PDA

Zobacz pełną wersję : S5 IS i modernizacja softu, CHDK i RAW



budziko
28-03-2008, 17:04
Na stronie http://chdk.wikia.com/wiki/S5IS jest opisana ale niestety w niezrozumiałym dla mnie jezyku mozliwość podłubania w S5 IS, czy ktoś wie o co cho?
Jak to ugryść, do czeo to służy i jak zastosować w aparacie to?

winiarro
28-03-2008, 17:20
To informacje dla osób piszących CHDK na ten aparat. Nam na nic się to nie przyda.

budziko
28-03-2008, 18:54
Wielka szkoda, ale chyba prace już trwają skoro są takie wpisy. Nie mogę się już doczekać softu do S5

daw_kon
15-04-2008, 08:53
Witam, udało mi się wgrać CHDK na S5, ale mam pewnien problem...

nie mogę otworzyć plików CRW i CR2 na kompie, mam CS3 i wszelkie upgate i win Vista Ultimate...

Proszę o pomoc...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://rapidshare.com/files/107613037/canon_RAW.rar.html


Ten projekt zabrał mi 3 godziny z życia ;P i jedną kawę rozpuszczalną z mlekiem i łyżeczką cukru ;P


Do całej "operacji" potrzebnych jest kilka rzeczy:
1. Czytnik kart.
2. Karta pamięci.
3. Canon S5 IS :)
---------------------------------------------------------------------

1. Wkładamy karte w czytnik i formatujemy w systemie FAT (nie FAT32).
2.Po sformatowaniu karty wklejamy plik bootable.exe
3.Klikamy START=> URUCHOM... => i wpisujemy komendę CMD
4.Otwiera się nam okno. Jeśli karta pamięci jest oznaczona jako dysk E: wpisujemy E:
5.Następnie bootable.exe E:
6.Wciskamy "y" i ENTER =D
7.Na karcie tworzymy dwa pliki CDIM i MISC
8.Luźno na karcie wklejamy pliki: DISKBOOT i PRIMARY
9.Wyciągamy karte z czytnika, blokujemy ją (LOCK na karcie) i wkładamy w Canona :)
10.Po odpaleniu aparatu (np. w menu przeglądania zdjęć) wciskamy przycisk PRINT, po czym pokazuje się nam <alt> wchodzimy MENU
11.Aby spolszczyć program wkładamy odblokowaną karte w czytnik, otwieramy plik CHDK i wklejamy tam folder LANG
12.Karta (LOCK) zablokowana wkładamy do S5 i w meny widok, wybieramy język polish :)

Po sformatowaniu karty w aparacie bąź czytniku, wszystkie 12 czynności należy powtórzyć :)
Plik bootable.exe można usunąć po punkcie nr 6. :)
Miłej zabawy,


DejwiD

Tomasz Golinski
15-04-2008, 19:19
Witam, udało mi się wgrać CHDK na S5, ale mam pewnien problem...

nie mogę otworzyć plików CRW i CR2 na kompie, mam CS3 i wszelkie upgate i win Vista Ultimate...

Możesz spróbować ufrawa w wersji cvs lub pobaw się jakimś dng converterem. Więcej info jest tu: http://chdk.wikia.com/wiki/FAQ#Q._I.27ve_shot_some_RAW_pictures._How_do_I_pro cess_them.3F

Juriko
15-04-2008, 20:22
Witam, udało mi się wgrać CHDK na S5, ale mam pewnien problem...

nie mogę otworzyć plików CRW i CR2 na kompie, mam CS3 i wszelkie upgate i win Vista Ultimate...
http://canon-board.info/showthread.php?p=396397#post396397
a tutaj (http://www.zshare.net/download/80084987de9dec/), najnowszy konwerter dng4ps2-0.2.2beta-21 niezbędny do nowej serii z digicIII.

daw_kon
18-04-2008, 18:47
RAWtherapee jest dobrym programem, ale spodziewałem się czegoś lepszego ;P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I dziekówka za konwerter na DNG... nie mogłem tego znaleźć :)

Teraz wszystko śmiga ;) Sajo :)

budziko
19-04-2008, 17:40
Super, ze w końcu eSpiatkowcy mają CHDK. Już mam wgrane, konwertuje do DNG i jest gitarka.

Juriko
19-04-2008, 18:22
Jaka firma może się pochwalić tyloma modelami kompaktów robiących w rawach? :) Nie jestem tylko pewny czy ta firma się z tego cieszy. ;) Ale w końcu liczy się (dla firmy) zadowolenie klienta. :)

sebgab
25-04-2008, 11:55
1. Wkładamy karte w czytnik i formatujemy w systemie FAT (nie FAT32).
2.Po sformatowaniu karty wklejamy plik bootable.exe
3.Klikamy START=> URUCHOM... => i wpisujemy komendę CMD
4.Otwiera się nam okno. Jeśli karta pamięci jest oznaczona jako dysk E: wpisujemy E:
5.Następnie bootable.exe E:
6.Wciskamy "y" i ENTER =D
7.Na karcie tworzymy dwa pliki CDIM i MISC
8.Luźno na karcie wklejamy pliki: DISKBOOT i PRIMARY
9.Wyciągamy karte z czytnika, blokujemy ją (LOCK na karcie) i wkładamy w Canona :)
10.Po odpaleniu aparatu (np. w menu przeglądania zdjęć) wciskamy przycisk PRINT, po czym pokazuje się nam <alt> wchodzimy MENU
11.Aby spolszczyć program wkładamy odblokowaną karte w czytnik, otwieramy plik CHDK i wklejamy tam folder LANG

DejwiD


Proszę napisać skąd wziąć pliki diskboot i primary. Czy chodzi o stworzenie folderów CDIM i MISC a nie plików tak?
Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić?

Juriko
26-04-2008, 00:30
Proszę napisać skąd wziąć pliki diskboot i primary. Czy chodzi o stworzenie folderów CDIM i MISC a nie plików tak?
Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić?
Uściślijmy;
Po pierwsze soft zawiera plik DISKBOOT.BIN i czasami PS.FIR. Są zawarte w archiwum plików zip softu CHDK, bierzemy np, stąd (http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/) Kopiujemy te pliki na kartę do root'a, czyli bez tworzenia folderów.
Nie ma potrzeby tworzenia samemu żadnych folderów, zostaną utworzone samoistnie przez oprogramowanie aparatu i nie CDIM, tylko DCIM.
Na czym utknąłeś pisząc :Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić? i jaką pojemnosć mają te karty?

sebgab
26-04-2008, 12:00
Na czym utknąłeś pisząc :Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić? i jaką pojemnosć mają te karty?

Gdzieś przeczytałem że na kartach SD extreme II nie działa soft na S5. Karta ma pojemność 1GB

dikamilo
27-04-2008, 13:11
Dziwie się widząc to cudowanie z wgrywaniem CHDK, wystarczy skopiować te 2 pliki z softu DISKBOOT.BIN (BOOT) i PS.FIR (CHDK) na kartę pamięci przez czytnik lub wgrać przez uplaodera do podłączonego aparatu. Następnie robimy update softu z menu aparatu, chdk sie załaduje, wchodzimy do menu CHDK i tam szukamy "make bootable" zaznaczamy to i wyłączamy aparat. Zmieniamy zwrotkę na naszej karcie pamięci na tylko do odczytu i teraz CHDK się ładuje automatycznie przy każdym włączeniu aparatu.

Juriko
27-04-2008, 16:50
Dikamilo, w nowych kompaktach Canona z DigicIII, jest nieco inaczej, z tej racji, że nie ma w menu opcji 'Firm update". Stąd zapis w bootsektorze dokonuje narzędzie zewnętrzne, bootable.exe
Poza tą różnicą z zapisem bootsektora, reszta jest taka jak poprzednio.
Chociaż warto też wiedzieć o problemach i jak sobie z nimi radzić w przypadku kart większych od 2GB. W przypadku karty 4GB, wystarczy format w windows, natomiast przy kartach 8Gb i większych, konieczny jest podział na partycje, przy założeniu że pierwszą partycję formatujemy na FAT(16) drugą natomiast na FAT32.

jimi997
01-05-2008, 18:50
Panowie ten soft umożliwia tylko strzelanie fotek w RAW'ie, czy może poprawia inne parametry aparatu?

Juriko
01-05-2008, 19:11
Daje znacznie więcej niż tylko możliwość RAW'u, chociaż poprawia to może niewłaściwe słowo, bardziej odpowiednie to rozszerza możliwości.
Min. bracketing, szerszy zakres wartości czasów i przysłon, mozliwość korzystania ze skryptów, zdalne sterowanie histogram, monitorowanie przepaleń i niedoświetleń i jeszcze sporo więcej. Przejrzyj stosowne wątki wiądące o CHKD na forum.

iceraven1
12-05-2008, 15:11
czy ktoś mogłby mi zapodac info jak zrobic aby S5 robiła fotki w RAWACh
sciagnelem allbest-s5is-101a-51-390 tam jest plik"DISKBOOT.BIN" wgralem na karte i nic co mam sciagnac i jak wgrac aby te RAWY chodziły

valisz
14-05-2008, 13:08
No ja kilka dni temu pieknie sobie wgrałem chdk do swojej es-piątki i jestem zadowolony z tych możliwości, oprócz właśnie plików RAW... Zdjęcie sie robi, wszystko eleganko, ale na kompie żaden program mi tego nie chce odtworzyć! (żeby nie było to próbowałem Photoshopem cs2, pictajet, capture one, rawshooter, picasa, i próbowałem przekonwertować na *DNG) i żaden prog nie może sobie poradzić z odtorzeniem tych rawów, zapisuje w rozszeżeniu *CRW i *CR2
-Ktoś ma jakiś pomysł na ten problem?

A wgranie chdk wygląda tak:
-formatujesz karte na fat16, i robisz ją bootującą -chyba najlepiej tym programikiem (http://www.zshare.net/download/103255945a3d05ff/) (wybierasz karte, wciskasz 'format as FAT' a nastepnie 'Make Bootable'
-wrzucasz ten plik BOOTABLE.bin bezpośrednio na karte (nie do żadnego folderu)
-tworzysz dwa foldery 'MISC' i 'DCIM'
-wyciągasz karte z czytnika przełączasz na niej na zablokowaną przed zapisem
-wrzucasz do aparatu i cieszysz sie chdk!

hekselman
14-05-2008, 16:47
Musisz dokładnie przeczytać instrukcję:-)
A tak na serio - może je źle gdzieś doczytałem albo spodziewałem się że to będzie jakiś upgrade aparatu.
A to jest inaczej nieco: musisz przygotować specjalnie kartę SD bo na niej będzie NA STAŁE zapisany programik (no ten który sciągnałeś).
Jak te kartę przygotować - napisali dobrzy ludzie wcześniej.
Dodam - że max karta 4Gb - ja kupiłem 8 i widzi tylko 4Gb -więc bez sensu.
Na specjalnie przygotowanej karcie (zablokowanej!) jest na stałe zapisany ten programik w tak ciekawy sposób że on sie sam uruchamia jak włączasz aparat...no nie sam ale guzikiem tym koło wizjera w S5.
I wtedy - pojawia ci się na dole wizjera/ekranika napis że masz dodatkowe menu.
Jesli chodzi o S5 - są dwa rodzaje menu aparatu i musisz sobie wypróbowac który z dwóch (bo można sciągnąć DWA!) programików działa z twoim aparatem.
Wiec: nie spodziewaj się że aparat zareaguje zw jakikolwiek znany ci sposób - to coś co pozwala robic RAWy - to nakładka na oprogramowanie a nie przeróbka.
No i - poczytaj co zrobic by obrabiac te RAWy. I - jak u mnie - cholernie wolno zapisuje!
Ale - RAW is RAW! :-)
Powodzenia.
aaa...miałem problemy też z przygotowaniem karty czyli sformatowaniem jej w odpowiednim FATcie...uffff...

Juriko
16-05-2008, 14:31
No ja kilka dni temu pieknie sobie wgrałem chdk do swojej es-piątki i jestem zadowolony z tych możliwości, oprócz właśnie plików RAW... Zdjęcie sie robi, wszystko eleganko, ale na kompie żaden program mi tego nie chce odtworzyć! (żeby nie było to próbowałem Photoshopem cs2, pictajet, capture one, rawshooter, picasa, i próbowałem przekonwertować na *DNG) i żaden prog nie może sobie poradzić z odtorzeniem tych rawów, zapisuje w rozszeżeniu *CRW i *CR2
-Ktoś ma jakiś pomysł na ten problem?

...
Próbowałeś przekonwertować wychodzące z aparatu rawy do DNG tym konwerterem? : dng4ps2-0.2.2beta-21.exe (http://www.zshare.net/download/80084987de9dec/)
Starsze sobie nie poradzą z kowersją.
Możesz też użyć bezpośrednio do wywoływania RawTherapee (http://www.rawtherapee.com/). Czyta zarówno rawy wychodzące z apratu, obojętnie pod jakim rozszerzeniem, jak i przekonwertowane do Adobe DNG. Jedyny mankament tego programu to taki, że na słabym kompie, szybko można stracić cierpliwość. ;)

Dodam - że max karta 4Gb - ja kupiłem 8 i widzi tylko 4Gb -więc bez sensu.
Można korzystać z kart większych niż 4GB, trzeba wówczas podzielić kartę na partycje, jedną kilkumegową na soft sformatować na FAT16 i drugą pozostałą na zdjęcia w FAT32.
Potrzebny jest też windows XP, gdyż do niego jest sterownik pozwalajacy na pracę kart w trybie dysku lokalnego, a nie w trybie dysku wymiennego. Jest to konieczne, żeby były widoczne w sytemie obie partycje.

valisz
16-05-2008, 16:42
Juriko -dzieki, konwerter działa i w końcu ruszam z zabawą z cyfrowym negatywem. (co najlepsze miałem już go zainstalowanego, ale nie spróbowałem nim konwertować, bo już jednym od adobe probowalem, i nie szło... i mnie trafiało, że nic nie chce ruszyć na surowych rawach, ale dwie kopie tego konwerterka nie szkodza;p jeszcze raz dzieki.

hekselman
16-05-2008, 22:28
a ja też dziękuję za chęć pomocy - mój problem polega na tym że...nie rozumiem.Swiat dzieli sie na tych którzy z kompem: za panbrat - i resztę.
Ja- reszta. WSZYSTKO jest dla mnie problemem (a nieśmiało przypomnę że to nie forum komputerowców tylo fotografujących).Więc - rada: zmień (....) na tamto (....) i się da - sorry.
Nadal jestem GŁĄB. Jesli któryś z kolegów uprzejmy - napiszcie (uprzedzam - to trudne bo trzeba się "cofnąć w rozwoju") instrukcję step-by- step czyli dla lamerów.No - tacy też się zdarzają (choćby ja).
Ale - pocieszam się - nie jestem sam!
Wystarczy poprzeglądać choćby instrukcję "komóry" czy magnetowidu......obrazki, obrazki, obrazki...
Czyli - że napiszą - nie wystarcza.
Trzeba spróbować tak by najgłupsi zrozumieli :-)

Juriko
18-05-2008, 13:11
a ja też dziękuję za chęć pomocy - mój problem polega na tym że...nie rozumiem........Jesli któryś z kolegów uprzejmy - napiszcie (uprzedzam - to trudne bo trzeba się "cofnąć w rozwoju") instrukcję step-by- step czyli dla lamerów....
Mam widać ten sam problem, bo też nie rozumiem. ;)
Pytanie, czego dotyczy dylemat kolegi? Czego ma dotyczyć ta instrukcja kroczek po kroczku?

tlustyx
23-05-2008, 15:20
Cześć.
Od niedawna jestem posiadaczem s5 is (wcześniej a510) wgrałem CHDK wszystko OK.
I tu zaczął sie problem zgrałem z aparatu pliki CRW każdy ma 9,86 MB, wrzuciłem do DNG4PS-2 i KLAPA :(
po wciśnięciu "conwert" wyskakuje:
"E:\Zdjęcia\S5 IS\2008\05\b\CRW_1073.CRW (Canon PowerShot S5 IS) ...
ErrorOccured: Can't open file "E:\Zdjęcia\S5 IS\2008\05\b\CRW_1073.CRW"

==================
FINISHED"

Może ma ktoś pomysł co z tym zrobić, aby działało.

Posiadam windows xp;
photo shop cs2 (jeśli ma to jakieś znaczenie)
Proszę o pomoc :)
PS
Jeśli w aparacie dam wywołaj RAW to zdjęcie wychodzi w jpg-u.

Juriko
23-05-2008, 18:16
Konwertowałeś właściwą wersją konwertera? Próbowałeś wywołać za pomocą RawTherapee?
http://canon-board.info/showpost.php?p=472374&postcount=20

tlustyx
23-05-2008, 19:28
Tak próbowałem tą co podałeś a także "beta 24" i to samo ten sam błąd :(
Raw Therapee - o ile się nie mylę to najpierw muszę przekonwerterować - a tego właśnie nie mogę zrobić.

winiarro
23-05-2008, 19:34
Raw Therapee otwiera pliki bez przekonwertowania do dng.

tlustyx
23-05-2008, 19:43
Raw Therapee otwiera pliki bez przekonwertowania do dng.

Jak próbuję nim otworzyć to plików crw nie widać muszę zmienić na "pokaż wszystkie pliki" i jak dam otwórz (któryś z plików ) to program się zamyka.

tlustyx
24-05-2008, 15:03
(niestety nie wiem jak edytować poprzedni post więc piszę nowy)
Przeinstalowałem xp (okazało się że niepotrzebnie :) )
Konwerter i tak nie działa.
Jednak Raw Therapee działa jak najbardziej. Wcześniej po prostu zamiast przeczytać to dałem ikonkę otwórz (górny lewy róg jak to z reguły bywa w programach) dopiero potem zobaczyłem że to jest otwieranie jakiś profili a nie raw-ów.
Ale jak to mówią "myślenie nie boli :)" i teraz śmiga.
Dzięki :)

tlustyx
26-05-2008, 10:59
Cześć.
Mam pytanie czy w RAW-ach nie ma zapisanych informacji o parametrach robienia zdjęcia czy to program Raw Therapee nie pokazuje ich.
Druga rzecz to czy ktoś próbował robić zdjęcia z ISO 3200 lub wyższym.
W menu ustawiłem wartość 32 mnożnik 100 na wyświetlaczu pojawia się info o Iso 3200, jednak zdjęcia tak wykonane są ciemniejsze (przy stałej wartości czasu ekspozycji i przysłony) niż normalnie robione na 1600 (porównywalne z 800 ) (próbowałem na wyższych ale taki sam efekt )
Czy u kogoś to działa?
Dodam że przysłon F 16 jak i czas ekspozycji na poziomie np 1/40000 działa tylko to ISO :(
Jeśli ktoś zna inne programy które poradzą sobie z raw-ami z tego aparatu proszę napisać :)

winiarro
26-05-2008, 18:40
Dane exif o zdjęciu będą dołączone....przy konwersji DNG4PS jeśli pliki raw są w tym samym katalogu co jpg (nie jestem tego w pełni pewien). ISO 3200 jest nierealne do uzyskania na tych aparatach.
Pojawiła się nowa beta programu DNG4PS: http://www.zshare.net/download/12612968daf7b789/

dikamilo
27-05-2008, 10:53
Dane exif o zdjęciu będą dołączone....przy konwersji DNG4PS jeśli pliki raw są w tym samym katalogu co jpg (nie jestem tego w pełni pewien).

Za to ja mogę potwierdzić ze tak właśnie jest, przy konwertowaniu exif jest dołączany do rawów.

tlustyx
02-06-2008, 21:00
Doszedłem do "porozumienia" z programem DNG4PS
Rawy miałem w folderze którego nazwa zawierała polskie znaki - program nie był w stanie otworzyć zdjęć z tego folderu (dziecinnie proste :) - szkoda tylko że tak długo zajęło mi rozwiązanie tego problemu )
Dzięki za pomoc :)

asdfasfd
02-06-2008, 21:54
A jest może wersja do S3 IS? Czy ta jest uniwersalna i też pasuje? Nic nie mogę znaleźć.

swistak29
02-06-2008, 22:17
Cześć.
Mam pytanie czy w RAW-ach nie ma zapisanych informacji o parametrach robienia zdjęcia czy to program Raw Therapee nie pokazuje ich.
Druga rzecz to czy ktoś próbował robić zdjęcia z ISO 3200 lub wyższym.
W menu ustawiłem wartość 32 mnożnik 100 na wyświetlaczu pojawia się info o Iso 3200, jednak zdjęcia tak wykonane są ciemniejsze (przy stałej wartości czasu ekspozycji i przysłony) niż normalnie robione na 1600 (porównywalne z 800 ) (próbowałem na wyższych ale taki sam efekt )
Czy u kogoś to działa?
Dodam że przysłon F 16 jak i czas ekspozycji na poziomie np 1/40000 działa tylko to ISO :(
Jeśli ktoś zna inne programy które poradzą sobie z raw-ami z tego aparatu proszę napisać :)

Zerknij na strone http://chdk.wikia.com/wiki/S5IS tam czarno na bialym napisane co z tego softu dziala czyli:f2.7 to f11 (anything above f11 reported not to work) i shutter from 65 seconds to 1/33333 seconds

Juriko
03-06-2008, 16:01
A jest może wersja do S3 IS? Czy ta jest uniwersalna i też pasuje? Nic nie mogę znaleźć.
Co taka oszczędna wypowiedź? ;) Może trochę szerzej o co chodzi. Czy o konwerter, czy o soft, a może jeszcze o co innego?

asdfasfd
03-06-2008, 22:43
Co taka oszczędna wypowiedź? ;) Może trochę szerzej o co chodzi. Czy o konwerter, czy o soft, a może jeszcze o co innego?

Myślałem, że wątek jest tylko o oprogramowaniu wgrywanym na kartę do aparatu. (nie miałem siły czytać całości :) Chciałbym coś co pozwoliłoby na robienie zdjęć w plikach RAW. Ale jeżeli są przydatne jeszcze jakieś inne programy to też chętnie.

Juriko
04-06-2008, 00:47
Stosowny soft CHDK znajdziesz min. tutaj. (http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/)
Polecam też te wątki z forum:
http://canon-board.info/showthread.php?t=21097
http://canon-board.info/showthread.php?t=27089

asdfasfd
04-06-2008, 15:53
Stosowny soft CHDK znajdziesz min. tutaj. (http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/)
Polecam też te wątki z forum:
http://canon-board.info/showthread.php?t=21097
http://canon-board.info/showthread.php?t=27089

Dziękuję bardzo!

Lomindor
16-06-2008, 09:45
Postępując zgodnie z instrukcjami z tego forum oraz ze strony http://chdk.wikia.com/wiki/S5IS , dochodzę do punkty w którym mam włączyć aparat.... jednak gdy karta jest zablokowana aparat się nie włącza ^^

może ktoś powiedzieć w czym jest problem?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
edytować nie mogę więc napiszę niżej...


EDIT: z oryginalną kartą canona 32 mb wszystko działa.... lecz gdy wrzucam kartę Kingston elite pro 2GB aparat się nie włącza:(
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
EDIT 2: DYSKOTEKA GRAAAAAA!

dzięki wszystkim za pomoc:P

do trzech razy próba i wszystko jest OK

szymon.k
07-07-2008, 21:00
Cześć. Mam Canona S5 i CHDK w wersji allbest 51-434. Mam dwa pytania.
Jak się robi zdjęcia w trybie Bracketing Fokusa? W trybie Bracketingu Migawki lub Przysłony wyswietla się u góry informacja o rodzaju Bracketingu i aparat wykonuje zdjęcia prawidłowo. Natomiast przy Bracketingu Fokusa nie ma informacji i aparat robi zdjęcia nie różniące się od siebie.
I drugie pytanko. Aparat nie wykonuje mi zdjęć w sekwencji ostrości, natomiast sekwencja naświetlania działa prawidłowo. Wiecie jaka jest tego przyczyna?
Proszę o odpowiedzi.

JacekDut
21-07-2008, 13:53
Witam
Mam problem by CHDK zapamiętywał ustawienia. Po wyłączeniu aparatu mam ustwienia startowe (poustawiam sobie ikony tam gdzie chce, ustawie język, stronę kodową, różne inne opcje i po ponownym włączeniu wszystko jak krew w piach ...).

Mam 4GB kartę podzieloną na partycje, CHDK ładuje się przy starcie, niestety wygląda tak jakby zapisywał gdzieś, nie tam skąd czyta przy starcie lub wcale.

Jak spowodować by konfiguracją została zapisana ?

Może ktoś z forumowiczów wie gdzie zapisuje swoje ustawienia ?

mikulas
03-08-2008, 18:15
Witam
Udało mi się ustawić RAW w moim S5 i niestety jakość moich RAW-ów nie różni się praktycznie niczym od JPEG oczywiście po przekonwertowaniu do DNG :( a różni się diametralnie pojemnością około 15mb

Mane
03-08-2008, 21:35
A dlaczego miała by się różnic? Przewaga RAWów to to, że jest to "surowy" zrzut z matrycy który dopiero się wywołuje (w aparacie robi to procesor), jeśli chodzi o JPG to w re wchodzi tyło obróbka w programie graficznym.

mikulas
03-08-2008, 22:22
przewaga raw-u to to, że jest to surowy plik bez kompresji...osobiście widziałem róznice z innych aparatów (nie canon) róznica jest porażająca

Juriko
04-08-2008, 00:16
Co do wagi pliku DNG, zastosuj kompresję w trakcie konwersji, to plik będzie ważył od 20-50% mniej. Oczywiście jest to kompresja bezstratna.

jzpzs
13-08-2008, 19:47
Przepraszam za lamerskie pytanie ale musze ;) jak się włącza to menu CHDK? wgrałem soft na kartę zgodnie z instrukcją i się odpala bo jest komunikat przy starcie aparatu. Jednak nie mogę się dostać do menu. Moj S5 nie reaguje na przycisk PRINT.
Pozdrawiam!

Yoss
13-08-2008, 20:32
Witam wszystkich.



Można korzystać z kart większych niż 4GB, trzeba wówczas podzielić kartę na partycje, jedną kilkumegową na soft sformatować na FAT16 i drugą pozostałą na zdjęcia w FAT32.
Potrzebny jest też windows XP, gdyż do niego jest sterownik pozwalajacy na pracę kart w trybie dysku lokalnego, a nie w trybie dysku wymiennego. Jest to konieczne, żeby były widoczne w sytemie obie partycje.

Właśnie walczę z kartą SDHC 8GB Sandisk Ultra II + czytnik USB Sandisk (zestaw z kartą). Bardzo zainteresował mnie ten fragment, bo z tym właśnie nie mogę sobie poradzić. Byłbym bardzo wdzięczny za informację gdzie można znaleźć taki sterownik pozwalajacy na pracę kart w trybie dysku lokalnego, a nie w trybie dysku wymiennego.

Pozdrawiam

Juriko
13-08-2008, 21:33
Sterownik xpfildrvr1224_320 (http://files.filefront.com/xpfildrvr1224+320zip/;6043308;/fileinfo.html)
Zerknij. (http://chdk.setepontos.com/index.php?PHPSESSID=508cc795219fc4169b7e3646d6ccc7 eb&topic=255.msg2150#msg2150)

Yoss
14-08-2008, 03:46
Juriko - wielkie dzięki za pomoc. Korzystając z Twojego linku dogrzebałem się do działającego, przejrzystego opisu. - Tutaj (http://chdk.setepontos.com/index.php/topic,255.75.html) Post #89.

Sprawdzone na:
Canon A570IS + SDHC SanDisk Ultra II 8GB + Czytnik SanDisk SDDR-113 (z zestawu z kartą) + AllBest #50 + Win XP.

CHDK startuje bez problemu, karta widoczna w systemie, zdjęcia dostępne zarówno przez Canonowskiego Zoom Browsera jak i menedżera plików.

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

Whitesheep
23-08-2008, 00:32
Mam problem z wgraniem DISCBOOT.bin na kartę aparatu, próbowałem zrobić to przy pomocy Uploadera "UploadFirmware", ale za każdym razem wyskakuje mi "This firmware upgrade is not intended for the connected camera."
Ściągnąłem oczywiście wersję dla canona s5is, mam ją umieszczoną w odpowiednim folderze i zrobiłem chyba wszystko co trzeba...
Zna ktoś jakiś sposób wgrania plików na kartę bez pomocy czytnika kart? Jakiś uploader?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc..:)

Juriko
23-08-2008, 01:09
http://canon-board.info/showthread.php?p=466316&highlight=ps_upload#post466316

Whitesheep
23-08-2008, 10:20
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, ale niestety w tamtym temacie jest link do tego właśnie uploadera, którego używam, i niestety tam też nie udało się wgrać plików na kartę bez czytnika..:( No trudno, może po prostu spróbuję sobie ten czytnik skombinować..
Btw, jest tam wzmianka że laptopy mają czytnik, jak to? jakiś zewnętrzny czy wystarczy podłączyć aparat?

Whitesheep
23-08-2008, 11:34
Problemem było to że w FirmwareInfo.txt zamiast
Canon S5 IS wpisywałem Canon S5IS... Teraz udało się wgrać DISCBOOT.BIN, ale i tak czytnik jest niezbędny do jakiegoś innego pliku .exe...
no trudno, może uda się jakiś szybko załatwić...:(

JacekDut
10-09-2008, 23:32
A pamięta ci ustawienia (język, i rózne inne takie jak np. zapisywanie raw) ? ja ustawiam język i strone kodową np. i nie potrafię tego zapisac. Po ponownym uruchomieniu mam znów standard i znów wszystko od nowa musze ustawiać.

Dziękuję za każdą wskazówkę.