PDA

Zobacz pełną wersję : FF czy walnięty obiektyw?



feder
14-05-2005, 15:11
Zakupiłem sobie Tamrona 28-75 i niestety pojawiły się problemy z FF. Zdjęcia zrobione z maksymalną ogniskową (75mm) są piękne - ostre i wogle bez porównania do kita. Niestety po skręceniu do 28 mm występuje potężny FF. Po ustawieniu ostrości na obiekt oddalony o 15m , ostre są przedmioty widoczne w kadrze oddalone od aparatu o jakieś 8 do 10 metrów. Przy mniejszych odległościach te proporcje są zachowane. I teraz pytanie do forumowiczów - odesłać aparat na regulację FF, czy reklamować obiektyw? Z kitowym obiektywem nigdy mi się coś takiego nie wydarzyło, ale to niestety jest kit

dzi
14-05-2005, 15:52
pokaz może example jesli to możliwe. Ja bym przypiął drugi egzemplarz tego samego szkła dla sprawdzenia

Kubaman
14-05-2005, 15:57
Po ustawieniu ostrości na obiekt oddalony o 15, ostre są przedmioty widoczne w kadrze oddalone od aparatu o jakieś 8 do 10 metrów.
pięcio metrowy FF :?: :shock: :rolleyes:
kurczę, jak to przejdzie, to wyślę do jakiejś gazety :lol:

feder
14-05-2005, 15:59
Sample postaram się wrzucić pod wieczór. Z podpięciem drugiego egzemplarza może być problem, gdyż obiektyw kupowałem u Tommiego J, a sam mieszkam w Trójmiesćie. Chyba, że ktoś z Gdańska byłby chętny spotkać się na chwilę i zezwolić mi na podłączenie swojego obiektywu do testów na chwilę.

feder
14-05-2005, 17:07
Sample są dostępne pod adresem:
http://fdr.netwave.pl/tst
To nie są cropy, tylko przekompresowane oryginalne jpg z aparatu. Czerwonym wzorkiem zaznaczyłem miejsce, na które ustawiałem ostrość. Dla porównania wrzuciłem dwa pliki zrobione przy 75 mm.

kavoo
14-05-2005, 17:14
Czerwonym wzorkiem zaznaczyłem miejsce, na które ustawiałem ostrość.
Ten czerwony wzorek wszedzie jest w srodku kadru, czyli odnosi sie do centralnego sensora AF.
Pytanie za 100 pkt. - masz aktywny wylacznie centralny punkt AF, czy po prostu celujesz srodkowym, a ostrosc lapie ci ktorys z pozostalych? Bo patrzac na zdjecia podejrzewam drugi scenariusz, a jesli tak, to... brak mi slow ;-)

feder
14-05-2005, 17:55
Oczywiście, że korzystam z centralnego. EXIFY powinny być zachowane - można podejrzeć, że wybrany jest właśnie centralny.

feder
14-05-2005, 18:16
Żeby uprzedzić następne pytanie - AF ustawiony na OneShot.

Olo
14-05-2005, 21:48
Doskonale rozumiem twój dylemat.
Dałem temu wyraz w sasiadujacym watku "problemy z 350".
Co mi po tym jak uda mi się kupic zestaw 350+kit, teoretycznie bez wady FF/BF.
Teoretycznie dlatego, że body może mieć wadę, ale bedzie ona dostrojona do tez wadliwego obiektywu kitowego dając w sumie prawidłowe obrazy. A cała checa z FF/BF wyjdzie dopiero jak podepniemy sprawny obiektyw.
Oczywiscie koledzy posiadający różne obiektywy sobie poradzą, gorzej gdy dopiero sie zaczyna.
Na twoim miejscu poszukałbym w trójmiescie życzliwego sprzedawcy majacego na stanie obiektywy Canona, który zgodziłby się na testy.

Alv
14-05-2005, 23:21
Bo patrzac na zdjecia podejrzewam drugi scenariusz

Tak na moje amatorskie oko - podzielam opinie. Troche pozytywnego myslenia, a nie zaraz wady body czy szkła;). Ale kto szuka ten znajdzie;) :grin:

feder
15-05-2005, 11:01
Chciałbym wierzyć, że to brak moich umiejętności, gdyż wtedy zaoszczęziłbym sobie nerwów z wymianą obiektywu, albo odsyłaniem aparatu do serwisu. Ale niestety wszystkie zdjęcia zrobione zarówno kitem, jak i Tamronem przy 75 mm są ostre. Jedynie przy 28 mm i okolicy mam kłopoty, stąd raczej winię sprzęt.

Szymon
15-05-2005, 11:31
a nie zauważyłeś że przy 75 nie masz w kadrze przedmiotów które mogą "przeszkadzać" w łapaniu ostrości, a na każdym zdjęciu przy szerokim kącie masz ich pełno, zrób szerokim kątem kadr typu "drzwi od stodoły" żeby każdy czujnik af widział tą samą płaszczyznę, wtedy nie będzie wątpliwości.

feder
15-05-2005, 11:49
A przeglądałeś zdjęcia, do których podałem linka? Wprawdzie nie ma tam drzwi od stodoły, ale są za to drzwi od garażu :)

Szymon
15-05-2005, 12:31
A przeglądałeś zdjęcia, do których podałem linka? Wprawdzie nie ma tam drzwi od stodoły, ale są za to drzwi od garażu :)

Widziałem, ale cykniej je z 5 metrów a nie z 20,
zauważ że na tym zdjęciu skrajny prawy czujnik był gdzieś w okolicach narożnika budunku (obok znaku drogowego), skrajny lewy był na przeciwległym bydynku, dolny był gdzieś w okolicach końca kostki brukowej.

Na 7 czujników 5 widziało bliższe obiekty niż drzwi od garażu, i ostrość została nastawiona prawdopodbie na skrajny prawy czujnik, tyle że to f2,8 i brzeg kadru, wiec mydełko może być.

Taka sama sytuacja jest na wszystkich zdjąciach które pokazałeś z szerokiego konta, przy 75 nie ma takich niejednoznaczności i ostrość też jest tam gdzie chciałeś.

Mam wrażenie że masz problem z wybraniem środkowego czujnika, więc spróbuj cyknąć te drzwi w ten sposób żeby wszystkie czujniki były na nich.

feder
15-05-2005, 12:52
Sugerujesz, że po wybraniu środkowego czujnika pomiar odbywa się nadal przez wszystkie 7?

Szymon
15-05-2005, 14:59
Sugerujesz, że po wybraniu środkowego czujnika pomiar odbywa się nadal przez wszystkie 7?

nie sugeruje, staram się zrozumieć co może być przyczyną, bo mało prawdopodbne jest żeby to obiektyw był,
może pomimo wybrania środkowego czujnika pomiar odbywa się i tak wszystkimi, a może źle wybierasz ten czujnik,

w każdym razie te zdjęcia tak sugerują, sfotografuj 1 płaszczyzne, jak będzie ostra to by wskazywało na brak kontroli nad czujnikami AF przy bardziej skomplikowanych scenach, albo z winy Twojej, albo z winy aparatu.

A jak płaszczyzna bedzie ostra przy niektórych ogniskowych a przy innych nie będzie, to może faktycznie obiektyw, ale raczej wątpie w taką dziwną usterkę, w końcu to body ustawia ostrość a nie obiektyw.