PDA

Zobacz pełną wersję : Inne kolory w ACR i ACDSee



tryton
25-03-2008, 12:08
Widziałem podobne wątki ale nie znalazłem tam odpowiedzi.

Otóż zauważyłem ciekawostkę. Czasem zdjęcie po zapisaniu w ACR (wersja dla cs3) do jpg i otwarciu w zwykłej (czyli acdsee) przeglądarce ma wyblakłe kolory w porównaniu do tego co ustawiłem. Ciekawe jest to, że gdy otwieram tegoż właśnie jpg-a w photoshopie lub adobe bridge to ma znów lepsze nasycenie i kontrasty, tak jakby zależało w czym otwieram tego jpga. Żeby było ciekawiej taki jpg trafia się tylko raz na jakiś czas, więc nie jest to raczej kwestia stałych ustawień przestrzeni kolorów lub tego że moja acdsee to wersja 2.4 .

POMOCY!!!

alx_80
25-03-2008, 12:10
czy kowertujesz w PS profil kolorów do sRGB czy adobeRGB przed zapisem do jpg

tryton
25-03-2008, 12:12
adobeRGB

Janusz Body
25-03-2008, 12:37
Widziałem podobne wątki ale nie znalazłem tam odpowiedzi.

Otóż zauważyłem ciekawostkę. Czasem zdjęcie po zapisaniu w ACR (wersja dla cs3) do jpg i otwarciu w zwykłej (czyli acdsee) przeglądarce ma wyblakłe kolory w porównaniu do tego co ustawiłem. Ciekawe jest to, że gdy otwieram tegoż właśnie jpg-a w photoshopie lub adobe bridge to ma znów lepsze nasycenie i kontrasty, tak jakby zależało w czym otwieram tego jpga. Żeby było ciekawiej taki jpg trafia się tylko raz na jakiś czas, więc nie jest to raczej kwestia stałych ustawień przestrzeni kolorów lub tego że moja acdsee to wersja 2.4 .

POMOCY!!!

"Zwykłe" przeglądarki nie mają CMS (Color Management System) i z zakładają, że wszystko jest sRGB i tak interpretują kolory.

FireStone (darmowy) o dziwo ma CMS - trzeba włączyć w opcjach.

EDIT: FastStone - jak słusznie zauważył MacGyver poniżej :)

MacGyver
25-03-2008, 12:40
FireStone (darmowy) o dziwo ma CMS - trzeba włączyć w opcjach.
A nie FastStone ?

Janusz Body
25-03-2008, 12:44
A nie FastStone ?

Oczywiście FASTStone. :) Akurat gadałem o FireFox :) i tak wyszło.

Ostatni FastStone w wersji 3.5 czyta też Nikonowskie pliki z D3 :)

tryton
25-03-2008, 12:45
"Zwykłe" przeglądarki nie mają CMS (Color Management System) i z zakładają, że wszystko jest sRGB i tak interpretują kolory.

FireStone (darmowy) o dziwo ma CMS - trzeba włączyć w opcjach.

Czy w takim razie lepiej zapisywać w sRGB (lub jeszcze innej przestrzeni), jeżeli założyć, że znajomi ze zwykłymi przeglądarkami (którym robiłem zdjęcia i posyłam) będą narzekać na bladość?
No i jeszcze sprawa tego, że nie zawsze się tak dzieje.

Janusz Body
25-03-2008, 12:49
Czy w takim razie lepiej zapisywać w sRGB (lub jeszcze innej przestrzeni), jeżeli założyć, że znajomi ze zwykłymi przeglądarkami (którym robiłem zdjęcia i posyłam) będą narzekać na bladość?


Do netu ZAWSZE zapisujemy w sRGB. Można zapisywać bez tagu profilu i tak IE czy Mozilla (FireFox) traktują wszystko jako sRGB.



...
No i jeszcze sprawa tego, że nie zawsze się tak dzieje.

Niektóre barwy mogą wyglądać podobnie zapisane w AdobeRGB i sRGB a interpretowane jako sRGB. Możliwe też, że coś knocisz zapisując.

tryton
25-03-2008, 13:03
Dzięki za odpowiedzi!

Ciężko powiedzieć czy coś knocę, bo zawsze ustawiam tak samo czyli AdobeRGB, 8 bit, 300ppi. Robię SAVE IMAGE, a tam w ustawieniach mam: FILE EXTENSION .jpg, FORMAT JPEG, QUALITY 10.

A w takim razie kiedy lepiej zapisać w Adobe RGB zakładając, że zdjęcia robę amatorsko?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Trafiłem Janusz na Twój wykład o zarządzaniu barwą. Spróbuję jeszcze tam poszukać odpowiedzi na pytania mnie nurtujące.

albercikk
25-03-2008, 14:17
nie skupiaj sie na tym, zapisuj w sRGB a pozbędziesz sie problemów.

Zarówno w necie, jak i w labie sRGB jest standardem, IMHO dla większości Adobe RGB przyniesie więcej problemów niż pożytku i korzyści.

Pzdr

hugo
27-03-2008, 00:20
Hej,

Mam chyba ten sam problem:
W zoombrowser mam inne kolory i wyraźnie ostrzejszy obraz niż w zwykłej przeglądarce windowsowskiej.

O ile dobrze zrozumiałem, to w internecie będzie obrazek taki jak w przeglądarce windowsa?

Jestem początkujący w CS3 - gdzie znajdę opcję zapisu kolorów do sRGB?

rolaj
27-03-2008, 00:52
Hej,

Mam chyba ten sam problem:
W zoombrowser mam inne kolory i wyraźnie ostrzejszy obraz niż w zwykłej przeglądarce windowsowskiej.

O ile dobrze zrozumiałem, to w internecie będzie obrazek taki jak w przeglądarce windowsa?

Jestem początkujący w CS3 - gdzie znajdę opcję zapisu kolorów do sRGB?
Ad 3: edit>color settings
Ad 2: przeglądarki kłamią. Trzeba sprawdzić, jak bardzo.
Ad 1: jw.