PDA

Zobacz pełną wersję : jeszcze o RAWach - 40D



cogito
25-03-2008, 15:21
Witam,

wiecie może dlaczego PS3 i LR nie czytają RAWów z 40D? Czy potrzebna jest jakaś wtyczka, aktualizacja?

Zmuszony jestem do używania DPP, ale jakos mi nie leży.... I tu kolejne pytanie - jaki jest według Was najlepszy "wywoływacz" RAWów?

z góry dzięki za pomoc :)

JiNN
25-03-2008, 15:37
Z tego co wiem,to potrzeby jest update LR czy nakładka RAW cosik tam ale jeszcze tego nie testowałem.

Pozdrawiam

bakulik
25-03-2008, 15:43
wiecie może dlaczego PS3 i LR nie czytają RAWów z 40D? Czy potrzebna jest jakaś wtyczka, aktualizacja?

Musisz mieć ACR co najmniej 4.2 lub Lightroom 1.2.

http://blogs.adobe.com/jnack/2007/09/camera_raw_42_lr_12.html

werek
25-03-2008, 15:46
zrob update Lr i ACR w photoshop CS3 i zaczna czytac, u mnie dziala. Lr to bodajze od wersji 1.3 a ACR od 4.3/4.2 ale nie pamietam dokladnie

gwozdzt
25-03-2008, 15:53
Zmuszony jestem do używania DPP, ale jakos mi nie leży.... I tu kolejne pytanie - jaki jest według Was najlepszy "wywoływacz" RAWów?

Jak dla mnie to właśnie DPP :-)
Darmowe, automatyczna korekcja wad obiektywów, widzi ustawienia aparatu, współpracuje z Picture style.

Ciosna
25-03-2008, 19:05
Z najnowszą wersją LR 1.4 i ACR były jakieś problemy: http://fotopolis.pl/index.php?n=7053. Aktualna jest chyba ta (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6594).

Nie ma chyba idealnego wywoływacza RAWów, osobiście używam DPP i jestem zadowolony z jego prostoty :smile:, choć muszę przyznać, że początkowo ten program średnio mi się podobał

ErnestPierwszy
26-03-2008, 15:07
Witam,

wiecie może dlaczego PS3 i LR nie czytają RAWów z 40D? Czy potrzebna jest jakaś wtyczka, aktualizacja?

Zmuszony jestem do używania DPP, ale jakos mi nie leży.... I tu kolejne pytanie - jaki jest według Was najlepszy "wywoływacz" RAWów?

z góry dzięki za pomoc :)

W pracy używałem cs2. Do cs3 musisz ściągnąć z adobe najnowszy raw converter, albo uzywać DNG converter. Potem pliki dng otworzysz w cs3.

W domu używam DPP i jest wg mnie najlepszy:
- za darmo
- działa z PicStylami
- ma wszystko co potrzebne
- świetnie wywołuje
- po dołożeniu do lapka 1GB (w sumie 2GB) szybko działa:)

cogito
26-03-2008, 20:11
a jak mają się do siebie efekty końcowe pracy w poszczególnych programach? Chodzi mi o to, z którego (Waszym subiektywnym zadaniem) wywołane zdjęcia są najlepsze?

Wczoraj ściągnąłem nową wtyczkę do CS3 i muszę przyznać, że zdjęcia z DPP są.... lepsze....

porównywaliście?

Janusz Body
26-03-2008, 20:27
...
Wczoraj ściągnąłem nową wtyczkę do CS3 i muszę przyznać, że zdjęcia z DPP są.... lepsze....


Nie, nie są.

Konwertery różne są. Jedne lepsze, inne gorsze - zależy do czego mają być używane. ACR (ten od PS CS3) jest akurat jednym z lepszych a DPP jednym z gorszych co nie znaczy bezużytecznych. ACR wymaga ciut praktyki i kolory takie jak w DPP można osiągnąć z łatwością. Tak dobrych przejść tonalnych i cieni jak w ACR w DPP się nie da uzyskac wogóle. Otoczki świateł (blików) lepiej woła C1. Lista "za i przeciw" jest naprawdę długa.

cogito
26-03-2008, 20:44
Janusz i inni..

a co sądzicie o LR (mam ver. 1.3) jako o RAW-o-wywoływaczu?

bakulik
26-03-2008, 20:47
a co sądzicie o LR (mam ver. 1.3) jako o RAW-o-wywoływaczu?

Silnik praktycznie ten sam, co w ACR, dodatkowo masz przeglądarkę i katalog zdjęć (podobnie jak Bridge) i możliwość tworzenia galerii WWW.

Mnie się sprawdza, bardzo przyjemne narzędzie. :)

Janusz Body
26-03-2008, 20:56
Janusz i inni..

a co sądzicie o LR (mam ver. 1.3) jako o RAW-o-wywoływaczu?

Dokładnie to samo co o ACR 4.x, ten sam engine.

cogito
26-03-2008, 21:06
właśnie siedzę, wywołuję, porównuję....

jedno pytanie - zdjęcia po procesie wyglądają (w cropie 100%) jakby były potraktowane jakimś filtrem w PS (coś a'la akwarele lub inny obraz malarski). Szczególnie mocno widać to po obróbce w ACR i na małych szczegółach...

gdzie robię błąd?

Toffic
26-03-2008, 21:27
właśnie siedzę, wywołuję, porównuję....

jedno pytanie - zdjęcia po procesie wyglądają (w cropie 100%) jakby były potraktowane jakimś filtrem w PS (coś a'la akwarele lub inny obraz malarski). Szczególnie mocno widać to po obróbce w ACR i na małych szczegółach...

gdzie robię błąd?

Zbyt silne odszumianie?

schabu
26-03-2008, 21:57
może się jeszcze nie załadowało do końca, albo po prostu nie trafione?;) ja nie mam czegoś takiego nawet na słabym kompie. ale to może być wina grafiki...

cogito
26-03-2008, 22:14
jak mogę dołączyć zdjęcie - dla lepszego zobrazowania problemu chciałem pokazać Wam jak to "coś" wygląda ;)

dendrome
26-03-2008, 23:27
update do camera raw potrzebny

Janusz Body
27-03-2008, 09:47
update do camera raw potrzebny

Bzdura.

ktokolwiek
27-03-2008, 12:18
Konwertery różne są. Jedne lepsze, inne gorsze - zależy do czego mają być używane. ACR (ten od PS CS3) jest akurat jednym z lepszych a DPP jednym z gorszych co nie znaczy bezużytecznych. ACR wymaga ciut praktyki i kolory takie jak w DPP można osiągnąć z łatwością. Tak dobrych przejść tonalnych i cieni jak w ACR w DPP się nie da uzyskac wogóle. Otoczki świateł (blików) lepiej woła C1. Lista "za i przeciw" jest naprawdę długa.

A czy można poprosić o naukę :oops: - i wskazanie jeszcze kilku elementów z listy za i przeciw. To ułatwiło by wybór tego-jednego-który-warto-kupić (zanim sam znajdę ten najlepszy to po pierwsze - skończą się już terminy ważności wersji trial, a po wtóre - już nie raz się przekonałem, iż będąc na początku jakiejś drogi zawsze warto zapytać o wskazówki kogoś mądrzejszego/bardziej doświadczonego). Aktualnie mam DPP 3.2.0.4 i poza wszelkimi plusami tego oprogramowania najbardziej przeszkadzają mi m.in.:
- jakieś dziwne efekty w ostrzeniu,
- bardzo słabe efekty przy usuwaniu szumu

z góry dziękuję

gwozdzt
27-03-2008, 12:42
A czy można poprosić o naukę
a poszukać się nie chce?
Janusz już sporo tej nauki na forum opublikował...
znajdź sobie tutaj Jego lekcje (#03, #22, #23, #26, #35, #36, #37, #51):
http://canon-board.info/showthread.php?t=20959


i wskazanie jeszcze kilku elementów z listy za i przeciw. To ułatwiło by wybór tego-jednego-który-warto-kupić
http://canon-board.info/showthread.php?t=6270


Aktualnie mam DPP 3.2.0.4 i poza wszelkimi plusami tego oprogramowania najbardziej przeszkadzają mi m.in.:
- jakieś dziwne efekty w ostrzeniu,
nic dziwnego, ostrzenia NIE ROBI się w Raw konwerterach:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12828.html
http://canon-board.info/showthread.php?t=19955.html


- bardzo słabe efekty przy usuwaniu szumu

do tego polecany jest program/plugin Neat Image

:arrow: Janusz, nie skrobnąłbyś kiedyś czegoś o odszumianiu? ;-)

ktokolwiek
27-03-2008, 12:53
gwozdzt --> dziękuję. Dostało mi się i słusznie. Stąd w moim poście był :oops: .....

Janusz Body
27-03-2008, 13:02
....
do tego polecany jest program/plugin Neat Image

:arrow: Janusz, nie skrobnąłbyś kiedyś czegoś o odszumianiu? ;-)

No mogę. Do tego polecany jest program/plugin Neat Image. Co tu więcej pisać?

Odszumianie w konwerterach to raczej zły pomysł, niby można ale po co? W ACR mam obydwa suwaki szumów ustawione na 3. Zdjęć praktycznie nie odszumiam bo... 1: nie ma takiej potrzeby, 2: odszumianie bardzo szybko nadaje zdjęciu "plastikowy" wygląd, 3: na kliszy było ziarno i jakoś nikomu nie przeszkadzało a niektórzy nawet zrobili z tego sztukę.

W "lekcji" o ostrzeniu napisałem jak odszumiać :) - algorytm jest dokładnie taki sam jak ostrzenia tylko na koniec maskę trzeba odwrócić i odszumiać powierzchnie nie tykając krawędzi. Neat Image robi to dużo lepiej niż prosta akcja w PS.