PDA

Zobacz pełną wersję : problem z ustawieniem parametrów



rebeka
13-05-2005, 20:25
Mam problem z ustawieniem parametrów na manaualu przy właczonej lampie.Mam
canona EOS300 obiektyw 1:4-5:6 20-90mm .Może ktos mi powie co robię
źle(oczywiscie się ucze)Chcę zrobic zdjecie w domu ustawiam priorytet
przesłony mam właczona lampę.Przesłona 5,6 aparat dobiera 6 s(co prawda na 100-tce) nie
współpracuje z lampą,a przy takich parametrach boję się ze prześwietli mi
kadr i bez statywu marne szanse na utrzymanie z ręki takiego czasu.Natomiast
na automacie przy przesłonie 5,6 ustawia czas 1/90s i jest do
zrobienia:-).Poradzcie proszę czy koniecznie trzeba robić tylko na statywie?A
to już z reki się nie da?Przeciez fotograficy czasami muszą robić w róznych
warunkach niekoniecznie mają przy sobie statyw:-(A robienie z automatu mnie
nie zadawala.:-((

Alv
14-05-2005, 01:38
nie znam takiego co potrafi utrzymac 6s, chocby podwojnego nelsona zakladal;) - bez lampy. A lampe trzeba włączyc;). W automacie wlacza sie sama;)

Vitez
14-05-2005, 01:40
W trybie Av nie bierze ci pod uwage tego ze masz lampe i mierzy wg swiatla zastanego, lampa tylko doswietlajac delikatnie pierwszy plan. Jesli chcesz koniecznie miec konkretna przyslone z lampa - to uzyj trybu M - ustaw sobie przyslone jaka chcesz, czas jaki chcesz (np taki jaki wychodzi ci w trybie automatycznym - 1/90) .

Alv
14-05-2005, 01:50
Vitez, dzieks. Ty to potrafisz przetłumaczyc na nasze;). Teraz znacznie przejrzysciej.

rebeka
14-05-2005, 15:51
Ok zrobiłam tak jak mówisz.Przekreciłam na M ustawiłam przesłone 5,6 czas 1/90, właczona lampa(mam tylko wbudowaną)błysnęło,ale co mnie zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2 i przepuściłam tak wszystkie przesłony przez ten sam czas i nic w tej skali sie nie zmieniło .Dopiero czas1/4 przy przesłonie 5,6 właczona lampa, przesunęło sie na środek podziału czyli 0,ale przeciez tez tego nie da sie utrzymać i zdjecie bedzie przeswietlone?Co robię źle?Zdjęcie robiłam w domu w dzień.

tpop
14-05-2005, 15:57
zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2 no to normalne akurat jest. Tak jak napisal Vitez aparat nie wie ze ma lampe (tzn wie ale uzywa jej tylko jako blysk wypelniajacy) i zachowuje sie tak jakby jej nie bylo. Pomiar i wynik pomiaru jest taki jak przy AV. Wiec dla niego czas 1/90 to stanowczo za krótko.

Vitez
15-05-2005, 17:55
Ok zrobiłam tak jak mówisz.Przekreciłam na M ustawiłam przesłone 5,6 czas 1/90, właczona lampa(mam tylko wbudowaną)błysnęło,ale co mnie zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2 i przepuściłam tak wszystkie przesłony przez ten sam czas i nic w tej skali sie nie zmieniło .Dopiero czas1/4 przy przesłonie 5,6 właczona lampa, przesunęło sie na środek podziału czyli 0,ale przeciez tez tego nie da sie utrzymać i zdjecie bedzie przeswietlone?Co robię źle?


Co robisz zle? Nie znasz swojego aparatu :roll: .
W trybie Av - naswietla wg swiatla zastanego i doblyskuje tylko lekko lampa.
W trybie M - pomiar (ten ktory ci pokazuje w aparacie) TEŻ dziala wg swiatla zastanego nie wiedzac ze jest lampa, ale bez obaw - aparat zrobi zdjecie wg tych nastawow jakie mu dalas (np wlasnie 5.6 i 1/90) a te brakujace -2EV co pomiar wskazuje - wezmie wlasnie z lampy, dobierajac sile jej blysku tak bys nie musiala np czasu do 1/4 sek wydluzac.

rebeka
18-05-2005, 12:29
Ok dzięki za pomoc jak zrobię odbitki to zobaczę jak wyszło.Mam nadzieje,że bedzie dobrze naswietlone:-).Narazie wszystko sobie zapisuje czasy przesłony.Teraz tylko trzymac się za kieszen bo to drogie hobby.

Arkan
18-05-2005, 12:35
....Narazie wszystko sobie zapisuje czasy przesłony.Teraz tylko trzymac się za kieszen bo to drogie hobby.
Na razie, to zainwestuj w jakąś ksiązke o podstawach fotografii, bo metodą prób i błędów to będzie trochę bardziej kosztowne.

Yooreck
18-05-2005, 13:39
W trybie Av nie bierze ci pod uwage tego ze masz lampe i mierzy wg swiatla zastanego, .

Nie do końca. Aparat w trybie Av z włączoną lampą pokaże Ci czas krótszy niż jakbyś lampę wyłączył. Wynika to z faktu, że własnie wykrywa jej obecnośc i ogranicza czas naswietlania w stosunku do zdjecia w trybie Av bez lampy (by nie prześwietlić całości).

CYNIG
18-05-2005, 15:00
Nie do końca. Aparat w trybie Av z włączoną lampą pokaże Ci czas krótszy niż jakbyś lampę wyłączył...

A to juz tylko zalezy od typu aparatu i od ustawien jakie sobie zrobisz w customach

Yooreck
18-05-2005, 15:51
Wciaz się nie moge przystosować, że Wy w większosci wypowiedzi poprzez domniemanie macie na myśli sprzęt cyfrowy. W analogach (EOS 300, 33..) nie ma tego typu ustawień zmieniających działanie Av. W 33 jego funkcje dotyczą innych elementów, stąd moje stwierdzenie, ż ejednak Av wykrywa lampe i błysk traktuje jako doświetlający.

Vitez
18-05-2005, 15:51
A to juz tylko zalezy od typu aparatu i od ustawien jakie sobie zrobisz w customach

Dokladnie jak wyzej. Moje 10D i 20D wskazuja w Av zawsze takie same nastawy niezaleznie czy podlacze lampe czy nie :roll: .

CYNIG
18-05-2005, 16:03
W analogach (EOS 300, 33..) nie ma tego typu ustawień zmieniających działanie Av....

Jestes tego na 100% pewny jesli chodzi o EOS30/33???
Do mojej 30-tki mam teraz jakies 3000km i nie moge sprawdzic ale bylem przekonany ze jednak mozna to ustawic, tzn wybrac czy po podlaczeniu lampy czas jest od razu ustawiany na czas synchro, czy tez jest dobierany normalnie jak dla zwyklego Av

fikusny
18-05-2005, 16:35
Aż wziąłem do ręki mojego EOSa 50e i sprawdziłem parametry przy Av z lampą wbudowaną i bez... i oba były takie same... ale pamietam że kiedyć jak robiłem w półmroku zdięcia z lampą wbudowana to przy Av robił z czasu 1/15 -> 1/30 :? i wtedy mnie to zastanawiało... bo oświetlenie się nie zmieniało...

POZDRAWIAM !!!

bebop
18-05-2005, 17:06
Aż wziąłem do ręki mojego EOSa 50e i sprawdziłem parametry przy Av z lampą wbudowaną i bez... i oba były takie same... ale pamietam że kiedyć jak robiłem w półmroku zdięcia z lampą wbudowana to przy Av robił z czasu 1/15 -> 1/30 :? i wtedy mnie to zastanawiało... bo oświetlenie się nie zmieniało...

POZDRAWIAM !!!

a to nie jest tak, że czas z synchro ustawia się dopiero jak lampa jest naładowana. czyli przestoje ładowania flesza lampy mogą wskazywać czas normalnego Av a nie np. 1/250sek. mam tak i w 300D i 20D jak już trochę wyczerpie akumulatory w 550EX. w analogu niestety nie sprawdzę :-) bo nie mam.

CYNIG
18-05-2005, 17:10
bebop - zobacz w 20d na Custom Function 3

Yooreck
19-05-2005, 13:58
Odpowiadając: tak, jestem pewny. W 33 ustawiasz np. to czy błysk ma byćna pierwsza czy drugą kurtynę czy ewentualne świecenie czerwonej lampy bez wyzwolenia błysku.

Co do tego, że 10D i 20D pokazują to samo to uważam to za wadę. Aparat powinien dobierać siłę błysku i czas naświetlania do danej sceny, a nie ładować to samo niezaleznie od tego czy lampa jest czy też nie.
Pewnie w cyfrze ma to znaczenie żadne, gdyż mozna sobie to skorygować podglądając efekt na monitorze, w analogu takiego komfortu nie ma.

CYNIG
19-05-2005, 14:22
Co do tego, że 10D i 20D pokazują to samo to uważam to za wadę. Aparat powinien dobierać siłę błysku i czas naświetlania do danej sceny .

No ale wlasnie tak robi, chyba ze nie do konca Cie zrozumialem


a nie ładować to samo niezaleznie od tego czy lampa jest czy też nie

No tu algorytmy naswietlania i doboru swiatla zastanego do lampy sa pokazane na wykresie w instrukcji


Pewnie w cyfrze ma to znaczenie żadne, gdyż mozna sobie to skorygować podglądając efekt na monitorze, w analogu takiego komfortu nie ma.

Najlepiej zalozyc ze i w cyfrze i w analogu ma takie samo znaczenie, nie zawsze zdjecie mozna powtorzyc a ogladanie na monitorku hmm... nie wypowiem sie bo jeszcze narusze tabu :) :)

CYNIG
19-05-2005, 14:37
Odpowiadając: tak, jestem pewny. W 33 ustawiasz np. to czy błysk ma byćna pierwsza czy drugą kurtynę czy ewentualne świecenie czerwonej lampy bez wyzwolenia błysku.

Napisz jaka masz lampe, moze faktycznie sa to mozliwosci ustawien oferowane przez lampe we wspolpracy z body (ja uzywam 550EX)

Yooreck
19-05-2005, 15:36
Po kolei, bo chyba sie znowu wpedzimy w las.

Padło stwierdzenie, ze w trybie Av z włączona lampą aparat pokazuje dokładnie takie same czasy naświetlania przy zadanej przesłonie. Załóżmy, że jest to f-5,6, t=2s.

Vitez stwierdził to w swoich 10D i 20D. Ja mam analoga EOS 33. I tam jak ustawie Av i nie mam włączonej lampy też pokaże założone 5,6 i 2 s, ale jak włącze lampę, układ pomiaru ją "zobaczy" i skoryguje ustawienie czasu otwarcia migawki uwzględniając błysk (by nie prześwietlić) na np. f-5,6 i t=1s.

Siła błysku rekompensuje krótszy czas naświetlania i pozwala na poprawną ekspozycję całości. Przy czasie 2s, który jest ekspozycją BEZ lampy, dodatkowy błysk po prostu prześwietla całość.

Stąd moje stwierdzenie, ze taka kompensata czasu naświetlania przy włączonej lampie jest jak najbardziej w porządku. Jej brak zmusza do eksperymentowania z siłą błysku na lampie lub w ustawieniach EV siły błysku.

Lampa i jej typ w aparacie nie ma znaczenia. 33-trójka kompensuje czas naświetlania również przy podniesionej lampie własnej.

CYNIG
19-05-2005, 15:40
ok
chyba faktycznie zaczynalismy powoli mowic o innych rzeczach:)
Pozdrawiam

Vitez
19-05-2005, 20:08
Co do tego, że 10D i 20D pokazują to samo to uważam to za wadę. Aparat powinien dobierać siłę błysku i czas naświetlania do danej sceny, a nie ładować to samo niezaleznie od tego czy lampa jest czy też nie.

Pokazuja... ale nie zawsze. I tu wlasnie klania sie swiadome fotografowanie i znajomosc wlasnego sprzetu - ustawianie go wg wlasnych potrzeb, uzywanie odpowiedniego trybu i nastawow Custom Functions.
10D i 20D pokazuja to samo (czyli nastawy wg swiatla zastanego) tylko w trybie Av i tylko gdy Custom Function "Adjust flash in Av" jest na Auto.
Inny tryb to 1/250 w Av (czyli bazowanie na swietle blyskowym i dopasowywanie sily lampy do takiego wlasnie czasu oraz do nastawionej przyslony w trybie Av).

Jesli chcemy miec inny czas naswietlania niz 1/250 i dopasowanie przyslony oraz silby blysku do tego czasu - tryb Tv sie klania.

Jesli chcemy miec inny czas naswietlania niz 1/250 i by aparat dopasowywal nam sile blysku do zarowno nastawionego czasu jak i przyslony - tryb M sie klania.

Dopasowanie sily blysku w trybie Av automatyczne zupelnie i skracanie czasu naswietlania byloby bez sensu - aparat nie wiedzialby jaki czas naswietlania, jaki procent/udzial swiatla blyskowego interesuje fotografa (w trybie P zaklada chyba 1/60 i 5.6 a reszte z lampy - nie wiem bo baaaardzooo dawno nie uzywalem P).

Yooreck
20-05-2005, 10:44
Serdecznie dziękuję za wykład, bo do tej pory nie miałem pojęcia co to je Tv i M, że o P nie wspomnę ;)

Reasumując lepiej jakąś opcję mieć w aparacie i z niej zrezygnowac przy robieniu zdjęc niż nie mieć wcale i uczyć się kombinować, metodą prób i błędów marnując negatyw za negatywem.

Jeżlei będziesz chciał w moim aparacie wyręczyć automat, to jak sam stwierdziłeś przestawisz sobie na M i mozesz sobie eksperymentowac z siłą błysku do woli. Nikt Ci nie broni.