PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego Canon?



baio
16-03-2008, 15:37
Witam wszystkich użytkowników Canona. Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam następujące pytanie. Zauważyłem, że większość zawodowców, a już na pewno większość zawodowych fotografów podróżników używa lustrzanek Canona. Od dłuższego czasu zastanawia mnie dlaczego tak jest, między innymi ze względu na to, że Nikon robi również bardzo dobre aparaty, a jednak to Canon jest zwykle wyborem profesjonalistów. Nie chciałbym aby pojawiały się tu jakieś żartobliwe odpowiedzi fanatyków Canona dyskryminujące inne marki, potrzebuję rzeczowych, szczerych i obiektywnych wypowiedzi na temat tego, dlaczego Canon jest tak popularny wśród profesjonalistów i nie tylko.

AdamK
16-03-2008, 15:40
chyba poprostu canon miał większe szczęście niż inne marki:) bo różnice w szkłach i korpusach są niewielkie

AdamO.
16-03-2008, 15:48
Canon jak i Nikon to moim zdaniem najlepsze marki na rynku. wiec ludzie kupują ich sprzęt. a czy wybierzesz canona czy nikona to już od ciebie zależy, zobacz jakie szkła oferuje każda marka, jakie puszki , idź do sklepu weź je do reki, zadecyduj które są dla ciebie wygodniejsze i kup. Ja wybrałem canona ale nie uważam ze nikon jest gorszy. Canon ma niektóre rzeczy lepsze ale i niektóre gorsze od nikona. poczytaj opinie i zdecyduj

C80
16-03-2008, 15:51
Dlaczego Canon? Stosunek jakość/cena. Canon długo działa branży więc wiedzą jak zrobić aparat. A do tego duży wybór szkieł. Bardzo dobra jakość zdjęć.

m_o_b_y
16-03-2008, 15:52
Witam wszystkich użytkowników Canona. Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam następujące pytanie. Zauważyłem, że większość zawodowców, a już na pewno większość zawodowych fotografów podróżników używa lustrzanek Canona. Od dłuższego czasu zastanawia mnie dlaczego tak jest, między innymi ze względu na to, że Nikon robi również bardzo dobre aparaty, a jednak to Canon jest zwykle wyborem profesjonalistów. Nie chciałbym aby pojawiały się tu jakieś żartobliwe odpowiedzi fanatyków Canona dyskryminujące inne marki, potrzebuję rzeczowych, szczerych i obiektywnych wypowiedzi na temat tego, dlaczego Canon jest tak popularny wśród profesjonalistów i nie tylko.

Chyba dlatego, że Canon ma najmniej szumiące aparaty, największy wybór sprzetu i największą ofertę szkieł własnych i firm trzecich.
To wystarcza.
Pozdrówka

jeklaskaMM
16-03-2008, 15:55
nie wiem czy to dobry moment, ale czytam i czytam i mam wrażenie że forum canon board jest dla onanistów sprzętowych. strasznie mała ilość zdjęć, cała masa na narzekanie FF/BF i w ogóle. generalnie :-( i jeszcze to czy to ma być canon czy nikon a może kamera otworkowa? buuu

Naps
16-03-2008, 15:59
na pewno zaczelo sie od pelnej klatki canona,usm,szybkosci af,uszczelnieniach itp.....

Nevermind
16-03-2008, 16:13
dlaczego Canon jest tak popularny wśród profesjonalistów i nie tylko.


Bo C jest w alfabecie przed N. Kwestia księgowości.

Malin
16-03-2008, 17:35
nie wiem czy to dobry moment, ale czytam i czytam i mam wrażenie że forum canon board jest dla onanistów sprzętowych. strasznie mała ilość zdjęć, cała masa na narzekanie FF/BF i w ogóle. generalnie :-( i jeszcze to czy to ma być canon czy nikon a może kamera otworkowa? buuu

Administratorzy pracują nad tym... :rolleyes:

Hubert01
16-03-2008, 18:27
Dlaczego Canon?

A dlaczego nie?

W Europie przewage ma Canon, za wiellką wodą ta przewaga sie zaciera. Przynajmniej tak zauwazyłem.
Tu moim zdaniem chodzi przede wszyskim o dostępności wszelkiego akcesoriów, no i pewnie wypracowaną popularność wcześniejszymi sukcesami/produktami itp. Teraz neistety Canon się opuścił:) mam nadzieje, że nie na długo:)

Pzdr.

wojkij
16-03-2008, 19:07
Czym sie opuscil? Takie biadolenie zbedne, dalej jako jedyny ma pelna klatke w przystepnej cenie, ma lepsze stalki, w cenie d300 mozna kupic dwa dobre 40D itd, 450d deklasuje d60 itd.

Bedzie sensowna konkurencja na rynku(alfa 900, d3, d3x/h, d90, tanie ff itd) to bedzie postep, nikt charytatywnie w badania i projekty nie inwestuje... :p

fotna
16-03-2008, 19:22
Oprócz tego tego co inni powiedzieli:
1) wprowadza więcej nowych modeli niż inni przez co starsze tanieją.
2) na rynku jest bardzo dużo sprzętu przez, co używany jest tańszy.
3) prowokuje do zarabiania pieniędzy celem kupienia nowszego pozbawionego którejś wady modelu.

radmro
16-03-2008, 19:23
Zdaje się że Canon jest przystępniejszy cenowo. Marketing też pewnie robi swoje. W czasach analogów mówiło sie, że Canon ma lepszy AF a Nikon pomiar światła. I chyba się to utrwaliło bo białych szkieł więcej widuje się na wszelkich imprezach sportowych.

tank102
16-03-2008, 19:31
a wszystkie C i N przebije KODAK i Pentax z nowościami , nie mówiąc o nowej Sony alfa 350. I skończy się w końcu hasło, że najmniej szumią canony.
Bo pojawią się aparaty z nowych i strych sprawdzonych firm firm. Po dwóch latach galopująco zmieniającej się techniki wszystko się wyrówna, oczywiście dla nas klijentów to dobrze .. Ceny spadna wszystkich systemów i oto chodzi, żeby było tanio.

baio
16-03-2008, 19:32
Wszystkie z dotychczasowych wypowiedzi raczej potwierdziły moje wcześniejsze przemyślenia. Prosiłbym jeszcze o opinie stricte z punktu widzenia fotografów podróżników, czy na przykład Canon lepiej sprawdza się w trudnych warunkach (niskie/wysokie temperatury, zapylenie itp.) czy może jest to sprawa mniej oczywista?

tank102
16-03-2008, 19:39
Tylko Pentax K10D lub jedo nowszy brat Pentax K20D

popmart
16-03-2008, 19:45
nie wiem czy to dobry moment, ale czytam i czytam i mam wrażenie że forum canon board jest dla onanistów sprzętowych. strasznie mała ilość zdjęć, cała masa na narzekanie FF/BF i w ogóle. generalnie :-( i jeszcze to czy to ma być canon czy nikon a może kamera otworkowa? buuu

nie ma obowiazku uczestnictwa w tym onanistycznym forum.

a i jeszcz 51 stron wątków czyli jakieś 1000 wątków galerii personalnych, kilkadziesiąt tematycznych i kilkadziesiąt zwiazanych konkretnymi szkłam czy 300 wątków z battlami ... to rzeczywiście mało .... watpie czy któreś inne forum może to przebić nawet puszączy się ilością fotek żółci

Toffic
16-03-2008, 20:23
...a i jeszcz 51 stron wątków czyli jakieś 1000 wątków galerii personalnych, kilkadziesiąt tematycznych i kilkadziesiąt zwiazanych konkretnymi szkłam czy 300 wątków z battlami ... to rzeczywiście mało .... watpie czy któreś inne forum może to przebić nawet puszączy się ilością fotek żółci

Jak jeszcze dodamy do tego to co ludzie w stopkach mają, to już mamy niezły zbiór. To też przecież zdjęcia użytkowników forum

Pirx
16-03-2008, 20:24
nie wiem czy to dobry moment, ale czytam i czytam i mam wrażenie że forum canon board jest dla onanistów sprzętowych. strasznie mała ilość zdjęć, cała masa na narzekanie FF/BF i w ogóle. generalnie :-( i jeszcze to czy to ma być canon czy nikon a może kamera otworkowa? buuu

To zabawne, czytasz "CANON-BOARD" i narzekasz, że za dużo tu o sprzęcie ?

Wolałbyś forum o fotografiach zrobionych CANONEM ?

A jakie ma znaczenie w dyskusji o fotografii jako takiej, czy jest zrobiona Canonem, czy aparatem innej marki ?

W sieci jest spora ilość stron, gdzie można dyskutować o zdjęciach, nie mieszając do tego sprzętu, którym zostały zrobione.
A na CANON-BOARD o czym gadać ?

jeklaskaMM
16-03-2008, 20:52
To zabawne, czytasz "CANON-BOARD" i narzekasz, że za dużo tu o sprzęcie ?

Wolałbyś forum o fotografiach zrobionych CANONEM ?

A jakie ma znaczenie w dyskusji o fotografii jako takiej, czy jest zrobiona Canonem, czy aparatem innej marki ?

W sieci jest spora ilość stron, gdzie można dyskutować o zdjęciach, nie mieszając do tego sprzętu, którym zostały zrobione.
A na CANON-BOARD o czym gadać ?

wiedziałem że dostane po uszach...
przed byłem użytkownikiem minolty i klubowiczem forum KKM. jak dla mnie te fora się różnią od siebie, niestety na korzyść KKM. szanowni koledzy bez urazy ale macie jakąś straszną obsesje...
postów na temat FF/BF jest tu tyle że można tygodniami czytać...
w/w problem w 5D.... robimy zdjęcia jednym z lepszych sprzętów który jest dostępny na rynku czy tylko narzekamy...??

w końcu C jest chyba jednym z naj...

a może warto zmienić system? co prawda zmieniłem KM na Nikona a teraz Canona i czytając to forum zaczynam mieć wątpliwości czy dobrze zrobiłem. zaraz wpadnę w jakąś paranoje i zacznę fotografować tablice, linijki, bateryjki i inne takie...

noel
16-03-2008, 20:57
dlaczego CANON ?.....
... bo CAły Niezastąpiony ON ;)

an_zak
16-03-2008, 21:04
na pewno zaczelo sie od pelnej klatki canona,usm,szybkosci af,uszczelnieniach itp.....

Bzdura. Zaczęło się w epoce czysto analogowej, kiedy nikt nie marzył o ogólnodostępnych lustrach cyfrowych, a co dopiero o dslr FF :)

muflon
16-03-2008, 21:24
nie wiem czy to dobry moment, ale czytam i czytam i mam wrażenie że forum canon board jest dla onanistów sprzętowych. strasznie mała ilość zdjęć, cała masa na narzekanie FF/BF i w ogóle. generalnie i jeszcze to czy to ma być canon czy nikon a może kamera otworkowa? buuu


Ja od niepamiętnych czasów postuluję, żeby w regulaminie CB wprowadzić taki punkt:

Tak, to jest "forum onanistów sprzętowych". Dyskutujemy tu o testach BF/FF, fotografowaniu cegieł, porównujemy szumy @ISO3200, komentujemy nowości z dpreview, wgryzamy się w metody wyostrzania w PS, niektórzy z nas mają sprzęt za grube tysiące i robią nim zdjęcia, do których wystarczyłby kompakt. Dlaczego? "Bo tak" :) , bo nas to bawi, bo mamy techno-bzika, bo taki sobie znaleźliśmy sposób na spędzanie wolnego czasu, z tysiąca innych mniej lub bardziej racjonalnych powodów.

Jeśli z jakiegoś powodu Ci to wszystko nie odpowiada, denerwuje, jeśli szukasz miejsca wypełnionego Fotografią przez duże F, to po prostu nie jest to towarzystwo dla Ciebie. Nie ze złośliwości, czy urazy - ale z dokładnie tego samego powodu, dla którego forum miłośników kolei żelaznych jest niespecjalnie pasjonujące dla entuzjasty entomologii (no chyba żeby zapisał się na nie, by gromić wredne pociągi płoszące biedne motylki).

Nie pisz więc 1792-giego posta pod hasłem "no co za onaniści na tym Canon Boardzie", nie namawiaj: "idźcie może zdjęcia robić!". Jest w sieci wiele miejsc lepszych niż to - pełnych świetnych fotografów, robiących zapierające dech w piersiach zdjęcia, dyskutujących o nich, wymieniających się doświadczeniami na temat fotografii jako takiej. Na pewno będziesz się tam czuł lepiej niż tu.

Jeśli nie wiesz gdzie zacząć - kilka linków (...)

Taki mały manifest onanisty ;-) bo wiem że wcale niemało ludzi myśli dokładnie j.w. Co Wy na to? ;-)

popmart
16-03-2008, 21:31
wiedziałem że dostane po uszach...
przed byłem użytkownikiem minolty i klubowiczem forum KKM. jak dla mnie te fora się różnią od siebie, niestety na korzyść KKM. szanowni koledzy bez urazy ale macie jakąś straszną obsesje...
postów na temat FF/BF jest tu tyle że można tygodniami czytać...
w/w problem w 5D.... robimy zdjęcia jednym z lepszych sprzętów który jest dostępny na rynku czy tylko narzekamy...??

w końcu C jest chyba jednym z naj...

a może warto zmienić system? co prawda zmieniłem KM na Nikona a teraz Canona i czytając to forum zaczynam mieć wątpliwości czy dobrze zrobiłem. zaraz wpadnę w jakąś paranoje i zacznę fotografować tablice, linijki, bateryjki i inne takie...


jeszcze raz :

NIE MA OBOWIĄZKU UCZESTNICZENIA W JAKIMKOLWIEK FORUM I CZYTANIA JAKICHKOLWIEK POSTÓW.

po drugie jak już wcześnie wspominałem twierdzenie ze na tym forum nie ma fotek to KŁAMSTWO , a że jest masa innych wątków no cóż patrz pkt 1

PS zmienisz aparat bo ci się forum nie podoba .... hmmm to naprawde daje dużo do myślenia. Czytajac twoje wypowiedzi mozna by pomyśleć że jesteś nadmiernie podatny na wpływ społeczny.

rob76
16-03-2008, 21:37
wcześniej miałem analoga i cyfraka kompaktowego w/w firmy i tak siłą rozpędu wszedłem w system EOS. Nie bez znaczenia był fakt, że większość moich znajomych miało i ma system Canona.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja od niepamiętnych czasów postuluję, żeby w regulaminie CB wprowadzić taki punkt:


Taki mały manifest onanisty ;-) bo wiem że wcale niemało ludzi myśli dokładnie j.w. Co Wy na to? ;-)

Jak się ma eos system :mrgreen: to się szuka dziury w całym :rolleyes: więc

bardzo przyjemnie się czyta i dyskutuje na w/w tematy. Tak naprawdę dzięki takiemu podejściu ustrzegłem się już 2 razy przed kupnem nieostrych słoików. Sprzedawcy z cierpliwością patrzyli jak się z laptopem siedzę i "piksel po pikselu" oglądam a już zupełnie za dziwaka wzięty przez innych klientów co wchodzą i kupują pierwsze z brzegu :twisted:

drJolo
16-03-2008, 21:51
Taki mały manifest onanisty ;-) bo wiem że wcale niemało ludzi myśli dokładnie j.w. Co Wy na to? ;-)

Bardzo miło, ale czy uważasz, że usunięcie wszystkich, którzy myślą inaczej to jest dobre wyjście? Z jakiejkolwiek sytuacji? Chcesz się pokusić o poszukanie konsekwencji takich zachowań? ;)

A bardziej na temat: Dlaczego Canon?
Bo jest tani. FF canona kupisz za 5000zł, co prawda model sędziwy, ale dla wielu jego posiadanie jest celem samo w sobie, a co dopiero robienie nim zdjęć. Lustrzanki z niskiej półki kupisz w tej samej cenie, co innych producentów, ale doskonale wiesz skądinąd, że są lepsze. Puszki z półki zwanej żartobliwie semipro kupisz też w atrakcyjnej cenie, tym bardziej że reszta producentów uplasowała swoje produkty semipro na innych poziomach, co sprawia wrażenie, że konkurencja dosłownie śpi. Cała wataha kitowych szkieł czeka na Ciebie za pieniądze, które możesz wydać bez bólu i wyrzutów sumienia, a i wypasione szkła z czerwonym paskiem wokół też nie muszą być jedynie obiektem westchnień. Przynajmniej niektóre z nich. Ponieważ wiadomo nie od dziś, że patrząc na ofertę obiektywów canon traktuje amatorów z przymrużeniem oka (przynajmniej tak pewnie sądzą marketingowcy canona), oferta szkieł innych innych producentów rośnie w siłę, aczkolwiek polecanie do canona szkła bez czerwonego paska jest wyraźną oznaką bezguścia i oczywistym wyznacznikiem amatorszczyzny.
Pomijając koncerny zajmujące się produkcją boomboxów i kuchenek mikrofalowych zostajemy z Nikonem i Canonem do wyboru. I o ile w zakresie amatorskim cenowo oferta jest porównywalna, z może leciutką przewagą Nikona, to idąc wyżej Canon jest po prostu tańszy. A każdy chyba chce iść wyżej, prawda? :) Tzn mając na myśli sprzęt, bo to takie forum.

jeklaskaMM
16-03-2008, 21:52
jeszcze raz :

NIE MA OBOWIĄZKU UCZESTNICZENIA W JAKIMKOLWIEK FORUM I CZYTANIA JAKICHKOLWIEK POSTÓW.

po drugie jak już wcześnie wspominałem twierdzenie ze na tym forum nie ma fotek to KŁAMSTWO , a że jest masa innych wątków no cóż patrz pkt 1

PS zmienisz aparat bo ci się forum nie podoba .... hmmm to naprawde daje dużo do myślenia. Czytajac twoje wypowiedzi mozna by pomyśleć że jesteś nadmiernie podatny na wpływ społeczny.


nie mówię że nie ma tu zdjęć!!! ale stosunek zdjęć do problemów z FF/BF jest nie proporcjonalnie niski...
i mam wrażenie że albo system C jest delikatnie mówiąc niedoskonały albo jest tu masa użytkowników którzy demonizują problem, którzy zamiast robić zdjęcia fotografują przedmioty, tabele, cegły, linijki .....

michal_sokolowski
16-03-2008, 21:52
canon to ciekawa nazwa...
you can - canon....
logo też mają niezłe.
canon również powszechnie kojarzy się z Japończykami - tak mi się wydaje.

Gdyby jeszcze dawali dłuższą gwarancję i osłony przeciwsłoneczne do obiektywów to byłoby wspaniale.

jeklaskaMM
16-03-2008, 21:58
swoją drogą C aktualnie ma największą ofertę szkieł na rynku, akcesoriów, zamienników, największy rynek wtórny na te produkty; do C zawsze wszystko wychodzi najszybciej, zamienniki do C są najtańsze....
największa ilość użytkowników (podobno sprzedaż aparatów to ok 50% C) i dlatego najwięcej jest posiadaczy tego systemu... być może dlatego jest też tyle postów o złe działanie tego czy tamtego...
hmmm w sumie to sobie odpowiedziałem na pytanie;)

popmart
16-03-2008, 21:58
nie mówię że nie ma tu zdjęć!!! ale stosunek zdjęć do problemów z FF/BF jest nie proporcjonalnie niski...
i mam wrażenie że albo system C jest delikatnie mówiąc niedoskonały albo jest tu masa użytkowników którzy demonizują problem, którzy zamiast robić zdjęcia fotografują przedmioty, tabele, cegły, linijki .....

hmmm którego to ze słów nie rozumiesz w moich postach .... "nie ma obowiązku" ?

nie wiem czy widziałeś że na forum jest zarejestrowanych 16.000 userów nie sądzisz ż to jakieś 10x tyle co na KKM ? i rodzi to pewne różnice ?

muflon
16-03-2008, 22:01
Bardzo miło, ale czy uważasz, że usunięcie wszystkich, którzy myślą inaczej to jest dobre wyjście? Z jakiejkolwiek sytuacji? Chcesz się pokusić o poszukanie konsekwencji takich zachowań? ;)
Usuwanie - w życiu. Tylko sugestia, że być może do dyskusji na pewne tematy są lepsze miejsca niż to. Patrz analogia o motylkach o pociągach. Można - ale po co?

(aczkolwiek w pewnym wariancie myślałem też o wymogu zaakceptowania disclaimera "tak jestem onanistą sprzętowym" przy rejestracji :mrgreen:)

jeklaskaMM
16-03-2008, 22:05
hmmm którego to ze słów nie rozumiesz w moich postach .... "nie ma obowiązku" ?

nie wiem czy widziałeś że na forum jest zarejestrowanych 16.000 userów nie sądzisz ż to jakieś 10x tyle co na KKM ? i rodzi to pewne różnice ?

właśnie o tym napisałem wyżej... robi to ogromną różnicę... potrafię czytać i to ze zrozumieniem, w przeciwieństwie do Ciebie.
a i serdecznie Ciebie pozdrawiam

terminator
16-03-2008, 22:05
Michał,
Gdyby osłona była w zestawie - doliczyliby to do ceny obiektywu. A pewnie wychodzą z założenia, że nie każdy używa, a cena obiektywu lepiej się prezentuje bez doliczonej ceny osłonki. Kłit martekingowy:-)

muflon
16-03-2008, 22:06
mam wrażenie że (...) jest tu masa użytkowników (...) którzy zamiast robić zdjęcia fotografują przedmioty, tabele, cegły, linijki .....
To nie jest "wrażenie", to jest najświętsza prawda. O tym m.in. jest to forum. Jeśli tak Cię to uwiera/martwi/niepokoi/cokolwiek to co tu robisz? Powiedz, jakie tematy Cię interesują, poradzę Ci jakieś dobre miejsca do dyskusji. Serio, bez ironii.

jeklaskaMM
16-03-2008, 22:07
Usuwanie - w życiu. Tylko sugestia, że być może do dyskusji na pewne tematy są lepsze miejsca niż to. Patrz analogia o motylkach o pociągach. Można - ale po co?

(aczkolwiek w pewnym wariancie myślałem też o wymogu zaakceptowania disclaimera "tak jestem onanistą sprzętowym" przy rejestracji :mrgreen:)

muflon!!
czołgam się po podłodze ze śmiechu.... :mrgreen: dzięki
to było dobre
"aczkolwiek w pewnym wariancie myślałem też o wymogu zaakceptowania disclaimera "tak jestem onanistą sprzętowym" przy rejestracji"
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To nie jest "wrażenie", to jest najświętsza prawda. O tym m.in. jest to forum. Jeśli tak Cię to uwiera/martwi/niepokoi/cokolwiek to co tu robisz? Powiedz, jakie tematy Cię interesują, poradzę Ci jakieś dobre miejsca do dyskusji. Serio, bez ironii.

mnie to zupełnie nie martwi... hmm jakby to powiedzieć... spodziewałem się czegoś innego.
spokojnie sam sobie z tym dobrze radze... korzystam z google w razie czego;)

fotokor1
16-03-2008, 22:15
A bardziej na temat: Dlaczego Canon?
Bo jest tani. FF canona kupisz za 5000zł, co prawda model sędziwy,

według mnie trochę przesada te 5000 za 5d to cena od stycznia tego roku wcześniej niestety był dużo droższy o jakieś 2000 zł, dla jednych dużo dla drugich mało
pozdrówka

drJolo
16-03-2008, 22:17
hmmm którego to ze słów nie rozumiesz w moich postach .... "nie ma obowiązku" ?


Czyżby "nie ma obowiązku" to eufemizm na "nie wolno"? :idea:

muflon
16-03-2008, 22:26
mnie to zupełnie nie martwi... hmm jakby to powiedzieć... spodziewałem się czegoś innego. spokojnie sam sobie z tym dobrze radze... korzystam z google w razie czego;)
OK :) to wytłumacz mi, na własnym przykładzie, jedną rzecz: dlaczego tak wiele osób rejestruje się tutaj po to, by w jednym z pierwszych postów napisać, jakie to forum jest dziwne, be i w ogóle? Bo jeśli powód to "spodziewałem się czegoś innego", to hmm.... może ten mój pomysł z wpisem w regulaminie nie jest wcale taki głupi?

BTW, mam jeden, chyba dość dobry, zwyczaj: zanim zacznę się udzielać gdzieś na forum/ircu/czacie/czy choćby i w "rzeczywistości", to najpierw przez jakiś czas siedzę cicho, słucham, poznaję lokalne obyczaje i ostatecznie decyduję, czy warto inwestować swój czas, czy też szkoda go marnować. To dobry sposób na uniknięcie takich rozczarowań, polecam.

Juriko
16-03-2008, 22:27
Muflon bardzo precyzjnie ujął temat, co prawda poboczny, ale istotny bo powracający jak bumerang. :)

Tak, to jest "forum onanistów sprzętowych". Dyskutujemy tu o testach BF/FF, fotografowaniu cegieł, porównujemy szumy @ISO3200, komentujemy nowości z dpreview, wgryzamy się w metody wyostrzania w PS, niektórzy z nas mają sprzęt za grube tysiące i robią nim zdjęcia, do których wystarczyłby kompakt. Dlaczego? "Bo tak" , bo nas to bawi, bo mamy techno-bzika, bo taki sobie znaleźliśmy sposób na spędzanie wolnego czasu, z tysiąca innych mniej lub bardziej racjonalnych powodów.
Ale widać jest mało przekonujący bo czytamy dalej

] mam wrażenie że albo system C jest delikatnie mówiąc niedoskonały albo jest tu masa użytkowników którzy demonizują problem, którzy zamiast robić zdjęcia fotografują przedmioty, tabele, cegły, linijki .....
Jeśli faktycznie ktoś zamiast robić zdjęcia (tak na marginesie fotografując przedmioty nie robi się zdjęć? ;)) fotografuje cegły, linijki etc. to ma kłopot. Tu takich nie ma. Tu są ludzie, którzy lubią i chcą, dobrowolnie, z dużą dozą przyjemności, to robić. :)
ps. A na szukanie szczęścia w ustrzeleniu kadru stulecia, też mają nieco czasu. ;)

jeklaskaMM
16-03-2008, 22:31
OK :) to wytłumacz mi, na własnym przykładzie, jedną rzecz: dlaczego tak wiele osób rejestruje się tutaj po to, by w jednym z pierwszych postów napisać, jakie to forum jest dziwne, be i w ogóle? Bo jeśli powód to "spodziewałem się czegoś innego", to hmm.... może ten mój pomysł z wpisem w regulaminie nie jest wcale taki głupi?

BTW, mam jeden, chyba dość dobry, zwyczaj: zanim zacznę się udzielać gdzieś na forum/ircu/czacie/czy choćby i w "rzeczywistości", to najpierw przez jakiś czas siedzę cicho, słucham, poznaję lokalne obyczaje i ostatecznie decyduję, czy warto inwestować swój czas, czy też szkoda go marnować. To dobry sposób na uniknięcie takich rozczarowań, polecam.

przed zarejestrowaniem długo czytałem i nic się nie zmienia... nie jestem rozczarowany tylko pytam dlaczego tak jest? wygląda na to że jest problem... chyba sam zacznę fotografować tablice i okaże się co i jak

Kolekcjoner
17-03-2008, 03:01
Witam wszystkich użytkowników Canona. Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam następujące pytanie. Zauważyłem, że większość zawodowców, a już na pewno większość zawodowych fotografów podróżników używa lustrzanek Canona. Od dłuższego czasu zastanawia mnie dlaczego tak jest, między innymi ze względu na to, że Nikon robi również bardzo dobre aparaty, a jednak to Canon jest zwykle wyborem profesjonalistów. Nie chciałbym aby pojawiały się tu jakieś żartobliwe odpowiedzi fanatyków Canona dyskryminujące inne marki, potrzebuję rzeczowych, szczerych i obiektywnych wypowiedzi na temat tego, dlaczego Canon jest tak popularny wśród profesjonalistów i nie tylko.

To ja spróbuję na temat!:mrgreen:

Przyczyn jest kilka ale najważniejsza to kwestie historyczne.
Canon w latach 80' zeszłego wieku wypuścił body i obietywy z najszybszym i najsprawniej działającym Af-em (USM) i to zdecydowało o jego pozycji w świecie profesjonalistów - szczególnie fotoreporterów i fotografów sportowych. Do tego później doszła stabilizacja optyczna, która wbiła ostatecznie nóż w plecy konkurencji.

W świecie cyfry canon miał znów przewagę w postaci matryc Cmos.
Pamiętać też należy, że to firma o bardzo dużym potencjale (jedna z największych firm japońskich, a spośród produkujących elektronikę największa). Mają więc możliwości i środki do wprowadznia na rynek ciekawych produktów, stać ich na bardzo przemyślany marketing i mamy to co mamy.

Do tego dochodzi jeszcze kilka czynników pobocznych jak bardzo dobrze zorganizowany serwis dla profi, wypożyczalnie sprzętu, umiejętne zachęty dla dużych odbiorców (agencji), przyzwyczajenia i wiele innych.

W kwestii sytuacji na rynku amatorskim to już jest IMHO głównie funkcja pozycji marki, choć bardzo przemyślane i umiejętnie pozycjonowane produkty na pewno temu pomagają.

popmart
17-03-2008, 07:58
Czyżby "nie ma obowiązku" to eufemizm na "nie wolno"? :idea:

właśnie najbardziej mnie irytują ostatnio ludzie którzy mylą można z trzeba ....

i to bynajmiej nie tylko na forum

drJolo
17-03-2008, 10:12
A bardziej na temat: Dlaczego Canon?
Bo jest tani. FF canona kupisz za 5000zł, co prawda model sędziwy,
według mnie trochę przesada te 5000 za 5d to cena od stycznia tego roku wcześniej niestety był dużo droższy o jakieś 2000 zł, dla jednych dużo dla drugich mało

No to fakt, ale dalej jest najtańszym FF na rynku.


właśnie najbardziej mnie irytują ostatnio ludzie którzy mylą można z trzeba ....
i to bynajmiej nie tylko na forum

Nie ma obowiązku pisania, nie ma obowiązku czytania, nie ma obowiązku odpowiadania. Mnie najbardziej irytują ludzie, którzy oceniają siebie inną miarą, niż innych.

popmart
17-03-2008, 10:32
w przeciwieństwie do tych "innych" ja nie narzekam na to że nie podoba mi się to czy tamto ... jak mi się coś nie podoba to odwracam się plecami i odchodzę .... pomimo wszystko ja tu z racji stażu jestem bardziej u siebie niż user z kilkoma postami który w tych kilku postach zawiera krytykę forum podając w uzasadnieniu kłamliwe informacje jako by tu nic o zdjęciach nie było ja mu udowodniłem ze to jawna nieprawda to coś zaczął bredzić o proporcjach względem innych postów że niby mało jest tych zdjęć ?

nie ma obowiązku ale można ... a główny sprawca czy nawet sprawcy jakimś cudem czują się w obowiązku czytać to forum, marudzić że jest wielu onanistów, i przekonywać innych że to jest nie ok i lepiej iść zdięcia robić teraz zaraz już. Ba i nawet zmieniać systemy bomu się forum nie podoba. Ja nie mylę można z trzeba.

drJolo
18-03-2008, 00:40
jak mi się coś nie podoba to odwracam się plecami i odchodzę .... pomimo wszystko ja tu z racji stażu jestem bardziej u siebie niż user z kilkoma postami który w tych kilku postach zawiera krytykę forum (...)

Właśnie dokładnie to miałem na myśli pisząc o ocenianiu innych. Obnosisz też się swoim stażem na forum, a w tym jednym wątku 3/4 postów napisałeś nie na temat :shock:

Vitez
18-03-2008, 02:24
- Czym się różnią użytkownicy robiący offtop od teściowej i od drzwi od malucha?
- Niczym! Jak nie trzepniesz to się nie zamkną!

:twisted:

W skrócie - proszę o powrót na temat wątku albo zamykamy...

lec
18-03-2008, 05:07
ja ostatnio uslyszalem wlasnie ze teraz coraz wiecej tzw "zawodowcow" siego po NIkona.... a z moich wlasnych obserwacji to powiem ze znajomy ma D60 i moj 400D gdyby nie grip to wygladalby jak zabawka :)
Wyglad tez ma znaczenie. A 60D sam w sobie bdb lezy w rączkach

marekk_ok
18-03-2008, 09:48
Bylem swiadkiem rozmowy w sklepie foto, gdzie sprzedawca na pytanie o system (canon czy nikon), ktore zadal Pan pragnacy wybrac dla siebie "kierunek", kategorycznie stwierdzil ze tylko i wylacznie nikon, gdyz ma wszystko lepsze - od jakosci zdjec po funkcje i nie ma porownania, a canon to taka masówka gdzie tylko dzieki marketingowi tak sie sprzedaje i dodatkowo prawdziwi profesjonalisci wybieraja tylko nikona.
Stalem z boku, mialem ochote wlaczyc sie w dyskusje ale stwierdzilem ze w koncu to nie moja sprawa i nie jestem rzecznikiem canona, pozatym spieszylo mi sie.
Jak widac wplyw na decyzje zakupowe pewni ludzie podejmuja na miejscu w sklepie, opierajac sie opinii sprzedawcy. Dobrze gdy ów sprzedawca jest/stara sie byc w miare obiektywny lecz tak nie jest zawsze.
Odpowiedz dlaczego canon - dla pewnej czesci zakupow wynika z takiej czy innej postawy danego sprzedawcy i jego rekomendacji.

Mellan
18-03-2008, 09:51
A mi podejście Muflona odpowiada. Canon board to miejsce gdzie możemy porozmawiać o tym, co kochamy, czyli jak najlepiej wykorzystać sprzęt by zrobić dobre fotografie. Technika bywa zawodna i cieszę sie, że jest miejsce by o tym spokojnie porozmawiać i posłuchać co mają badziej doświadczeni koledzy do przekazania. Człowiek całe życie się uczy.

bebesky
18-03-2008, 10:04
Zauważyłem, że większość zawodowców, a już na pewno większość zawodowych fotografów podróżników używa lustrzanek Canona.

ja zauważyłem coś całkiem odwrotnego :)

Muzyk
18-03-2008, 10:31
Bylem swiadkiem rozmowy w sklepie foto, gdzie sprzedawca na pytanie o system (canon czy nikon), ktore zadal Pan pragnacy wybrac dla siebie "kierunek", kategorycznie stwierdzil ze tylko i wylacznie nikon, gdyz ma wszystko lepsze - od jakosci zdjec po funkcje i nie ma porownania, a canon to taka masówka gdzie tylko dzieki marketingowi tak sie sprzedaje i dodatkowo prawdziwi profesjonalisci wybieraja tylko nikona.
Stalem z boku, mialem ochote wlaczyc sie w dyskusje ale stwierdzilem ze w koncu to nie moja sprawa i nie jestem rzecznikiem canona, pozatym spieszylo mi sie.
Jak widac wplyw na decyzje zakupowe pewni ludzie podejmuja na miejscu w sklepie, opierajac sie opinii sprzedawcy. Dobrze gdy ów sprzedawca jest/stara sie byc w miare obiektywny lecz tak nie jest zawsze.
Odpowiedz dlaczego canon - dla pewnej czesci zakupow wynika z takiej czy innej postawy danego sprzedawcy i jego rekomendacji.


Miałem podobną sytuację.
Chciałem kupić N D40x lub C 400D.
Pan w sklepie stwierdził, że w sumie D40x to ni to lustrzanka ni to cyfrówka.
A 400D to raczej lustrzanka z prawdziwego zdarzenia. (bez urazy dla posiadaczy 5D :) ).
Zdecydowałem się na C ze względu na ilość możliwych szkieł. No i ceny - jednak chyba C ma tańsze szkła, nawet te z wyższej półki...

fotofather
18-03-2008, 10:47
Dlaczego Canon ?

Bo kiedyś dawno dawno temu, w czasach gdy zwykla lustrzanka kosztowala prawie 2k w fotopajacu byla lepsza promocja niz na Nikona. Potem bardziej się związalem przez zakup gripa BP-200, lampy Speedlite 430EX, więc pewnie już zostanę przy Canonie :)

m_o_b_y
18-03-2008, 10:58
ja zauważyłem coś całkiem odwrotnego :)

To chyba masz bielmo na oczach.
Pozdrówka

bebesky
18-03-2008, 11:25
To chyba masz bielmo na oczach.
Pozdrówka

bielmo to ty masz bo wszędzie widzisz białe obiektywy i nie dostrzegasz czarnych

przyjęliście za pewnik coś co wcale oczywiste nie jest
może ktoś poda np: setkę najbardziej znanych/uznanych fotografów przyrody ze wskazaniem który jakiego systemu używa. Wtedy można mówić o konkretach.
na chwilę obecną mówimy o odczuciach i o tym co się komu wydaje.
Tobie się wydaje inaczej a mnie inaczej. Jak problemem dla ciebie jest to że ktoś ma inne poglądy to przeprowadź się np. do chin

michal_sokolowski
18-03-2008, 13:56
To ja spróbuję na temat!:mrgreen:

Przyczyn jest kilka ale najważniejsza to kwestie historyczne.
Canon w latach 80' zeszłego wieku wypuścił body i obietywy z najszybszym i najsprawniej działającym Af-em (USM) i to zdecydowało o jego pozycji w świecie profesjonalistów - szczególnie fotoreporterów i fotografów sportowych. Do tego później doszła stabilizacja optyczna, która wbiła ostatecznie nóż w plecy konkurencji.

W świecie cyfry canon miał znów przewagę w postaci matryc Cmos.
Pamiętać też należy, że to firma o bardzo dużym potencjale (jedna z największych firm japońskich, a spośród produkujących elektronikę największa). Mają więc możliwości i środki do wprowadznia na rynek ciekawych produktów, stać ich na bardzo przemyślany marketing i mamy to co mamy.

Do tego dochodzi jeszcze kilka czynników pobocznych jak bardzo dobrze zorganizowany serwis dla profi, wypożyczalnie sprzętu, umiejętne zachęty dla dużych odbiorców (agencji), przyzwyczajenia i wiele innych.

W kwestii sytuacji na rynku amatorskim to już jest IMHO głównie funkcja pozycji marki, choć bardzo przemyślane i umiejętnie pozycjonowane produkty na pewno temu pomagają.


a gdzie są te wypożyczalnie sprzętu ?

mc24
18-03-2008, 15:01
Pan w sklepie stwierdził, że w sumie D40x to ni to lustrzanka ni to cyfrówka.
A 400D to raczej lustrzanka z prawdziwego zdarzenia.

Nic to nie mowi o tych dwoch aparatach, za to duzo o tym Panu.

marekk_ok
18-03-2008, 16:02
Nic to nie mowi o tych dwoch aparatach, za to duzo o tym Panu.

To fakt, lecz osoba pytajaco moze byc zupelnie ktos "zielony" i wowczas tego Pana "wiedza" dla kupujacego moze byc decydujaca o wyborze.

Kolekcjoner
18-03-2008, 16:11
a gdzie są te wypożyczalnie sprzętu ?

A gdzie ja pisałem, że u nas :lol:?

Muzyk
18-03-2008, 23:31
To fakt, lecz osoba pytajaco moze byc zupelnie ktos "zielony" i wowczas tego Pana "wiedza" dla kupujacego moze byc decydujaca o wyborze.


Tak właśnie było. Ale "podpowiedzi" nie żałuję :)

terminator
18-03-2008, 23:37
Tak właśnie było. Ale "podpowiedzi" nie żałuję :)

A mnie Pan w FJ proponował Nikona i argumentował tym, że jest więcej używanych obiektywów na rynku...

m_o_b_y
18-03-2008, 23:50
bielmo to ty masz bo wszędzie widzisz białe obiektywy i nie dostrzegasz czarnych

przyjęliście za pewnik coś co wcale oczywiste nie jest
może ktoś poda np: setkę najbardziej znanych/uznanych fotografów przyrody ze wskazaniem który jakiego systemu używa. Wtedy można mówić o konkretach.
na chwilę obecną mówimy o odczuciach i o tym co się komu wydaje.
Tobie się wydaje inaczej a mnie inaczej. Jak problemem dla ciebie jest to że ktoś ma inne poglądy to przeprowadź się np. do chin


Podział na fotografów przyrody, czy lewego profilu może służyć tylko przekłamaniu jakiegoś forsowanego na siłę poglądu.
Popatrz czym fotografują profi na konferencjach prasowych, czy na zawodach sportowych, co widać kilka razy dziennie w telewizji, a dostaniesz odpowiedź na swoje pytania.
I nie będzie ż a d n e j wątpliwości.
Kwanon był i jest No 1 !!!
:-)))))))
Pozdrówka

HN70
19-03-2008, 00:06
Na poważnie: canon oferuje sprzęt po niższych cenach niż nikon (cash-back robi swoje).

miałem d80, na d300 nie było mnie stać (5100pln), ale na 40d (2750pln cb) jak najbardziej :-)

na AF-S 24-70/2.8 (5500pln) lub AF-S 17-55/2.8 (mydło na 2.8 za 4300) nie było mnie stać, ale na C17-55/2.8 IS (2850pln) jak najbardziej :-)

na AF-S 105/2.8 VR macro (2500pln) nie starczyło by kasy, ale na C100/2.8 macro (1420pln cb) jak najbardziej :-)

Oczywiście d300 jest lepszy od 40d,
AF-S 24-70/2.8 jest lepszy od c24-70/2.8,
AF-S 105/2.8VR jest lepszy od c100/2.8
a sb-800 jest lepszy od 580exII

ALE NIKON jest DROŻSZYM SYSTEMEM OD CANONA (akurat porównując ceny za body i obiektywy, które mnie interesują)

... zamiast lizać sprzęt nikona przez szybkę, wolę fotografować (wcale nie tak znacząco gorszym) sprzętem canona na który mnie stać.

bebesky
19-03-2008, 10:18
moby
watpliwości będę miał i nikt mi tego nie zabroni a już na pewno nie .... który używa argumentów w stylu: "jak nie widzisz to jesteś ślepy".

Na imprezach sportowych nie każdy biały obiektyw to obiektyw canona bo nnie tylko canon ma białą farbę.
A konferencji prasowych nie oglądam bo nie uważam by politycy byli warci tego bym poświęcał im mój wolny czas - choćby poprzez oglądanie ich w telewizji.
Ponadto w pierwszym poście jasno byli wskazani fotografowie przyrody co bardzo łatwo sprawdzić - wystarczy przeczytać.