PDA

Zobacz pełną wersję : FF/BF a odległość od obiektu



Luca
12-05-2005, 23:13
Mam pytanie o słynny FF/BF - czy jego wartość zmienia się wraz ze zmianą odległości od obiektu na który ostrzymy?

np. kiedy stwierdzimy 1cm BF lub FF na obiekcie oddalonym o 1m, to czy w przypadku gdy ostrzymy na coś oddaloego o 10m wartość błędu wyniesie też 1cm?

KuchateK
13-05-2005, 04:40
BF/FF zwiekszal sie bedzie proporcjonalnie razem ze wzrostem GO. Czyli poniewaz GO im dalej od aparatu tym wieksze to i BF/FF bedzie proporcjonalnie wiekszy.

Tutaj sobie mozesz policzyc co i jak:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Luca
13-05-2005, 11:42
to że GO rośnie wraz z odległością to wiem :D

zastanawiam się czy można założyć, że jeśli w przypadku ostrzenia z 1m obiekt (pomimo lekkiego BF/FF) znajduje się w GO to czy kiedy zwiększymy odległość powinien w niej pozostać? (oczywiście przy tej samej ogniskowej i przysłonie)

maku
13-05-2005, 13:28
Myślę że raczej FF/BF jest błędem zależącym bardziej od odległości niż od głębi ostrości.
Jedno i drugie będzie rosło wraz ze wzrostem odległości.
Tyle tylko aparat ustawia ostrość na maksymalnie otwartym obiektywie i nie obchodzi go w tym momencie jaką głębie ostrości zadasz przymykając obiektyw do określonej przesłony.
Tak czy inaczej do określenia wielkości błędu BF/FF bardziej adekwatną jednostką niż jednostki długości wydają mi się [%].
Wracając co pytania.: w moim egzemplarzu 10D na dużych ogniskowych i małych przesłonach nie udawało się „wpasować” błędu FF/BF w głębie ostrości.
Czym dalej był obiekt tym bardziej rósł błąd.

Na całe szczęście po regulacji błąd zniknął.