PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop CS3 czysci mi opis zdjecia



Mars_lodz
04-04-2008, 01:19
Witam
Mam bardzo powazny problem. Mianowicie Photoshop CS3 czysci mi opis zdjecia, czyli kolejnosc jest taka: otwieram opisane zdjecie, cos tam robie z nim zapisuje i nieststy to zapisane nie ma juz opisu. Bede bardzo wdzieczny za pomoc

Vitez
04-04-2008, 03:32
cos tam robie z nim zapisuje i nieststy to zapisane nie ma juz opisu.

Zapewne zapisujesz za pomocą opcji 'save for Web' ?
Jeśli tak to zapisuj normalnie przez Save.

roofman
04-04-2008, 07:19
Zapewne zapisujesz za pomocą opcji 'save for Web' ?
Jeśli tak to zapisuj normalnie przez Save.
Niestety Photoshop zjada część danych exifa nawet przy zapisie Save As.
Proponuję zrobić test... obrobić tą samą fotkę w GIMPie oraz w PS. Zdjęcie obrobione w Gimpie będzie miało około dwukrotnie więcej zachowanych danych w exifie od tego obrobionego i zapisanego w PS :(

Wini
04-04-2008, 07:23
Niestety Photoshop zjada część danych exifa ...(

Masz rację, tylko nie jest pewne, czy "opisane zdjęcie" to to samo co "zdjęcie z exifem"

roofman
04-04-2008, 07:28
Masz rację, tylko nie jest pewne, czy "opisane zdjęcie" to to samo co "zdjęcie z exifem"
Właśnie... może chodzi o zwyczajny komentarz do pliku wpisany we właściwościach pliku pod windą?

Mars_lodz
04-04-2008, 10:40
Właśnie... może chodzi o zwyczajny komentarz do pliku wpisany we właściwościach pliku pod windą?

Dziekuje za wszyskie proby pomocy. Wyrazilem sie niejasno, przepraszam. Chodzi mi oczywiscie o dane exif. Opisuje plik jpg w Fotostation (pole Caption) i jesli pozniej otworze go w CS3 i zmodyfikuje a następnie zapisze używając save (nie save for web lub save as) to caly opis znika. To fatalna okolicznosc wlasciwie uniemozliwiajaca mi prace. Pozdrawiam

roofman
04-04-2008, 11:13
Dziekuje za wszyskie proby pomocy. Wyrazilem sie niejasno, przepraszam. Chodzi mi oczywiscie o dane exif. Opisuje plik jpg w Fotostation (pole Caption) i jesli pozniej otworze go w CS3 i zmodyfikuje a następnie zapisze używając save (nie save for web lub save as) to caly opis znika. To fatalna okolicznosc wlasciwie uniemozliwiajaca mi prace. Pozdrawiam
Przetrenuj to w Gimpie - jak opis się zachowa to najwyżej się przerzucisz na Gimpa.... skoro znikanie opisów w PS-ie uniemożliwia dalszą pracę ;)
:mrgreen:

Mars_lodz
04-04-2008, 11:15
Przetrenuj to w Gimpie - jak opis się zachowa to najwyżej się przerzucisz na Gimpa.... skoro znikanie opisów w PS-ie uniemożliwia dalszą pracę ;)
:mrgreen:

GIMP nie ma CMYK-a

roofman
04-04-2008, 11:30
GIMP nie ma CMYK-a
No niestety... Coś mi po oku chodzi że CMYK jako taki jest chroniony patentem, stąd brak jego obsługi w programie opensourcowym (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę).
Gdzieś widziałem jakieś opisy jak radzić sobie "zastępczo" z CMYK ale to jak pamiętam trochę karkołomne było...
Zobacz przynajmniej czy GIMP wycina te komentarze - jak wycina to chyba taka specyfika ich umieszczania przez Fotostation - chyba większość programów będzie je cięło...
Zobacz jeszcze najprostszą rzecz: otwórz plik z obrazem w np. irfanview, zapisz go (z zaznaczeniem zachowania exifa) i zobacz czy komentarz został wyrzucony. Jeśli tak to chyba nic nie zdziałasz, bo jako może jakieś niestandardowe pole jest poprostu wycinany przy zapisie.
Może jest jakiś plugin do PSa pilnujący danych exif?

Mars_lodz
04-04-2008, 11:33
No niestety... Coś mi po oku chodzi że CMYK jako taki jest chroniony patentem, stąd brak jego obsługi w programie opensourcowym (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę).
Gdzieś widziałem jakieś opisy jak radzić sobie "zastępczo" z CMYK ale to jak pamiętam trochę karkołomne było...
Zobacz przynajmniej czy GIMP wycina te komentarze - jak wycina to chyba taka specyfika ich umieszczania przez Fotostation - chyba większość programów będzie je cięło...
Zobacz jeszcze najprostszą rzecz: otwórz plik z obrazem w np. irfanview, zapisz go (z zaznaczeniem zachowania exifa) i zobacz czy komentarz został wyrzucony. Jeśli tak to chyba nic nie zdziałasz, bo jako może jakieś niestandardowe pole jest poprostu wycinany przy zapisie.
Może jest jakiś plugin do PSa pilnujący danych exif?

Nie jest to spocyfika zapisu Fotostation, poniewaz ten sam plik nie jest modyfikowany przez CS2. Dodam ze mam Viste 64 plus CS3.

roofman
04-04-2008, 11:40
Nie jest to spocyfika zapisu Fotostation, poniewaz ten sam plik nie jest modyfikowany przez CS2. Dodam ze mam Viste 64 plus CS3.
To przynajmniej wiadomo, że komentarze jednak mogą być nieruszne...
Proponuje pogrzebać gdzieś na forum PS / CS3 - może jest jakieś proste rozwiązanie - nie sądzę aby to było nie do przeskoczenia skoro CS2 tych danych nie ruszał...