PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja (wiem było, nie radzę sobie)



tomek1906
17-03-2008, 21:31
Świadomie wrzucam do "początkującego działu" może ochrzan za dublowanie tematów będzie mniejszy :)

Jedziemy od początku...
Kilka dni temu wysłałem do firmy "Ostrowski" dwa sympatyczne portrety do wydruku. Dzisiaj je odbierałem i o mało się ze wstydu przy obsłudze nie spaliłem...
Dramatyczne kolory, ciemno , żółtawo... nie tak to widziałem na monitorze...
Być może to kwestia szczęścia być może zbieg okoliczności ale zamawiałem tam już odbitki i było ok. Zakładam że problem leży po mojej stronie.
Pogrzebałem po forach i się zaczęło.

pkt. 1
Należy zacząć od kalibracji monitora : oczywiście Adobe Gamma Loader , niby oczywiste ale mój PS CS3 albo ukrył ten programik albo nie było go w instalce albo ja nie potrafię go znaleźć, czy ktoś wie gdzie go szukać ???
Ewentualnie jak w inny prosty dla niecierpliwego użytkownika sposób skalibrować monitor?

pkt.2
Załóżmy że monitor jest już skalibrowany. Instaluję profil laba xxx.icc. Otwieram plik .bmp otrzymany z laba w PS , zgodnie z instrukcją otrzymaną w labie korzystam z opcji Edycja -> Przydziel profil. Faktycznie w obrazku zachodzą zmiany które w dużym uproszczeniu przypominają obrazek na wydruku. Tutaj kończy się moja wiedza. Co mam dalej zrobić z tym otwartym plikiem???

pkt.3
Jak mam wykorzystać otrzymany profil i wydruk do obróbki swoich zdjęć?
Proszę o opis w przystępny sposób bez zbędnej teorii :) , sama praktyka.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Janusz Body
17-03-2008, 23:25
Przeczytaj :

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520


pkt. 1
Należy zacząć od kalibracji monitora : oczywiście Adobe Gamma Loader , niby oczywiste ale mój PS CS3 albo ukrył ten programik albo nie było go w instalce albo ja nie potrafię go znaleźć, czy ktoś wie gdzie go szukać ???
Ewentualnie jak w inny prosty dla niecierpliwego użytkownika sposób skalibrować monitor?


Nie ma Gamma Loadera w CS3. Możesz poszukać QuickGamma w necie ale to wszytko będą półśrodki. Bez kalibratora - ok 800 zł się tego porządnie zrobić nie da.



pkt.2
Załóżmy że monitor jest już skalibrowany. Instaluję profil laba xxx.icc. Otwieram plik .bmp otrzymany z laba w PS , zgodnie z instrukcją otrzymaną w labie korzystam z opcji Edycja -> Przydziel profil. Faktycznie w obrazku zachodzą zmiany które w dużym uproszczeniu przypominają obrazek na wydruku. Tutaj kończy się moja wiedza. Co mam dalej zrobić z tym otwartym plikiem???


Instalujesz profil laba? Jak? - Jego trzeba skopiowac do katalogu:
Windows->System32->Spool->Drivers->Color

Ten plik w labie Ci dali, żebyś sobie mógł popatrzeć na obrazek i ewentualnie porównać czy kolory na ich odbitce i u Ciebie na ekranie są zbliżone. To taki prosty test poprawności ustawienia monitora - nic więcej.

EDIT: Oczywiście w labie zapomnieli Ci powiedzieć, że zdjęcie (to ich) trzeba oglądać w świetle dziennym albo przy lampie światła dziennego inaczej nic nie daje.



pkt.3
Jak mam wykorzystać otrzymany profil i wydruk do obróbki swoich zdjęć?
Proszę o opis w przystępny sposób bez zbędnej teorii :) , sama praktyka.


Przy takim podjeściu to... nie używaj. Poważnie i nie złośliwie. Rób wszystko w sRGB - CAŁY proces od początku do końca. Zapisuj do jpega też z sRGB i w labie mów, że to jest sRGB. Oni sobie z tym poradzą a ty działając na zasadzie przepisu prędzej czy później coś skopiesz.

Jak już baaaaardzo chcesz to na koniec całego procesu obróbki zrób konwersję do profilu labu - konwersję a nie przypisanie!!!. Potem już raczej nie powinno się niczego poprawiać, można minimalne korekty krzywymi i zapis do pliku. W labie powiedz, że to jest w ich profilu. Wyraźnie to powiedz bo są duże szanse, że coś pokopią.



Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Nie trzeba :)

tomek1906
18-03-2008, 17:38
Dzięki Janusz,
właśnie o takie ludzkie podejście do tematu mi chodziło, cholera takie czasy że nie mam na nic czasu... pofocę sobie spokojnie dopiero chyba na wakacjach we wrześniu...:( a co dopiero mówić o szperaniu po necie i szukaniu informacji o profilach minilabów :) wysłałem kilka fotek obrobionych zgodnie z Twoimi receptami , zobaczymy jak mi poszło jeszcze dziś wieczorem się pochwalę (lub nie)