PDA

Zobacz pełną wersję : Wywołanie RAW-a do jpg. w CameraRaw.



beskidbike
25-03-2008, 14:43
Witam!
Mam pytanie:
Dlaczego wywołując RAW-a do jpg. w ACR ma on ok.1MB? RAW ma ok.7MB i przy wywołaniu mam ustawioną jakość na max. czyli 10 dla jpg.
Otwierając wywołany plik jpg.,który ma np.1MB po jakichkolwiek zmianach w PS,np.zmieniając rozmiar o 1 piksel,zdjęcie zmienia rozmiar do ok.4 MB przy ustawieniu na "12" czyli max w PS.
Czy coś mam źle ustawione? Bo tak jak napisałem kompresję(jakość) w ACR mam na pewno na "10".
Czy ACR pakuje jakoś ten plik,a PS rozpakowuje? Bo raczej nie wydaje mi się...
No i jak to się ma do jakości takiego zdjęcia?
Jakby to miało znaczenie,aparat to 30D.
Pozdrawiam.

Janusz Body
25-03-2008, 14:47
Witam!
Mam pytanie:...
Czy ACR pakuje jakoś ten plik,a PS rozpakowuje? Bo raczej nie wydaje mi się...
....

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12828

beskidbike
25-03-2008, 16:03
Dzięki Janusz za link :)
Bardzo sobie cenię Twoje rady.Już kiedyś przeczytałem ten wątek.Piszesz w nim o zalecanej konwersji do 16-bitowego TIFF-a.I z tym jest u mnie chyba wszystko ok.(plik ma ok.40MB).Jednak nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie:"dlaczego po konwersji na jpg. plik ma ok.1MB a po nieznacznym ruszeniu w PS i zapisaniu ok.4MB"?

Janusz Body
25-03-2008, 16:23
Dzięki Janusz za link :)
Bardzo sobie cenię Twoje rady.Już kiedyś przeczytałem ten wątek.Piszesz w nim o zalecanej konwersji do 16-bitowego TIFF-a.I z tym jest u mnie chyba wszystko ok.(plik ma ok.40MB).Jednak nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie:"dlaczego po konwersji na jpg. plik ma ok.1MB a po nieznacznym ruszeniu w PS i zapisaniu ok.4MB"?

Jeśli Cie dobrze rozumiem to wołasz RAWa bezpośrednio do jpega z ACR?

ACR 4.x. zapisuje domyślnie z "jakością" 10 nie 12. Jeśli zapiszesz ten "ruszony" plik z jakością 10 to rozmiar niewiele się zmieni. "Jakość" to stopień kompresji pliku i stąd wynika jego końcowy rozmiar.

beskidbike
25-03-2008, 16:39
Chyba jednak nie do końca się rozumiemy.Po kolei:
1.Wołam rawa ok.7MB w ACR z jakością 10 do jpg.(300 dpi 3502x2336)
2.Jpg. wyświetlony w Windows lub PS ma ok.1MB
3.Otwieram plik w PS zmieniam przykładowo rozmiar o 1 piksel(czyli nic),zapisuję jako jpg. w jakości max. czyli 12.
3.Windows lub Irfan pokazuje plik o rozmiarze ok.4MB...
4.Co jest nie tak?
Mam nadzieję że jasno opisałem przypadek.Wygląda jakby ten jpg. po konwersji był jakiś skompresowany,a potem coś go rozpakowuje.Więc chyba też coś traci na jakości,bo jaki jest sens obrabiania 1-megowego pliku "na gotowo"?
Nie wiem o co chodzi...

Janusz Body
25-03-2008, 16:54
Chyba jednak nie do końca się rozumiemy.Po kolei:
1.Wołam rawa ok.7MB w ACR z jakością 10 do jpg.(300 dpi 3502x2336)
2.Jpg. wyświetlony w Windows lub PS ma ok.1MB
3.Otwieram plik w PS zmieniam przykładowo rozmiar o 1 piksel(czyli nic),zapisuję jako jpg. w jakości max. czyli 12.
3.Windows lub Irfan pokazuje plik o rozmiarze ok.4MB...
4.Co jest nie tak?
Mam nadzieję że jasno opisałem przypadek.Wygląda jakby ten jpg. po konwersji był jakiś skompresowany,a potem coś go rozpakowuje.Więc chyba też coś traci na jakości,bo jaki jest sens obrabiania 1-megowego pliku "na gotowo"?
Nie wiem o co chodzi...


Wszystko jest jak trzeba :) Nawet jak nic nie zmienisz a zrobisz "Save As" z jakością 12 to tak właśnie będzie.

Wywołaj RAWa w ACR i wymuś jakość 12 - można to zrobić wpisując 12 z klawiatury.

JPEG zapisany z "jakością" 10 jest mniejszy niż jpeg z takiego samego obrazka zapisanego bez kompresji czyli z "jakością 12.

beskidbike
25-03-2008, 17:11
Dzięki ci Mistrzu!
Do tej pory miałem ustawione na 10,czyli niby max.Nie wymuszałem z klawiatury "12".Na szczęście dopiero zaczynam zabawę z rawami i nie wiele zdjęć przez to zepsułem.:-)
Spróbowałem i plik jest 2x większy :)
Pozdrawiam.

Janusz Body
25-03-2008, 19:06
...Na szczęście dopiero zaczynam zabawę z rawami i nie wiele zdjęć przez to zepsułem.:-).....

Nie sądzę żebyś cokolwiek zepsuł. Tryb max=10 to nie jest oszustwo Adobe po to, żeby komukolwiek niszczyć zdjęcia. Po prostu nie sposób odróżnić wizualnie zdjęcia zapisanego z jakością 10 od tego zapisanego z "12" (może w jakichś bardzo szczególnych przypadkach da się to zobaczyć ale normalnie nie da rady). Na wydruku/naświetleniu z labu różnicy pomiędzy 10 a 12 to już zupełnie nie sposób dostrzec. Zapisywanie z jakością 12 właściwie niczego nie poprawia poza wielkością pliku :)

ewg
25-03-2008, 22:32
JPEG zapisany z "jakością" 10 jest mniejszy niż jpeg z takiego samego obrazka zapisanego bez kompresji czyli z "jakością 12.

Jak to "bez kompresji"? :confused:

Poza tym mam nadzieję, że tylko na próbę bawicie się w wielokrotne kompresowanie JPEGiem? :rolleyes:

Janusz Body
26-03-2008, 09:25
Jak to "bez kompresji"? :confused:

Jakość "12" to niby też kompresja tyle, że bezstratna. Tzw. "skrót myślowy" został użyty - bardzo modne wytłumaczenie :mrgreen:



Poza tym mam nadzieję, że tylko na próbę bawicie się w wielokrotne kompresowanie JPEGiem? :rolleyes:

Ktoś to gdzieś napisał w tym wątku? O tym wielokrotnym kompresowaniu JPEGiem? Jakoś niedoczytałem, widać mało kumaty jestem.

ewg
26-03-2008, 10:19
Jakość "12" to niby też kompresja tyle, że bezstratna. Tzw. "skrót myślowy" został użyty - bardzo modne wytłumaczenie :mrgreen:

Skąd pewność, że bezstratna? :shock:

Juriko
26-03-2008, 16:20
Poza tym mam nadzieję, że tylko na próbę bawicie się w wielokrotne kompresowanie JPEGiem?

Ktoś to gdzieś napisał w tym wątku? O tym wielokrotnym kompresowaniu JPEGiem? Jakoś niedoczytałem, widać mało kumaty jestem.
Ano pisał autor wątku:

Otwierając wywołany plik jpg.,który ma np.1MB po jakichkolwiek zmianach w PS,np.zmieniając rozmiar o 1 piksel,zdjęcie zmienia rozmiar do ok.4 MB przy ustawieniu na "12" czyli max w PS
Ja też podobnie jak Ewg, załozyłem , że to tylko w ramach eksperymentu, gdyż wywoływanie do jpg'a, edycja w PS'ie i zapis do jpg, raczej jest działaniem mało rozsądnym.