PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w EXIFie jest odległośc ostrzenia?



hekselman
02-04-2008, 13:48
Jak na wstępie: czy dane pomiaru odległości ostrzenia: obiekt - aparat są zapisywane w EXIFie?

bakulik
02-04-2008, 13:59
Witam.

Zależy od aparatu i obiektywu.

aptur
02-04-2008, 14:13
Witam.

Zależy od aparatu i obiektywu.

Nie pomyliło się Tobie czasem z ogniskową? Bo ja w exifie nie widziałem na jaką odległość została nastawiona ostrość. Chyba że te dane są jakoś zaszyfrowane.

bakulik
02-04-2008, 14:25
Nie pomyliło się Tobie czasem z ogniskową?

Nie. W Canonach do 10D włącznie jest takie info. Focus Distance się nazywa. Od 20D w górę pole to jest już puste.

EOS 10D - http://www.bakulik.pl/TEMP/canoneos10d.jpg
EOS 20D - http://www.bakulik.pl/TEMP/canoneos20d.jpg

W Nikonach wszystkich jest.

D300 - http://www.bakulik.pl/TEMP/nikond300.jpg

Zdjęcia z http://www.dpreview.com/gallery/.

hekselman
02-04-2008, 16:37
ok - napiszę: teraz juz wiem wszystko :-) Dzieki!
Ciekawe dlaczego od tego odeszli?!
Tak się przyglądam temu EXIFowi z podanego przykładu i patrząc na zdjecie - niewiele rozumiem: co to za wartości? ..3.93..?...-0.01?!
Na pewno to o odległości chodzi?

ewg
02-04-2008, 17:18
U Canona raczej od tego nie odeszli - tzn. w ściśle rozumianym i standardowym EXIFie tego nie ma, ale już w pliku z puszki jako całości jest: w sekcji producenta. Odległość ostrzenia jest informacją istotną na przykład przy liczeniu siły flasha albo do korekcji programowej wad obiektywu w DPP. Jeszcze nie wszystkie obiektywy Canona przekazują takią informację, ale jak rozumiem proces unowocześniania i ujednolicania floty pod tym względem trwa. Żeby nie być gołosłownym podaję stosowne nazwy wpisów (za ExifTool): "FocusDistanceUpper" i "FocusDistanceLower". Nie wiem tylko w jakich jednostach to jest podane, ale to i tak raczej kwestia czysto programowa a w ExifTool raczej w metrach. ;-)

Tomasz Golinski
03-04-2008, 02:44
Z oglądania moich plików z 300d to pasuje to do odległości w metrach. Pola Upper i Lower pewnie dotyczą większej ilości aktywnych punktów AF. -1 w upper pojawia się chyba jak aktywny był jeden punkt.

W nowszych aparatach rzeczywiście te pola są puste - "żeby nie być gołosłownym" - podaję za exiftool (dla zdjęcia z 30d lub sampla jakiegoś z 1ds mk3):

exiftool img_7988.jpg |grep -i focu
Focus Mode : Manual Focus
Focus Range : Not Known
Focus Continuous : Unknown (8)
Focus Distance Upper : 0
Focus Distance Lower : 0

ewg
03-04-2008, 09:29
W nowszych aparatach rzeczywiście te pola są puste - "żeby nie być gołosłownym" - podaję za exiftool (dla zdjęcia z 30d lub sampla jakiegoś z 1ds mk3):

To raczej zależy od obiektywu. Zdaje się, że to tylko działa ze szkłami Canona i też tylko tymi, które podają taką informację czyli raczej nowszymi. Przedział Upper-Lower można również rozumieć jako głębię ostrości - ale to takie moje dywagacje. Pewnie nie mam racji... :)

Swoje testy przeprowadziłem na 400d oraz 450d a to nie są stare puszki. ;-)

gwozdzt
03-04-2008, 09:45
To raczej zależy od obiektywu. Zdaje się, że to tylko działa ze szkłami Canona i też tylko tymi, które podają taką informację czyli raczej nowszymi.
Chyba dobry trop, ale nie do konca ma to związak z wiekiem obiektywów.
Przykładowo niestary przecież 50/1.4 USM nie przekazuje tej informacji:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/index.html#distancedata

ewg
03-04-2008, 10:18
Przykładowo niestary przecież 50/1.4 USM nie przekazuje tej informacji:
- Co może być jakąś przesłanką, iż po niedawnej Sigmie 50/1.4, Canon zechce odświeżyć to swoje 15-letnie podstawowe szkiełko w postaci 50/1.4 II z informacją o ostrzeniu oraz pierścieniowym USM... Dobrym pretekstem byłoby jednoczesne wprowadzenie cyfrowej pełnej klatki dla mas, czyli 5d II. ;-)

gwozdzt
03-04-2008, 10:23
Co może być jakąś przesłanką, iż Canon zechce odświeżyć to swoje 15-letnie podstawowe szkiełko w postaci 50/1.4 II ...
wiesz, jak się spojrzy co zrobili z 50/1.8 --> 50/1.8 II to strach się bać... ;)

Tomasz Golinski
03-04-2008, 21:04
To raczej zależy od obiektywu.

Zarówno 300d, jak i 30d testowałem z 100-300 Canonowym. Na jednym podaje info, na innym nie.

Powiedz konkretnie - na jakim aparacie z jakim obiektywem udało ci się odczytać odległość ostrzenia.

ewg
04-04-2008, 12:10
Tutaj mamy na przykład 400d + EF-S60mm f/2.8 Macro USM:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/FULLRES/YIMG_8782.CR2
http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/FULLRES/YIMG_8804.CR2
http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/FULLRES/YIMG_8892.CR2

Mój 400d zapisuje również obie pozycje FocusDistance ze szkłami 70-300IS, 24-105/4L IS USM, kitem oraz co ciekawe także z Sigmą 17-70!

Po dłuższej analizie stwierdzam jednak, że to bardzo zawodna informacja (przynajmniej odczytując ją poprzez ExifTool), zwłaszcza przy ostrości w pobliżu nieskończoności. Albo na przykład gdy odległość do obiektu fotografowanego nie zmienia się a ogniskowa podwaja (wobec poprzedniego zdjęcia), to FocusDistance się o dziwo zmniejsza i to prawie dwukrotnie (przykład z 70-300IS), co oczywiście nie odpowiada rzeczywistości. Mam wrażenie, że najdokładniej wartości Focus Distance sprawdzają się przy bardzo małych odległościach od obiektu. Co ciekawe UpperFD ma zazwyczaj wartość mniejszą niż LowerFD, oprócz przypadków kiedy występują tam wartości ujemne co już jest kompletnie dla mnie niezrozumiałe...

Co do 450d to przykro mi, ale jakoś teraz nie mogę niegdzie znaleźć przykładu... Mam coraz więcej wątpliwości czy to na prawdę był 450d... :(

ps EF 50/1.8II ani Tamron 55-200 NIE przekazują informacji FocusDistance.

Tomasz Golinski
04-04-2008, 12:49
Wychodzi na to, że trzycyfrowe body mają pewną przewagę nad dwu- i jednocyfrowymi :) Patrzyłem jeszcze na jakiś sampel z 5d+85 i nici.

Ciekawe jest to, co mówisz o zmianach wartości przy zoomowaniu - może jednostką jest ogniskowa? Nie mam teraz jak sprawdzić, bo mój 300d już nie działa :)

Ujemną wartością się nie przejmuj - to pewnie po prostu oznaczenie, że pole jest puste :)

ewg
05-04-2008, 13:35
Właśnie przypadkiem znalazłem dość ciekawe uzupełnienie zagadnienia z punktu widzenia DPP 3.3 i modułu Lens Correction. Cytuję za manualem do DPP 3.3 (str. 60).


About Shooting Distance Information Slider
- When correcting RAW images taken with the EOS-1Ds Mark III, EOS-1D Mark III, EOS 40D or EOS DIGITAL REBEL XSi/450D, the slider is set automatically according to the shooting distance information saved to the image.
However, if EF 50mm f/1.4 USM, EF 85mm f/1.2L USM or EF 28-70mm f/2.8L USM is used, it is set automatically to the right end at infinity position. You can then minutely adjust the distance by operating the slider while looking at the screen if the shooting distance is not infinite.
- When correcting RAW images taken with the EOS-1D Mark II N, EOS-1Ds Mark II, Eos-1D Mark II, EOS-1Ds, EOS-1D, EOS-5D, EOS 30D or EOS DIGITAL REBEL XTi/400D DIGITAL, it is set automatically to the right end at infinity position. You can then minutely adjust the distance by operating the slider while looking at the screen if the shooting distance is not infinite.
- [Shooting distance information] slider is applied to all the correction items with check marks.

Czyżby więc dopiero niedawno (od Marków III) Canon znormalizowła ten zapis w plikach RAW, tak że mógł go wykorzystać w DPP?

Tomasz Golinski
05-04-2008, 17:47
Moment, przecież 400d i 450d wg Ciebie mają te dane, a wg mnie 30d, 5d, 1ds mk3 nie mają i to się nijak z tymi danymi nie zgadza.

Ponadto - upewniłem się, że wg exiftoola tych danych nie ma zarówno w rawie, jak i w jpgu. Chyba, że w jakichś innych polach...

orte
05-04-2008, 23:33
Z ciekawości zajrzałem do RAW-a z 40D + EF 28-135 i pokazuje dane, jak najbardziej odpowiadają one odległości w metrach. Odległości były od 0.4 przy packshotach do 7-11m w terenie. Zauważyłem tylko, że przy bliskich odległościach wartość pola "FocusDistanceLower" jej odpowiadała, przy wiekszych odległościach była to natomiast wartość pola "FocusDistanceUpper".
W fotach robionych z EF 50 mkI nie ma nic.

michalab
15-04-2008, 22:17
W fotach robionych z EF 50 mkI nie ma nic.
Bo ten obiektyw nie przekazuje do body danych o odległości.