
Jednak wiem, ze zdarzaly sie sytuacje (kosciol w Wilanowie na przyklad) gdzie proboszcz nie pozwolil na zdjecia bez papierka. Nie i koniec. I Mlodzi nie mieli zdjec.

Bym był tymi 'młodymi' to był by to mój ostatni raz w tamtym kościele.
Wiadomo, że do kościoła się chodzi dla Boga, a nie dla pana księdza, ale jemu na tacę bym już nie rzucił. Swoją drogą wypowiadałem się już gdzieś na podobny temat. Nie toleruje takiego zachowania księdzów. Podpada mi to pod zwyczajną złośliwość.

drmott
05-11-2006, 18:52
Ja bym sie dopisal jesli chodiz o Warszawe. ktos jescze chetny??

Jaby co to ja się piszę, wysłalem nawet maila do kurii z pytaniem kto/gdzie/kiedy takie kursy organizuje w wawie - ciekawe czy dostanę odpowiedź :)

mario1275
05-11-2006, 21:35
kościół chce to jakoś znormalizować - kurs polega na tym że dowiadujesz się co możesz robić a czego nie powinieneś. Zaleta jest też taka że zazwyczaj ksiądz prosi gości aby uszanowali państwa młodych i nie biegali z aparatami bo jest tu pan który ... wiadomo. Zdarzyło mi sie że obok mnie biegało 6 gości z pstrykadełkami i albo wchodzili w kadr z drugiej strony, albo dyszeli na plecy bo chcieli zrobić fotkę z tego samego ujęcia co ja moża zastrzelić - więc z dwojga złego wolę już kursy - zresztą jełsi robi się zdjęcia w jakimś rejonie i masz już jakąś opinię to nikt cie o pozwolenie nie pyta. Co do księdza który zabronił to troszkę przesadził choć można powiedzieć że ściśle stosował się do zaleceń kurii, ja miałem szczęście i kiedy raz miałem taką sytuację sończyło się na krótkim pouczeniu co mogę a co nie zresztą sam zawsze wolałem iść porozmawiać z księdzem niż żeby w czasie ślubu wyskoczył do mnie z jakimś tekstem.
Kalina ty też słyszałaś o tej sytuacji od kogoś nie wiem jak bylo ale wiem że czasem trzeba się ukłonić a nie stawiać bo wtedy nic się nie wskóra.

Tomasz1972
05-11-2006, 21:45
OT
Przede wszystkim należy zacząć od historii pozwoleń . Otóż kursy i pozwolenia powstały w okresie masowego dostępu do sprzętu foto i video . Ktoś kupił kamerę czy aparat i biegał po całym kościele jakby to była dyskoteka , nieszanując osób uczestniczących w ceremoni ślubu , mszy , itd .
Najczęściej były to osoby , które nie są katolikami i nie znają zasad panujących w kościele Rzymsko-Katolickim. Dlatego by nie łamać prawa wolności gospodarczej ( nawet niewierzący może być fotografem bądź kamerzystą ) kler wpadł na pomysł by każdy pracujący w kościele ukończył kurs co wolno a czego nie podczas mszy , ceremoni slubnej czy chrztu .
Jednak w wielu przypadkach księża nie zwracają na to uwagi i nawet nie pytają czy fotografujący ma zgodę kurii czy też nie .
EOT

Kalina
05-11-2006, 21:53
mario: o proboszczu z Wilanowa slyszalam z wielu zrodel. W moim przypadku, choc dwukrotnie tam robilam zdjecia, zawsze bylo naprawde okej, ale moze dlatego, ze ksieza byli "przyjezdni". Ten ksiadz ma po prostu swoje zasady i uklonieniem nic nie wskorasz. Jak nie masz papierka, nie robisz zdjec. Jak masz papierek, stajesz pod zegarem i chyba tylko w momencie przysiegi mozesz sie ruszyc.

A propos gosci z kompakcikami. Milam kiedys taka sytuacje: probuje sie wcisnac gdzies z boku w momencie przysiegi: ksiadz, pomocnik, kamerzysta i jeden gosc z kompakcikiem mi to troche utrudniaja. Ale okej, mam juz dobry widok i robie zdjecia: pstry pstryk pstryk. Wymiana obraczek. Az tu nagle ktos mnie w plecy stuka. Odwracam sie: "bo pani mi tu zaslania!" - gosc z cyfroweczka wielksci pudelka papierosow!
Ze nie bylo to miejsce, ani czas, na wyjasnienia kto tu komu przeszkadza, darowalam sobie. Tym bardziej, ze juz pozniej pan mi specjalnie w kadr nie wchodzil.

Potem cala sytuacje jako zart opowiedzilam Mlodym: "Mam nadzieje, ze sie nie odsunelas?!"


... kler wpadł na pomysł by każdy pracujący w kościele ukończył kurs co wolno a czego nie podczas mszy , ceremoni slubnej czy chrztu

Rzecz w tym, ze wszystko wolno fotografowac.

No chyba, ze konkretny ksiadz w konkretnym kosiciele powie, ze nie.

Tomasz1972
05-11-2006, 21:55
Rzecz w tym, ze wszystko wolno fotografowac.


Owszem , ale pod warunkiem nienaruszania zasad panujących w danym miejscu ( nie tylko w kościele ) .

Zielony
05-11-2006, 22:00
Co do księdza który zabronił to troszkę przesadził choć można powiedzieć że ściśle stosował się do zaleceń kurii, ja miałem szczęście i kiedy raz miałem taką sytuację sończyło się na krótkim pouczeniu co mogę a co nie zresztą sam zawsze wolałem iść porozmawiać z księdzem niż żeby w czasie ślubu wyskoczył do mnie z jakimś tekstem.

Możliwe. Być może też owy fotografer to jakiś cwaniak był. Może rzucił jakieś zbędne słowa. Niewiadomo. Tak czy siak, ostatni punkt owych zasad mówi, że wszystkie kwestie sporne należy rozwiązywać w 'duchu kościoła katolickiego'.
I tak powinno być. Nie wyobrażam sobie co się stało, że ksiądz nie wyraził zgody. Ja zawsze pytam czy ma jakieś specjalne zastrzeżenia? I odrazu nie czekając na odpowiedź mówię, że nie będę biegał, tylko będę się trzymał jednej strony i podejdę tylko bliżej podczas przysięgi. To styka.
Na pytanie o papierek mówię, że mam w torbie w samochodzie. Tyle w tym temacie.

EchoX
06-11-2006, 10:23
-=Festyk=- ja jestem chetny

tadek
06-11-2006, 11:15
Ja bym sie dopisal jesli chodiz o Warszawe. ktos jescze chetny??

i ja to juz para;) - ktos jeszcze,
jezeli jest tak jak kalina pisala( kole kwietnia) to jeszcze jest czas ale mozna by najmlodszego ( z chetnych) oddelegowac do dowiedzenia sie co i jak

-=Festyk=-
07-11-2006, 19:12
-=Festyk=- ja jestem chetny

Dobra,to ja spróbuję jakoś zagadać z moim proboszczem(mam z nim dobry kontakt) i dowiem się szczegółów,jak,gdzie i najważniejsze za ile.

Kubaman
07-11-2006, 19:58
ja robiłem w sumie 6 ślubów - amatorsko, dla znajomych za friko. Zawsze dowiaduję się który ksiądz będzie sprwował mszę, dzwonię do niego, jeśli mogę to idę. Przedstawiam się, tłumaczę jakie mam plany foto i pytam, czy ma jakieś przeciwwskazania. Nigdy mi się nie zdażyło usłyszeć odmowy, ba dwa razy dostałem specjalne przywileje, gdy kapłan zapraszał mnie do siebie do prezbiterium, gdzie normalnie bym nie wszedł - i to ku zazdrości około 15 zwyczajowych pstrykaczy z bliższej i dalszej rodziny :) Zruzumieć i uszanować trzeba tylko: to on jest tam gospodarzem i decyduje, oraz to jest dla ludzi wierzących sakrament - wielka sparawa. Wtedy będzie bezproblemowo i kursy niepotrzebne.

-=Festyk=-
11-11-2006, 12:10
Dowiedziałem się już co nieco i wiem, że w Bdg takie kursy organizuje się raz do roku.Nie wiadomo ile to będzie kosztowało i w jakim dokładnie terminie,ale jeśli będzie coś wiadomo to będzie to zamieszczone w ogłoszeniach kościelnych.

baczek79
30-11-2006, 11:14
Witam

Czy takie zaświadczenie upoważnia do robiernia zdjęć w całym kraju,czy
tylko lokalnie na terenie danego województwa ?

jestem ze śląska a najbliższy kurs jest w Krakowie

mmw
30-11-2006, 15:25
Teoretycznie upoważnienie wydawane jest przez diecezję z ważnością na terenie diecezji, ale przepisy są w całym kraju takie same.
Więc powinny być akceptowane w innych diecezjach. I z tego co wiem tak właśnie jest.

perqsista
30-11-2006, 16:52
Czy wiecie, kiedy jest kolejny kurs, dzieki ktoremu mozna otrzymac potrzebny dokumencik do fotografowania w kosciolach?


Kurs odbywa sie w Poznaniu 16.12.2006 od godz 10.00
Kościół Najświętszego Zbawiciela ul Fredry 11.
Aby uczesniczyc w kursie należy KONIECZNIE mieć list polecający od swojego proboszcza (mi się na szczeście udało). Nie trzeba się wcześniej zapisywać-wystarczy przyjechać z kwitem od proboszcza.
Niestety nie znam kosztów kursu-dzwoniłem do Archidiecezji-odsyłali mnie w tej sprawie na Fredry-dzwoniłem na Fredy odsyłali mnie do Archidiecezji;)
Jeżeli ktoś z forumowiczów z Poznania jeszcze się wybiera to niech da znać - zawsze kupą raźniej;)

jacech1
30-11-2006, 18:38
czy wiadomo ile czasu może potrwać kurs?? i proszę o wpisanie jak będzie wiadomo kosztu termin mi pasuje to byłbym chętny

mxw
30-11-2006, 19:45
czy wiadomo ile czasu może potrwać kurs?? i proszę o wpisanie jak będzie wiadomo kosztu termin mi pasuje to byłbym chętny
o ile mnie pamięć nie myli - to były jakieś 2...2,5h wykładu plus mała godzinka stania w kolejce po ręcznie wypisywane legitymacje (dlatego polecam usiąść w pierwszej ławce i potem szybko znaleźć się na początku kolejki) oraz koszt - chyba 20 zł, ale też już pewien nie jestem.

tomba
14-12-2006, 20:15
witam, ja sie wybieram do Poznania, byłem u mojego proboszcza i mi powiedział, że żadnego skierowania nie potrzebuje, ...wziął moje dane i powiedział, że on poinformuje, że taka osoba przyjedzie.
mam nadzieję, że wszystko będzie ok :)

artex
15-12-2006, 11:02
w przemyślu taki kursik kosztuje 50 zł i trwa jakieś 2 - 3 godziny

tomba
16-12-2006, 18:47
w Poznaniu 20 zł.

perqsista
16-12-2006, 19:01
No i się okazało, ze co innego mowią w Kurii przez telefon a co innego się okazuje w praktyce. Jak 2 x dzwoniłem do Kurii to byłem informowany, ze potrzebna jest zgoda proboszcza. Na kursie się okazało, że zgoda nie jest potrzebna, uczestnik kursu nie musi być nawet osobą wierzącą. Przepraszam wszystkich wprowadzonych w błąd - ja sobie tego nie wymyśliłem jakby co:)

blickwn
26-12-2006, 10:48
Dla zainteresowanych - najbliższy kurs w Krakowie:
http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

Kurs fotografów i operatorów kamer

„Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy - okazjonalnie lub na sposób stały - zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej” (Komisja Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, Wskazania dotyczące fotografowania i filmowania w czasie celebracji liturgicznych z dnia 5 grudnia 1994 r.).

W Archidiecezji Krakowskiej kursy takie odbywają się w przypadku zgłoszenia się przynajmniej kilkunastu chętnych. Można się zgłaszać telefonicznie (012/422-59-13) lub przez pocztę elektroniczną (atszczes@cyf-kr.edu.pl).

Najbliższy planowany termin: druga połowa lutego lub początek marca.

Kurs odbywa się w sali „Kordelianum” przy ul. Św. Marka 10 w Krakowie. Są to dwa spotkania w godz. 16.00 – 19.00. Przychodząc na kurs należy przynieść ze sobą zdjęcie oraz wpłacić 120 zł (gdy w kursie uczestniczy małżeństwo lub 2 pracowników firmy opłata wynosi 100 zł. Przy większej liczbie zgłoszeń z jednej firmy - 90 zł).

Uczestnicy otrzymują legitymację ze zdjęciem.

eMILz
26-12-2006, 12:55
Ja też rozglądam się za kursem, więc można na mnie liczyć, jedyne ograniczenie to to że musi się on odbyć na jednym spotkaniu, nie chce mi się jeździć kilka razy.

ripek
26-12-2006, 13:18
Ja się piszę na Kraków :)

-=Festyk=-
26-12-2006, 22:19
A ja już mam to za sobą.Zapłaciłem 70zł.za kawałek g***a z papieru jak na wizytówkę...śmieszne to trochę,ale ważne,że jest i następny raz dopiero w 2010r.

1czarek1
27-12-2006, 14:44
A czy ktoś wie kiedy taki kurs będzie w Warszawie?

sowask8
27-12-2006, 17:16
A co takiego zmienia sie na tym kursie ze bedziesz musiał znowu sobie wyrobic w 2010 wizytówke; kolejne wyłudzanie pieniedzy:)

kris6000
27-12-2006, 23:01
Też piszę się na Kraków

-=Festyk=-
28-12-2006, 23:33
A co takiego zmienia sie na tym kursie ze bedziesz musiał znowu sobie wyrobic w 2010 wizytówke; kolejne wyłudzanie pieniedzy:)
W sumie nie wiem,czy za te 4 lata będę w ogóle ją do czegoś potrzebował,ale jak jakiś upierdliwy ksiądz zobaczy,że jest ,,przeterminowana''?Nie lubię się kłócić;)

ripek
29-12-2006, 00:26
4 lata to dużo czasu - policz ile możesz zarobić. Ja to traktuje jako jeden z kosztów, jak baterie czy paliwo ;)

-=Festyk=-
29-12-2006, 16:25
Ja na tym nie zarabiam.Wyrobiłem bo brat ma w przyszłym roku ślub,a ksiądz z tamtejszej parafii bardzo ,,pilnuje'' czy fotograf miał zaliczony ten kurs.

blickwn
29-12-2006, 22:03
Jeżeli ktoś jest już zdecydowany na kurs w Krakowie proponuję się zgłaszać na telefon lub na maila które podawałem wcześniej.

Ja wczoraj mailem przesłałem prośbę o zapisanie - dzisiaj otrzymałem potwierdzenie z informacją, że jak zbierze się kilkanaście osób to w połowie lutego powinien być znany dokładny termin kursu.

pozdr.

tombas
31-12-2006, 17:51
Jeżeli ktoś jest już zdecydowany na kurs w Krakowie proponuję się zgłaszać na telefon lub na maila które podawałem wcześniej.

Ja wczoraj mailem przesłałem prośbę o zapisanie - dzisiaj otrzymałem potwierdzenie z informacją, że jak zbierze się kilkanaście osób to w połowie lutego powinien być znany dokładny termin kursu.

pozdr.



Jestem chetny, już wysłałem maila i czekam....a pozdrowienia Noworoczne z Nowego Sącza:lol:

Fotoaparatka
28-01-2007, 11:52
Bardzo ciekawy wątek, ja mam zaplanowane focenie ślubów na lipiec/sierpień w agencji fotograficznej tu we Francji, ale twierdzą, że mają wszystko załatwione z księżami i nie muszę iść i rozmawiać...oby!

Vitez
28-01-2007, 15:17
No tak... bo watek dotyczy realiow polskich pod wzgledem wymagan ksiezy.

Banan70
03-02-2007, 20:52
niesamowite :-)

... mnie ksiądz nie zauważył

donald7000
05-02-2007, 21:02
W zeszlym sezonie polecialem do ksiedza, przedstawilem sie powiedzialem kim jestem i co chcialbym robic a on na to: ok, nie ma problemu my tu mamy wazniejsze problemy, wino mszalne sie skonczylo !
Msza rozpoczela sie 10 minut po czasie, a w trakcie mszy ksiasz kiwnol na mnie zebym podszedl. Nogi mi sie lekko zachwialy, podchodze a on poprosil mnie zeby mu cyknol kilka fotek na tle nowego obrazu na oltarzu.
Troche mnie wystraszyl :)

Zaku
05-02-2007, 21:11
rewelacyjnie zostałeś zaskoczony, :-D
przy okazji można zaistnieć w kościele, jako twórca uwieczniający część jego historii.

mało się zastanawiamy,ale w tle par młodych uwieczniamy inne detale i to wszystko dzieje się nieświadomie 8-)

Nicram
07-02-2007, 21:39
Moje mały rady jak odbyć kurs dla fotografów w Archidiecezji Wrocławskiej.

Zgłaszamy się do ks. Jerzego Rasiaka (tel. 071 327 11 18) ul. Katedralna 13 pok. 4 z zaświadczeniem z parafii o tym że jesteśmy wierzący i praktykujący (nie wiem jak jest w przypadku innowierców i ateistów), mamy własne zdjęcie do plakietki oraz kilka zdjęć "dowodowych" wykonanych podczas uroczystości kościelnych a w portfelu do opłaty za odbycie kursu co łaska 140 PLN. Wszystko trwa góra 15 minut. W razie nieobecności księdza wszystko załatwia jego sekretarka.

Zaku
07-02-2007, 22:50
czarna mafia :cool:

arturs
07-02-2007, 23:07
czarna mafia :cool:

Jaka mafia ?? Daleki jestem od obrony "czarnych" - ale zaprezentowane powyżej podejście jest zdrowe i jak najbardziej rynkowe - skoro ty na tym zarabiasz to niech oni tez coś z tego mają - proste ;-) . Nie tracisz czasu na jakieś pogadanki, 2 czy 3 spotkania po parę godzin - tak to uiszczasz opłate pare minut i po sprawie..

Pozdr
Artur

Zaku
07-02-2007, 23:22
Ja mam zarabiać owszem, płacić podatki i wogóle prawie drugie tyle państwu oddawać. A oni co, nie dość, że z "co łaska" nie wykazują dochodu, to jeszcze szara strefa kwitnie, niestety jednostki rzutują na ogół...

Osobiście byłem na dwóch takich kursach i nie mam nic przeciwko że biora co łaska. Ale wiem za co, mają 4 godziny żeby się wykazać, zawsze coś z tego pozostaje, czegoś można się dowiedzieć i wogóle.....

Fotograf na ślubie musi się wykazać zdjęciami i później wie za co ma zapłacone, a tutaj czym się wykazują...

tadek
01-03-2007, 11:19
A czy ktoś wie kiedy taki kurs będzie w Warszawie?

minelo troche czasu
ponowie pytanie czarka

Kalina
01-03-2007, 13:12
W warszawie kursy corocznie odbywaja sie w kwietniu. Tak przynajmniej zapewniali mnie 2 lata temu jak sama bralam w takim udzial.

logger
01-03-2007, 13:12
minelo troche czasu
ponowie pytanie czarka

Ja też się zapytam - kiedy w Warszawce??

Kalina: ale się zgraliśmy w czasie:) A gdzie można się czegoś bliżej dowiedzieć??

Kalina
01-03-2007, 13:28
logger: zadzwon do kurii, oni cie pokieruja do odpowiedniego ksiedza, ktory sie tym zajmuje. Ja juz nie pamietam telefonow ani nazwisk.

Kalina
01-03-2007, 15:58
.... zajrzalam do starego kalendarza. I mam tam notatke, ze kursami zajmuje sie ks. prałat Marian Raciński, tel. 22 531 72 43
Oczywiscie nie recze, ze telefon aktualny.

logger
02-03-2007, 14:48
Kursy dla fotografów i operatorów video

16, 17, 19 kwietnia br. o godz. 17.00 w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

http://www.archidiecezja.warszawa.pl/ - aktualności


"Kursy dla fotografów i operatorów video
Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer video odbędzie się w dniach: 16, 17, 19 kwietnia br. o godz. 17.00 w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, ul. Miodowa 17/19, prawe skrzydło gmachu, I piętro (sala św. Jana Chrzciciela).
Kurs poprowadzi ks. dr Józef Górzyński, wykładowca liturgiki w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Zapisy w pierwszym dniu zajęć.
Zainteresowanych serdecznie zapraszamy. "

tadek
02-03-2007, 15:25
kurde co jest - wczoraj strona nie dzialala
dzieki logger - smycz na szyje i po kursie na piwo

tom634
02-03-2007, 15:57
W Toruniu taki kurs zaczyna się 6-go marca, musiałem tylko iść do kurii, żeby się zapisać, a następnie iść po świadectwo "pozytywnej moralności" od proboszcza, które zresztą bez problemów dostałem ;)

Martins
02-03-2007, 19:55
W Kielcach kurs jest 09.03.2007r. o godz. 17:00, trwa ok. 3 godziny, a jego koszt wynosi 50zł.

donald7000
02-03-2007, 22:48
W Radomiu byl 24 lutego, koszt 150 zlotych, zaswiadczenia od proboszcza, za ktore tez trzeba by zaplacic, 2 zdjecia i chyba wszystko.

Moze ktos mi wystawi skan takiego zezwolenia-legitymacji ?
Chetnie sobie zrobie.

logger
02-03-2007, 23:01
Zastanawia mnie dlaczego są takie róznice w cenie i czas trwania kursu. Podobno w Białymstoku jest wydawane takie zaswiadczenie tylko na rok czasu.

M_Kuron
17-03-2007, 00:49
Jak wszystko dobrze pójdzie to zobaczymy się po Wielkanocy w Krakowie :D

thorin
17-03-2007, 01:23
M_Kuron, trzeba bylo slask lustrowac ;)
W tym tygodniu katowicka kuria organizowala pon-wto.
Bylo za free, to znaczy co laska :)

pozdro dla wszystkich 160 osob ktorym chcialo sie tam wysiedziec :)

M_Kuron
17-03-2007, 14:34
W Krakowie mam darmowy nocleg i milo spedze czas, wiec wyjdzie na to samo:)

Zielony
17-03-2007, 14:45
pozdro dla wszystkich 160 osob ktorym chcialo sie tam wysiedziec :)

Szykuje się kurde chyba nowa fala fotografów ślubnych :lol:

thorin
17-03-2007, 14:48
mowili nam ze od kilkunastu lat prowadza te szkolenia i zawsze bylo podobnie mniej wiecej setka ludzi, z tego wychodzi ze w wojewodztwie slaskim jest od 1500-2000 fotografow z licencja na zdjecia w kosciele. Panowie konkurencja nie spi ;) Parafii mamy tylko 385 :)

tom634
17-03-2007, 14:55
W Toruniu kurs kosztował 250 złotych :-?

ripek
17-03-2007, 15:30
W Krakowie na kursie było 50 osób. Dużo osób z wyglądu straszne "ciapki" - nadchodzi fala specjalistów ;)

Koszt 120zł - legitka drukowana na drukarce + foto + pieczątka + laminowanie ;)

thorin
17-03-2007, 15:41
U nas wyglada to dosc dziwnie, smieszny karteluszek z ogromna pieczatka + jakis regulamin/instrukcja obslugi. Trzeba bylo poswiecic dwa dni w kazdym dniu dwie godziny. Wszystko po to zeby dowiedziec sie ze nie wolno wlazic na prezbiterium, nie strzelac nachalnie i nie panoszyc sie pod nogami. Aha cos jeszcze wspominali o tym jak mamy robic zdjecia, jak mamy uchwycic chwile :mrgreen: zebysmy nie robili zdjec w takim stylu jak np.: "Zadbajcie o odpowiednia glebie zdjecia... bla bla bla... widzialem zdjecie gdzie podczas slubu nie byla zdjeta dekoracja kosciola, i za panstwem mlodym, widoczny byl napis "Ojcze przebacz im, bo nie wiedza co czynia" :mrgreen:

-=Festyk=-
19-03-2007, 22:48
U nas świstek ten zrobiony jest w formie wizytówki.Na upartego można by zrobić sobie coś takiego w domu.

Pawlo
20-03-2007, 00:18
M_Kuron, trzeba bylo slask lustrowac ;)
W tym tygodniu katowicka kuria organizowala pon-wto.


heh, szkoda ze nie wiedzialem pewnie bym sie zjawil...

ja czekam juz na odpowiedz 3 miesiace od kuri bielsko-zywieckiej. Dzwonilem i pytalem sie czy organizuja takie kursy, to mi kazali wyslac maila do odpowiedniej osoby... wyslalem 3 maile i do dzisiaj nie mam odpowiedzi.

Bede chyba musial zagoscic w ich skromnych marmurowych progach :)

mswilk
22-03-2007, 21:56
Wydział Duszpasterski Koszalińsko-Kołobrzeskiej Kurii Biskupiej poinformował, iż dnia 31.03.2007r odbędzie się kurs dla fotografów i kamerzystów, dotyczący wykonywania zdjęć i filmów podczas ceremonii religijnych w obiektach sakralnych.

Kurs rozpocznie się o godz. 10.00 a zakończy o 16.00. Miejsce kursu: sala przy parafii w Sianowie.

Na kurs należy zabrać:


swoje zdjęcie do wydawanej licencji
rekomendację księdza proboszcza parafii zamieszkania.


Koszt kursu - 60 zł. Dodatkowe informacje tel.: 094 343 87 18.

http://www.koszalin.opoka.org.pl/Kuria.htm#Wydzial_Duszpasterski

Pawlo
23-03-2007, 22:08
No nareszcie sie doczekalem na kurs u siebie :) narazie dostalem informacje telefoniczna, w poniedzialek bede tam dzwonil (na stronie kurii oczywiscie nic nie ma)

Kuria Bielsko-Żywiecka,

Koszt całości 50,oo zł. Pierwsze spotkanie we wtorek, 10 kwietnia br. o
godz. 17.30 w budynku parafialnym Św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej (ul.
Św. Pawła 2; Osiedle Polskich Skrzydeł).

Trzeba miec:
* Podanie do Komisji Liturgicznej Diecezji Bielsko-Żywieckiej z prośbą o
przyjęcie na kurs
* opinię swojego ks. proboszcza
* jedną fotografię

Zgłoszenia są przyjmowane do 4 kwietnia pod nr tel. 033 81 82 845 (wieczorem po godz. 20:00); 033 81 90 670 (Instytut Teologiczny) lub emailem: P.Greger@bielsko.opoka.org.pl

Opłata na miesjcu w czasie trwania kursu.
Jak pewnie wiecie to nie beda zadne warsztaty czy cuś takiego tylko wykłady we wtorek 10 kwietnia i w srode 11 kwietnia wieczorami ok. 2,5 godzinki i w piątek egzamin


http://www.ciecina.bielsko.opoka.org.pl/informacje.php?news_id=142

kris6000
24-03-2007, 13:27
No to fajnie, ja też piszę się na ten kurs w Bielsku, jak był w Krakowie akurat miałem grypę.
Dzięki za info.

Loram
26-03-2007, 10:42
A w Krakowie kto organizuje takie kursy i za ile?

kris6000
26-03-2007, 11:08
http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

Loram
27-03-2007, 23:57
http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

Dzięki

CoNic
28-03-2007, 09:44
Gdyby kogoś interesował kurs w Warszawie:
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/duszpasterstwo/kursy/?a=947

monii
05-04-2007, 13:40
Ja też sie wybieram na kurs w Warszawie :)

A wiecie ile on kosztuje ??

pozdr.

1czarek1
05-04-2007, 15:02
Ja też się wybieram na kurs do Warszawy i mam pytanie co trzeba ze sobą zabrać czyli ile kasy , zdięcia do dokumentu i czy jest konieczne żaświadczenie od proboszcz bo na stronie http://www.archidiecezja.warszawa.pl/duszpasterstwo/kursy/?a=947/ brak jakich kolwiek informacji.

tadek
05-04-2007, 15:57
z tego co wyczytalem to kurs trwa 3 dni i najprawdopodobnie pierwszego dnia sie wszystkiego dowiemy

fotomoto
05-04-2007, 20:34
W zeszłym roku na Miodowej ksiądz rozdawał druki przelewów na jakiś dom opieki ,żeby wpłacać " co łaska" i oczywiście nikt potem tego nie sprawdzał dlatego tym bardziej głupio było nie przelać.Ostatniego dnia rozdawali papierki.Nie potrzeba zaświadczenia ani zdjęcia.

energia_ki
05-04-2007, 22:31
W zeszłym roku na Miodowej ksiądz rozdawał druki przelewów na jakiś dom opieki ,żeby wpłacać " co łaska" i oczywiście nikt potem tego nie sprawdzał dlatego tym bardziej głupio było nie przelać.Ostatniego dnia rozdawali papierki.Nie potrzeba zaświadczenia ani zdjęcia.

o, to mam nadzieje, ze w tym roku tez tak zrobia,
bardzo chetnie oplace kurs w taki sposob
- ja tez sie wybieram, wiec widze,
ze spotka sie tam pare osob z forum :D

Gilka
08-04-2007, 20:48
Witam Wszystkich bardzo serdecznie. To mój pierwszy pościk :) Ja w najbliższy wtorek oraz środę idę na taki kursik w Bielsku cena 50 zł za osobę 2-3 godzinki ale dodatkowo ma być jakiś egzamin:( czy komuś coś na ten temat wiadomo? Bardzo proszę o odpowiedź.

tom634
09-04-2007, 14:17
W Toruniu też był egzamin, ale nie było problemów z przepisywaniem 'na chama' z zeszytów. Ja miałem ściągę napisaną na komputerze, w Tahomie, rozmiar 4, przydała się. Do tego jak od kogoś przepiszesz odpowiedzi, to będzie bajka ;) Pytania były... dziwne ;) Np.
Czy można wchodzić na prezbiterium?
Czy można błyskać lampą/używać halogenów?
Jakie są znaki wiary?
O czym powinien pamiętać dokumentujący na ślubach/komuniach/pogrzebach/przed przystąpieniem do dokumentowania?
Ile może być dokumentujących?
Jak Ci pomógł kurs w przyszłej 'karierze'?
i takie tam ;)

Novaro
09-04-2007, 17:03
A gdzie w bydgoszczy można taki kurs zrobić orjentuje się ktoś. Będe wdzięczny za namiar

GRZECHU
09-04-2007, 20:09
Wiadomość dla zainteresowanych z Tarnowa i okolic.
Diecezja tarnowska przeszkoli "kościelnych" fotografów-amatorów

Diecezja tarnowska organizuje specjalny kurs dla fotografów-amatorów. Tylko po jego ukończeniu i zdobyciu legitymacji będą mogli robić zdjęcia i kręcić filmy podczas Mszy św., chrztów, ślubów i innych uroczystości religijnych. Zajęcia dla kamerzystów i fotografów "kościelnych" odbędą się w Tarnowie w kwietniu. Organizacja kursu jest konieczna w dobie multimediów. Niemal każdy posiada aparat fotograficzny, kamerę czy nawet telefon komórkowy z funkcją wykonywania zdjęć. Kurs poprowadzi ks. Bolesław Margański, wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Warunkiem otrzymania pozwolenia na fotografowanie i filmowanie jest udział w zajęciach. Uczestnicy kursu poznają zasady, którymi powinni się kierować robiąc zdjęcia czy filmy w kościołach. Przed nabożeństwem fotograf lub operator kamery powinien zgłosić się do proboszcza, aby uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania zdjęć. Fotografowie powinni być odpowiednio i godnie ubrani. Nie mogą zajmować miejsc w prezbiterium oraz ustawiać dodatkowych reflektorów czy lamp skierowanych w stronę wiernych lub kapłana, rażących ich w oczy. Uczestnicy poznają etyczne i moralne wymogi związane z filmowaniem i fotografowaniem. Często bowiem rejestrujący uroczystości kościelne nie potrafią się godnie zachować w świątyniach, a ponadto rozpraszają lub nawet gorszą wiernych. Ponadto poruszanie się tych osób w świątyni podczas sprawowania nabożeństw i manipulowanie sprzętem technicznym często zakłóca przebieg nabożeństw. Zdaniem liturgistów, działania fotografów i kamerzystów stwarzają podświadomą presję do pozowania, co niesie za sobą niebezpieczeństwo fałszowania postaw uczestników liturgii. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii św. ze względu na ich ograniczoną zdolność skupienia oraz podatność na rozpraszanie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Kurs odbędzie się 14 i 28 kwietnia w kościele i oratorium Księży Filipinów w Tarnowie o godz. 9:00 - Msza Święta, a następnie wykłady do godz. 13:30. Warunkiem otrzymania pozwolenia na fotografowanie i filmowanie jest udział w dwóch kursach.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Po telefonicznej rozmowie dowiedziałem się że kandydatów należy zgłaszać się do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie do 10 kwietnia br. tel. 014-63-17-380.
Na pierwsze spotkanie kandydaci winni doręczyć prowadzącemu kurs (ks. dr. Bolesławowi Margańskiemu) pisemne skierowanie od Księdza Proboszcza oraz dwie fotografie (3x4 cm) do identyfikatora. Ofiara związana z kursem wynosi 50 zł.

djdeaka
10-04-2007, 00:37
Witam - to mój pierwszy post więc wypada ;)

Dla zainteresowanych z Krakowa, kurs już niebawem, bo 16-17 kwietnia (poniedziałek - wtorek).

Szczegółowe info: http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

Ja się wybieram, choć cena miażdzy, szczególnie że nie zajmuję się tym zawodowo, a będzie to jedynie focenie grzecznościowe.

Loram
10-04-2007, 07:14
Jest już od pewnego czasu zmontowana silna grupa na ten kurs (8 osób)
:)

1czarek1
10-04-2007, 21:43
kto z forum będzie na kursie w Warszawie ? i może byśmy się po kursie spotkali i pogadali.

energia_ki
10-04-2007, 22:29
Pytania były... dziwne ;) Np.
Czy można wchodzić na prezbiterium?

mam nadzieje, ze odpowiedz nie brzmi
ze nie mozna wchodzic na prezbiterium??



kto z forum będzie na kursie w Warszawie ? i może byśmy się po kursie spotkali i pogadali.

ja sie glaszam, ze bede - moze nawet z asystentem, jak dobrze pojdzie :-D
pogadac o fotografowaniu - zawsze chetnie!

ghost00
10-04-2007, 22:55
własnie...kiedy kurs w warszawie?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
o..juz tuz, tuz..

ecki74
10-04-2007, 23:17
A czy może ktos coś wie o kursie w Katowicach ??

mtata
10-04-2007, 23:32
ja sie glaszam, ze bede - moze nawet z asystentem, jak dobrze pojdzie :-D
pogadac o fotografowaniu - zawsze chetnie!

Też mam w planach wziąć udział. Mam nadzieję, że się nie zmienią... :mrgreen:

monii
11-04-2007, 11:03
Kurcze a ja wyjeżdzam na weekend odpocząć ..mialam zamiar wylegiwać sie w poniedziałek z daleka od wawki a kurs sie zaczyna :(

No i nie wiem czy musze wracać wczesniej czy dałoby się przymknąć oko na tą jednodniową nieobecność :(

pozdr,

japon82
11-04-2007, 12:13
Witam,

Czy wiecie jaka jest cena kursu, który będzie w Warszawie?

monii
11-04-2007, 12:18
dzwonilam do kurii i będą rozdawac przelewy
na dom samotnej matki :)

Tak to ja z chęcią zapłace :D

mtata
11-04-2007, 14:38
A nie wiesz czy potrzebne jest "skierowanie" od proboszcza? :-)

monii
11-04-2007, 15:01
Wydaje mi się ze nie , ale sądze ze powiedzą to w pierwszym dniu kursu. (co trzeba przynieść ,co potrzebne itd)

kurs jest poniedziałek.. wtorek .. czwartek ( nie w srode jak to na stronie pisza )

Pozatym z tego co wiem na taki kurs mogą też isc osoby innej wiary bądź "ateiści" ..wiec takie skierowanie od proboszcza to troche bez sensu jest.

tom634
11-04-2007, 16:28
Czy można wchodzić na prezbiterium?

mam nadzieje, ze odpowiedz nie brzmi
ze nie mozna wchodzic na prezbiterium??
Witam,
wątpię, żeby ktoś sprawdzał odpowiedzi i na ich podstawie decydował o przyznaniu zaświadczenia bądź nie. IMHO egzamin jest dla zmotywowania uczestników. Obym się nie mylił.
Co do odpowiedzi na powyższe pytanie- na kursie mówili, że prezbiterium jest miejscem dla kapłana i nie można tam wchodzić. Bo na przykład, jak para młoda bierze ślub, to staje naprzeciwko sobie, bo sobie składają przysięgę. Wtedy najlepiej fotografować od strony wejścia kościoła, żeby na zdjęciu mieć po bokach parę młodą, a w środku księdza.
Poza tym na kursie rozdawali "Wskazania Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii" podpisane przez Biskupa Wacława Świerzawskiego. Kiedyś te wskazania znalazłem na googlach. Punkt 9 d) mówi o niezajmowaniu miejsca w prezbiterium.
Właśnie tych wskazań najczęściej dotyczyły pytania. Ale będą też inne.

mtata
11-04-2007, 16:36
Pozatym z tego co wiem na taki kurs mogą też isc osoby innej wiary bądź "ateiści" ..wiec takie skierowanie od proboszcza to troche bez sensu jest.

Ktoś na początku tego wątku napisał o wymogu "skierowania" od proboszcza, dlatego pytam, choć dla mnie jest to również bez sensu.
Nie jestem katolikiem, ale gdyby taki wymóg jednak był to trzeba będzie ekspresowo załatwić z jakimś znajomym księdzem :D

logger
15-04-2007, 16:09
Dozobaczenia jutro na kursie...

GRZECHU
15-04-2007, 17:14
Po sobotnim kursie (w Tarnowie) na pierwszym spotkaniu potwierdziło się, że podczas kazania nie jest mile widziane fotografowanie, wręcz niedopuszczalne.

marekb
15-04-2007, 17:52
mam nadzieje, ze odpowiedz nie brzmi
ze nie mozna wchodzic na prezbiterium??




ja wiem,że nie mozna wchodzic za prezbiterium, tylko się spóźniłem i nie wiem co to prezbiterium- nie smiejcie sie tylko powiedzcie...

tom634
15-04-2007, 17:58
U nas w Toruniu mówili, że wskazane jest nagrywanie kazania, żeby ludzie mogli wrócić do jej słów po latach, chociażby z kazania na sakramencie małżeństwa.
A co do prezbiterium- http://pl.wikipedia.org/wiki/Prezbiterium

Kalina
15-04-2007, 19:05
ja wiem,że nie mozna wchodzic za prezbiterium, tylko się spóźniłem i nie wiem co to prezbiterium- nie smiejcie sie tylko powiedzcie...

Z tego co pamietam, to bylo to jakos tak ze "przestrzen sakralna w kazdym kosciele jest inaczej zoragnizowana, dlatego kontakt z proboszczem jest niezbedny i dostowsowanie sie do jego wskazowek".
Ja bardzo czesto bylam w prezbiterium i to za zgoda ksiedza. Czasem nawet mozna zrobic ujecia z boku, zza oltarza - jesli tam wychodza drzwiczki od zakrystii. Oczywiscie to wszystko trzeba ustalic z ksiedzem.

energia_ki
16-04-2007, 00:58
ja wiem,że nie mozna wchodzic za prezbiterium, tylko się spóźniłem i nie wiem co to prezbiterium- nie smiejcie sie tylko powiedzcie...

czemu ktos mialby sie smiac?
wszyscy czegos nie wiemy

prezbiterium to jest ta wizualnie wydzielona czesc
wokol oltarza, na ktora wierni nie wchodza
w starszych kosciolach jest to czasem wyrazniej wydzielone
niska balustradką - drewnianą/marmurową/metalową
w nowszych moze to byc np sam podest - oltarz i jego otoczenie sa ciut wyzej

oczywiscie im mniejsze prezbiterium i bardziej wydzielone
tym mniejsza szansa, ze ksiadz pozwoli tam wejsc
ale sa koscioly - zwlaszcza nowoczesne - gdzie na prezbiterium
daloby sie samochodem obrocic
[np. sw. Zygmunt na warszawskim Zoliborzu]
wiec w takiej swiatyni to pewnie nikt nie zabroni na nie wejsc
i 'strzelic' Mlodych en face

tadek
16-04-2007, 20:30
no i nie moglem dzis byc na miodowej ;(
pytanie do obecnych - czy ta nieobecnosc rzuci sie w oczy prowdzacemu czy mozna przyjsc jutro i siasc jak gdyby nigdy nic, co bylo o czym mowili pierszego dnia

energia_ki
16-04-2007, 21:17
no i nie moglem dzis byc na miodowej ;(
pytanie do obecnych - czy ta nieobecnosc rzuci sie w oczy prowdzacemu czy mozna przyjsc jutro i siasc jak gdyby nigdy nic, co bylo o czym mowili pierszego dnia

niestety, rzuci sie - prowadzacy o to zadbal:
rozdal karteczki, na ktorych trzeba bylo wpisac imie, nazwisko, adres, miejsce i date urodzenia - jutro rozda takie same i znow trzeba bedzie wypelnic - w srode sobie posprawdza, zeby wypisac nam odpowiednie papierki na czwartek...

tadek
16-04-2007, 21:24
a o czym bylo na kursie

I CO TRZEBA MIEC NA JUTRO

energia_ki
16-04-2007, 21:47
a o czym bylo na kursie

I CO TRZEBA MIEC NA JUTRO

nic nie trzeba miec na jutro, o ile wiem
zadnych zdjec, zaswiadczen, nic
oplata: dobrowolny datek [ksiadz sugerowal 100PLN]
na wskazany osrodek - wydrukowane przekazy wplaty
[bez wypelnionej sumy kwoty] do wziecia na miejscu

na kursie ksiadz profesor urzadzil poltoragodzinne rekolekcje teologiczne
ktore mialy na celu uswiadomienie fotografujacym
ze fotografujac slub nie biora udzialu w zwyklym wydarzeniu
tylko w liturgii, ktora jest swieta i ktorej nie wolno profanowac

bardzo zalowal, ze w dzisiejszych czasach
do kosciola moze wejsc kazdy i chodzic, gdzie mu sie podoba!
nawet niewierzacy!
mowil, ze to sie zemsci i ze przyszle pokolenia
beda mialy obecnym duchownym za zle, ze na tyle pozwalali

ewidentnie wykopalby kazdego fotografa za prog kruchty
gdyby tylko mogl...
ale my sie nie damy :twisted:

aha, dostalismy oficjalne 'Wskazania Komisji Episkopatu Polski
dot.fotografowania...' - ciekawy jest np. fragment:
"Pamiątki" produkowane przez fotografów...
- pelen szacunek dla blizniego przez to przemawia, nie?

1czarek1
16-04-2007, 21:56
niestety, rzuci sie - prowadzacy o to zadbal:
rozdal karteczki, na ktorych trzeba bylo wpisac imie, nazwisko, adres, miejsce i date urodzenia - jutro rozda takie same i znow trzeba bedzie wypelnic - w srode sobie posprawdza, zeby wypisac nam odpowiednie papierki na czwartek...

jest opacja jutro wypełnić dwie karteczki nikt ich nie wydziela :-)

energia_ki
16-04-2007, 21:59
jest opacja jutro wypełnić dwie karteczki nikt ich nie wydziela :-)

zaloze sie, ze ksiadz odlozy dzisiejsze karteczki oddzielnie
i bedzie doskonale wiedzial, ktore zostaly napisane w poniedzialek
a ktore we wtorek...

daszek
16-04-2007, 22:15
jest tylko jedno wyjscie:
do kazdej z karteczek musisz dolaczyc zaplacony przekaz :)

tadek
17-04-2007, 00:05
a wersja taka zeby wejsc przeprosic za nieobecnosc poprzedniego dnia bo cos tam- jak wam sie wydaje??? przejdzie

energia_ki
17-04-2007, 00:57
a wersja taka zeby wejsc przeprosic za nieobecnosc poprzedniego dnia bo cos tam- jak wam sie wydaje??? przejdzie

diabli wie... to jest, pardon, anieli wiedza,
ale co masz do stracenia? spróbuj! alleluja i do przodu! :mrgreen:
jak nie spróbujesz, to musisz czekac rok na nastepny kurs

zawsze lepiej cos zrobic niz nic
bo wtedy ma sie jakas szanse na powodzenie
- jak nie sprobujesz, nie uda sie na pewno...

daszek
17-04-2007, 09:40
aha, przyjdz wypoczety, ustawienie sali, slaba wentylacja i basik z glosnikow okrutnie usypiaja. Mnie glowa leciala z 10 razy, a zauwazylem tez paru innych spiochow :)

tadek
17-04-2007, 19:52
bylem-rozmawialem, spoko
tylko wczoraj 1,5 h dzis 2 h
az sie boje co bedzie we czwartek

daszek
17-04-2007, 22:03
e, nie narzekaj, dzisiaj bylo ciekawie.

tom634
18-04-2007, 20:21
W Toruniu mieliśmy 3 kursy po 3 godziny- od 16 do 19 :) Wprawdzie pocieszenie marne, ale zawsze coś :)

mtata
19-04-2007, 22:31
Czy takie zaświadczenie upoważnia do robiernia zdjęć w całym kraju,czy
tylko lokalnie na terenie danego województwa ?


Pytałem dzisiaj ks. prof. prowadzącego kurs w W-wie - zaświadczenie jest ważne na terenie całej Polski :mrgreen:

Szkoda tylko, że jest w formie sporego kawałka kartki papieru a nie czegoś bardziej poręcznego... :-(

tadek
19-04-2007, 22:36
Pytałem dzisiaj ks. prof. prowadzącego kurs w W-wie - zaświadczenie jest ważne na terenie całej Polski :mrgreen:

Szkoda tylko, że jest w formie sporego kawałka kartki papieru a nie czegoś bardziej poręcznego... :-(

tez pytalem - mozna zrobic ksero, zalaminowac i z tym smigac

1czarek1
20-04-2007, 14:58
Polecam ksero kolorowe jak jest dobrej klasy to nie wiadomo co orginał a co kopia ja już tak zrobiłem .

tadek
20-04-2007, 15:27
Polecam ksero kolorowe jak jest dobrej klasy to nie wiadomo co orginał a co kopia ja już tak zrobiłem .


ja nie kombinowalem, zrobilem chamskie cz-b ksero, zeby bylo weselej zmniejszylem i zalaminowalem
po zlamaniu na pol miesci sie w okladce na dowod rejestracyjny

pozdrawiam

Loram
21-04-2007, 10:47
a w Krakowie zrobili już zalaminowane, wielkość 9,5 cm x 6 cm. Do portfela wchodzi, ale już chyba pora, żeby zaczęli robić w formie takiej jak karty płatnicze. Koszt zrobienia to niecałe 10 zł, a trwałość o wiele większa.

energia_ki
21-04-2007, 10:57
a w Krakowie zrobili już zalaminowane, wielkość 9,5 cm x 6 cm. Do portfela wchodzi, ale już chyba pora, żeby zaczęli robić w formie takiej jak karty płatnicze. Koszt zrobienia to niecałe 10 zł, a trwałość o wiele większa.

w wa-wie dali swistki, bo nie biora oplaty za kurs - trudno, zeby w takiej sytuacji wykladali z wlasnej kieszeni na laminowane legitymacje, zeby bylo nam wygodniej

krzypol
21-04-2007, 22:09
Orientuje się ktoś, czy w najbliższym czasie będzie kurs w Poznaniu?

daszek
21-04-2007, 22:49
Nie wiem czy zauwazyliscie, ale podpis na zaswiadczeniu jest taki sam na wszystkich - czyli skserowany :)

dgcracker
21-04-2007, 22:59
A czy może ktos coś wie o kursie w Katowicach ??

Tez bylbym zainteresowany kursem w okolicach Katowic - moze ktos cos wie na ten temat? Jakis czas temu probowalem sie cos dowiedziec na ten temat ale bylem raczej zbywany wiec z braku czasu odpuscilem. Ale teraz temat powrocil bo jestem bardziej dyspozycyjny wiec chetnie bym sie doszkolil. Moze ktos wie cos na temat kursu w K-cach lub okolicy?
Pozdrawiam,
D.C.

Loram
22-04-2007, 12:13
nie biora oplaty za kurs

W Krakowie drą z ludzi 120 od osoby, jeśli para z jednej firmy to 100, Fotogalicja zebrała w sumie 9 chętnych wiec dostaliśmy rabat i wyszło po 80 od osoby :mrgreen:
Kasę zgarnęli za 2 x 3 godziny wykładu z którego rozsądną i przydatną część możnaby zamknąć w 30 minut wykładu/rozmowy.
Poza tym wypasu nie było, nawet wody mineralnej nie dali, a było nas z 70 osób, więc lekko licząc zgarnęli z 7 tysięcy. Gdyby z tego odjąć koszt butelki wody (1,50 za 1L) dla każdego uczestnika, to by nie zbiednieli za bardzo.
Spodziewałem się lepszej organizacji kursu i rzetelnych informacji a zostałem naklarmiony 5,5 godzinną paplaniną nie wiadomo o czym. Dobrze, że choć te 30 minut było treściwe.

energia_ki
22-04-2007, 12:42
W Krakowie drą z ludzi 120 od osoby
Spodziewałem się lepszej organizacji kursu i rzetelnych informacji a zostałem naklarmiony 5,5 godzinną paplaniną nie wiadomo o czym. Dobrze, że choć te 30 minut było treściwe.

to moze ja wyjasnie dokladniej, jak bylo w wa-wie: dobrowolna oplata [ksiadz zasugerowal 100 zl] na Dom Samotnej Matki, nikt tych oplat nie sprawdzal i nie uzaleznial od nich wydania licencji - i wlasnie tak powinni duchowni postepowac!
u nas byl wyklad glownie teologiczny z naciskiem na rys historyczny [jesli ktos sluchal zamiast spac albo grac na laptopie w jakas gre, to mogl sobie ladnie poglebic wiedze ogolna, a to zawsze warto] plus konkretne omowienie, jak wyglada liturgia, na ktorej jest udzielany sakrament slubu/chrztu/komunii plus rzeczowe odpowiedzi na konkretne pytania - co wolno, czego nie i dlaczego - to ostatnie mi sie podobalo, bo wole wiedziec, czemu czegos sie nie robi, a nie po prostu 'nie, bo nie wolno'
przyznaje, ze z kursu skorzystalam, chociaz na poczatku uważalam, ze ksiadz przesadza ze swoja surowoscia i niechecia do fotografow - dzieki wykladom uswiadomilam sobie [przyznaje ze wstydem], ze sama pare razy zachowalam sie jak krowa na pastwisku :oops: , chociaz wydawalo mi sie, ze jestem w miare kulturalna osoba - wyprowadzono mnie z bledu i dobrze!
ciekawi mnie tylko, jaki procent uczestnikow naprawde sluchal wykladu...

tadek
22-04-2007, 13:16
ciekawi mnie tylko, jaki procent uczestnikow naprawde sluchal wykladu...

ja sluchalem
bylem od 2'giego dnia i powiem szczerze ze kilku ciekawych rzeczy sie dowiedzialem

Loram
22-04-2007, 23:25
To moze troszkę doprecyzuję:
Ja również słuchałem wykładów i to co mówili było ciekawe, ale było cholernie nie na temat, a lubię płacić za konkretne rzeczy, a nie za coś innego, choćby było równie ciekawe.
Owszem, dowiedziałem sie o historii kontaktów kościoła z mediami i o innych skąd inąd ciekawych rzeczach, ale kompletnie nie związanych z tematem wykładó któe dostaliśmy na kartce (program szkolenia). Samej treści za którą płaciłem było nie więcej jak 30 minut. Szkoda. Naprawdę pomocny okazał starszy proboszcz z pewnej parafii, który bardzo konkretnie i symaptycznie opowiedział, co wypada, a czego ni ewypada robić i dlaczego tak, a nie inaczej. Duży szacunek, konkretnie, krótko i z wyjaśnieniem dlaczego właśnie tak :)

Rhans
24-04-2007, 13:11
Witam!
Robicie w kościele w RAW czy JPG, bo mam taki dylemat.A może w plenerze RAW?
Pozdrawiam

energia_ki
24-04-2007, 19:29
Rhans, jesli jestes naprawde swietny i zawsze wychodza Ci bardzo dobrze naswietlone zdjecia z trafionym balansem bieli, to faktycznie mozesz miec dylemat, czy bawic sie w RAW-y...
zwlaszcza na slubach, na ktorych, jak wiadomo, fotografuje sie bardzo latwo...

dgcracker
25-04-2007, 22:51
Witam,
orientuje sie ktos moze czy w najblizszym czasie jakas kuria z okolic Katowic organizuje kurs dla chcacych focic w kosciele? Moze ktos wie cos na ten temat? A moze jest kilku chetnych na taki kurs i gdyby udalo sie zorganizowac jakas grupke to moze udaloby sie zorganizowac w Katowicach lub okolicy taki kurs za "co laska"?
Pozdrawiam,
D.C.

ecki74
26-04-2007, 07:13
Witam,
orientuje sie ktos moze czy w najblizszym czasie jakas kuria z okolic Katowic organizuje kurs dla chcacych focic w kosciele? Moze ktos wie cos na ten temat? A moze jest kilku chetnych na taki kurs i gdyby udalo sie zorganizowac jakas grupke to moze udaloby sie zorganizowac w Katowicach lub okolicy taki kurs za "co laska"?
Pozdrawiam,
D.C.

Ja jestem chętny na taki kursik w Katowicach

monii
26-04-2007, 09:13
Czy ma ktoś moze nr konta na ten Dom Samotnej Matki ... na który mieliśmy wpłacić kaske.
Potrzebuje dzisiaj ten rachunek, chce wpłacic 1% podatku a zgubilam stary przelew.

pozdr.

Kubek
26-04-2007, 09:45
Czy ma ktoś moze nr konta na ten Dom Samotnej Matki ... na który mieliśmy wpłacić kaske.
Potrzebuje dzisiaj ten rachunek, chce wpłacic 1% podatku a zgubilam stary przelew.
Dom Samotnej Matki nie jest instytucją pożytku publicznego.
Wybierz sobie coś z poniższego adresu:
http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?szukanie=opp

solti
26-04-2007, 09:52
Orientuje się ktoś, czy w najbliższym czasie będzie kurs w Poznaniu?

Mnie też to interesuje. Wie ktoś kiedy będzie taki kurs w Poznaniu?

monii
26-04-2007, 10:35
Dzieki Kubek..nawet nie wiedziałam.

pozdr.

Don_Pedro_123
26-04-2007, 10:57
Witam.
W Bydgoszczy kurs odbędzie się w drugiej połowie roku - prawdopodobnie w listopadzie (szczegóły mają być na stronie diecezji).

dgcracker
26-04-2007, 12:29
Ja jestem chętny na taki kursik w Katowicach

No to gdyby zebralo sie kilka osob chetnych z okolic Katowic to mysle, ze mozna by porozmawiac z kuria o organizacji takiego kursu. Ale mysle, ze potrzeba by okolo 10chetnych osob.
Pozdrawiam,
D.C.

EchoX
26-04-2007, 12:29
a moze by sie znaliezli jeszcze jacys chetni w Bydgoszczy (oprocz mnie ;) ) i mozna by przyspieszyc ten termin??

ecki74
26-04-2007, 12:31
No to gdyby zebralo sie kilka osob chetnych z okolic Katowic to mysle, ze mozna by porozmawiac z kuria o organizacji takiego kursu. Ale mysle, ze potrzeba by okolo 10chetnych osob.
Pozdrawiam,
D.C.

Więc jest nas 2 - czekamy na następnych

dgcracker
26-04-2007, 13:29
Więc jest nas 2 - czekamy na następnych

No moze uda sie zorganizowac zwarta grupe - gdyby ktos byl zainteresowany kursem w okolicach Katowic to prosze pisac.
Pozdrawiam,
D.C.

orzeh
26-04-2007, 14:19
No moze uda sie zorganizowac zwarta grupe - gdyby ktos byl zainteresowany kursem w okolicach Katowic to prosze pisac.
Pozdrawiam,
D.C.

pisze sie, bede robic za tlum :)

dgcracker
26-04-2007, 17:17
pisze sie, bede robic za tlum :)

OK czyli juz mamy 3 chetnych ;) Mysle, ze jak dojdziemy do 8-10 osob to bedzie mozna dzialac dalej.
Pozdrawiam,
D.C.

Don_Pedro_123
26-04-2007, 18:32
a moze by sie znaliezli jeszcze jacys chetni w Bydgoszczy (oprocz mnie ;) ) i mozna by przyspieszyc ten termin??

Niestety, nie da się nic zrobić. Dzisiaj rozmawiałem o tym z ks. Wenancjuszem Zmudą, który prowadzi takie kursy i nic z tego. Trzeba czekać do jesieni... niestety...

ecki74
26-04-2007, 22:11
Ludziska z okolic Katowic - dolączajcie !! W grupie siła i kurs się zorganizuje !!

Shadow
30-04-2007, 13:50
na kurs "dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego" przeprowadzony przez Komisję Liturgiczną Archidiecezji Poznańskiej (uff, co za nazwa!) (generalnie: Kuria Metropolitalna) poszedłem bardziej z ciekawości. pierwsze zdziwienie było na parkingu: brak miejsc. drugie w kościele: pełno ludzi (sobota rano). wszyscy przyszli na kurs. efektem ponad dwugodzinnych wykładów była wypisana dla każdego imienna legitymacja upoważniająca do fotografowania w kościele podczas mszy św.



Ciesz się, że tylko 2 godziny to trwało. Ja niedawno skończyłem taki kurs to trwał 3 soboty po 4 godziny plus na końcu egzamin pisemny !

vuki
02-05-2007, 09:11
jesli w Katowicach sie nie daje zalatwic takiego kursu to moze w Czestochowie?
GAGA cos takiego kiedys zalatwial tu (http://canon-board.info/showpost.php?p=213339&postcount=96)

ktos odwazny do kontaktu potrzebny od zaraz;)

Adam_Max
02-05-2007, 09:34
Jak już wcześniej pisałem w Kurii Częstochowskiej takie zezwolenie wydają od ręki + co łaska czyli ok. 50 zł.

vuki
03-05-2007, 09:37
Jak już wcześniej pisałem w Kurii Częstochowskiej takie zezwolenie wydają od ręki + co łaska czyli ok. 50 zł.
tzn. dzwonic do kurii i sie umowic czy do ksiedza Krzysztofa B.? (a moze to to samo?)

dj_zibi
03-05-2007, 16:17
Ktoś wie mzoę kiedy będzie coś we wrocławiu?

Tomasz1972
03-05-2007, 20:51
Ktoś wie mzoę kiedy będzie coś we wrocławiu?

http://www.canon-board.info/showpost.php?p=278758&postcount=42

Macio
16-05-2007, 20:59
Dzięki

Będziesz może chętny na kurs w czerwcu ? Albo ktoś ? Bo ja jestem zainteresowany <ok>

sztygar
03-06-2007, 02:09
witam, to mój pierwszy post tutaj :)


Niestety, nie da się nic zrobić. Dzisiaj rozmawiałem o tym z ks. Wenancjuszem Zmudą, który prowadzi takie kursy i nic z tego. Trzeba czekać do jesieni... niestety...

nawet jeśli zbierze się większa liczba chętnych? w razie czego, jestem trzeci z Bydgoszczy.

Don_Pedro_123
03-06-2007, 10:05
Powiedział mi, że nie a szans, bo ksiądz prowadzący to szkolenie obecnie jeździ z biskupem na wizytacje i nie ma czasu. Jak się skończą wizytacje, to zrobią kurs - czyli około listopada.

donald7000
03-06-2007, 15:06
Jak sie na samym wejsciu pojdzie do ksiedza prowadzaego msze to nie bedzie potrzebne zadne zezwolenie. Najzwazniejsze zeby pokazac plebanowi ze jest panem i wladca, w koncu to jego teren.
A cale to zamieszanie wynika z kasy ktorej chce sie nachlapac kosciol.

dgcracker
04-06-2007, 12:55
Witam,
czy ktos, kto byl na kursie dla fotografow w Krakowie moze mi lopatologicznie wytlumaczyc gdzie sie ten kurs odbywa - wiem, ze ul Sw. Marka 10 sala "Kordelianum". Nic mi to nie mowi bo kompletnie nie znam Krakowa - zwlaszcza sala "Kordelianum"? Czy ten kurs jest w jakims kosciele czy ta sala to cos innego?
I druga sprawa - czy ten kurs rzeczywiscie trwal 2 dni po 3 godz???
Dziekuje za informacje,
Pozdrawiam,
D.C.

Don_Pedro_123
04-06-2007, 13:10
Jak sie na samym wejsciu pojdzie do ksiedza prowadzaego msze to nie bedzie potrzebne zadne zezwolenie.
(...)
A cale to zamieszanie wynika z kasy ktorej chce sie nachlapac kosciol.

Czasami bez "papierka" nic nie wskórasz - szczególnie na większych uroczystościach.
A co do zarzucanej przez Ciebie pazerności: gdyby tylko o to chodziło, to lepiej by wyszli na każdorazowej opłacie za focenie, np. 20 zł. Z ekonomicznego puktu widzenia opłata jednorazowa (tym bardziej że często jest to ofiara na np. dom samotnej matki itp.) nie jest opłacalna.
Uważam, że głównym założeniem kursu ma być wyeliminowanie niewłaściwego zachowania w kościele i poszanowanie uczuć innych (wszak nie każdy musi być katolikiem i znać obrządek). Co nie jest, niestety, jednoznaczne z właściwym zachowaniem osób po takich kursach.
Ja chętnie odbyłbym taki kurs dla innych wyznań i religii (np. judaizm, prawosławie, islam). Lepiej poznać zagadnienie, niż kogoś - nawet nieświadomie - urazić.

sztygar
13-06-2007, 13:11
jako, że zależy mi na tym kursie, a jak widzę w bydgoszczy dopiero pod koniec roku będzie - podpowie ktoś może, gdzie w 'okolicach' we względnie krótkim czasie taki kurs będzie organizowany?

mxdanish
29-06-2007, 22:28
Witam wszystkich po długiej przerwie :)
I od razu sorki jeśli już było wcześniej ale naprawdę mam bardzo mało czasu żeby wszystko przeczytać
Chodzi mi o taki kurs w Trójmieście
Wie ktoś coś na ten temat? Kiedy najbliższy...itd.

Jutro robię pierwszy ślub w Gdyni (tylko kościół bo para młoda nie robi wesela) i stwierdziłem że poczytam sobie coś niecoś, a tu mnie zbiliście z tropu że trzeba mieć świstek!!

Please help
Pozdrawiam

[EDIT]
Znalazłem!
Tylko potrzebuję chętnych.
Odbywa się w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gdynia na Witominie (koszt ok.150 PLN)
Rozmawiałem ze znajomym księdzem z tej parafii i mówi że jak będą ludzie to się zrobi lipiec/sierpień
Więcej szczegółów podam później jak nie będę w pracy i będę mógł zadzwonić na spokojnie
Jak ktoś ma ochotę to dajcie znać i będę działał
Pozdrawiam

sztygar
02-07-2007, 17:22
Znalazłem!
Tylko potrzebuję chętnych.
Odbywa się w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gdynia na Witominie (koszt ok.150 PLN)
Rozmawiałem ze znajomym księdzem z tej parafii i mówi że jak będą ludzie to się zrobi lipiec/sierpień
Jak ktoś ma ochotę to dajcie znać i będę działał


witam,

choć jestem z bydgoszczy, to o ile kurs zamknąłby się w jednym dniu, to bym się pisał :)
czekam na więcej szczegółów

mxdanish
05-07-2007, 23:06
witam,

choć jestem z bydgoszczy, to o ile kurs zamknąłby się w jednym dniu, to bym się pisał :)
czekam na więcej szczegółów
Szczerze wątpię
Jeśli się nie mylę to są trzy spotkania po ok. 1,5-3 h

sztygar
06-07-2007, 00:16
Szczerze wątpię
Jeśli się nie mylę to są trzy spotkania po ok. 1,5-3 h

wiem, że w Pelplinie kurs udało się zaliczyć w jeden dzień. może i w Gdańsku ksiądz da się namówić?

sepq
09-07-2007, 19:28
Mam info z Łowicza, że tam kursy odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 12 w siedzibie kurii. Czas trwania: około 2 godziny (z wypisaniem "legitymacji"), koszt - około 80 złotych (piszę "około", bo ksiądz, który mnie informował mówił, że tak było ostatnio, więc "raczej się nie zmieniło"). Wymagania: zdjęcie (własne oczywiście :) ) oraz... zaświadczenie od księdza proboszcza (również własnego). Tylko kurde nie wiem o czym to zaświadczenie, ale jak się udacie do proboszcza to on będzie wiedział :)

sztygar
09-07-2007, 23:22
Mam info z Łowicza

a bliżej Bydgoszczy nie ma? ;)

sepq
09-07-2007, 23:28
a bliżej Bydgoszczy nie ma? ;)

Pewnie ma, ale akurat z Łowiczem robiłem - że się tak wyrażę - pod siebie. :)

Berials
02-08-2007, 22:51
Najbliższy znany termin - 8 sierpień, Łowicz, godzina 12. Ktoś się wybiera?

icik
03-08-2007, 11:34
A kiedy coś odbędzie się w Katowicach lub Bielsku Białej albo okolicach?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Jak sie na samym wejsciu pojdzie do ksiedza prowadzaego msze to nie bedzie potrzebne zadne zezwolenie. Najzwazniejsze zeby pokazac plebanowi ze jest panem i wladca, w koncu to jego teren.
A cale to zamieszanie wynika z kasy ktorej chce sie nachlapac kosciol.

Moim zdaniem każdy kto chce robić fotki w kościele powinien przez taki kurs przejść choćby dlatego żeby zapoznać się ze zwyczajami panującymi podczas mszy i o poruszaniu się po kościele. Sam byłem świadkiem że gość (fotograf) łaził po ołtarzu jak mu się podobało i dopiero ksiądz go ustawił odpowiednio tak że przez 15 min. nie ruszał się z miejsca a już o wyciągnięciu aparatu to nawet nie myślał. Patrząc z boku na to wszystko to bardzo rozpraszał publikę i głównych aktorów.

firley
08-08-2007, 20:59
Najbliższy znany termin - 8 sierpień, Łowicz, godzina 12. Ktoś się wybiera?

aaach zgapiłem :/
Pisze się w okolicach LBN'a i Siedlec gdyby ktoś nie miał się z kim wybrać ;)

Berials
09-08-2007, 00:16
Ja w zasadzie z Lublina właśnie do Łowicza pojechałem, ponieważ w Lublinie nic o takim kursie nie wiedzieli.

alx_80
09-08-2007, 07:13
w Lublinie kurs byl na poczatku roku wiec w najblizszym czasie chyba nie bedzie

sepq
09-08-2007, 08:12
A to ciekawe, że w takim dużym mieście jak Lublin nie mają chętnych. Może jest to kwestia chęci, ale ze strony kurii. Wczoraj w Łowiczu było nas czterech - zresztą kurs bardzo miły i zgodnie z tym, co napisałem, trwał niecałe dwie godziny z wypisywaniem legitymacji. Gdyby nie te legitymacje dałoby się skrócić ten czas o połowę. No ale ksiądz jak widać dotrzymuje słowa. Jakby ktoś był chętny to musi się spieszyć, bo ksiądz prowadzący bąkał coś, że niedługo zajmie się tym ktoś inny. A nie wiadomo czy ten nowy nie będzie bardziej "służbowo" podchodził do sprawy :) Następny kurs - przynajmniej w teorii -w pierwszą środę września (bo wszystko pewnie zależy od tego czy będzie zainteresowanie).

alx_80
09-08-2007, 09:03
w lublinie kurs trwal 2 dni :) wiec nie beda organizowac go dla kilku osob... a chetnych troche sie uzbieralo (ponad 30 osob jak dobrze pamietam)

sepq
09-08-2007, 09:09
To ja już wolę te łowickie dwie godziny. W końcu, jak wczoraj powiedział ksiądz prowadzący, o tym, ile było soborów możecie sobie doczytać. Widzę, że w Lublinie jednak nie omijają tej arcyważnej (zwłaszcza dla fotografa i kamerzysty :) ) kwestii, skoro potrzeba im aż dwóch dni.

Rhapsodia
14-08-2007, 22:57
Ejjj jja sie pisze na kurs w GDYNI!

tylko prosba - zaczekajcie z kursem do polowy wrzesnia, bo ja dopiero 17 bede w polsce ;(

vonglass
22-08-2007, 09:05
witam,
ja sie zglaszam na kurs w 3miescie (lub warszawie) - moze byc polowa wrzesnia. czy sa jeszcze jacys chetni? halo? :)

--
wypadaloby sie przywitac z uzytkownikami forum, bo to moj pierwszy post, ale to moze gdzies indziej, w innym watku ;)

andrzej68
01-09-2007, 08:15
Witam wszystkich! Jest to mój pierwszy post na tym forum. Przez przypadek się dowiedziałem, więc informuję jakby kto nie wiedział o kursie w Krakowie. Zamiast pisac podaje linka na stronę Archidiecezji w Krakowie.
http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

fotones
01-09-2007, 10:24
Białystok to "fajne miasto" kursik kosztuje 100 zł i co roku po 50 zł za nową legitkę, co roku w innym kolorze i od tego roku z hologramem, koniec podróbek, trzeba płacić. Ale zalaminowana z klipsem bajerek.

komtur
01-09-2007, 22:24
Witam!

Tez pisze sie na 3miasto.

Pozdrowka
KOMTUR

www.photoblog.komal.pl

Repsol
04-09-2007, 01:38
to ja sie moze przy okazji podpytam czy ktos sie orientuje kiedy mozna wybrac sie w Gnieznie tudziez w Poznaniu na takowe wyklady?:)

vonglass
09-09-2007, 12:50
Witam!
Tez pisze sie na 3miasto.
www.photoblog.komal.pl

1-3 pazdziernika ma byc w Gdyni kurs

Endriu86
09-09-2007, 14:18
vonglass czy mógłbyś podać więcej informacji?
Równiez jestem zainteresowany takim kursem...

Pozdrawiam

vonglass
09-09-2007, 16:32
a pewnie, juz podaje - ks. Skalski z Witomina, 58 6242670, powiedzial mi, zeby dzwonic po 20 wrzesnia po wiecej szczegolow. domyslam sie, ze zbiera chetnych

illy
09-09-2007, 17:05
i pieknie. tez sie bede pisac na Gdynie

sztygar
14-09-2007, 22:10
witam,

jakby ktoś z Koszalina lub okolic się pisał jutro:
http://www.koszalin.oaza.pl/?akcja=pokaz&nr=811&strw=
jeszcze nie jest za późno :) ja się wybieram.

pozdrawiam,
sztygar

maijn
21-09-2007, 20:10
a może ktoś się orjentuje czy taki kurs odbędzie się we wrocławiu lub gdzie dokładnie pytać o coś takiego

sadaman
21-09-2007, 22:00
Więc jak to będzie z tym kursem dla chętnych z Górnego Śląska (okolice Katowic), ktoś z forumowiczów coś wie?
Bo się piszę na to...

marekb
21-09-2007, 22:39
ktoś wie kiedy w Krakowie bo żonkę chce wysłać...;):)

wojkij
21-09-2007, 23:04
Moje mały rady jak odbyć kurs dla fotografów w Archidiecezji Wrocławskiej.

Zgłaszamy się do ks. Jerzego Rasiaka (tel. 071 327 11 18) ul. Katedralna 13 pok. 4 z zaświadczeniem z parafii o tym że jesteśmy wierzący i praktykujący (nie wiem jak jest w przypadku innowierców i ateistów), mamy własne zdjęcie do plakietki oraz kilka zdjęć "dowodowych" wykonanych podczas uroczystości kościelnych a w portfelu do opłaty za odbycie kursu co łaska 140 PLN. Wszystko trwa góra 15 minut. W razie nieobecności księdza wszystko załatwia jego sekretarka.

I tu moj bol, w efekcie ateisci/niepraktykujacy moga sie wybrac na taki kurs czy do spokojnego fotografowania trzeba codziennie padac plackiem przed kosciolem? W jakiej formie jest to swiadectwo od proboszcza? Moze mi ktos to zeskanowac? :roll:


jest tylko jedno wyjscie:
do kazdej z karteczek musisz dolaczyc zaplacony przekaz :)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Więc jak to będzie z tym kursem dla chętnych z Górnego Śląska (okolice Katowic), ktoś z forumowiczów coś wie?
Bo się piszę na to...

Przeczytaj caly watek leniu, 3 razy juz o to pytano. Odpowiedz masz na poczatku postu.

maijn
22-09-2007, 19:21
dzięki !

Novaro
12-10-2007, 11:15
Kurs w Bydgoszczy 16 i 23 listopada w godz 17.30 do 19

EchoX
15-10-2007, 14:01
Novaro wybierasz sie?? jak tak to moze razem wskoczymy, w kupie razniej... ;)

Daleki
20-10-2007, 19:33
A kiedy taki kurs odbędzie sie w Łodzi ?

sbogdan1
20-10-2007, 20:11
Z pewną dozą nieśmiałości spytam się czy ktoś może się orientuje czy takowy kurs odbywa się w Bielsku - B.

krzypol
09-11-2007, 21:06
10 i 24 listopada organizowany jest kurs dla fotografów w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie w godzinach 14.00 - 16.00
W Poznaniu taki kurs odbędzie się dnia 15 grudnia br. w godz. 10.00-13.00 na probostwie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (ul. Fredry 11).

daniello
27-11-2007, 03:04
Wie może ktoś kiedy i gdzie można w Warszawie taki kurs zrobić?

schuvi
26-12-2007, 17:58
Witam,bylbym bardzo zainteresowany owym kursem na lini Brzesko-Tarnow.
Ma ktos jakies info???

marekb
26-12-2007, 18:55
Kraków, kto wie kiedy w Krakowie..?? nie dla mnie- dla kobitki...:)

blickwn
27-12-2007, 01:05
Kraków, kto wie kiedy w Krakowie..?? nie dla mnie- dla kobitki...:)

Trochę zależy od tego jak szybko zbierze się kilkunastu chętnych:


„Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy - okazjonalnie lub na sposób stały - zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej” (Komisja Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, Wskazania dotyczące fotografowania i filmowania w czasie celebracji liturgicznych z dnia 5 grudnia 1994 r.).

W Archidiecezji Krakowskiej kursy takie odbywają się w przypadku zgłoszenia się przynajmniej kilkunastu chętnych. Można się zgłaszać telefonicznie (012/422-59-13) lub przez pocztę elektroniczną (atszczes@cyf-kr.edu.pl).

Ostatni kurs odbył się w dniach 7-8 listopada.

Kurs odbywa się w sali „Kordelianum” przy ul. Św. Marka 10 w Krakowie. Są to dwa spotkania w godz. 16.00 – 19.00. Przychodząc na kurs należy przynieść ze sobą zdjęcie oraz wpłacić 120 zł (gdy w kursie uczestniczy małżeństwo lub 2 pracowników firmy opłata wynosi 100 zł. Przy większej liczbie zgłoszeń z jednej firmy - 90 zł).

Uczestnicy otrzymują legitymację ze zdjęciem."

http://diecezja.pl/index.php?page=kurs

Na pewno na CB paru chętnych z Krakowa się znajdzie:)


pozdrawiam

albercikk
27-12-2007, 09:44
też mam pytanko o terminy kursów ....... w Warwszawie.

Pozdrawiam

schuvi
11-01-2008, 14:19
Jesli ktos bylby zainteresowany kursem w Tarnowie to odbedzie sie on 17(czwartek) i 26(sobota).Rozpoczecie o 9:00 Msza Swieta,a potem wyklady do 13:30.
Warunkiem otrzymania pozwolenia jest udzial w dwoch dniach kursu.Na pierwsze spotkanie nalezy przyniesc prowadzacemu kurs (ks dr Boleslawowi Marganskiemu) pisemne skierowanie od Ksiedza Proboszcza oraz dwie fotografie (3x4cm) do identyfikatora.Oplata zwiazana z kursem wynosi 20zl.

Jak ktos sie z was zdecyduje to sie tam pewnie spotkamy.
pozdro

schuvi
11-01-2008, 16:22
Jesli ktos bylby zainteresowany kursem w Tarnowie to odbedzie sie on 17(czwartek) i 26(sobota).Rozpoczecie o 9:00 Msza Swieta,a potem wyklady do 13:30.
Warunkiem otrzymania pozwolenia jest udzial w dwoch dniach kursu.Na pierwsze spotkanie nalezy przyniesc prowadzacemu kurs (ks dr Boleslawowi Marganskiemu) pisemne skierowanie od Ksiedza Proboszcza oraz dwie fotografie (3x4cm) do identyfikatora.Oplata zwiazana z kursem wynosi 20zl.

Jak ktos sie z was zdecyduje to sie tam pewnie spotkamy.
pozdro

Oczywiscie chodzilo mi o Kwiecien 2008 :-)

iblip
20-01-2008, 16:29
dzięki za informację schuvi ;)

ja pewnie się będę... mógłbyś napisać w jakim to będzie kościele?

Kalina
20-01-2008, 18:02
Kursy w Warszawie sa corocznie w kwietniu na Miodowej w Kurii.

marekb
20-01-2008, 18:49
schuvi, a po co to skierowanie od Proboszcza...?? qrna dobrze, że już mam bo mnie ostatnio nie może ksiądz po kolędzie zastać...;) i ze skierowania pewnie nici...??

Gringo997
02-02-2008, 15:27
Oczywiscie chodzilo mi o Kwiecien 2008 :-)
dobrze wiedziec bo patrzylem na stronie diecezji tarnowskiej i jeszcze nic nie ma.


dzięki za informację schuvi ;)

ja pewnie się będę... mógłbyś napisać w jakim to będzie kościele?

ostatnio było u filipinów więc pewnie znów tam:)

ja też sie wybieram jakby coś:D

logger
04-02-2008, 17:37
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=855 na tej stronie w tamtym roku byla informacja odnoscie kurus w warszawie

mini21
04-02-2008, 17:47
Znalazłem coś takiego:

7, 8, 10 kwietnia br. o godz. 17.00

Kuria Metropolitalna Warszawska
ul. Miodowa 17/19, prawe skrzydło gmachu, I piętro
(sala św. Jana Chrzciciela).

http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=1817

Nie wiem tylko, na ile to jest aktualne.

Peie
06-02-2008, 15:58
Jesli ktos bylby zainteresowany kursem w Tarnowie to odbedzie sie on 17(czwartek) i 26(sobota).Rozpoczecie o 9:00 Msza Swieta,a potem wyklady do 13:30.
Warunkiem otrzymania pozwolenia jest udzial w dwoch dniach kursu.Na pierwsze spotkanie nalezy przyniesc prowadzacemu kurs (ks dr Boleslawowi Marganskiemu) pisemne skierowanie od Ksiedza Proboszcza oraz dwie fotografie (3x4cm) do identyfikatora.Oplata zwiazana z kursem wynosi 20zl.

Jak ktos sie z was zdecyduje to sie tam pewnie spotkamy.
pozdro

dzieki! Podpinam sie takze do pytania iblip. Poza tym "wypada" awizować swoje przybycie u ks czy po prostu się pojawić ?8-)

_igi
06-02-2008, 21:35
oo, to ciekawe. Jesli te kursy beda 7-10 to mnie to ratuje, bo moi rodzice chca, zebym byl fotografem na ich slubie, ktory bedzie 17 kwietnia ;) Z tego co widze, to potrzebny jest pesel, skierowanie od proboszcza plus stowka w kieszeni? :)

iblip
07-02-2008, 14:57
...poza tym "wypada" awizować swoje przybycie u ks czy po prostu się pojawić ?8-)


no własnie... jak to jest? trzeba się wcześniej gdzieś wpisać na jakąś liste chętnych? i jeszcze jedno... gdzie w sieci można znaleźć potwierdzenie informacji o tym kursie?

Gringo997
07-02-2008, 15:14
no własnie... jak to jest? trzeba się wcześniej gdzieś wpisać na jakąś liste chętnych? i jeszcze jedno... gdzie w sieci można znaleźć potwierdzenie informacji o tym kursie?


ad1. wcześniej musisz iść do swojego proboszcza i pogadać z nim żeby wystawił Ci pismo iż jesteś jego parafianinem (proboszcz powinien wiedzieć o co chodzi)

ad2. ogolnie to potwierdzenia jeszcze nie ma ale powinno sie znajdować pod adresem : http://www.diecezja.tarnow.pl (http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?kom=arch)

iblip
07-02-2008, 15:59
ok thx :)

ale właściwie to chodziło mi bardziej o to, czy jak już będe miał to pismo od proboszcza, to ide do, sekretariatu/kancelarii/lub_cczegoś_innego, parafii w której będzie ten kurs i mówię, że chce się zapisać. Oni pobierają opłatę i wpisują mnie na liste... Czy poprostu tak jak pisał Peie - przychodze sobie i później załatwiam formalności :wink:

Gringo997
07-02-2008, 19:39
ok thx :)

ale właściwie to chodziło mi bardziej o to, czy jak już będe miał to pismo od proboszcza, to ide do, sekretariatu/kancelarii/lub_cczegoś_innego, parafii w której będzie ten kurs i mówię, że chce się zapisać. Oni pobierają opłatę i wpisują mnie na liste... Czy poprostu tak jak pisał Peie - przychodze sobie i później załatwiam formalności :wink:

z tego co mi wiadomo to gdy przychodzisz na kurs dajesz ten papier od proboszcza i wszysctko jest zalatwione ale jeszcze się zapytam przy najbliższej okazji... ;)

czajna
07-02-2008, 19:43
Jeżeli są zainteresowaniu na kurs ze Śląska to mam przyjemność poinformować, że:
"kurs fotografów i kamerzystów odbedzie sie 4 i 5 marca br. (wtorek i sroda) o godz. 16.30 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Slaskiego przy ul. Jordana 18. Przypomina sie, że za zgodne z przepisami koscielnymi fotografowanie i nagrywanie obrzedów liturgicznych odpowiedzialny jest ksiadz proboszcz. Ustawicznie sa nadużycia w tym zakresie, co prowadzi do desakralizacji liturgii."

Z tego co wiem "wstęp" za free, ewentualnie co łaska, nie trzeba się zapisywać - wstęp z ulicy...

schuvi
11-02-2008, 11:45
Sorry ze nieodpisywalem ale jakos tak zapomnialem troche o tym poscie.
Kurs odbedzie sie w Kosciele i Oratorium Ksiezy Filipinow w tarnowie.

Gringo997,info jest juz od dawna.Ja mam fax zwrotny z 10.01.2008.

Ja zameldowalem sie tam faxem, i dostalem tez faxem potwierdzenie.Wiem ze niewszyscy wymagaja skierowania, ale to niewielki problem.A przy okazji jesli niemacie jeszcze w parafi fotografa na stanie, to przy okazji mozna sie zakrecic u ksiedza, ktory tez was moze pozniej polecac dalej, bo bedzie tez wiedzial ze jestescie po kursie.
Niema tego zlego co by na dobre niewyszlo.Moim zdaniem oplaca sie taka wizyta u Proboszcza, pewnie ze trzeba bedzie "co laska" rzucic, ale....
Ciekaw jestem ilu nas bedzie z tego forum w Tarnowie. W kazdym razie do 17 kwietnia napewno.
pozdrawiam

Tu macie linka do info, ale male sprostowanie odnosnie terminu.

http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?kom=171

Napewno jest to 17,chwartek i 26 sobota, i 20 zeta, mam to na pismie od Kurii.
Trzeba przyjsc poprostu na 9:00.Przyniesc foty,skierowanie, i 20 zeta, i napewno gdzies sie tam spotkamy i przekazemy prowadzacemu ksiedzu Dr Boleslawowi Morganskiemu wszystko.

wojkij
11-02-2008, 12:38
a może ktoś się orjentuje czy taki kurs odbędzie się we wrocławiu lub gdzie dokładnie pytać o coś takiego

W archidecezji wroclawskiej( http://www.archidiecezja.wroc.pl/ ), jesli uda Ci sie czegos dowiedziec to daj znac bo ja sie z czarnymi dogadac nie moge...

Kristof
11-02-2008, 22:49
ja niedawno 'robiłem' ślub w Małopolsce, nie mam żadnego papierka, nie byłem wcześniej u księdza i bez problemu zrobiłem to co miałem zrobić, czy rzeczywiście to zezwolenie, legitymacja jest tak niezbędna??

terminator
11-02-2008, 22:59
Kolejnym razem podpiszesz umowę, a ksiądz popędzi Cię z kościoła...

schuvi
12-02-2008, 10:34
ja niedawno 'robiłem' ślub w Małopolsce, nie mam żadnego papierka, nie byłem wcześniej u księdza i bez problemu zrobiłem to co miałem zrobić, czy rzeczywiście to zezwolenie, legitymacja jest tak niezbędna??

To chyba tylko dlatego ze Ksiadz sam niechcial robic przykrosci Mlodym.
Ale musze Ci powiedziec ze...odwazny jestes,jesli robisz sluby w nieznanych Ci parafiach niemajac legitki.

tombas
12-02-2008, 10:45
Ale musze Ci powiedziec ze...odwazny jestes,jesli robisz sluby w nieznanych Ci parafiach niemajac legitki.

nazwywając to "odwagą" moim zdaniem byłes bardzo delikatny:-P

Foto Epoka
12-02-2008, 12:48
Legitymację po prostu trzeba mieć. Co prawda w większości przypadków księża nie oczekują takiego dokumentu, u mnie średnio raz na 10-15 zrobionych ślubów pyta się o takie zezwolenie.

schuvi
12-02-2008, 13:21
Legitymację po prostu trzeba mieć. Co prawda w większości przypadków księża nie oczekują takiego dokumentu, u mnie średnio raz na 10-15 zrobionych ślubów pyta się o takie zezwolenie.

Masz racje ze tak jest, ale jednak pytaja. Niewyobrazam sobie sytuacji, ze jestem w kosciele przed slubem a Katecheta nagle mowi ze Proboszcza niema i niestety niemoze mnie wpuscic do kosciola bez legitki, albo najwyzej co to moge zrobic tylko 10 fotek....luuuudzieee.
Wtedy nic tylko sie ..hmm sam niewiem co.
Ja wiem ze majac termin gdzies tam za pol roku, to zanim sie dokladnie dogadac z mlodymi na bank, poprostu sie przejechac do tegoz Kosciola i pogadac o tej kwestii z Proboszczem,i wyjasnic to. Ale tez niebedziecz miec pewnosci co bedzie za pol roku.
Ale, wiecej to zachodu i kombinacji niz to warte, porownujac z kursem i ciezkimi 20-50 zeta, i swiety spokoj.
pozdrawiam