PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kolorem przy RAWach



darekk1
16-03-2008, 19:26
Witam serdecznie
Dotychczas byłem tylko czytelnikiem szanownego gremium ale przyszła kolej i na mnie:oops:
W czym problem:
Wywołując RAWy czy to w Photoshopie CS3 czy w Lightroomie jeśli zdejmę ze zdjęcia nasycenie koloru do zera zdjęcia robią się oczywiście biało czarne ale z lekkim zabarwieniem sepii. Po zapisaniu ich w JPEG ich zabarwienie wraca do normy choć porównując je z RAWem wydaje mi się że są z kolei trochę zbyt niebieskie choć to może być subiektywne wrażenie. Jedynie DPP wyświetla RAWy w identycznych kolorach w jakich później zapisuje je w JPEG.
Moje pytanie brzmi jak pozbyć się tej sepii. Wszelka obróbka zdjęć w tej chwili wiąże sie z ciągłym zapisywaniem ich w JPEG i sprawdzaniem efektów tej obróbki

Wydaje mi się że nie miałem tak od początku ale wszelkie próby ponownej instalacji programów Adobe nic nie dają

Proszę tylko nie bijcie jeśli było bo przez ostatnie dwa dni nic podobnego nie znalazłem

Pozdrawiam

P.S. Oczywiście w programach mam ustawione profile sRGB

Janusz Body
16-03-2008, 19:33
...
Moje pytanie brzmi jak pozbyć się tej sepii. ...

Podejrzewam nieskalibrowany monitor :)

darekk1
16-03-2008, 19:43
Oj nie nie. Właśnie chodzi o to że po zapisaniu RAWów w JPEG kolory wracają do normy więc to nie monitor. Poza tym RAWy otwarte w DPP nie są obarczone tą sepią

Janusz Body
16-03-2008, 19:45
Oj nie nie. ...

Oj, tak, tak... zupełnie poważnie. Masz oprofilowany monitor? Czy nie?

Zjechanie saturacją do zera pozbawia obraz informacji o barwie. Jeśli widzisz jakąś to znaczy, że generuje ją Twój monitor.

darekk1
16-03-2008, 19:55
Dobra powiedzmy że jestem za głupi, to dlaczego nie widzę tej sepii na JPEG na tym samym monitorze ??

Janusz Body
16-03-2008, 20:03
Dobra powiedzmy że jestem za głupi, to dlaczego nie widzę tej sepii na JPEG na tym samym monitorze ??

Nie odpowiedziałeś na pytanie czy masz oprofilowany monitor. Bez tego to naprawdę gadamy o niczym. :)

Nie wiem co i JAK oglądasz na monitorze, jakim programem - przeglądarką, jakie zdjecia. Być może, że Twoje oczy się przyzwyczajają i ustalają sobie nowy balans bieli. Być może masz coś pokopane w Color Management w windows - też możliwe - sprawdź jaki masz ustawiony profil monitora w aplecie color management. Hmmm... nawet nie wiem jakiego systemu używasz? WinXP, Vista, Mac bez tego i bez oprofilowanego monitora niesposób cokolwiek powiedzieć.

darekk1
16-03-2008, 20:23
No dobra po kolei
Zdjęcia dla siebie oglądam w przeglądarce systemowej
Profil koloru to profil ustawny na podstawie powiększonych zdjęć przy świetle dziennym. Zdaje sobie sprawę że to jest mocno na oko ale dotychczas się sprawdzało.
System to Windows XP

Zawsze mi się wydawało że jak w profilu kolorów przesadzę np z barwą żółtą to będzie to dominujący kolor bez względu na program w jakim oglądam zdjęcia

Janusz Body
16-03-2008, 20:35
No dobra po kolei
Zdjęcia dla siebie oglądam w przeglądarce systemowej
Profil koloru to profil ustawny na podstawie powiększonych zdjęć przy świetle dziennym. Zdaje sobie sprawę że to jest mocno na oko ale dotychczas się sprawdzało.
System to Windows XP

Zawsze mi się wydawało że jak w profilu kolorów przesadzę np z barwą żółtą to będzie to dominujący kolor bez względu na program w jakim oglądam zdjęcia


1. Nie masz "profilu kolorów" - tego bez sprzętowego kalibratora (kolorymetru albo spektrofotometru) i oprogramowania się nie da zrobić.

2. Spróbuj ustawić monitor albo Adobe Gamma (jest razem z CS2) albo QuickGamma albo innym podobnym programem.

3. Ustaw sobie jako "tapetę" obrazek przygotowany w PS - szary R=G=B=102 i zobacz czy tapeta jest neutralnie szara. Te 102 to jest dokładnie ekwiwalent "18% szarości" :)

4. Ustaw sobie tapetę z obrazkiem R=G=B=65 i zobacz czy to jest neutralnie szare.

To powyższe to bardzo ułomny sposób ustawienienia monitora - najlepiej było by kalibratorem.


EDIT: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

darekk1
16-03-2008, 20:48
Zgoda ale zanim "pogrzebię" w ustawieniach kolorów pokażę jak to wygląda
Po lewej zdjęcie w PS po prawej zapisane jako JPEG i otwarte w systemowej przeglądarce


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img219.imageshack.us/my.php?image=snap1tg8.jpg)

Oczywiście saturacja zjechana do zera

Janusz Body
16-03-2008, 21:01
Zgoda ale zanim "pogrzebię" w ustawieniach kolorów pokażę jak to wygląda
Po lewej zdjęcie w PS po prawej zapisane jako JPEG i otwarte w systemowej przeglądarce

Oczywiście saturacja zjechana do zera


Masz coś strasznie pokopane w Color Management systemu.

Jak chcesz w PS podejrzeć jak będzie wyglądało zdjęcie w przeglądarce to View->Proof Setup->Monitor RGB wówczas PS wyświetli Ci fotke dokładnie tak jakby nie używał żadnego CMSa.

Pytanie: masz aplet do Color Management zainstalowany w systemie? Co jest ustwione jako profil monitora?

EDIT: PS wyświetla Ci obraz przetworzony z uwzględnieniem jakiegoś profilu monitora.

EDIT2: Użyj pipetki próbnika kolorów i pojeździj po lewym obrazku - wszystkie kanały RGB powinny pokazywac tę samą wartość. Jesli tak jest, a zapewne jest, to PS korzysta z jakiegoś profilu monitora który jest do d...

darekk1
16-03-2008, 21:21
Ufff coraz trudniejsze te pytania. Dla mnie komputer to troszkę "czary". Dotychczas wszystkie fotki przenosiłem na papier bez żadnej ingerencji a teraz mi się zachciało :)

Profil monitora mam ustawiony w programie dołączonym do tegoż monitora. W tym programie ustawiłem mniej więcej barwy wyświetlane na ekranie, porównując je ze zdjęciami tak jak pisałem wcześniej

Rozumiem że PS również korzysta z jakichś profili ale zdawało mi się że wszędzie mam ustawiony sRGB


EDIT. Z pipetką jest tak jak napisałeś. Gdzie zmienić ten profil w PSie ??

Janusz Body
16-03-2008, 21:29
Ufff coraz trudniejsze te pytania. Dla mnie komputer to troszkę "czary". Dotychczas wszystkie fotki przenosiłem na papier bez żadnej ingerencji a teraz mi się zachciało :)

Profil monitora mam ustawiony w programie dołączonym do tegoż monitora. W tym programie ustawiłem mniej więcej barwy wyświetlane na ekranie, porównując je ze zdjęciami tak jak pisałem wcześniej

Rozumiem że PS również korzysta z jakichś profili ale zdawało mi się że wszędzie mam ustawiony sRGB


Najpewniej nie masz sRGB wszędzie. Zobacz a Panelu Sterowania -> Color -tam, jeśli masz zainstalowany aplet Color Management (CMSa), zobacz jaki jest profil monitora. Jedyne co mogę doradzić na odległość to wywal ten profil. Ustaw sRGB

Jeśli nie masz CMSa to:
otwórz folder Windows->System32->spool->drivers->color i wywal profil monitora "ręcznie" - powinien być łatwy do zidentyfikowania ale nie jestem Ci wstanie powiedzieć jak będzie się nazywał. (zapisz go sobie gdzieś indziej ale upewnij się, że nie ma go w tym katalogu)

Potem ustaw monitor jakimś QuickGamma.

EDIT: Ewentualnie daj screenshota z katalogu z profilami

darekk1
16-03-2008, 21:57
Jesteś wielki. W tej teczce było 20 różnych profili ale sprawcą był fabryczny profil monitora. Po jego usunięciu wszystko wróciło do normy.
Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas

Janusz Body
16-03-2008, 22:00
Jesteś wielki. W tej teczce było 20 różnych profili ale sprawcą był fabryczny profil monitora. Po jego usunięciu wszystko wróciło do normy.
Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas


Mimo wszystko pomyśl o kalibratorze a przynajmniej o ustawieniu jakimś AdobeGamma albo QuickGamma :)

darekk1
16-03-2008, 22:07
Jak najbardziej ale to już robiłem więc tu nie popełnię żadnego głupstwa