PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej



Liska
10-05-2005, 14:12
może gdzieś w sieci jest jakaś ciekawa strona jak dobrze oświetlać, żeby zdjęcia były takie jak trzeba?

CYNIG
10-05-2005, 14:28
może gdzieś w sieci jest jakaś ciekawa strona jak dobrze oświetlać, żeby zdjęcia były takie jak trzeba?

A co to znaczy "takie jak trzeba" ?
jeden bedzie chcial miec lampe jako glowne zrodlo swiatla zeby dostac czarne tlo, drugi lubi zroenowazone oswietlenie pierwszego i drugiego planu a trzeci bedzie preferowal tylko "musniecie" lampa dla ozywienia cieni i oczu. Bez konkretow nie ma jak pomoc.

robsonikus
10-05-2005, 15:39
A gdzie mozna znalezc informacje na sieci jak wykorzystac lampe do poszczegolnych celow ktore opisales w swoim poscie (wyzej).

CYNIG
10-05-2005, 15:46
A gdzie mozna znalezc informacje na sieci jak wykorzystac lampe do poszczegolnych celow ktore opisales w swoim poscie (wyzej).

mysle ze wystarczajaco duza skarbnica wiedzy jest pl.rec.foto, uzywajac wyszukiwarki (na poczatek wpisz: fill-in, dopalanie, doswietlanie) dostaniesz wiele watkow dotyczacych tego tematu. Po ich lekturze albo bedziesz juz wiedzial co potrzebujesz albo bedziesz wiedzial czego szukac dalej.

robsonikus
10-05-2005, 16:02
Wielkie dzieki,tak tez zrobie;)
Pozdrawiam

Vitez
10-05-2005, 20:38
żeby zdjęcia były takie jak trzeba?

Sprecyzuj.
Tzn jakie zdjecia uwazasz za "takie jak trzeba" albo inaczej - co i jak chcesz oswietlac lampa blyskowa ?

Dwa moje przyklady i przepisy do nich masz np tutaj:
http://canon-board.info/showthread.php?p=41517#post41517

Pszczola
10-05-2005, 20:47
może gdzieś w sieci jest jakaś ciekawa strona jak dobrze oświetlać, żeby zdjęcia były takie jak trzeba?

http://photonotes.org/articles/eos-flash/

KuchateK
10-05-2005, 20:53
http://photonotes.org/articles/eos-flash/
Eee... takie belty techniczne kobiecie? :mrgreen:

A na serio to zle sie to czyta, ale jak sie zalapie zasade dzialania tych wynalazkow po takim tekscie to niezle potem idzie ich uzytkowanie... Wiadomo po co te FEL'e i inne takie ustrojstwa. Problem ze tam duzo nedznego jezyka technicznego...

Liska
12-05-2005, 10:58
Sprecyzuj.
Tzn jakie zdjecia uwazasz za "takie jak trzeba" albo inaczej - co i jak chcesz oswietlac lampa blyskowa ?

Dwa moje przyklady i przepisy do nich masz np tutaj:
http://canon-board.info/showthread.php?p=41517#post41517

a więc precyzuję:
a) zupa szparagowa fotografowana przy świetle dziennym ma kolor jasnożółty (czyli taki jak trzeba), a przy użyciu lampy jest szara
b) etykieta na butelce wina sfotografowana z lampą jest, hmn... jakas taka błyszcząca. Qrde, no nie wiem, jak to mądrze określić.

Generalnie zdjęcia z lampą są jakieś takie szare.
Mam lampę 550 ex.

Kubek
12-05-2005, 12:14
a więc precyzuję:
a) zupa szparagowa fotografowana przy świetle dziennym ma kolor jasnożółty (czyli taki jak trzeba), a przy użyciu lampy jest szara


Skoro jest ok. bez lampy, to po co na siłę jej używasz? ;)




b) etykieta na butelce wina sfotografowana z lampą jest, hmn... jakas taka błyszcząca. Qrde, no nie wiem, jak to mądrze określić.

Skoro dorzucasz dodatkowe światło (zapewne waląc bez korekty i zmiękczenia palnikiem na wprost), to zawsze Ci się odbije błysk (zwłaszcza na gładkich, błyszczacych powierzchniach). :)



Generalnie zdjęcia z lampą są jakieś takie szare.
Mam lampę 550 ex.

Skoro fotografujesz takie rzeczy, to może trzeba raczej flesza do makro kupić? ;)

Liska
12-05-2005, 13:27
Skoro jest ok. bez lampy, to po co na siłę jej używasz? ;)

a no bo czasem muszę coś sfotografować wieczorem i słońca wtedy ni ma. Najchętniej fotografowałabym tylko przy świetle dziennym, ale czasem się nie da.




Skoro dorzucasz dodatkowe światło (zapewne waląc bez korekty i zmiękczenia palnikiem na wprost), to zawsze Ci się odbije błysk (zwłaszcza na gładkich, błyszczacych powierzchniach). :)

Walę bez korekty. Fakt. A jak mogę zmiękczyć?




Skoro fotografujesz takie rzeczy, to może trzeba raczej flesza do makro kupić? ;)

Flesz do makro? A jaki najlepiej? Może to będzie rozwiązanie moich bólów.

dziękuję :-)

CYNIG
12-05-2005, 14:29
Liska, nie daj sie zwariowac:). Masz bardzo dobra lampe z ktora przy odrobinie inwencji mozna zrobic baaaardzo wiele. Lampy do makro sa rozwiazaniami bardzo specjalizowanymi a i tak wiekszosc ludzi z ktorymi sie stykam, robiacy makro uzywaja zwyklych lamp na kabelkach i szynach. Zanim zaczniesz zastanawiac sie nad wydaniem tych okolo 2 tys, poczytaj troche teorii a potem poeksperymentuj. Zaloz na lampe np szpitalne ochraniacze foliowe (biale) i zobaczysz jaka jest roznica na zdjeciu, zamiast walic na wprost sprobuj npodbic swiatlo od kawalka bialego kartonu czy styropianu, sprobuj swiecic lampa przez biala pianke w jaka owija sie sprzet komputerowy itd itp. Lampy makro naprawde nie rozwiazuje wszystkich problemow a czesto wrecz je generuja:)

Kubek
12-05-2005, 14:43
Walę bez korekty. Fakt. A jak mogę zmiękczyć?

Jak korygować siłę błysku znajdziesz w instrukcji obsługi aparatu,
a jeśli u Ciebie z poziomu aparatu nie da się tego zrobić,
to zajrzyj do instrukcji obsługi swojej 550tki. :)
Żeby zmiękczyć, to myślę, że na początek zabawy w fotografowanie zadowoli Ciebie efekt, jaki uzyskasz ustawiając palnik lampy do góry (światło odbite od sufitu). W plenerze na tak ustawiony palnik nasuń gumkę recepturkę a za nią wetknij ok. 10-15 cm białą, matową tekturkę, która będzie odbijała światło w stronę fotografowanego obiektu.
Myślę, że na inne gadżety i sposoby jeszcze w Twoim przypadku za wcześnie...



Flesz do makro? A jaki najlepiej? Może to będzie rozwiązanie moich bólów.

Nie szalej! Spróbuj powyższych metod. Zapewniam, że różnicę dostrzeżesz na wielki plus! :)
Zwłaszcza, że za palnik do makro trzeba zapłacić minimum 2.500PLN :)
a wątpię, by był Ci na prawdę potrzebny...

Vitez
12-05-2005, 19:59
a więc precyzuję:
a) zupa szparagowa fotografowana przy świetle dziennym ma kolor jasnożółty (czyli taki jak trzeba), a przy użyciu lampy jest szara

a) preset WB na flash
b) Custom WB
c) RAW


b) etykieta na butelce wina sfotografowana z lampą jest, hmn... jakas taka błyszcząca. Qrde, no nie wiem, jak to mądrze określić.

Odblask od lampy. SProbuj jak juz ktos pisal - lampe 45 stopni w gore i na nia gumka przymocowac 10-15cm kawalek bialego papieru. Ewentualnie omnibounce albo softbox .


Generalnie zdjęcia z lampą są jakieś takie szare.
Mam lampę 550 ex.
Czyli musisz popracowac nad poprawnym balansem bieli.

Liska
12-05-2005, 21:10
O rany, Chłopaki, Wy jesteście po prostu niesamowici :-) :-) :-)
Jutro się zabieram za naukę. Dzięki Wam osiągnę mistrzostwo, jak nic (a potem zaproszę Was na zupę szparagową (żółtą, a nie szarą ;-) )