PDA

Zobacz pełną wersję : Ma się kasę, a wybór trudny..



zaxxxon
21-03-2008, 13:34
Hmm nie myślałem, że mając już fizycznie 1300 zł do wydania od ręki, będę miał taki problem z wyborem aparatu, którego nie miałem w momencie zbierania kasy;)

Od jakiegoś pół roku postanowiłem nabyć kompakcika, aby wymienić już poczciwego Coolpixa 2000 (yeah!). Mój wybór padł na Canona A650IS.

To, co mnie do niego zachęciło to:
- dobry obiektyw, jakość fotek jak dla mnie bardzo dobra
- procesor DIGIC III: zmiana firmware i mam obsługę RAW
- duża matryca jak na kompakt (1/1.7")
- ruchomy obiektyw
- filmy 640x480 - przyda to mi się na pewno podczas wycieczek...

Odpycha mnie plastikowa obudowa, ale że cena spadła do 1000 zł (e-cyfrowe) to uważam, że jest to obecnie chyba jeden z najlepszych wyborów, biorąc pod uwagę fakt, że jakość zdjęć to _chyba_ to samo co w G9 dużo droższym i bez ruchomego wyświetlacza, ale z Rawami od razu (bo w 650tce też można mieć rawy jak już pisałem)...

Jest jeszcze fajny Ricoh R8, z szerokim kątem, ale nie ma ruchomego wyświetlacza, ma mniejszą matrycę (1/2.3") no i te fotki, które są na dpreview to w 99% fotki robione w idealnych warunkach, a po konkluzji redaktorów wyraźnie widać, że aparat nie radzi sobie za bardzo w pomieszczaniach no i podczas kręcenia filmów nie ma stabilizacji i jeszcze parę innych mankamentów...

Przepraszam za tak długie wywody: chciałbym po prostu zapytać, jak uważacie? Czy za kwotę do 1300 zł kupić tego Canona A650IS czy może coś innego?

Zależy mi na ostrych fotkach, na fotografii makro no i na możliwości kręcenia dobrej jakości filmików.

Bonku5
21-03-2008, 14:18
Zależy mi na ostrych fotkach, na fotografii makro no i na możliwości kręcenia dobrej jakości filmików.

Takie rzeczy to tylko w erze ;)

zaxxxon
21-03-2008, 14:27
A650IS jest dla mnie bliski ideałowi i jeśli fotki testowe z G9 można uznać za fotki z A650IS, to... praktycznie nie zastanawiam się i biegnę po A650, ale na razie nie ma fotek testowych na dpreview.

Dzisiaj od rana sam już nie wiem czego chcę, przez ostatnią godzinę rozczytałem się w testach DSLR-ów: Nikona D60 i Soniacza A200, ceny praktycznie takie jak za G9.

Kolaj
21-03-2008, 14:29
Dzisiaj od rana sam już nie wiem czego chcę, przez ostatnią godzinę rozczytałem się w testach DSLR-ów: Nikona D60 i Soniacza A200, ceny praktycznie takie jak za G9.To jeszcze poczytaj o cenach obiektywów ... ;)

zaxxxon
21-03-2008, 16:37
wraz z tymi lustrzankami jest już obiektyw, chyba że będzie się miało z czasem większe wymagania, to wiadomo.

Czy ktoś może mi odpowiedzieć - ale poważnie - na zadane przeze mnie pytanie ?

noel
21-03-2008, 16:46
To jeszcze poczytaj o cenach obiektywów ... ;)

:) nie strasz go ;)

Kolaj
21-03-2008, 18:43
Na kompaktach się nie znam, ale w pierwszym poście napisałeś:

Zależy mi na [...] możliwości kręcenia dobrej jakości filmików.więc wszelkie, obecne na rynku dslr-y odpadają przy tym założeniu.

zaxxxon
21-03-2008, 18:51
Wiem! Dlatego pytam o kompakt (pierwszy post), kolejny post nie ma nic wspólnego z głównym tematem.

don
21-03-2008, 18:54
wraz z tymi lustrzankami jest już obiektyw, chyba że będzie się miało z czasem większe wymagania, to wiadomo.

Czy ktoś może mi odpowiedzieć - ale poważnie - na zadane przeze mnie pytanie ?

Po pierwsze zastanow sie do czego jest Ci aparat potrzebny. Czy zalezy Tobie na ostrosci zdjec (tylko nie mow ze zdjecia na monitorze 17 cali sa ostre zobacz je na 100% i dopiero sie zastanow), kontrascie, bokeh itp. poza tym kupowac aparat z KITem mija sie troche z celem, gdyz zapewniam Ci ze kiedys braknie Ci waskiego konca i wtedy bedziesz musial wylozyc 2k zl za obiektyw, pozniej jeszcze statyw do niego itp itd. Poza tym tak jak kolega wyzej pisze DSLr nie oblsuguje filmow, wiec musisz sie zdecydowac. Kolejnym wariantem jest masa calego sprzetu DSLr, kompakt schowasz do kieszeni a tutaj musisz miec kilka toreb w zaleznosci ile bierzesz obiektywow , lampe ,statyw itp.

Jesli chcesz miec "magiczne" ujecia, pelne tonacji barw, bez szumow i ze swietnym kontrastem to bierz DSLr, jesli nie masz bzika na punkcie jakosci zdjec i czasami tylko je robisz to wystarczy kompakt.

aha i za 1300 to ja bym bral Canona S5

zaxxxon
21-03-2008, 19:32
Dziękuję! O taką odpowiedź mi chodziło. Co do DSLR-ów, wiem że kupno takiego to dodatkowe koszta, ale jak do 1300 zł nie znajdę nic ciekawego, to chyba poczekam jeszcze aż pojawi się kompakt o matrycy minimum 1/1.7" i najlepiej z max 8 Mpix na takiej powierzchni (po co więcej?), dobrym obiektywem z zoomem w przedziale 3-6x (więcej, to już zabieg marketingowy imho), szeroki kąt (tak od 27-28 mm), kręcenie filmów w minimum 640x480, z niekoniecznie odchylanym obiektywem i porządną obudową.

Ty byś brał Canona S5.. nawet na rzecz A650IS, która ma takie samo "serce" jak G9 ?
Ma małą matrycę (1/2.5"), niby zoom 12x, ale pewnie przy >6x obraz jest rozmazany.. No nie wiem, jak mnie przekonasz, to może się nad nim zastanowię :)

Juriko
21-03-2008, 19:49
A cóż takiego ma ten DigicIII, czego nie ma DigicII, rozpoznawanie twarzy?
Tak przy okazji Canon S5IS ma digicIII.
Canonek S5IS poza tym ma USM i co się też z tym wiąże zoomowanie w czasie kręcenie filmów, że o szybszym, cichszym autofocusie nie wspomnę.
Ma mniejszą matrycę niż 650IS, ale ma też szerszy zakres ogniskowych. Jest więc nad czym myśleć, ale to jużTy musisz wybrać.

zaxxxon
21-03-2008, 19:57
Jurico, odpisales, zanim zdazylem wyedytowac posta :) Jesli chodzi o S5IS, jestem po obejrzeniu fotek na dpreview - i są rewelacyjne. Domyslam sie jednak, ze to pewnie kwestia warunkow oswietleniowych i nie mozna mowic, ze tak bedzie przewaznie. W kazdym razie na pewno S5IS ladniej wyglada, niz A650IS. Poza tym ten drugi ma co prawda wieksza matryce, ale tez pewnie mniejsze piksele na niej (bo upakowanie 12 M), albo na jedno wyjdzie przy porównaniu obu aparatów.

Czy ktoś jest tu posiadaczem S5IS i moglby potwierdzic jego swietna jakosc fotek? Dla mnie to najwazniejsze przy wyborze aparatu. Na razie nie ma sampli z A650IS, wiec jeszcze czekam...

Juriko
21-03-2008, 20:18
Na razie nie ma sampli z A650IS, wiec jeszcze czekam...
Można coś znaleźć :) :
http://www.imaging-resource.com/PRODS/A650IS/A650ISA7.HTM

don
22-03-2008, 03:56
jesli chodzi o S5 IS to zdjecia kiedy jest jasno i mozna robic na ISO 100 sa niezle, natomiast jesli chodzi o wieczor, noc, ciemne pomieszczenia to oczywiscie zapomnij o jakosci bez uzywania lampy blyskowej, gdyz juz przy ISO 400 sa szumy juz nie wspomne o ISO 1600 ktore posiada ten aparat co jest moim zdaniem lekka przesada, no ale chwyt marketingowy musi byc. tutaj porownujac jakosc zdjec z Canona S5 IS do zdjec z DSLr to jest dzien do nocy. Szczerze nie uzywalem A650, byc moze sa lepsze zdjecia ale tez nie wiem czy ta wieksza matryca to tez nie chwyt marketingowy (moze byc wieksza, ale moze byc badziewnie wykonana co mowi samo za siebie napis Made in China na kompaktach). jak chcesz to moge przeslac ci pare fotek S5 (kumpel ma to moge pare zdjec pstryknac), jak cos to na PRIV sie odzywaj. G9 szczerze chyba sie nie oplaca za takie pieniadze, wtedy rzeczywiscie lepiej kupic lustro, gdyz skoro w G9 sa male przedzialy ogniskowych to na to samo wychodzi DSLr + KIT (co KIT daje lepsza jakosc) i pozniej jak cos to kupno obiektywow dodatkowych.

jesli chodzi o RAWy to nie wiem czy to ma sens w kompaktach, nigdy nie mialem stycznosci z RAWem z G9 ani z A650 wiec nie mam pojecia jakie mozliwosci daje ich obrobka. musisz sie poprostu skontaktowac z osobami, ktore posiadaja te aparaty i z nimi porozmawiac.

skoro bys sie skusil na G9 to ja jeszcze na Twoim miejscu bym sie obejrzal na aparaty marki Leica, np. Leica C-LUX 2, albo Leica D-Lux 3 (chyba super wybor bo ma matryce 1/1.65, RAW), ale to drogie zabawki, niestety nie wiem jakie fotki pstrykaja ale zapewne lepsze od Canona. rozejrzyj sie.

zaxxxon
22-03-2008, 09:49
Jeśli chodzi o A650IS, to na dpreview pisza nawet, ze ma sensor, cała optyke identyczna jak G9, wiec nie martwilbym sie o jakies gorsze wykonanie. Gorzej w nim wykoanna jest na pewno obudowa, ale za to ma ruchomy LCD. Rawy tez moze miec po wymianie softu (G9 ma od razu).

Wkurza mnie, ze Canon wypuszcza aparat z duza matryca i jednoczesnie z duzym upakowaniem pikseli. Przeciez co im stalo na przeszkodzie, zeby dac matryce 1/1.7", ale np, upakowanie 8 Mpix ?

Co do zdjec testowych z S5 IS, mozesz wyslac z dwa robione w gorszych warunkach. Moj adres to zaxxxon, małpka, o2.pl.

Leica sa strasznie drogie, podobnie Ricohy (ktore tez niby maja super parametry), z tym ze te ostatnie wiem ze maja duze problemy w gorszych warunkach, duzo wieksze niz np. taki Canon.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Apropo aparatów marki Leica, to za 1600 zł można mieć Panasonic Leica FZ50 - na dpreview highly recomended. Hmmm może i bym dopłacił do interesu, gdybym był przekonany, że ten panas przewyzsza A650IS / S5IS

slawo
22-03-2008, 20:20
Mialem ten sam dylemat... wygral A650IS - optyka i matryca G9 - to mnie przekonalo. S5 odpadl, ze wzgledu na matryce i jakosc zdjec - jest gorzej niz w S3. A650IS dla mnie ideal w tej cenie - troche przyciezki, ale jak kto lubi - mi odpowiada. No i zdjecia+filmiki super - polecam.

zaxxxon
22-03-2008, 21:39
slawo, ja na 90% wezmę A650IS. Po świętach zaraz lub na początku kwietnia. Dłużej nie czekam, bo nic nie kupię, bo zawsze coś nowego się pojawi, lepszego. Jakby co to za rok dam żonie tego 650IS, a sobie wezme coś np. z matrycą CMOS.

A odnośnie A650IS, czy w czasie kręcenia filmów możesz używać zoomu? Jak kupię kartę 4 GB, ile minut filmu mi się zmieści? (640x480, 30fps) ? No i zmieniales firmware, aby obsługiwać RAWY?


Wracając do CMOS w kompaktach, już np. Casio atakuje rarytasem za cenę około 1200 pln:

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Casio/casio_exf1.asp

Traktuję to jako ciekawostkę bardziej, ale myślę że końcówka tego roku to będą kompakty z matrycami CMOS, czyli nowa jakość się zacznie.

slawo
24-03-2008, 09:30
- zoom dziala w czasie krecenia filmikow
- niestety nie ma zadnej sensownej kompresji, 1min filmu 640x480 30fps zajmuje około 50-60MB
- z RAW-ow jeszcze nie korzystalem

Andrew
25-03-2008, 00:47
Z tego co piszesz o swoich wymaganiach wzialbym jeszcz pod uwage ten oto aparat : FinePix F100fd , bedzie dostepny w polsce w drugiej polowie kwietnia (info z fujifilm polska)
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/f/finepix_f100fd/features/index.html