PDA

Zobacz pełną wersję : Archiwizacja zdjęć



negatyw86
31-03-2008, 11:40
Hej
Przeszukałem forum internet i niestety nie nic ciekawego nie znalazłem.
Szukam programu, który mógłby archiwizować zdjęcia na DVD, ale w taki sposób żeby zachowywał miniaturki na kompie żebym nie musiał przeglądać 50 płyt ze zdjęciami tylko przejrzę sobie archiwum miniaturki zaznaczę potrzebne zdjęcia a program sam poprosi mnie o odpowiednie płyty.

werek
31-03-2008, 11:59
Lightroom :) ale zapis muszisz zrealizowac sam

negatyw86
31-03-2008, 13:12
i jak to się robi? bo mam już LR od pół roku i jeszcze na to nie wpadłem, mam wersje 1.1

firley
31-03-2008, 13:18
Coś takiego spełnia WhereIsIt (czy jakoś tak) Nagraną płytę wczytujesz do biblioteki, program zapisuje sobie thubsy i tak robisz z całą płytową biblioteką.
Sam nadal pracuje nad zbudowaniem odpowiedniego dla siebie sposobu archiwizacji i katalogowania. Popróbuje w LR jeszcze...

Pozdrawiam!

rolaj
31-03-2008, 17:45
Hej
Przeszukałem forum internet i niestety nie nic ciekawego nie znalazłem.
Szukam programu, który mógłby archiwizować zdjęcia na DVD, ale w taki sposób żeby zachowywał miniaturki na kompie żebym nie musiał przeglądać 50 płyt ze zdjęciami tylko przejrzę sobie archiwum miniaturki zaznaczę potrzebne zdjęcia a program sam poprosi mnie o odpowiednie płyty.
FotoStation

yogi-bear
31-03-2008, 18:19
WhereIsIt rządzi! Używam od 2-3 lat. Działa świetnie! Płyty DVD nagrywasz sam, WhereIsIt je skanuje, czyta EXIFy, generuje miniatury... Poezja. Polecam.

firley
31-03-2008, 21:36
FotoStation
i tym podobne ;) : http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=38006

arturs
31-03-2008, 22:13
jest jeszcze polski FotoBUS..

rolaj
01-04-2008, 19:10
Hej
Przeszukałem forum internet i niestety nie nic ciekawego nie znalazłem.
Szukam programu, który mógłby archiwizować zdjęcia na DVD, ale w taki sposób żeby zachowywał miniaturki na kompie żebym nie musiał przeglądać 50 płyt ze zdjęciami tylko przejrzę sobie archiwum miniaturki zaznaczę potrzebne zdjęcia a program sam poprosi mnie o odpowiednie płyty.


WhereIsIt rządzi! Używam od 2-3 lat. Działa świetnie! Płyty DVD nagrywasz sam, WhereIsIt je skanuje, czyta EXIFy, generuje miniatury... Poezja. Polecam.

Podstawą dobrego systemu archiwizacji zdjęć jest możliwość szybkiego ich wyszukiwania. 50 płyt, licząc średnio 600 zdjęć (na DVD oczywiście więcej) daję 30 000 obrazków. Wyszukanie jednego zdjęcia z takiej ilości miniatur to mordęga. Wyszukuje się po opisach. Czyli najpierw, przed zarchiwizowaniem, trzeba zdjęcia opisać. EXIF nie wystarczy, bo nie zawiera najważniejszych informacji, takich jak co zdjęcie przedstawia, czego dotyczy albo kto na nim jest. Podstawowym narzędziem do standardowych opisów jest protokół IPTC (http://www.iptc.org/pages/index.php) zaszyty np. w Photoshopie pod postacią "file info" lub nawet w IrfanView. Inne programy/przeglądarki umożliwiają czasem tworzenie podobnych opisów, ale zazwyczaj czytane są one tylko przez nie same, nie są widoczne w innych narzędziach. Natomiast zaletą IPTC jest kompatybilność z ogromną większością profesjonalnych, powszechnie stosowanych programów. Tak tworzy się i odczytuje (po stronie klienta) np. opisy do zdjęć w agencjach prasowych. W tej dziedzinie moim zdaniem niepobite jest FotoStation. Umożliwia opisywanie, również wsadowe i szybkie wyszukiwanie. Oczywiście tworzy też miniaturki zdjęć zmagazynowanych gdzie indziej (na płytach czy innych dyskach). Ma jedną wadę - cenę. Btw. sporo było na ten temat na forum, wystarczy w szukaj wpisać "archiwizacji"

mirrr
02-04-2008, 06:59
Do tego chyba idealny jest iView Media Pro 3 - tworzy miniaturki ze sciezka do zrodla np plytach DVD
Ponizej masz link z cyklem art jak archiwizowac zdjecia:

http://www.fotografuj.pl/Article/Katalogowanie_i_archiwizacja_Cz_I_Porzadek_na_dysk u/id/54

pafek
03-07-2008, 17:29
WhereIsIt rządzi! Używam od 2-3 lat. Działa świetnie! Płyty DVD nagrywasz sam, WhereIsIt je skanuje, czyta EXIFy, generuje miniatury... Poezja. Polecam.

Też używam od kilku lat - nie tylko do foto, polecam każdemu.