PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyedytować prolil kolorów??



Shark-uk
16-03-2008, 12:31
Ma ktos może pomysł jakim programem moge na viście 64 i płaskim monitorze wyedytować profil kolorów ??
Chodzi o to że mam monitor skalibrowany spyrerem pro ale miesjce w którym drukuje zdjęcia cały czas oddaja mi je za ciemne , kolory sa ok ale jasność padaka, dlatego sobie wymyślilem że może da się jakoś profil z pajączka rozjaśnić a potem w ps konwertować zdjęcia do niego przed drukiem, tylko pomysł jest ale nie mam pojęcia jak to wykonać??

czornyj
16-03-2008, 13:42
1) Sprawdź czy gamma monitora została skalibrowana poprawnie:
http://www.aim-dtp.net/aim/evaluation/gamma_space/index.htm
2) Dopasuj jasność monitora do jasności odbitki - albo obniżając jasność monitora, albo używając mocniejszego oświetlenia do oglądania odbitek
3) Wyświetlając zdjęcie w Photoshopie włącz softproofing z załączonym profilem kombinacji papieru i labu, z których korzystasz

Do gmerania w profilach potrzebne jest wściekle drogie, profesjonalne oprogramowanie za kilka tyś. $, a ogólnie nie jest ono potrzebne. Problemy wynikają na 100% z nieprawidłowego ustawienia monitora, oprogramowania i oświetlenia.

Shark-uk
17-03-2008, 00:32
dzięki za podpowiedz ale niestety niepomaga
gamma sprawdzilem i wyglada bardzo ok
jak dopasowuje jasność monitora do dobitki to wychodzi na to że caly świat ma źle skalibrowane monitory tylko ja mam dobrze :) Bo zdjęcia znanych fotorafow są wtedy tak ciene że nic na nich nie widać.

W photoshopie testując rózne kąbinacje proof setup, proof view wsumie kolory mi się znieniają ale jasność niezabardzo a napeno nie natyle żeby bylo jak na tych wydrukach.

Goomis
17-03-2008, 01:10
może problem leży po stronie labu a nie monitora? Może oni Ci przyciemniają odbitki bo laborant ma takie widzimisię? Tudzież(to już zupełne sci-fi, że na labie mają coś z monitorem ale to raczej niemożliwe?) Może następnym razem poproś żeby Cie wpuścili do maszyny żebyś mógł podejrzec jak u nich foty wyglądają i zasugerowac rozjaśnienie/przyciemnienie? Albo spróbuj jak wyjdą w innym labie? No nie wiem...

Shark-uk
17-03-2008, 10:21
też mi się wydaje że w labie ale podejść niemoge bo oni są gdzieś tam a ja im przez neta wysylam,
W innym labie napewno spróbuje ale w tym mam jeszcze 200 sztuk gratis dlatego je chcialem wykożystać.
A nie chce mi się za kazdym razem przez obrabianiem fotek do nich ściemniać monitora ręcznie i ustawiać mniej więcej do wydruku.