PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki program do zmiany rozmiaru zdjęcia ?



aqq
14-03-2008, 17:55
Witam serdecznie.
Chciałbym się was zapytać dzięki jakiemu programowi, mógłbym swoje fotografie dostosować do rozmiarów, które wywołują firmy. Np. do rozmiaru 10x15 czy też 20x30 ? Mam również Photo Shop lecz tam w zależności od rozdzielczości zdjęcia, rozmiary wychodzą różne. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Vitez
15-03-2008, 02:08
http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/

unicorn78
15-03-2008, 02:54
Mam również Photo Shop lecz tam w zależności od rozdzielczości zdjęcia, rozmiary wychodzą różne. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.Bardzo przepraszam ale to niestety bzdura:evil: w PS-ie możesz zrobić wszystko jeśli chodzi o kadrowanie i zmiane wymiarów, należy tylko wiedzieć, gdzie co wpisać bo na oko to facet w szpitalu.... I dobra rada, zanim pokadrujesz do np 10/15 to w labie dowiedz się o dokładny rozmiar papieru bo są różnice w mm a potem zdziwienie bo pan w labie przeoczył a ty masz uciętą fotkę, jak jest bystry to zrobi z paskiem (marginesem) ale to i tak strata, a potem docinać trzeba, tak więc najpierw wymiary w mm, a potem PS wprowadzamy dane i crop:wink:

ewg
15-03-2008, 13:16
tak więc najpierw wymiary w mm

A nie w pixelach? :confused:

DPP Canona polecam!

Janusz Body
15-03-2008, 13:36
Witam serdecznie.
Chciałbym się was zapytać dzięki jakiemu programowi, mógłbym swoje fotografie dostosować do rozmiarów, które wywołują firmy. Np. do rozmiaru 10x15 czy też 20x30 ? Mam również Photo Shop lecz tam w zależności od rozdzielczości zdjęcia, rozmiary wychodzą różne. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Każdy plik można wydrukować w dowolnym rozmiarze na dowolnym papierze. Plik ze zdjęciem np. 900x600 pikseli można wydrukować na papierze o rozmiarach znaczka pocztowego i na bannerze ulicznym w rozmiarze 9 na 6 metrów.

Jedyne co wiąże pośrednio plik z rozmiarem papieru to DPI czyli ile punktów na cal jest na wydruku. Przyjęło się, że do osiągnięcia jakości fotograficznej potrzebne jest minimum 240 DPI a 300 DPI właściwie zadowala wszelkie potrzeby.

Jak nie masz ochoty wdawać się w kalkulacje Photoshopowe to po prostu zanoś swoje zdjęcia do labu "tak jak są" - dla labu to bez znaczenia czy przyniesiesz 800x600 czy 8000x6000 - wydrukują Ci to na dowolnym formacie. Co najwyżej jakość będzie nie taka jak trzeba.

zxzx
15-03-2008, 16:37
Czyli fotke normalna z mojej puszki -3888-2592 ktora chce wydrukowac w formacie A4 czy 10/15 to musze koniecznie zmienic rozmiar w np PS -image size ? Drukuje jak narazie bez zmiany rozmiaru ale teraz nie wiem czy dobrze robie . Jesli musze dostosowac rozmiar do papieru to prosze napiszcie jak to dobrze zrobic w PS (dopiero go poznaje wiec wiec pomoc mile widziana )

Wini
15-03-2008, 16:43
(...pomoc mile widziana )...

Pierwsza pomoc (http://www.google.pl/search?hl=pl&q=przygotowanie+pliku+do+labu&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl)

ryszard_ochódzki
15-03-2008, 16:57
Drogi Januszu,

I tu się z Tobą nie zgodzę. Choć doceniam ogromną wiedzę i autorytet to sie nie zgodzę. U mnie ( żona :) odniosła zdjęcia do Labu i wywołali z paskiem. Może dlatego że zdjęć było 350 i nie chciało im się robić. Dlatego zawsze oddając zdjęcia z cropa zastrzegam żeby było bez białych pasków lub sam kadruję po uprzednim sprawdzeniu jak pracuje konkretny LAB.

Janusz Body
15-03-2008, 17:09
I tu się z Tobą nie zgodzę.


Tj. konkretnie z czym bo w mojej wypowiedzi jest kilka "wątków" :)



Dlatego zawsze oddając zdjęcia z cropa zastrzegam żeby było bez białych pasków lub sam kadruję po uprzednim sprawdzeniu jak pracuje konkretny LAB.

Zastanów sie w jakich proporcjach są Twoje zdjęcia a jakie proporcje ma papier. Z lustrzanki masz 3:2 i na papierze masz 3:2 (zwykle - np. 15x10, 20x30 bo są papiery o innych proporcjach). Jeśli wywołali Ci z paskami to... robiłeś aparatem 4:3 (większość kompaktów) i zrobili to zupełnie poprawnie. Jeśli wywołali by Ci bez pasków to miałbyś zdjęcia mocno przekadrowane. Jak masz np. kadry portretowe, które nie obejmują całej twarzy to takie przekadrowanie totalnie niszczy zdjęcie, obcina dość mocno i może się skończyć tym, że oczy będą obcięte albo coś w tym guście. Ja bym zabił labmena za przekadrowanie :) - mają robić z paskami (zdjecia z kompaktów) chyba, że jest to wyraźnie zaznaczone.

Cała reszta o rozmiarze pliku to też szczera prawda. Jaka bedzie jakość i jaki będzie rezultat drukowania na 20x30 z jpega 600x900 nietrudno przewidzieć. Poniżej 150 DPI raczej nie powinno się schodzić. Przyjete min. 240. Dobrze jak jest 300. Powyżej 300 niewiele daje.

Mellan
15-03-2008, 18:09
Dokładnie jak prawi Janusz; zanieść oryginały i kazać wydrukować w żądanych rozmiarach odbitek,chyba że sami mamy inny pomysł na kadr to croppujemy w 300dpi. Jak coś spaskudzą to nie płacić, tylko iść do kogo innego

ryszard_ochódzki
15-03-2008, 19:20
Ze wszystkim się zgadzam. Przeczytałem jeszcze raz i sprawdziłem zdjęcia. Problem powstał z nieprzekadrowanych zdjęć z lustrzanki na format papieru 13X18. Całe życie się człowiek uczy :)

zxzx
15-03-2008, 20:04
A co polecacie do zmiany rozmiaru np canvas size w PS cs3 ? przedtem nie zmienialem rozmiaru poprostu drukowalem (coz pierwsza drukarka :) )

Janusz Body
15-03-2008, 20:10
A co polecacie do zmiany rozmiaru np canvas size w PS cs3 ? przedtem nie zmienialem rozmiaru poprostu drukowalem (coz pierwsza drukarka :) )

Do zmiany rozmiaru canvas w PS służy PS - nic innego. :)

zxzx
15-03-2008, 20:20
Chyba mam zly dzien i nic nie rozumie probowalem zmienic rozmiar fotki do druku z oryginalu 3888/2592 na wydruk 10na 15 cm i fotka jest poprostu ucieta , nic nie rozumie przelecialem stronki jedni pisza nic nie zmieniac i drukowac tak jak to robie ja , inni zmienic do odpowiedniego rozmiaru papieru .

zxzx
15-03-2008, 22:50
nadal kombinuje i nie wychodzi mi to , skoro trzeba zmieniac rozmiar fotki do wielkosci papieru to jak to robi drukarka ktora moze drukowac prosto z aparatu . Mam ciezki dzien i chyba bez lopatologi nic nie zrozumie

Janusz Body
15-03-2008, 22:53
nadal kombinuje i nie wychodzi mi to , skoro trzeba zmieniac rozmiar fotki do wielkosci papieru to jak to robi drukarka ktora moze drukowac prosto z aparatu . Mam ciezki dzien i chyba bez lopatologi nic nie zrozumie

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=21153

To trochę wyjaśnie sens dopracowania wielkosci przed drukiem :)

zxzx
15-03-2008, 23:04
Tyle ze nie chodzi mi o ostrosc tylko o rozmiar bo podajac jeden wymiar drugi sie sam zmienia i przewaznie jest zbyt maly w stosunku do papieru a ze ostrzyc trzeba mocniej do druku to wiem

unicorn78
17-03-2008, 01:03
A nie w pixelach? :confused:

DPP Canona polecam!
Jeżeli dany lab poda Ci rozmiar papieru w pixelach, to owszem ja wole znać te dane w mm :wink:
A tak na marginesie to wszystko zależy od formatu papieru z jakiego dany lab korzysta + kalibracja samego urządzenia. Mimo tego, że zdjęcia wykonujemy na matrycy 2:3 to powszechnie określane rozmary 10/15 czy 20/30 itd. nie są zawsze zgodne z proporcją 2:3 ! Ponieważ każdy z tych wymiarów to przybliżone wartości a różnice są w mm ale są (miałem dokładną rozpiske wymiarów z labu w którym wykonywałem odbitki, w razie potrzeby poszukam) i tak naprzykład 10/15 (sprawdze rozmiar i podam) nie był proporcjonalny do 20/30 (210mm/297mm) czy A4 spełnia proporcje 2:3? i taka sytuacja ma miejsce w 80% rozmiarów, jeden 2-3 mm w jedna inny w drugą i kadrować trzeba na dany rozmiar papieru a nie na proporcje np. 2:3 I jeżeli w PS-ie wpiszemy w "cropie" 29,7cm i 21,0 cm to mamy pewność, że żadne urządzenie danego zdjęcia A4 nam nie utnie, prosze się nie sugerować tu wpisanymi wymiarami! PS nie przeskaluje fotki do tych wymiarów, jest to jedynie informacja dla programu jaki ma być stosunek długości jednego boku do drugiego.;)

zxzx
17-03-2008, 17:54
Czy mogl by ktos tak lopatologicznie napisac jak to jest z tymi rozmiarami , bo ja poprostu nawet 10/15 drukuje bez zmiany rozmiaru , obrabiam +300dpi i drukuje tak samo A4 . Zaznaczam ze sam drukuje .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nadmieniam ze jak probowalem zmienic to albo utnie czesc zdjecia PS lub zmiejszy bez uciec ale z jakas obramowaniem i poprostu nie wiem jak to zrobic dobrze , mam PS extendet CS3 od niedawna a magikiem komputerowym nie bylem i nie bede wiec czasem mam z czyms problem .