PDA

Zobacz pełną wersję : Sport - tryb dedykowany czy M ? Maly dylemat



gadget_zary
21-03-2008, 13:49
Witam
szukałem na temat zdjęć sportowych ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem. Otóż ostatnio przeglądałem dużo zdjęć sportowych na digart.pl (bmx/deskorolka/dh) i w wielu Exif'ach zauważyłem ze światło sięga od f5.6 do f11 przy ogniskowej 18mm (kitowy obiektyw zaczepiony na 400d), nie wiedziałem po co do tego typu zdjęć (zwykle staram sie f utrzymywac na jak najjasniejszym mozliwym poziomie w swoim 18-55), później zauważyłem ze fotograf korzystał z trybu auto i tryby sport i stad ta głębia. Sam bardzo interesuje sie zdjęciami tego typu (fotografuje "na poważnie" od ok. 2 miesięcy) i często nie jestem zadowolony z efektów, choć ciągle sie uczę i staram sie wyłapywać swoje błędy w praktyce (pracuje głownie na trybie M lub TV/AV). Co myślicie o używaniu trybu dedykowanego do takich zdjęć ? Nie mija sie to odrobinę z celem fotografowania lustrem ? (choć nie wiem może to ja mam takie wyobrażenie ze skoro lustro to - M, a jeśli chcesz auto to - hybryda)

C80
21-03-2008, 13:57
Tryb sportowy to szajs, W 400D ISO, czas, AF (One Shoot, AI Servo, AI Focus), samo się ustawia automatycznie. Praktycznie nie masz wpływu na nic. Aparat za ciebie decyduje jakie zdjęcia wykona, ty tylko naciskasz spust. A przecież to lustro powinno się ciebie słuchać.

Już lepiej robić w TV i samemu wszystko ustawić.

peet_peet
21-03-2008, 14:00
Moim zdaniem to tryby "tematyczne" to u cioci na imieninach lub podobnych okolicznościach... Lustro wymaga trochę inicjatywy własnej.... taki już chyba jest sens kupna lustrzanki.... Tryby tematyczne dobierają parametry tak żeby było dobrze, ale wcale nie znaczy to że wybiera najlepsze z możliwych i że efekt będzie dla nas zadowalający.. ot taki kompromis.
Tryby manualny lub preselekcji pozwalają na pełna kontrole nad tym co chcesz osiągnąć.

Mellan
21-03-2008, 14:19
Z trybami preselekcji to nie tak do końca...Owszem, wybierasz przysłonę lub czas, ale "przychodzi walec i wyrównuje", chyba że korektę dasz. No ale skoro wiesz jaką korektę dać to po co używać preselekcji zamiast robić na M?

merger
21-03-2008, 14:36
to w aparacie sa tryby dedykowane :confused:
hmm. tak jak nigdy nie uzywalem lampy wbudowanej w 40d, tak samo tych trybow. dla mnie moglo by ich nie byc tak jak jest w 5d.
a i tak brawo dla canona za tryby C1, C2, C3. mistrz totalny.

Goomis
21-03-2008, 18:55
to w aparacie sa tryby dedykowane :confused:
hmm. tak jak nigdy nie uzywalem lampy wbudowanej w 40d, tak samo tych trybow. dla mnie moglo by ich nie byc tak jak jest w 5d.
a i tak brawo dla canona za tryby C1, C2, C3. mistrz totalny.

A i tak najlepsze tryby są w 1D :-D
tak poza tym odnosząc się do tematu. Robienie zdjęc sportowych na przesłonie większej niż 4-tym bardziej na krótkich ogniskowych to chyba się mija z celem bo przecież o to chodzi żeby uchwycic akcję i odizolowac obiekt od tła. A przesłona 11 to już w ogóle na krótkiej ogniskowej kilkumetrowa GO...

delaa
21-03-2008, 19:14
A przesłona 11 to już w ogóle na krótkiej ogniskowej kilkumetrowa GO...

Pewnie dyfrakcja na dziurze i tak zabije jakość obrazka ....

Cytując authore :p
(zwykle staram sie f utrzymywac na jak najjasniejszym mozliwym poziomie w swoim 18-55).

W tym obiektywie (i wielu, wielu innych- za cenę przewyższającą EROSA 400D+kiciak) - nie tędy droga - najlepszy obrazek w inkryminowanym obiektywie dostaniesz na około F=8. Nie ma zmiłuj.

Dobrych jajek !

merger
21-03-2008, 22:19
ej. ja robie zdjecia sportowe na przyslonach wiekszych od f8. a od izolowania obiektu od tla uzywam flesza ;)

magix
22-03-2008, 10:24
i milo też jest mieć teleobiektyw(i najlepiej jasny ;-) ) ze względu na duża ogniskowa ma mniejsza głębie co ułatwia separacje obiektu od tła.

adamek
22-03-2008, 12:29
Wbrew pozorom całkiem często używam większych przesłon z długim obiektywem. Mogę mieć dzięki temu dwóch zawodników ostrych (w piłce nożnej, czy np w biegach narciarskich).
A z krótkim jak potrzebujesz mieć ostry pierwszy plan i drugi.

kieplinek
23-03-2008, 01:22
co do pytania autora... ręcznie rób wszystko :)

co do niższych tematów - przesłona zależy od warunków i od planowanego efektu... nie ma reguły.

tryton
23-03-2008, 11:46
Popieram nastawy ręczne, kiedy tylko to mozliwe. Jednak są sytuacje ,gdy nie masz czasu na zastanawianie się jak ustawić sprzęt (dotyczy to wszystkich dziedzin - nie tylko sportu). Wtedy lepiej pstryknąć automatem i mieć szansę, że będzie ok niż nie zdążyć i nie mieć nic.
Podsumowując - tryb dedykowany to raczej ostateczność, która czasem może się przydać.

Malin
23-03-2008, 12:15
Ja używam w jednej sytuacji trybu dedykowanego - wtedy gdy cala sceneria nie jest zroznicowana pod wzgledem światla, tzn. kiedy postac jest dobrze naswietlona i tło rownież (dużo szarości). Wtedy mam duze prawdopodobieństwo że odbicie światła jest w okolicach 18%, a tryby dedykowane są wtedy niezlym wyjsciem. Jak jestem w jednym pomieszzczeniu przez dluzszy czas, wtedy raz ustawiam EV w Manualu i jeśli coś nie wyjdzie najlepiej wyciągam z RAW'a - szczególnie ważne przy używaniu dodatkowego flasha.

gadget_zary
23-03-2008, 12:59
Dzieki wszystkim za pomoc w moim malym dylemacie ;] mysle ze sporo sie dowiedzialem ;] Mam jeszcze jedno pytanie. Na ogol zdjecia sportowe bez dodatkowej lampy nie sa rewelacyjne, jakie macie sposoby na ustawienie odpowiedniej ekspozycji. Ja zwykle robie tak ze mierze swiatlo na obiekcie najblizszym miejscu zdarzenia, nadstepnie blokuje ekspozycje (na ogol staram sie miec doswietlenie ok 1/3 ev) i robie zdjecie gdy obiekt wejdzie mi w kadr (wszystko jak wiadomo w trybie M). A jakie wy macie sposoby ? (moje fotki sa czesto niedoswietlone - obiekt lub przeswietlone - tlo)

Oto przykład :

https://canon-board.info/imgimported/2008/03/IS_siwersschodyCRW_0032-1.jpg
źródło (http://i266.photobucket.com/albums/ii252/dzioora/IS_siwersschodyCRW_0032.jpg)

jak widac obiekt jest nieco niedoswietlony a tlo zanim przeswietlone ;/

Scream
23-03-2008, 13:14
Myślę, że lepiej by to zdjęcie wyszło gdybyś naświetlał "na światła" i dopalił lampą, najlepiej oczywiście zewnętrzną. Na tym zdjęciu ewidentnie skejter był w cieniu budynku dlatego aparat ustawił Ci pomiar światła na ciemne partie obrazu i prześwietlił całą resztę.

gadget_zary
23-03-2008, 13:20
niestety narazie lampy nie posiadam ;/ moze niedlugo cos zakupie to bedzie latwiej ;] z tego co mowisz jesli zrobilbym bez lampy to tlo byloby dobrze naswietlone a reszta (ktora mialaby doswietlic lampa) bylaby niedoswietlona ? ;] Dobrze mysle ?;] A jak sobie poradzic nie majac zew. lampy, tylko PS :/ ?

beskidbike
23-03-2008, 14:08
Wywołać RAW-a dwa razy i połączyć... :)

Karoollapy
23-03-2008, 14:35
HDR może być rozwiązaniem, tylko trzeba wszystko zrobić umiejętnie, żeby nie przeplastikować postaci. Chyba że taki efekt jest zamierzony :wink: Chociaż nie wiem jak będzie wyglądać zdjęcie wywołane na EV -2, bo czasem z przepaleń wychodzą dość dziwne rzeczy...

Malin
23-03-2008, 14:58
albo zainwestować w blendę... przy tym słonecznym dniu wiele by dało

Albo hdrik sieknąć :)

Ano wychodzą białe niepropocjonalne i ze słabym przejsciem plamy, bo przepalone niebo traci jakiekolwiek informacje o kolorach

gadget_zary
23-03-2008, 15:14
dobra rozwiazalem swoj problem tym ze inwestuje w lampe :}dzieki wszystkim za pomoc ;]

Scream
23-03-2008, 16:54
Ze swoje strony mogę Ci polecić 580exII, lub jeśli nie masz tyle siana to 580exI. W każdym razie szukaj lamp które działają w trybie master. Bo jestem pewien, że prędzej czy później zainwestujesz w druga lampę ;)

pawelloon
24-03-2008, 21:19
Ja pracuję dużo w manualu a lampy używam sporadycznie - zwalnia wyraźnie pracę AF
Pozdr

marekk_ok
24-03-2008, 23:50
... lampy używam sporadycznie - zwalnia wyraźnie pracę AF
Pozdr

Czy ta dolegliwosc jest zawsze/czasem, bo przyznam ze sie z tym nie spotkalem? Masz jakies zrodlo tej info np. od producenta, czy to Twoje doswiadczenia? Jakie body/jaka lampa?

pawelloon
25-03-2008, 18:45
Czy ta dolegliwosc jest zawsze/czasem, bo przyznam ze sie z tym nie spotkalem? Masz jakies zrodlo tej info np. od producenta, czy to Twoje doswiadczenia? Jakie body/jaka lampa?

Sprzet jak w stopce a doswiadczenie mam juz spore:wink:
Nie jest to tylko moje jedyne odczucie natomiast sam probowalem juz różnych ustawień i jeśli chodzi o piłkę nożna czy też żużel, który nagminnie strzelam to różnicę zauważam....

marekk_ok
25-03-2008, 19:55
Sprzet jak w stopce a doswiadczenie mam juz spore:wink:
Nie jest to tylko moje jedyne odczucie natomiast sam probowalem juz różnych ustawień i jeśli chodzi o piłkę nożna czy też żużel, który nagminnie strzelam to różnicę zauważam....

Nie negowalem Twojego doswiadczenia, jesli tak zabrzmialo to nie bylo moim zamiarem :-)
Czy masz jakies "techniczne" tego wytlumaczenie, dlaczego tak sie dzieje?

pawelloon
25-03-2008, 20:01
Nie negowalem Twojego doswiadczenia, jesli tak zabrzmialo to nie bylo moim zamiarem :-)
Czy masz jakies "techniczne" tego wytlumaczenie, dlaczego tak sie dzieje?

Wg mnie bardzej obciążony i "myślący" procesor. Jest to szczególnie zauważalne podczas gorszych warunków oświetleniowych kiedy lampa stara sie wspomóc prace AF. Jest to moje subiektywne odczucie, nieraz światło lampy bardzo by mi pomogło uzykac ładnie oświetlone obiekty ale ostrość obrazów jest dla mnie priorytetem.
Zachęcam jednak do testów i zdobywania własnych doświadczeń na tym polu;)

kieplinek
26-03-2008, 12:10
Ja pracuję dużo w manualu a lampy używam sporadycznie - zwalnia wyraźnie pracę AF
Pozdr
zwalania? ja czasem gubię ostrość ale nie spotkałem się ze zwalniającym AF.
takie pytanie... a może zwalnia dlatego że lampa jest dedykowana przez co aparat wolniej ją obsługuje...?

roback
31-03-2008, 12:12
Jest to szczególnie zauważalne podczas gorszych warunków oświetleniowych kiedy lampa stara sie wspomóc prace AF.

A nie można wyłączyć wspomagania lampą w puszce? U mnie można, a mam raptem 400D więc pewnie w innych też się da. Gorzej, że nie da się odwrotnie - "Tylko wsparcie - bez błysku"

andres
31-03-2008, 13:56
Ze swoje strony mogę Ci polecić 580exII, lub jeśli nie masz tyle siana to 580exI. W każdym razie szukaj lamp które działają w trybie master. Bo jestem pewien, że prędzej czy później zainwestujesz w druga lampę ;)


Po czym dojdziesz do wniosku że ów system jest delikatnie mówiąc do niczego i zainwestujesz w wyzwalanie radiowe. :-D