PDA

Zobacz pełną wersję : Canon Powershot S5 IS - problem ze zgrywaniem zdjec



sebasn
28-03-2008, 14:00
Mam problem ze zgrywaniem zdjec z aparatu na PC. Byc moze ktos z Was sie juz z czyms takim zmagal..

1. Przez kabel USB w ogole mi nie chce zgrywac, otrzymuje komunikat, "upewnij sie, ze aparat jest podlaczony do komputera". Odinstalowywalem oprogramowanie dwukrotnie, instalowalem ponownie, nic to nie zmienilo. Sprawdzalem oba kable usb jakie mam, sa sprawne. Karty SD wszystkie sprawne.

2. Nie chce mi rowniez czytac kart przez czytnik kart SD (czytal z jednej malutkiej 128MB). W momencie kiedy probuje otworzyc zawartosc karty, informuje mnie o "niesformatowanej karcie".

Ta jedyna stara karta (128MB), ktora byl w stanie odczytac, ma jak sie okazalo format plikow FAT, a moj aparat formatuje karty na RAW (mimo, ze formatu RAW w rzeczywistosci nie ma. sic)

Bede dzwieczny za wszelkie wskazowki

Juriko
28-03-2008, 14:17
Masz czytnik, to spróbuj sformatować karty pod windows na FAT(16), karty powyżej 2GB na FAT32.

sebasn
28-03-2008, 14:36
dzieki Juriko za podpowiedz. karte San Disk (512MB) sformatowalo i Canon ja rowniez widzi. w przypadku kart San Disk , ale 1GB, niestety komp nie chce jej sformatowac ani pod FAT , ani pod FAT32 - komunikat "WindoW nie jest w stanie dokonczyc formatowania" ...

karta moze byc strzelona?

Juriko
28-03-2008, 15:12
Niewykluczone. Przeleć kartę w windows we wierszu poleceń, za pomocą chdsk.
Wpisz: chkdsk x: /f
x-litera dysku, czyli czytnika

sebasn
28-03-2008, 21:00
sprobowalem, pojawil sie komunikat: "Typ systemu to RAW. CHDSK nie jest dostepne dla stacji RAW".

probujac z wiersza polecen sformatowac, wskoczyl natomiast komunikat: Nieprawidlowy nosnik lub uszkodzona sciezka 0 (zero)

Juriko
28-03-2008, 22:23
Skorzystaj w takim razie z TestDiska (http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1675&TestDisk++PhotoRec+6.9)

sebasn
03-04-2008, 14:33
nic nie pomoglo, ale w koncu wpadlem na pozornie glupi pomysl, zeby sformatowac ta karte w glupim jasiu canona (powershot a470 czy cos w tym stylu) i poprawnie sformatowal ja w sys. FAT! na razie dziala. dzieki za pomoc.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ale wciaz zastanawia mnie dlaczego powershot S5 formatuje karty SD do RAWA, skoro tego formatu nie obsluguje. kwestia dlaczego nie laczy sie kbalem z kompem (przez USB) pozostanie natomiast tajemnica ;)

Juriko
03-04-2008, 15:51
ale wciaz zastanawia mnie dlaczego powershot S5 formatuje karty SD do RAWA, skoro tego formatu nie obsluguje. kwestia dlaczego nie laczy sie kbalem z kompem (przez USB) pozostanie natomiast tajemnica ;)
RAW, czyli surowy. W przypadku fotografii oznacza surowy plik bezpośrednio z matrycy. Natomiast pliki raw są to pliki bez nagłówka. Dysk w RAW, to dysk na którym dane nie są "zarządzane" przez system plików(FAT, NTSF etc), często sytuacja taka ma miejsce po uszkodzeniu tablicy partycji, stąd moja propozycja użycia TestDiska. W razie problemów w pracy TestDiska, pomocne może być zainstalowanie sterów powodujących, że czytnik z kartą jest widziany w sytemie jako dysk lokalny, a nie urządzenie wymienne.