PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy Canon 40D - początkujący



sisimon17
15-03-2008, 11:43
Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego aparatu. Chciałbym zapytać, jak sprawdzić ile zdjęć aparat zrobił ... chodzi mi o to że jak go kupiłem to on mi zapisuje od 7664 . Czyżby ktoś nim wcześniej zrobił tyle zdjęć ? kupiłem aparat nowy w sklepie. Drugie pytanie to - ostrość. Kupiłem obiektyw Tamron 17-50 F2.8 W sklepie po sprawdzeniu stwierdzili że nie ma efektu FF/BF. W domu robiłem zdjęcia w pokoju (wieczorem) ale wydaje mi się że nie są one takie ostre jak być powinny. Czemu też np. w wizjerze LCD widać słabą ostrość a po wrzuceniu do kopa dobrą ? strasznie mnie to myli bo nie wiem do końca czy to zdjęcie jest ostre czy też nie. Może podpowiecie mi jak ustawić aparat by miał jak najlepszą ostrość ? Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, gdyż mam tydzień na wymianę sprzętu w razie czego na inny. Pozdrawiam Andrzej

himi
15-03-2008, 12:01
Pewnie mod zamknie wątek, bo problemy jakie masz poruszano już wielokronie. Jesteś nowy, więc pomogę:) lub postaram się.

Liczba zdjęć zapisanych w podanej wysokości pochodzi zapewne z karty. Kupiłeś nówkę, czy wsadziłeś już posiadaną? Przeniósł ci stan z karty. Sprawdzić możesz jedynie w serwisie.

Ostrość tamrona - w trudnych warunkach przy 2,8 (jasno, ale bez przesady) nie będzie jak w słoneczny dzień. Zrób zdjęcia w dzień i oceń ostrość i szukaj wad. Na max dziurze tamron lubi pływać z celnością focusa i to mocno. Nie wiem, czy wymiana pomoże.

LCD - powszechnie znana wada 40d, wielki, ale zbyt mała rozdzielczość, co sprawia, że produkuje pozornie mydlane zdjęcia. Naucz się z tym żyć.

Słowem, body masz dobre, a tamron...no cóż to właśnie tamron.

delaa
15-03-2008, 12:06
Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego aparatu. Chciałbym zapytać, jak sprawdzić ile zdjęć aparat zrobił

Zanieść do serwisu



... chodzi mi o to że jak go kupiłem to on mi zapisuje od 7664 . Czyżby ktoś nim wcześniej zrobił tyle zdjęć ? kupiłem aparat nowy w sklepie.


W jakim sklepie ? "Prawie" niemożliwe - jeśli aparat rzeczywiście wygląda na nowy - i mam nadzieje że tak jest. Kartę miałeś swoją ? Wystarczy że ktoś kiedyś wepchnął kartę z taką numeracją i aparat będzie to kontynuował - poczytaj instrukcję - to świetna beletrystyka !



Drugie pytanie to - ostrość. Kupiłem obiektyw Tamron 17-50 F2.8 W sklepie po sprawdzeniu stwierdzili że nie ma efektu FF/BF.


W jakim sklepie to stwierdzili i na jakiej podstawie ? Nie wierzę w takie opowieści "sklepowych" - sprawdzali to jak? Widziałeś (przy Tobie), czy uwierzyłeś na słowo, potrafisz zinterpretować taki test prawidłowo ?




W domu robiłem zdjęcia w pokoju (wieczorem) ale wydaje mi się że nie są one takie ostre jak być powinny. Czemu też np. w wizjerze LCD widać słabą ostrość a po wrzuceniu do kopa dobrą ?


Robienie pierwszych zdjęć cyfrową lustrzanką w ciemnym pokoju - jeśli jest to Twoja pierwsza cyfrowa lustrzanka to najlepszy sposób na to żeby osiwieć.
LCD - w tym aparacie - podobnie jak w większości maszyn tego typu służy do oceny "czy zdjęcie jest czy go nie ma + kadr + ewidentne błędy w ekspozycji" nic więcej



strasznie mnie to myli bo nie wiem do końca czy to zdjęcie jest ostre czy też nie. Może podpowiecie mi jak ustawić aparat by miał jak najlepszą ostrość ?


Nie ocenisz tego w 100% na LCD. A aparat jeśli jest taka potrzeba - najlepsze ustawienie to ustawienie na statywie.




Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, gdyż mam tydzień na wymianę sprzętu w razie czego na inny. Pozdrawiam Andrzej


Spokojnie - zwykle mysli się, że po zakupie lustrzanki cyfrowej i pstryknięciu kilku strzałów wieczorem w pokoju następny oczywisty krok to National GeograFix ;-) albo WPF . Nie ma tak.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że Twój obiektyw jest nieostry - jakie jest Twoje doświadczenie z cyfrową fotografią ? Potrafisz w tej chwili samodzielnie wydać werdykt ? Forum jest wielkie - spróbuj selektywnie i mądrze skorzystać z informacji jakie niesie.

Pozdro i sukcesów!




PS - himi pisał szybciej - Pozdro.

sisimon17
15-03-2008, 12:23
Test był robiony na stojąco z lampami, plansze były powieszone na środku ściany w sklepie .... karta była nowiutka (gdyż sprzedawca mi ją włożył do aparatu prosto z pudełka SanDisk Extreme III 4 Gb). W pudełku nie było instrukcji polskiej i sprzedawca twierdzi że inst. polską dostają oddzielnie a kurier ma dowieź gdyż zapomniał i mają mi ją dopiero przesłać do domu. Co do LCD to się przyzwyczaję. Rzeczywiście jest ten obraz mydlany i nie widać na nim ostrości (szkoda). Na tym linku są zrobione zdjęcia plansz które posłużyły do stwierdzenia że nie ma co temu obiektywowi zarzucić. Ja niestety nie umiem ich rozszyfrować. Aparat kupowałem w Krakowie (mam do niego 110 km).
http://rapidshare.de/files/38833900/100CANON.ZIP.html
Przed chwilą robiłem zdjęcia przez balkon podwórka, na szerokim kącie zdjęcia ostre, zaś na wąskim kiepska ostrość, chyba że źle ustawiam parametry aparatu.

Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
na wąskim kącie robiłem przed chwilką kilkanaście zdjęć .... max 50 i niestety ale prawie wszystkie nie mają ostrości .... dla mnie one są nie do zaakceptowania :(
czy wymiana obiektywu na nowy pomoże ? czy po prostu nie robić zdjęć na max wąskim kącie ? Pomiar ustawiłem punktowy (kropeczka czarna pojedyncza), system AF One Shot. Może tu coś źle ustawiam ? instrukcji jeszcze nie mam, gdyż sprzedawca ma mi dosłać .....

delaa
15-03-2008, 12:42
Niestety sprzedawca twierdząc że na tych tablicach można ocenić występowanie BF/FF zrobił Cię troszkę w konia - to jest tablica przydatna do oceny oceny ostrości. Autofokus - testuje się troszkę inaczej

Co nie zmienia faktu, że na moje szklane oko nie jest źle - rób zdjęcia - myślę, że w normalnych warunkach będą całkiem ok.

Pozdrawiam!

tigerstyle
15-03-2008, 12:42
Robienie pierwszych zdjęć cyfrową lustrzanką w ciemnym pokoju - jeśli jest to Twoja pierwsza cyfrowa lustrzanka to najlepszy sposób na to żeby osiwieć.
LCD - w tym aparacie - podobnie jak w większości maszyn tego typu służy do oceny "czy zdjęcie jest czy go nie ma + kadr + ewidentne błędy w ekspozycji" nic więcej

Pozdro i sukcesów!

PS - himi pisał szybciej - Pozdro.


Z poprzednikiem zgadzam się w 100% to postu. Plus dodam, że wyświetlacz przydaje się jeszcze do informacji związanych z histogramem LiveView i oczywiście menu.
Polecałbym wyjście w teren z instrukcją, wypstrykanie zestawu w pełnym zakresie do zachodu słońca. Kolacja, piwo i sesyjka przed ekranem.

Pozdrawiam
Piotr

noel
15-03-2008, 13:24
instrukcja do 40D
http://rapidshare.com/files/77492503/Canon_40D_manual_PL.pdf

sisimon17
15-03-2008, 13:45
WIELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM , nie spodziewałem się takiej pomocy i słów pocieszenia, mam problem jeszcze bo nie bardzo wiem jak zmieniać przesłonę na ustawieniu manualnym M , potrafię zmienić wszystkie parametry oprócz przesłony. Raz mi się udało , ale nie wiem jak ja to zrobiłem :) porobię zdjęcia i w niedzielę się odezwę . Jeżeli robię na wąskim kącie i jest dużo światła to dawać max przesłonę ? tzn. od 8 w górę ? może wtedy będzie lepiej ostrzyć. Fakt że widziałem zdjęcia z 40D i były super ostre , mi one nie wychodzą :(. Może rzeczywiście kwestia praktyki. Specjalnie kupiłem w miarę jasne szkło. Na droższe mnie nie stać.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

liquidsound
15-03-2008, 13:49
Wiesz co mam przeczucie ze robisz fotki nie tyle nie ostre, co poruszone. Pokaz ze dwie takie Twoje fotki to ocenimy wogole o czym rozmawamy.

EDIT: a teraz jak wskoczyl moj post i przeczytalem to co napisales to intuicja zamienia sie w pewnosc ;-)

sisimon17
15-03-2008, 13:50
dzięki instrukcji od Was znalazłem zmianę przesłony w pozycji M , dzięki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
To chyba z tego podniecenia i radochy że mam to o czym marzyłem tak długo .... macie rację ... czasy poniżej 100 nawet niższe .... zwiększyłem do 250 i zdjęcia dużo lepsze , bez porównania .... fakt że dziś na polu ciemnawo jest. Nawet przy 50 i krótszym czasie zdjęcia o niebo lepsze.

tigerstyle
15-03-2008, 14:17
dzięki instrukcji od Was znalazłem zmianę przesłony w pozycji M , czasy poniżej 100 nawet niższe .... zwiększyłem do 250 i zdjęcia dużo lepsze , bez porównania .... fakt że dziś na polu ciemnawo jest. Nawet przy 50 i krótszym czasie zdjęcia o niebo lepsze.

Ja polecam z instrukcją się nie rozstawać do momentu kiedy wiesz wszystko co chcesz. Wtedy można ją zostawić w domu.

Pozdrawiam

delaa
15-03-2008, 14:17
dzięki instrukcji od Was znalazłem zmianę przesłony w pozycji M , dzięki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
To chyba z tego podniecenia i radochy że mam to o czym marzyłem tak długo .... macie rację ... czasy poniżej 100 nawet niższe .... zwiększyłem do 250 i zdjęcia dużo lepsze , bez porównania .... fakt że dziś na polu ciemnawo jest. Nawet przy 50 i krótszym czasie zdjęcia o niebo lepsze.

Działaj i pokaż co wychodzi - masz świetny korpus i jeśli trafiłeś na sztukę to w miarę sensowny obiektyw.
Masz szczęście że "forum" było w humorze - czasem pytania podobne do Twoich kończą sie zgoła innymi odpowiedziami.

PS.

Megarada - z mojej strony - jak już Cie palec będzie bolał to czytaj instrukcje , jak już się znudzisz instrukcją to czytaj na forum - czytaj..czytaj.. czytaj i ćwicz tą umiejętność do znudzenia.... a później czytaj forum - po trzech miesiącach nauczysz sie oddzielać ziarno od plew - wtedy zacznij czytać od początku - w międzyczasie będziesz robił zdjęcia - z każdym dniem sprawiające Ci więcej radości - bo coraz lepsze.

Pozdrawiam !

himi
15-03-2008, 15:39
Ostrością zdjęć z 40d można się golić i to wcale niekoniecznie przy bardzo jasnych szkłach. Dwa przykłady na przysłonach powyżej 4.

Z góry przepraszam za tematykę fot, ale mało mam swoich zdjęć z 40d:( Muszę wybierać spośród takich.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/my.php?image=czter2yu5.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img408.imageshack.us/my.php?image=czterddd2.jpg)