PDA

Zobacz pełną wersję : Wilkość matrycy a obiektyw



tato2
21-03-2008, 17:28
Mam pytanie, nie znalazłem odpowiedzi,
Czy wszystkie obektywy Canona współpracują z aparatami o różnej wielkosci matrycy (APS-C, cała klatka) czy Canon coś mówi, jak wygląda ta współpraca? np. Sigma na polskiej stronie zaleca obiektywy oznaczone DC dla formatu APS.

Nevermind
21-03-2008, 17:29
EF-S są pod cropa 1,6. EF są do wszystkich.

Pozdrawiam

tato2
21-03-2008, 17:36
dzięki zaczynam to nie wim ale się uczę, pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
OK znalazłem te informacjie na forum o obiektywach i lampach ale pytanie jest nastęujące, czy obiektywy FF będa normalnie wspołpracowac z matryca APS

delaa
21-03-2008, 19:03
Witam !

Co to znaczy normalnie współpracować Według Ciebie ? Jest to bardzo szerokie pojęcie - "firma" przyzwyczaiła Nas, że możliwość podłączenia ( niektórzy piszą podpięcia ) obiektywu nie jest równoważna normalnej współpracy z każdym korpusem (wyczytane na forum).

Wydaje się że obiektywy dedykowane pełnej klatce (często analog, który wybacza więcej) powinny z matrycą mniejszą - współpracować lepiej - szczególnie pod względem utraty światła i zniekształceń w obszarze na skraju kadru (koma, aberracja chromatyczna). Jednak zwykle bywa tak że kiszka = kiszka. Niezależnie od wielkości pola jakie rejestrujesz/używasz ...

oskarkowy
21-03-2008, 19:10
OK znalazłem te informacjie na forum o obiektywach i lampach ale pytanie jest nastęujące, czy obiektywy FF będa normalnie wspołpracowac z matryca APS

Będą, bez większych problemów.
Najlepiej, gdybyś pytał o współpracę konkretnych części, bo czasem zdarzają się drobne wyjątki.



Co to znaczy normalnie współpracować Według Ciebie ? Jest to bardzo szerokie pojęcie - "firma" przyzwyczaiła Nas, że możliwość podłączenia ( niektórzy piszą podpięcia ) obiektywu nie jest równoważna normalnej współpracy z każdym korpusem (wyczytane na forum).

Wydaje się że obiektywy dedykowane pełnej klatce (często analog, który wybacza więcej) powinny z matrycą mniejszą - współpracować lepiej - szczególnie pod względem utraty światła i zniekształceń w obszarze na skraju kadru (koma, aberracja chromatyczna). Jednak zwykle bywa tak że kiszka = kiszka. Niezależnie od wielkości pola jakie rejestrujesz/używasz ...

Czytałem to 3x i muszę przyznać, że nie zrozumiałem, co chciałeś nam przekazać. Tak treściwe monologi to ja z egzaminów tylko pamiętam...

A z Twoimi ostatnimi dwoma zdaniami zupełnie się nie zgadzam. Jeśli będziesz zainteresowany dyskusją, służę przykładami.

Goomis
21-03-2008, 19:11
dzięki zaczynam to nie wim ale się uczę, pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
OK znalazłem te informacjie na forum o obiektywach i lampach ale pytanie jest nastęujące, czy obiektywy FF będa normalnie wspołpracowac z matryca APS

Tak poza tym, że jest crop 1,6 czyli mnożnik ogniskowej. Siła rzeczy zmniejsza się GO itp.

Riccardo
21-03-2008, 19:24
Tak poza tym, że jest crop 1,6 czyli mnożnik ogniskowej. Siła rzeczy zmniejsza się GO itp.

Zmniejsza? Zwieksza raczej - np 50mm x 1.6 to mniej wiecej 80mm czy ob portretowy z GO standardu. Czyli jest wieksza.

delaa
21-03-2008, 19:28
Czytałem to 3x i muszę przyznać, że nie zrozumiałem, co chciałeś nam przekazać. Tak treściwe monologi to ja z egzaminów tylko pamiętam...
A z Twoimi ostatnimi dwoma zdaniami zupełnie się nie zgadzam. Jeśli będziesz zainteresowany dyskusją, służę przykładami.

Dziękuje !

W "aproposie" egzaminów - widać nie zdawałeś u mnie ....:razz:
Reasumując im dalej od centrum kadru, czy środka pola układ optyczny szczególnie tak specyficznie skorygowany jak obiektywy aparatów zwykle pod względem komy, czy aberracji jakichkolwiek zachowuje się gorzej na skraju pola niż w centrum.
Czekam na przykład obiektywu który na FF zachowuje się lepiej ( na całym polu obrazowania) niż na matrycy mniejszej ....

Pozdro !

Goomis
21-03-2008, 22:36
Zmniejsza? Zwieksza raczej - np 50mm x 1.6 to mniej wiecej 80mm czy ob portretowy z GO standardu. Czyli jest wieksza.

Wraz ze wzrostem ogniskowej, przy tej samej przysłonie, GO się zmniejsza - tak mnie uczono. Chociaż przyznam tutaj nie zmienia się ogniskowa pod względem optycznym a ze względu na wycinek obrazu, więc pewnie masz rację choc nie do końca :-P Możnaby powiedziec, że GO dla tego obiektywu jest taka sama dla cropa jak i FF ale podpięty obiektyw powiedzmy 50mm pod cropa ma większą GO niż odpowiednik pod FF czyli 80mm - tak chyba będzie dobrze ;-)

oskarkowy
21-03-2008, 23:03
W "aproposie" egzaminów - widać nie zdawałeś u mnie ....:razz:
Pewnie, moi wykładowcy wyglądali na starszych :razz:


Czekam na przykład obiektywu który na FF zachowuje się lepiej ( na całym polu obrazowania) niż na matrycy mniejszej ....


Nie czepiając się rogów (do których wcześniej się nie odnosiłeś), to praktycznie wszystkie lepsze obiektywy korzystniej zachowują się na ff niż apsc.
Choćby 35L 24-70L, 135L. Można tak długo.
Oczywiście zaraz napiszesz o spadku ostrości w rogach, większym winietowaniu czy podatności na aberracje tam, gdzie przy mniejszym obrazku ich nie było, jednak efekt końcowy z tych samych szkieł wypada zdecydowanie lepiej na FF.

Żeby nie być gołosłownym, mam w tej chwili w domu zarówno FF i APSH, więc porównuję sobie do woli. Choć puszka z FF jest mniej zaawanowana, to jednak wolę obrazki produkowane przez nią właśnie. A przecież zestaw szkieł mam tylko jeden.

fret
22-03-2008, 01:16
Goomiś, to źle Ciebie uczono. Uwzględnij jeszcze zmianę średnicy krążka rozproszenia na cropie i pobierz nauki od początku.

MaciekH
22-03-2008, 05:29
Goomiś, to źle Ciebie uczono. Uwzględnij jeszcze zmianę średnicy krążka rozproszenia na cropie i pobierz nauki od początku.

I kolejna dyskusja o GO?:mrgreen:

A wez pobaw sie kalkulatorem DOF i zobacz czy sie zgadza z tym co mowisz czy z tym co mowi Goomis;)