PDA

Zobacz pełną wersję : rozwoj DSLR - "ksiega zyczen"



akustyk
15-05-2005, 12:29
jak powszechnie wiadomo, producenci sprzetu maja nas uzytkownikow, delikatnie mowiac, w nosie, i dbaja tylko o to by nabic kabze. skutkuje to w mniejszym lub wiekszym stopniu celowaniem w uzytkownika masowego, ktorego wiedza i umiejetnosci fotograficzne sa... niezbyt... (ze tak powiem). w rezultacie za niemale pieniadze prodecenci oferuja nam sprzet wypakowany bajerami, ktorych wcale nie potrzebujemy, natomiast nie chca sie wysilic zeby dodac podstawowe rzeczy...

no i tak, zdenerwowany stanem rzeczy, postawnowilem spisac "ksiege wnioskow i zazalen". do Canona i reszty stawki. powyzsze uwagi odnosza sie glownie do sprzetu z cropem 1.6


1. skoro DSLR istnieja na rynku od jakiegos czasu, to moze by producenci raczyli w koncu zauwazyc, ze naswietlanie matrycy to troche co innego niz naswietlanie filmu. w zwiazku z tym:
1a. przycisk/korbka do szybkiej zmiany ISO jest niezbedna
1b. tak samo przycisk do zmiany przestrzeni kolorow
1c. i do zmiany jakosci obrazu (tak, przelaczam czesto miedzy RAW a JPEG, i wku... mnie tracenie czasu na robienie tego przez menu)
1d. mozliwosc wykorzystania wlasnych profili tonalnych
1e. histogram RGB!! nie jaki sumaryczny czy sam kanal zielony, bo nie chce mi sie wyjarac kanalow przez to, ze producenci nie kwapia sie do ruszenia glowa. skoro matryca przewidziana jest do "naswietlania do prawej", to moze by wreszcie udostepnic uzytkownikom srodki do tego.

2. zaslepka na pasku do aparatu jest fajna, ale prawdziwa "kurtyna" w celowniku, odcinajaca w 100% swiatlo zza aparatu bylaby jeszcze lepsza. tak, to mozna zrobic (vide F5)

3. blokada ekspozycji. wiem, ze jestem monotematyczny, ale ja naprawde robie zdjecia ze stawywu i 3 sekundy na przekadrowanie, zablokowanie pozycji platformy i wyzwolenie migawki mi NIE wystarczaja. nie mozna w C.fn-ach dodac trwalej blokady???? prosze... :roll:

4. informacje wyswietlane w celowniku mozna by jednak dostosowac do cyfrowosci. fajnie, ze jest tam informacja o czasie, przeslonie i korekcie. ale mamy 2005 rok, troche czasu minelo od wprowadzenia aparatow cyfrowych... i juz od dawna wiadomo, ze czulosc, przestrzen kolorow, jakosc tez sa wazne przy naswietlaniu. moze jednak warto by dac uzytkownikom mozliwosc sprawdzenia tego na biezaco, bez koniecznosci odkladania oka od celownika i naciskania guziczkow ? chocby ISO i jakosc. to nie jest tak trudne

5. bardzo mnie cieszy, ze po zalozeniu 4/200mm dostaje dlugie, jasne 4/320. to bardzo fajnie :rolleyes: ale jak chce kat widzenia 75 stopni, czyli ekwiwalent 28mm to nagle okazuje sie, ze **** zbita. dobry obiektyw kosztuje 2x tyle co w przypadku analoga. suuuuuper....

6. mowiac o obiektywach... to milo, ze wprowadzono osobne mocowania dla cyfr (EF-S, DX, ...). fajnie. to bardzo slodko, ze marketingowcy bija piane jak to nie jest wypasione i jak to nie wspaniale, ze mozna konstruowac mniejsze, lzejsze i tansze obiektywy. tylko co z tego? ano ... z tego wynika. poza 10-22 i macro 60mm Canon nie wypuscil nic pod EF-S, czego nie trzeba sie wstydzic. a ceny za te "mniejsze, lzejsze, tansze w konstrukcji" obiektywy wcale nie sa zachecajace...
6a. to kiedy zobaczymy solidne staloogniskowe 15mm do cyfry? 17mm? 31mm?
6b. moze jednak jakis lekki, dobrej jakosci zoom szerokokatny? cos w rodzaju 17-40, tylko mniejsze, lzejsze, bez srednicy filtra 77mm tylko 58/67...?
6c. gdzie sa odpowiedniki 24-70? to naprawde tak skomplikowane, zeby skonstruowac przyzwoite jakosciowo szklo 15-45 pod cropa
6d. to fajnie, ze sa odpowiednie szkla dla korpusow filmowych. super. tylko ze ja nie potrzebuje ich wiekszego kola obrazu. a nie chce mi sie placic za wiecej szkla, nosic dodatkowe kg na plecach, wydawac fortuna na polara i inne filtry... crop 1.5/1.6 jest i bedzie. moze w koncu dac uzytkonikom tych korpusow dedykowany osprzet? nie tylko upychac klamoty, ktore nie sprzedaly sie do analogow?


jak ktos chce cos dopisac, to zachecam. bo juz mi rece opadaja patrzac, jak producenci wciskaja nam przerabiane analogowe body, tak jakby nie potrafili skonstruowac czegos od poczatku do konca cyfrowego. o obiektywach nawet nie wspominam... cos niby drgnelo, ale jak uzytkownicy nie zaczna wywierac presji, to producenci nadal beda nam upychac drozszy, ciezszy sprzet analogowy, rownoczesnie przescigajac sie w reklamowaniu zalet cyfr...

Kubaman
15-05-2005, 13:41
1c - możesz w 20D skonfigurować sobie przycisk SET poprzez CF.
Aż się prosi to samo dla zmiany ISO...

akustyk
15-05-2005, 13:44
1c - możesz w 20D skonfigurować sobie przycisk SET poprzez CF.

w 10D tez. ja mam skonfigurowane do zmiany parametrow, choc uzywam rzadko. ale i tak galki powinny byc. i kropka :)

sv
15-05-2005, 13:48
ja to bym sobie zyczyl, zeby w tym kolku pod kciukiem wstawic jakis mikroprzelacznik do wybierania pol af (dzialajacy w prawo/lewo i gora/dol i po przekatnych). co z tego, ze mam 45 pol af jak uzywam tylko jednego? u konkurencji to jest lepiej rozwiazane.

ISO; czy nie daloby sie wyswietlac w wyswietlaczu watosci iso wielkimi cyferkami i na czerwono wtedy jak wychodze z kosciola z iso 800 na zewnatrz :) najlepiej na samym srodku kadru :)

akustyk
15-05-2005, 13:50
ISO; czy nie daloby sie wyswietlac w wyswietlaczu watosci iso wielkimi cyferkami i na czerwono wtedy jak wychodze z kosciola z iso 800 na zewnatrz :) najlepiej na samym srodku kadru :)

moze funkcje rejestrowania glosu przez software. wychodzisz, wlaczasz aparat a tam slodki glosik szepcze: "kotku, pamietaj zeby na zewnatrz nie okazywac za duzo czulosci" :mrgreen:

Minolta D7i mogla grac melodyjki przy starcie. to przeciez Canon nie moze byc gorszy :-)

sv
15-05-2005, 13:51
a najlepiej to jak by mi aparat powiedzial:
przelaczyles palancie iso, czy znowu zapomniales :)

sv
15-05-2005, 13:55
byloby ze strony canona sympatycznie, zebym nie musial wybierac z kilku objektywow (nowych), tego jednego, ktory jako tako trzyma normy (vide test 3 szt 17-40/4 w fotokurierze)

muflon
15-05-2005, 18:50
Moje 0.03CHF:

- przycisk zmiany ISO - nie ma potrzeby, IMHO w 10D/20D jest to IMHO wystarczająco dobrze zrobione
- natomiast wyświetlanie ISO w wizjerze - koniecznie, i to na wysokim miejscu na liście życzeń. A z tym podpowiadaniem "palancie wyszedłeś z kościoła, przełącz czułość", to wcale nie musi być żart - to da się zrobić, wystarczy żeby aparat monitorował gwałtowne zmiany jasności otoczenia. Tak jak reaguje ekran w Powerbooku :)
- sven, "jakiś mikroprzełącznik" do AF już jest w 20D :-)
- rozrzut jakościowy szkieł - niestety prawda. Ale cały świat schodzi na psy, nie robiłbym sobie wielkich nadziei :(
- ja bym chciał mieć jakąś możliwość szybkiego przełączenia między kombinacjami: (AF single shot + pojedyncze zdjęcia) oraz (AF servo + tryb seryjny). Widziałbym to np. tak: wywalić AI Focus, do przełączania SS/servo zrobić jedną wajchę, samowyzwalacz wywalić gdzieś głębiej, a z przełącznika single/seria zrobić również wajchę. Albo, jeśli już nie wajchy, to chociaż zapamiętanie "presetów" ;-)
- łatwiej dostępny mirror lockup

Albo prościej: niech po prostu zerżną obsługę z Minolty :)

sven, takie pytanie: jak w 1D jest rozwiązany wybór trybu AF i strzelania single/continuous? Wiem że służą do tego te guziki z lewej, ale ciekaw jestem czy jest to choć trochę bliższe mojemu ideałowi...

Vitez
15-05-2005, 18:59
- przycisk zmiany ISO - nie ma potrzeby, IMHO w 10D/20D jest to IMHO wystarczająco dobrze zrobione
A ja bym chcial miec taki bardziej podreczny, by moc (w polaczeniu z wyswietlaniem ISO w wizjerze) bez odrywania oka od wizjera a tym bardziej bez kukania na gorny LCD zmieniac... albo mozliwosc skonfigurowania tego pod SET i duze kolko - nie uzywam zmiany RAW/JPG (choc mam tak ustawione) , moglaby zamiast tego byc zmiana ISO (pod warunkiem wyswietlania ISO w wizjerze)


- natomiast wyświetlanie ISO w wizjerze - koniecznie, i to na wysokim miejscu na liście życzeń. A z tym podpowiadaniem "palancie wyszedłeś z kościoła, przełącz czułość", to wcale nie musi być żart - to da się zrobić, wystarczy żeby aparat monitorował gwałtowne zmiany jasności otoczenia.
Rowniez na pierwszym miejscu !
Bo i mi sie pare razy zdarzylo byc palantem (na szczycie wiezy katedry w Kolonii, swiezo po wyjsciu z jej ciemniutkiego wnetrza robilem sliczne, naslonecznione panoramy miasta na ... iso1600 :evil: )


- sven, "jakiś mikroprzełącznik" do AF już jest w 20D :-)[/quote

A czy sven ma 20D ? :p

[quote]- ja bym chciał mieć jakąś możliwość szybkiego przełączenia między kombinacjami: (AF single shot + pojedyncze zdjęcia) oraz (AF servo + tryb seryjny). Widziałbym to np. tak: wywalić AI Focus, do przełączania SS/servo zrobić jedną wajchę, samowyzwalacz wywalić gdzieś głębiej, a z przełącznika single/seria zrobić również wajchę. Albo, jeśli już nie wajchy, to chociaż zapamiętanie "presetów" ;-)

Ja bym to widzial wlasnie jako presety (ustawialne pod jakis przycisk w CFach) albo jako ustawienie CFa - cos w stylu ustawiania przycisku blokady/migawki

Tomasz Golinski
15-05-2005, 19:01
A ja, przyzwyczajony z 650, napiszę: WIZJER! A nie jakaś parodia.

Dalej: potwierdzanie ostrości z obiektywami manualnymi (marketingowo kiepskie, więc nie liczę)

Może kalkulator różnic jasności: mierzysz dwa punkty, a na wyświetlaczu wyskakuje różnica światła. Łatwe i przyjemne.

sv
15-05-2005, 19:09
Muflon: 2 guziki i kolko. w sumie mozna sie przyzwyczaic. w d2x tez trzeba wcisnac przycisk i obrocic kolko.

Najbardziej wkurza mnie wybor punktu af. zupelnie nie do uzytku (dlatego uzywam 1). Czy 20d ma faktycznie jakis lepszy sposob wybierania punktu af?

w nikonie jest to super rozwiazane; 11 pol ktore bez problemu moge wybierac kciukiem

sv
15-05-2005, 19:18
jest w nikosiu jeszcze jedo czego bym sobie zyczyl w canonie; mozesz predefiniowac balans bieli na podstawie 4 zdjec, ktore aparat zapisuje w pamieci wewnetrznej (nie ma potrzeby fotografowania na okraglo szarej karty np w studio. zeby jednak nie bylo za dobrze, to mimo ustawienia balansu na karte i tak przeklamuje przesuwajac kolory w strone czerwieni

Vitez
15-05-2005, 19:25
Czy 20d ma faktycznie jakis lepszy sposob wybierania punktu af?


Joystickiem...

sv
15-05-2005, 19:27
Joystickiem...
i tego brakuje w serii 1

Wkryst
15-05-2005, 22:37
A może i matryca "normalnej" wielkości ? Szlag by trafił wszystkie rozważania o cropie...

Tomasz Golinski
15-05-2005, 22:40
A może i matryca "normalnej" wielkości ? Szlag by trafił wszystkie rozważania o cropie...
Eee, to od razu sobie zażyczmy taniej matrycy wielkości co najmniej średniego formatu i tanich lensów do tego. 8-) :twisted:

akustyk
15-05-2005, 23:08
A może i matryca "normalnej" wielkości ? Szlag by trafił wszystkie rozważania o cropie...

a po cholere? crop 1.6, jesli wreszcie Canon zacznie go powaznie traktowac i rozwijac, w zupelnosci wystarcza do codziennej pracy. a skoro obiektywy moga byc mniejsze (czytaj: lzejsze i zajmujace mniej miejsca w torbie/plecaku) to ja jestem jak najbardziej za.

dlaczego mam kupowac szklo, ktore nie daje mi uczciwego szerokiego kata, a mimo to wazy grubo powyzej 0,5 kg i wymaga polara 77mm (za grubo ponad 300zl) i zawala mnostwo miejsca w plecaku - jesli moglbym miec szklo wazace prawie dwa razy mniej, zajmujace znacznie mniej miejsca, tansze, bardziej ekonomiczne, ... ???

ze tylko 6/8 Mpix, a FF pozwala na 13...? szczerze? 6Mpix mojej 10D mi spokojnie wystarcza. jeszcze sobie musze kupic szerokokatne szkielko, ktore wyciagnie mi z tych 6Mpix tyle, na ile je stac (Sigma 18-125 jakby nie patrzec, do idealow nie nalezy).


pelna klatka??? zeby plakac nad nieostrymi rogami i targac klocki o gabarycie obmyslonym pod rece trolla, nie czlowieka? przeciazajac plecy i kombinujac jak tu upchac pelen gratow plecak w zapchanym autobusie? dziekuje, postoje...

problem w tym, ze Canon jeszcze nie chce powaznie traktowac cropa 1.6 (bo chce zmusic kasiastych profesjonalistow do skoku na 1.3 albo 1.0). jak w koncu przestana ludzi zmuszac i uznaja 1.6 za normalny standard, to mozemy sie doczekac przemyslanego, rozbudowanego i przede wszystkim uzytecznego systemu. ktory 90% osob w pelni wystarczy (mnie w to wliczywszy), na razie... musza jeszcze wyprzedac nadmiary szkiel analogowych w magazynach :evil:

TomekD
15-05-2005, 23:37
Zdecydowanie przydał by się wiekszy wizjer, niestety przy tak malym wizjerze i braku czasu trzeba liczyć na Af. Przydał by się jeszcze jakiś podgląd czułości, nawet w wizjerze, to samo na podglądzie zdjęcia w opcji gdzie jest podana ekspozycja i numer foty.... a ne tyko na miniaturce z wykresem.

akustyk
15-05-2005, 23:46
Zdecydowanie przydał by się wiekszy wizjer, niestety przy tak malym wizjerze i braku czasu trzeba liczyć na Af. Przydał by się jeszcze jakiś podgląd czułości, nawet w wizjerze, to samo na podglądzie zdjęcia w opcji gdzie jest podana ekspozycja i numer foty.... a ne tyko na miniaturce z wykresem.

hehe... a ja od wczoraj mam celownik katowy, ktory dodatkowo zmniejsza odwzorowanie... i tam to dopiero jest zabawa, jak trzeba pracowac z manualnymi szklami... :-)

KuchateK
16-05-2005, 00:47
Ech... dluga lista tego co by moglo byc a nie ma...

Ale przedewszystkim zeby to qrna mialo rece i nogi. A nie co troche jakies lewe body i 1 na 5 obiektywow naprawde dobry.

Vitez
16-05-2005, 01:18
i tego brakuje w serii 1

Nie jestem pewien czy joystick bylby wystarczajaco wygodny przy tylu polach AF do wyboru.
W 20D jest ich tyle co mozliwych ruchow joysticka: 8 + central.

dariuszartur
16-05-2005, 01:20
Tak, macie rację. W cyfrach koniecznie ISO w wizjerze (i żeby już nie zatwierdzać SET jak w 350, tylko zakręcić pokrętłem patrząc w wizjer i zostawić). Pozatym można by było na kółku dołożyć oprócz Av i Tv priorytet ISO. Co wy na to ?

Vitez
16-05-2005, 01:22
Pozatym można by było na kółku dołożyć oprócz Av i Tv priorytet ISO. Co wy na to ?

Przeciez masz - tryb P , ustawiasz w menu ISO a aparat pozostale parametry naswietlania sam ci dobiera :p

KuchateK
16-05-2005, 01:37
Body to standardowo... ISO w wizjer i na wysiwetlacz, 100% klatki w dziure (chociaz wiecej usprawnien tutaj by moglo byc). Rozmiar da sie przykleic pod SET wiec moze byc. Do tego histogram z kolorami... Jeszcze jakis wyswietlacz na ktorym cos widac na sloncu... Body generalnie nie sa takie zle...

Duzo duzo jasnych i dobrych szkiel ;) Tego nigdy dosc. EF-S tyle czasu a bida z nendza... Jesli juz jest ten crop i ef-s to niech cos do tego sie da zapiac taniego fajnego (a nie jak qrde za przeproszeniem 17-85 kitem goniony :| )...

muflon
16-05-2005, 02:15
Z tym ISO to też mi coś takiego przyszło na myśl.. Może nie tyle tryb "priorytet ISO", ale możliwość ustawienia czegoś w rodzaju: "otwieraj przysłonę aż do f/4, a jak będzie za ciemno to zwiększ ISO", albo coś podobnego z czasem.

akustyk
16-05-2005, 06:32
Z tym ISO to też mi coś takiego przyszło na myśl.. Może nie tyle tryb "priorytet ISO", ale możliwość ustawienia czegoś w rodzaju: "otwieraj przysłonę aż do f/4, a jak będzie za ciemno to zwiększ ISO", albo coś podobnego z czasem.

hehe... a moze tryb Bv: "fotografuje te czerwone ptaszki, chyba ze te szare rozkladaja skrzydla" :-)


az mi sie przypomnieli Sami Swoi: "wymyslili te pieronskie masziny, bo sily w rekach nie majo" :D

KuchateK
16-05-2005, 07:21
az mi sie przypomnieli Sami Swoi: "wymyslili te pieronskie masziny, bo sily w rekach nie majo" :D
Buehehehehe :mrgreen:


Ale dobra... To kiedy piszemy petycje do Canon'a?

TOPOL
16-05-2005, 08:35
A ja mam tylko jedno, małe, skromne życzenie: żeby matryca przenosiła takie kontrasty jak negatyw - i już mi nic do szczęścia nie będzie brakowało :D:D

dariuszartur
16-05-2005, 08:37
Przeciez masz - tryb P , ustawiasz w menu ISO a aparat pozostale parametry naswietlania sam ci dobiera :p
Ale z drabinką jak w M, tylko wtedy 2 pokrętła do nastaw muszą być.

kavoo
16-05-2005, 08:48
A ja mam tylko jedno, małe, skromne życzenie: żeby matryca przenosiła takie kontrasty jak negatyw - i już mi nic do szczęścia nie będzie brakowało :D:D
Ciekawi mnie to zyczenie... moglbys rozwinac?

Chodzi ci o pojemnosc tonalna materialu swiatloczulego (zwana rowniez zakresem pracy). Jesli tak, to rzeczywiscie zyczenie jest wyjatkowo skromne, i dla mnie mogloby zostac spelnione nawet za 15 lat... biorac pod uwage roznice miedzy zakresem 0-20EV (EOS 1v) a 1-20EV (caly cyfrowy EOS od 300D do 1DsMkII) ;-)

Sa chyba troche wazniejsze niedociagniecia od 1EV na lewym krancu histogramu ;-) A jesli dla kogos rozpietosc 20EV jest tak wazna, to zawsze moze wybrac system, ktory takowa oferuje... w koncu to tylko narzedzie ;-)

Arkan
16-05-2005, 09:57
Ciekawi mnie to zyczenie... moglbys rozwinac?

Chodzi ci o pojemnosc tonalna materialu swiatloczulego (zwana rowniez zakresem pracy). Jesli tak, to rzeczywiscie zyczenie jest wyjatkowo skromne, i dla mnie mogloby zostac spelnione nawet za 15 lat... biorac pod uwage roznice miedzy zakresem 0-20EV (EOS 1v) a 1-20EV (caly cyfrowy EOS od 300D do 1DsMkII) ;-)

Sa chyba troche wazniejsze niedociagniecia od 1EV na lewym krancu histogramu ;-) A jesli dla kogos rozpietosc 20EV jest tak wazna, to zawsze moze wybrac system, ktory takowa oferuje... w koncu to tylko narzedzie ;-)
kavoo, koledze chodzi o rozpiętość tonalną sceny jaką jest w stanie zarejestrować element światłoczuły, a nie zakres pracy aparatu. Nie ma takiego matriału, który ma rozpiętość 20EV - niezależnie, czy to negatyw, slajd czy matryca.

kavoo
16-05-2005, 10:21
kavoo, koledze chodzi o rozpiętość tonalną sceny jaką jest w stanie zarejestrować element światłoczuły, a nie zakres pracy aparatu. Nie ma takiego matriału, który ma rozpiętość 20EV - niezależnie, czy to negatyw, slajd czy matryca.
Chyba ze tak, zle zrozumialem w takim ukaldzie :-)

tadek
16-05-2005, 10:23
A ja bym w koncu chcial NIE MIEC problemow typu FF i BF

king_nothing
16-05-2005, 10:32
Ja chce wbudowany modul Wi-Fi. Transmisja danych bedzie IMHO jednym z wazniejszych problemow w niedalekiej przyszlosci. Kamery beda pewnie pracowaly z UMTS, beda sie laczyly z hot-spotami i bedziemy mogli fotografowac bez kart pamieci a zdjecia beda przesylane bezprzewodowo na kompa lub na jakis "storage device" typu iPod. I zaczna sie niezle jazdy z zabezpieczeniami, bedzie mozna np. "podgladac" czyjs aparat :D

SpydeRR
16-05-2005, 11:51
A ja powiem krótko:
Chciałbym mieć z syfrą tak mało problemów jak miałem w analogu.... I tyle.
;)

Tomasz Golinski
16-05-2005, 12:04
To jeszcze dodam drobiazg. Większy zakres korekty ekspozycji. Co im szkodzi zrobić do np. +/-5 jak w 650?

SpydeRR
16-05-2005, 12:05
Wiesz prawdopodobnie nic im nie szkodzi, aczkolwiek bardzo czesto mam wrazenie ze projektowaniem tego sprzetu zajmuja sie ludzie, ktorzy niespecjalnie robia zdjecia... :|

akustyk
16-05-2005, 12:33
To jeszcze dodam drobiazg. Większy zakres korekty ekspozycji. Co im szkodzi zrobić do np. +/-5 jak w 650?

nawet +/- 3 by wystarczylo. skoro rozpietosc matrycy siega 6 dzialek, to ograniczenie do +/- 2 jest smieszne.

kolejny relikt fotografii analogowej :(

Jarl Bjorn
16-05-2005, 13:46
milo, ze wprowadzono osobne mocowania dla cyfr (EF-S, DX, ...). fajnie. to bardzo slodko, ze marketingowcy bija piane jak to nie jest wypasione i jak to nie wspaniale, ze mozna konstruowac mniejsze, lzejsze i tansze obiektywy. tylko co z tego? ano ... z tego wynika. poza 10-22 i macro 60mm Canon nie wypuscil nic pod EF-S, czego nie trzeba sie wstydzic.
Jest nie tylko problem jakości ale też ilości, przecież canon wypuścił więcej dSLR z cropem x1,6 niż dedykowanych do tychże body obiektywów ef-s. Nie znam statystyk sprzedaży ale podejrzewam że body full frame i x1,3 muszą stanowić jakiś promil w stosunku do sprzedaży APSC, dlatego wstrzemięźliwość firmy w rozbudowie gamy obiektywów dedykowanych do cyfry 1,6 jest zastanawiająca. Na dodatek, to chyba błąd marketingowy, Canon zachowuje się tak jakby produkował na potrzeby raczej średniej i starszej wiekowo klienteli, która przesiada się na cyfrę z analoga i dysponuje już arsenałem obiektywów EF. A przecież na rynku są już młodzi konsumenci którzy nie mieli styczności z analogami, zaczynają od cyfry i chcieliby kupić np. lekki efs 15-50 2/8, a tu nic.

akustyk
16-05-2005, 13:54
Na dodatek, to chyba błąd marketingowy, Canon zachowuje się tak jakby produkował na potrzeby raczej średniej i starszej wiekowo klienteli, która przesiada się na cyfrę z analoga i dysponuje już arsenałem obiektywów EF.


kazdego moglbym posadzic o bledy marketingowe, ale nie Canona (i Microsoft). niestety, pod wgledem wyciagania forsy Canon jest fenomenalnie skuteczny.

pomysl jest prosty: kastrowac sprzet na tyle, by "zachecac" uzytkownikow do przesiadki na lepszy. docelowo, Canon chce profesjonalistow "przerzucic" na segment cropa 1.3 albo 1.0, a crop 1.6 ma pozostac dla zaawansowanych amatorow i pol-profesjonalistow.

i zeby zwiekszyc sprzedaz 1D i 1Ds system 1.6 musi byc kastrowany.



A przecież na rynku są już młodzi konsumenci którzy nie mieli styczności z analogami, zaczynają od cyfry i chcieliby kupić np. lekki efs 15-50 2/8, a tu nic.

jeszcze 2-3 lata - musi sie najpierw rynek 1D/1Ds nasycic, zeby Canon mogl produkowac pod cropa 1.6. smutne ale prawdziwe... :(

akustyk
16-05-2005, 13:55
hehe... a swoja droga, to dla konsekwencji Vitez powinien zamknac tez ten watek ;-) bo skoro w innym nie wolno bylo bluzgac na Nikona, to chyba tym bardziej (na tym forum!) nie powinno byc dozwolone opluwanie Canona :D

Tomasz Golinski
16-05-2005, 14:10
nawet +/- 3 by wystarczylo. skoro rozpietosc matrycy siega 6 dzialek, to ograniczenie do +/- 2 jest smieszne.

kolejny relikt fotografii analogowej :(
jaki relikt fotografii analogowej? dobre analogi mają większy. kolejny relikt głupiej polityki... :twisted:

sv
16-05-2005, 14:16
Jest nie tylko problem jakości ale też ilości, przecież canon wypuścił więcej dSLR z cropem x1,6 niż dedykowanych do tychże body obiektywów ef-s. Nie znam statystyk sprzedaży ale podejrzewam że body full frame i x1,3 muszą stanowić jakiś promil w stosunku do sprzedaży APSC, dlatego wstrzemięźliwość firmy w rozbudowie gamy obiektywów dedykowanych do cyfry 1,6 jest zastanawiająca. Na dodatek, to chyba błąd marketingowy,

Kazdy z producentow stara sie sprzedac jak najwiecej puszek, bo kazda puszka to nowy "przywiazany" uzytkownik systemu. Dlatego ciagle pojawiaja sie nowe body, a Canon wychodzi z zalozenia, ze objektywy to mozemy sobie kupowac stare. Jak kiedys pojawia sie nowe (lzejsze, lepsze itd) to i tak bedziemy je kupowac :)

Vitez
16-05-2005, 14:46
hehe... a swoja droga, to dla konsekwencji Vitez powinien zamknac tez ten watek ;-) bo skoro w innym nie wolno bylo bluzgac na Nikona, to chyba tym bardziej (na tym forum!) nie powinno byc dozwolone opluwanie Canona :D

1. "Canon jest be" - OK
2. "Nikon jest be" - OK
3. "Nikon jest be a Canon super" - OK ;) (a tak naprawde nie OK bo to wojenka systemowa)
4. "Canon jest be a Nikon super" - NIE OK ;)

Verstimmt? Capish? Comprehendo? Paniał ? Understood? ;)

Albo ogolniej - wojny systemowe i opluwanie systemow kosztem/w porownaniu do innych systemow sa be.
Opluwanie systemow bez wciskania na sile porownan do innych systemow - OK.
A co do Canona to sa tu watki w ktorych jest o wiele bardziej opluwany (za nierowna produkcje body/szkiel, za problemy FF/BF, za ignorowanie uzytkownikow, za wyciaganie forsy itp itd).

Mam nadzieje ze ten post zostanie odpowiednio zrozumiany 8)

akustyk
16-05-2005, 14:54
1. "Canon jest be" - OK
2. "Nikon jest be" - OK
3. "Nikon jest be a Canon super" - OK ;) (a tak naprawde nie OK bo to wojenka systemowa)
4. "Canon jest be a Nikon super" - NIE OK ;)
...
Mam nadzieje ze ten post zostanie odpowiednio zrozumiany 8)

spoko. tak sobie tylko zartowalem ;-)

akustyk
16-05-2005, 14:56
jaki relikt fotografii analogowej? dobre analogi mają większy. kolejny relikt głupiej polityki... :twisted:

ale w tym sensie, ze jako aparaty projektowane pod reporterow analogowe Canony mogly sie obejsc z +/- 2.
no ale w cyfrze...

sv
16-05-2005, 15:14
no to jeszcze dodam, ze Canon w 2004 roku zrobil 25 miliardow euronow obrotu i zarobil 2,5 miliarda euro. chyba zostane antyglobalista :) mam nadzieje, ze nikonowi i innym producentom puszek uda sie zrobic cos co dak canonowi popalic. bedzie super jak sony za tanie pieniadze rozpocznie sprzedawac matryce 12 mpix (ta z d2x). moze ktos w canonie wreszcie dojdzie do wniosku, ze same puszki to nie wszystko ?

Canon jest be

Wkryst
16-05-2005, 15:24
no to jeszcze dodam, ze Canon w 2004 roku zrobil 25 miliardow euronow obrotu i zarobil 2,5 miliarda euro. chyba zostane antyglobalista :) mam nadzieje, ze nikonowi i innym producentom puszek uda sie zrobic cos co dak canonowi popalic. bedzie super jak sony za tanie pieniadze rozpocznie sprzedawac matryce 12 mpix (ta z d2x). moze ktos w canonie wreszcie dojdzie do wniosku, ze same puszki to nie wszystko ?

Canon jest be

No dobra, ale Canon to nie tylko aparaty. Foto + obiektywy to ok. 1/3 ich całego biznesu, co więcej inne kategorie rosną jeszcze szybciej.
I pewnie dlatego Canon czuje się mocno, bo finansowo mógłby zmiażdżyć Nikona. I jak wszystko w życiu - ma to swoje dobre jak i złe strony.

sv
16-05-2005, 15:27
No dobra, ale Canon to nie tylko aparaty. Foto + obiektywy to ok. 1/3 ich całego biznesu, co więcej inne kategorie rosną jeszcze szybciej.
I pewnie dlatego Canon czuje się mocno, bo finansowo mógłby zmiażdżyć Nikona. I jak wszystko w życiu - ma to swoje dobre jak i złe strony.

a moze sony kupi nikosia :) wtedy bylaby jatka :) elki to bylyby po 1000 zl

Wkryst
16-05-2005, 15:29
a moze sony kupi nikosia :) wtedy bylaby jatka :) elki to bylyby po 1000 zl

Albo Leice. Ta ma problemy finansowe, a Sony śpi na kasie. I jakby zaczęli produkować aparaty pod marką Leica'i. Byłaby jazda...

KuchateK
16-05-2005, 15:30
Sony? Tanie? Nieee... To mi sie jakos kupy nie trzyma...

Jarl Bjorn
16-05-2005, 15:57
Sony śpi na kasie. I jakby zaczęli produkować aparaty pod marką Leica'i. Byłaby jazda...
Sony? Przeciez oni nawet dobrze grajacych urzadzen hi-fi nie sa juz w stanie robic mimo ogloszonej "ofensywy jakosciowej" i swietnej rzekomo serii ES.
Marketing jeszcze potezniejszy niz canona robi jednak swoje... no i sony jest ponoc swiatowym liderem /ilosciowym oczywiscie/ w cyfrowkach szczycac sie topowym "półprofi" modelem czyli f828 (smiech przy wylaczonych usmieszkach)

akustyk
16-05-2005, 17:28
Sony? Przeciez oni nawet dobrze grajacych urzadzen hi-fi nie sa juz w stanie robic mimo ogloszonej "ofensywy jakosciowej" i swietnej rzekomo serii ES.
Marketing jeszcze potezniejszy niz canona robi jednak swoje... no i sony jest ponoc swiatowym liderem /ilosciowym oczywiscie/ w cyfrowkach szczycac sie topowym "półprofi" modelem czyli f828 (smiech przy wylaczonych usmieszkach)

nie myl obrotow ze sprzedazy matryc ze sprzedaza aparatow. cyferki Sony to szajs, ale na przyzowitych matrycach zarabiaja potezna kase

Jarl Bjorn
16-05-2005, 18:16
Albo Leice. Ta ma problemy finansowe, a Sony śpi na kasie.
Logiczniej byloby zeby Leice wykupila (teraz juz chyba od syndyka?) Matsushita, ktorej Leica dostarcza obiektywy do cyfr. Sony posilkuje sie, o ile sie nie myle, w Carl Zeiss.

akustyk: byc moze sony robi dobre matryce (komu je sprzedaja?) ale cyfraki, sadzac po "top modelu", do bani.

Auwo
16-05-2005, 18:20
sony robi nawet LCD do 10-ki :) to wiem na 100% widzialem na wlasne oczy :D

akustyk
16-05-2005, 18:26
akustyk: byc moze sony robi dobre matryce (komu je sprzedaja?) ale cyfraki, sadzac po "top modelu", do bani.

ale ten top model to smiech na sali. natomiast ich "mydelnice" sa jako tako przyzwoite. a ze Sony ma ogromna popularnosc w swiecie kamer cyfrowych, to i na wakacjach widac setki tatusiow obpstrykujacyh swoje pociechy i zony swoimi zaj...mi "sajberszotami" wielkosci palca :mrgreen: obowiazkowo wgapieni w LSD trzymane metr przed soba (tzw. "pozycja boczna ustalona").

i choc to jest smieszne jak sie oglada, to prawda jest, ze w ten sposob zapewniaja sobie bardzo wartosciowe zdjecia. oczywiscie, jakosciowe i tematyczne gnioty - ale za to dajace mnostwo radosci i wspomnien. i tak mowiac szczerze... to jest wlasnie to! o to w fotografii chodzi ;-) o radosc zatrzymania obrazu. i to ci tatusiowie z sajberszotami przyczyniaja sie do rozwoju popularnosci fotografii. nie onanisci trwoniacy majatek na L-ki :)

Auwo
16-05-2005, 18:30
@akustyk - :D:D:D

KuchateK
16-05-2005, 18:36
Canon ostatnio stwierdzil ze i wyswietlacze sam sobie bedzie robil :mrgreen:

Wlasnie... kompakcikow od zatrzesienia co sezon a nowego obiektywu uczciwego jakos tak znalezc ciezko... Schodza na psy. Wlasciwie mamy tylko odgrzewane kotlety...

Na matrycach od sony'ego jakos nikun ostatnio slabo wypadl ;) Nie widac znaczacego przyrostu w nowych modelach :D Ale zobaczymy co sie stanie... Predzej czy pozniej cos zrobia... Mnie tam mocna konkurencja na reke... Im lepsze body maja nikoniarze tym lepsze bedzie u canoniarza :mrgreen:

Mysle ze ten watek wyraznie pokazuje ze jednak nie sama matryca czlowiek zyje... Jest kupa innych rzeczy ktore daja naprawde duzo frajdy podczas uzytkowania aparatu... Czasami to *******y wrecz jak nieco wiekszy wizjerek... Ech...

Marketoludki sux! :twisted: Niech ja ktoregos dopadne w swoje rece... :twisted:

KuchateK
16-05-2005, 18:38
(tzw. "pozycja boczna ustalona")
Jaka boczna... Przednia gapiona ;)

akustyk
16-05-2005, 18:50
Jaka boczna... Przednia gapiona ;)

no co Ty? Przysposobienia Obronnego w szkole sredniej nie miales? :mrgreen:

KuchateK
16-05-2005, 18:56
Mialem... I wlasnie mnie zastanawia jak z jedna reka przy policzku (czasami uciapana) a druga gdzies za d... plecami zdjecia robic :mrgreen:

Czasy ida do przodu to i nazwe trzeba jakas bo potem beda chodzic i mylic i w guglach beda glopoty wychodzic :twisted: :mrgreen:

jakub
17-05-2005, 23:18
Mnie tam mocna konkurencja na reke... Im lepsze body maja nikoniarze tym lepsze bedzie u canoniarza :mrgreen:


Konkurencja nie śpi.

http://www.digitalcamerainfo.com/content/Kodak-Announces-18-Megapixel-Image-Sensor-for-Pentax-645.htm

Kodak Announces 18-Megapixel Image Sensor for Pentax 645
by Emily Raymond

March 17, 2005 – Kodak announced the release of its KAF-18000CE image sensor, the same one included in the freshly announced Pentax Digital 645 medium format DSLR. The sensor fits in the middle of Kodak’s line of medium format image sensors. The top of the line model boasts 22 megapixels and the bottom a healthy 16 megapixels. The new KAF-18000CE packs 18.6 total megapixels.

The new sensor employs Kodak’s 9-micron pixel design that enables accurate colors. According to the Kodak press release, the KAF-18000CE also includes “a dual-output architecture that enables faster sensor read-out times, allowing camera designers to achieve increased frame rates in their final camera designs.” The image sensor will have 18 effective megapixels for the Pentax 645 Digital, which was unveiled today at the Photo Imaging Expo in Tokyo.


jakub

KuchateK
18-05-2005, 00:05
Nieee... sredni format to nie to... Nie ten uzytkownik docelowy... Ja chce tani dobry system ze stosunkowo niskiej polki...

Obiektywy niech zaczna robic a nie sensory :mrgreen:

akustyk
18-05-2005, 00:06
Nieee... sredni format to nie to... Nie ten uzytkownik docelowy... Ja chce tani dobry system ze stosunkowo niskiej polki...


Kiew i Zodiak. w 1500zl masz hiper-mega rybie oko. i aparat zaczepno-obronny, na ktorego widok najbardziej zadizorny dres odpusci sobie bojke :mrgreen:

KuchateK
18-05-2005, 00:17
Dorzuce... Cyferkowy z "automatycznej ostrolap" i takimi tam roznymi... :)

Znaczy 20D dla przykladu, ale ze szklami f2.8-4 po $300-500 a nie $600-1500.

akustyk
18-05-2005, 00:23
Dorzuce... Cyferkowy z "automatycznej ostrolap" i takimi tam roznymi... :)

Znaczy 20D dla przykladu, ale ze szklami f2.8-4 po $300-500 a nie $600-1500.

pffff... :) przypomnialo mi sie, jak na uczelni zamawialismy z kumplami kompy z grantow. chcielismy Athlony XP1700 w plytach glownych Asusa, ale ze przetargi (takie sa uczelniane przepisy) nie pozwalaja na wyszczegolnianie modeli i nazw firm, trzeba bylo podac precyzyjnie parametry - takie, zeby nie dostac Abita czy MSI, i bron BIOS-ie Intela. na szczescie firmy biorace udzial w przetargu byly uprzejme zadzwonic i spytac explicite co chcielismy dostac. niektore nawet same zgadly :D


no i tak mniej wiecej probujesz specyfikowac sprzet. zeby nie bylo niejasnosci o jaki chodzi, ale nie nazywasz wprost :-)

Tomasz Golinski
18-05-2005, 00:27
pffff... :) przypomnialo mi sie, jak na uczelni zamawialismy z kumplami kompy z grantow. chcielismy Athlony XP1700 w plytach glownych Asusa, ale ze przetargi (takie sa uczelniane przepisy) nie pozwalaja na wyszczegolnianie modeli i nazw firm, trzeba bylo podac precyzyjnie parametry - takie, zeby nie dostac Abita czy MSI, i bron BIOS-ie Intela. na szczescie firmy biorace udzial w przetargu byly uprzejme zadzwonic i spytac explicite co chcielismy dostac. niektore nawet same zgadly :D
To u was są jeszcze prawdziwe przetargi? My od razu mamy ofertę wygrywającą :evil:

akustyk
18-05-2005, 00:30
To u was są jeszcze prawdziwe przetargi? My od razu mamy ofertę wygrywającą :evil:

po emocie :evil: domyslam sie, ze nie jest to ta opcja, ktorej byscie sobie, jako pracownicy, zyczyli? :(

no przetargi u nas sa. a ze moja grupa badawcza ma wlasna kase, i to niezla, to instytut nie brzeczy, tylko daje nam duza swobode...

KuchateK
18-05-2005, 00:34
Jak by to ladnie napisac...
Niech Canon zacznie robic szkla o jakosci elek, ktore beda pod cropa w takiej relacji do ceny 20'stki jak sa elki w relacji do 1ds mkII. No i ofkors jakosc wykonania :)

Jak juz zrobili tego ef-s'a to by mogli robic do niego szkla... Olek jak widac moze, nawet pomimo problemow finansowych to i Canon powinien...

Tomasz Golinski
18-05-2005, 00:36
Olek jak widac moze, nawet pomimo problemow finansowych to i Canon powinien...
Nie pomimo. "Z powodu" - musi :twisted:

akustyk
18-05-2005, 00:38
Jak by to ladnie napisac...
Niech Canon zacznie robic szkla o jakosci elek, ktore beda pod cropa w takiej relacji do ceny 20'stki jak sa elki w relacji do 1ds mkII. No i ofkors jakosc wykonania :)


nie no, jakosc wykonania nie ulega w ogole dyskusji :mrgreen:

tez sie wlasnie na to skarzylem. wypuszczaja kita 18-55 (za te pieniadze moze byc, tylko zeby w nowej wersji), 17-85 (zenada i droga), 10-22 (miod) i macro (fajne, tylko cena tez fajna) i cisza... a stalek APS-C to sie chyba za zycia nie doczekamy :(




Jak juz zrobili tego ef-s'a to by mogli robic do niego szkla... Olek jak widac moze, nawet pomimo problemow finansowych to i Canon powinien...

Olek nie ma wyboru. nowy system to nowe szkla. no i oni nie maja nic starego na magazynach do upchniecia takim frajerom jak my :(

KuchateK
18-05-2005, 00:43
A Canon to nie?

Przeciez te trzy (tfu... cztery) ef-s'y to wrecz durnowato wygladaja :mrgreen: Zeby chociaz z 10 mieli :) Olympus juz ma praktycznie calosc ogniskowych pokrytych jasnymi szklami cyfernymi...

Mi sa do szczescia nie potrzebne analogowe szkla do Canon'a. Jak mi beda potrzebne to kupie sobie pare swietnych stalek m42... A na rynku narazie mamy mydlaste "nie powiem co" od analogow albo 3x za drogie eLki. Mysle ze tyle ludzi przeszlo juz na cropy i digitale ze mogli by zaczac cos wypuszczac albo chociaz zapowiedziec, bo zapinanie mydel sie jakos tak bidnie kalkuluje, a kupowanie ciezkich wielkich elek dla jednej czy dwoch przyslon jakos tak tez marnie... Juz nie mowiac o noszeniu tego...

akustyk
18-05-2005, 00:54
Mysle ze tyle ludzi przeszlo juz na cropy i digitale ze mogli by zaczac cos wypuszczac albo chociaz zapowiedziec, bo zapinanie mydel sie jakos tak bidnie kalkuluje, a kupowanie ciezkich wielkich elek dla jednej czy dwoch przyslon jakos tak tez marnie... Juz nie mowiac o noszeniu tego...

Canon jest zainteresowany sprzedawaniem korpusow i "przywiazywaniem" uzyszkodnikow do swojego systemu. a szkla ma na razie w d...e. z obiecywanego niegdys DO na razie wynika 1 szklo o niezlych parametrach, ale cenie i stosunku jakosc/cena morderczym.

to co sie sprzedaje na rynku masowego odbiorcy to megapiksele. a ze jest to tylko punkt widzenia przyglupa, to akurat nie problem, bo 90% rynku to przyglupy. a pieniadze nie smierdza.

co nam zostaje... Sigma i Tamron. i modlitwy o cud, ze Canon wreszcie sie wezmie za optyke. no, ale skoro Jezus mogl chodzic po wodzie, to moze nawet i Canon sie kiedys wysili... :)

KuchateK
18-05-2005, 01:59
Ja narazie dopinguje o jeszcze lepsze Sigmy :) Zwlaszcza wiecej HSM'ow i jakosc wykonania :mrgreen: Da sie tym focic calkiem niezle...

A Canon? Czekam az wykaza jakies oznaki czegos wiecej jak durnego wyscigu marketoludkow albo jakiegos totolotka :mrgreen:

Megapixele ostatnio zaczynaja coraz wiecej wazyc i moze sie okazac ze przestanie sie oplacac to robic... Pozatym coraz wiecej analogowcow i takie tam rozne presje moze cos wskoraja wkoncu...

Pozyjemy zobaczymy... A narazie poflejmujmy o tym jakie guziczki powinny byc jeszcze na body w 30D :)

Lutek
18-05-2005, 10:17
Ja byp postulował niższe ceny obiektywów...

pozdr

Jarl Bjorn
18-05-2005, 12:10
poflejmujmy o tym jakie guziczki powinny byc jeszcze na body w 30D :)
Postulowalbym aby pokretlo nastaw bylo wykonane z mniej twardego, tandetnego i nieprzyjemnego w dotyku plastiku niz to w 20D, ktore wpija sie w palec i jest zbyt waskie. To chyba nie takie trudne, tym bardziej ze np. za kolko nalezy sie medal w dziedzinie ergonomii.

Falco
18-05-2005, 13:00
Bardzo bym prosił miłościwie panującego Canona o to, aby nie decydował za mnie o kolorze obiektywu, mieszkam w takim kraju, w którym przegrzewanie się nie stanowi dużego problemu.

sylwek
19-05-2005, 14:44
a moze cos w stylu 17-85 pasujacego do 10d i starszyc bo tych apratów jest na rynku bardzo duzo a optyki jak na lekarstwo. no chyba ze mamy do czynienia z kolejna rewolucja ef-efs jak to było w przypadku fd-ef

KuchateK
19-05-2005, 16:01
O ile sie nie myle to i 17-85 jakis odwazny juz przerabial na EF'a do dziesiatki... Pogrzeb guglami na prfc...

kavoo
19-05-2005, 18:36
Gdzies (u nas na forum lub na preclu) ktos ostatnio wypalil, ze od jakiegos czasu kraza pogloski o przewidywanej nowej eLce z zakresem od ok. 24 do ponad 100mm... ale jakos malo prawdopodobne mi sie to wydaje (poza uzasadnieniem w postaci braku takiego dobrej jakosci spacerzooma w ofercie) - taki zoom konkurowalby bezposrednio z 24-70L, od wprowadzenia ktorego minely raptem 3 lata... malo prawdopodobne ;-)

KuchateK
19-05-2005, 18:49
Jesli by to bylo jakies f4 to ja bardzo chetnie... Bardzo bardzo chetnie... Bo Canonowi akurat ladnie brakuje srodkowego przyzwoitego f4 za set a nie tysiac iles (dularof... juz nie zielonych niestety :mrgreen: )...

Polaco
20-05-2005, 12:41
A ja bym wolal zeby bardziej sie przykladali do kontroli jakosciowej, niech te aparaty wolniej sie pojawiaja na rynku, ale niech bede naprawde dobrze sprawdzone przed trafieniem do uzytkownikow. Wiadomo buble sie zdarzaja, ale chyba Canon troche za czesto ma problemy z_czyms_tam....

muflon
20-05-2005, 12:53
Tylko że to już nie jest "rozwój". To jest cos co powinno być ich psim obowiązkiem - a niestety nie jest...

Polaco
20-05-2005, 13:05
Tylko że to już nie jest "rozwój". To jest cos co powinno być ich psim obowiązkiem - a niestety nie jest...
Masz racje i zgadzam sie z Toba w 120%, ale takie czasy teraz mamy ze to ze firma dobrze obsluzy klienta, solidnie wykona produkt, itp jest cos rewelacyjnego a nie standart :(

I jeszcze raz, czy nie lepiej poczekac miesiac - moze 2, z premiera produktu, ale za to go przetestowac solidnie, a nie wypuszczac cos na szybcika i pozniej sie tlumaczyc, udoskonalac, wysluchiwac wkurzonych klientow bo cos nie dziala tak jak powinno ??

Sam chcialem kupic grip'a do 20D a po tych wszystkich lamentach i problemach to mi sie odechcialo, wole poczekac az sprawa sie rozwiaze...

hekselman
24-07-2005, 01:51
- problemy z cyfrą wystepują najczęściej w zakresie trudnym do stwierdzenia w analogach.
- Canon nie jest taki głupi i wie co robi: a robi kasę - na sprzęcie fotograficznym.
- optyka do cropa 1.6 wcale nie będzie chyba mniejsza: 10-22 z osłoną jest WIĘKSZY od 17-35L
- pobożnie i łakomie życze sobie: większej rozpiętości czułości i mniejszych szumów. i to mi wystarczy....

Vitez
24-07-2005, 09:01
- optyka do cropa 1.6 wcale nie będzie chyba mniejsza: 10-22 z osłoną jest WIĘKSZY od 17-35L


a co ma oslona do tego? I czemu porownujesz akurat ultra szerokie katy, rzadko wchodzace do aktegorii "obiekty popularny" ?
Troche nie fair takie porownanie na przykladach ekstremalnych :p

akustyk
24-07-2005, 09:12
Troche nie fair takie porownanie na przykladach ekstremalnych :p
podobnie
Sigma 30/.14 vs Canon 50/1.4
Sigma 18-125 vs Sigma 28-200
Canon 17-85 IS vs Canon 28-135 IS
Canon 18-55 vs Cann 28-90

zauwazalnie inaczej:
Sigma 18-50/2.8 vs Sigma 28-70/2.8

hekselman
24-07-2005, 12:27
Porównuję to z czym mam do czynienia...w sposób praktyczny: nie bardzo widzę takie szerokie obiektywy bez osłony - a najpraktyczniejszą metodą przenoszenia ich jest założenie na obiektyw odwrotnie.Poza tym - porównuję najnowsze dziecko Canona dedykowane do cyfry - więc coś w temacie... Co do "ultraszerokości" - nie wiem co powiedzieć...że 16mm?!To wspaniały, wreszcie długo oczekiwany obiektyw który bardzo szybko staje się wręcz podstawowym.

hekselman
24-07-2005, 12:34
I jeszcze raz, czy nie lepiej poczekac miesiac - moze 2, z premiera produktu, ale za to go przetestowac solidnie, a nie wypuszczac cos na szybcika i pozniej sie tlumaczyc, udoskonalac, wysluchiwac wkurzonych klientow bo cos nie dziala tak jak powinno ??

Sam chcialem kupic grip'a do 20D a po tych wszystkich lamentach i problemach to mi sie odechcialo, wole poczekac az sprawa sie rozwiaze...
Najlepszym systemem testowania aparatu jest ...danie go użytkownikom.Tego nie unikniesz.Zwróc uwagę ile czasu upływa do pokazania się nowych firmware - a przecież to nie firma wykrywa usterki!Więc - pośpiech jest wręcz niewskazany przy zakupach.Tym bardziej że każdy sprzedawca dolicz parę (dziesiąt) procent za NEW...:-(.
Co do gripa - już jest OK - dopiero co kupiłem i już są TAK DUZE numery seryjne że spoko.A warto - dla mnie ten aparat był za mały a teraz z gripem i Hand strapem - miodzio!

tomalxx
26-07-2005, 12:43
A mnie się marzy lustrzanka z małą rozmiarowo matrycą(o rozdzielczości, powiedzmy 6Mpix), stałym obiektywem (bez możliwości wymiany) o zakresie ogniskowych będących odpowiednikiem 28-336 mm dla formatu 35mm, z minimalną przesłoną 2,8 dla całości zakresu ogniskowych oraz stabilizatorem obrazu.

Owszem, nie jest to sprzęt dla profesjonalistów, ale zadowoliłby amatorów.
Sam mam 350D i czasem irytuje mnie to, że za szkiełko z takim światłem trzeba wydać trochę pieniędzy, a posiadacze kompaktów mają to "w pakiecie" (chociażby topowy Lumix Panasonica).

Tak, tak. Już słyszę, że szumy i tak dalej...
A komu to przeszkadza, gdy zamawia odbitki 10*15, od czasu do czasu 15*21?

Tak. Wiem też, że są takie obiektywy jak Sigma 18-200. Ale również swoje kosztują i to swiatło... 3,5-6,3... W plenerze fajnie, ale w ciemnych uliczkach lub w kościele... Albo ISO 1600 albo Tamronik lub Sigma...

perian
26-07-2005, 13:01
Tak, tak. Już słyszę, że szumy i tak dalej...
A komu to przeszkadza, gdy zamawia odbitki 10*15, od czasu do czasu 15*21?


Widzę, że męczysz się z lustrzanką, kup sobie tego panasonica, a lustrzankę sprzedaj, lub oddaj komuś.

DoMiNiQuE
26-07-2005, 13:46
A mnie się marzy lustrzanka z małą rozmiarowo matrycą(o rozdzielczości, powiedzmy 6Mpix), stałym obiektywem (bez możliwości wymiany) o zakresie ogniskowych będących odpowiednikiem 28-336 mm dla formatu 35mm, z minimalną przesłoną 2,8 dla całości zakresu ogniskowych oraz stabilizatorem obrazu.

toz to normalnie kompakt Ci z tego wyjdzie - tyko, ze z lustrem w srodku :rolleyes:

tpop
26-07-2005, 14:00
A mnie się marzy lustrzanka z małą rozmiarowo matrycą(o rozdzielczości, powiedzmy 6Mpix), stałym obiektywem (bez możliwości wymiany) o zakresie ogniskowych będących odpowiednikiem 28-336 mm dla formatu 35mm, z minimalną przesłoną 2,8 dla całości zakresu ogniskowych oraz stabilizatorem obrazu.

wytlumacz mi prosze tomalxx po co Ci lustrzanka?

']toz to normalnie kompakt Ci z tego wyjdzie - tyko, ze z lustrem w srodku :rolleyes:no jesli tylko o to chodzilo to polecam kompaktową linie Minolta Z*. Mają lustro w srodku :). A od modelu Z3 stabilizacje. Swiatlo 2.8, zakres 28-420. A ze szumy? E tam kto by tam w to wnikal przy odbitkach 10x15.

akustyk
26-07-2005, 14:39
jest jeden szkopul z tymi hybrydami: do d... celownik i najczesciej niezbyt rzeska reakcja.

ale ja bym byl raczej za upgrade'owaniem hybryd w tym celu, niz amputowaniem lustrzanek. bo to chyba jest logiczniejsze

"nie mieszajmy myslowo dwoch roznych systemow walutowych - nie badzmy Peweksami" :D