PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zablokować pomiar światła w C 40D?



::ART::
13-03-2008, 13:49
Witam,

Czy jest możliwość jednoczesnego zablokowania AF i pomiaru światła za pomocą wciśnięcia spustu migawki do połowy w C 40D:?:

Kubak82
13-03-2008, 13:59
Witam,

Czy jest możliwość jednoczesnego zablokowania AF i pomiaru światła za pomocą wciśnięcia spustu migawki do połowy w C 40D:?:

ustaw sobie w C.fn blokade AF/AE lock - jakos tak to brzmi - nie mam teraz przy sobie ani aparatu ani instrukcji..

aptur
13-03-2008, 14:03
Witam,

Czy jest możliwość jednoczesnego zablokowania AF i pomiaru światła za pomocą wciśnięcia spustu migawki do połowy w C 40D:?:

Przy ustawieniach fabrycznych i przy pomiarze matrycowym przecież tak jest. Nacisnięcie spustu migawki do połowy ustawia ostrość i blokuje ekspozycję. Schody zaczynają się gdy zmienisz pomiar światła na partial lub spot. W takim wypadku zostaje Tobie blokowaanie ekspozycji gwiazdką lub zmiana ustawień AF/AE w CFn.

::ART::
13-03-2008, 18:15
Kurczę, nadal nie mogę tego skonfigurować.
Czy może mi ktoś pomóc i napisać po kolei gdzie, co i jak w menu zmienić żeby móc blokować pomiar światła po wciśnięciu spustu migawki do połowy przy punktowym pomiarze światła?

Kabu
13-03-2008, 18:25
ART a możesz napisać po co Ci to blokowanie? Jak ustawisz w C.Fn. blokowanie ekspozycji to czy będziesz miał pomiar matrycowy, centralnie ważony czy punktowy to zawsze będziesz miał ten pomiar zblokowany. Do tego aby blokować w centralnie ważonym czy punktowym pomiarze światła służy przycisk na tylnej ściance z gwiazdką * .

::ART::
13-03-2008, 19:25
Samo blokowanie pomiaru światła bez automatycznego ustawienia ostrości właściwie nie jest przydatne.
Mnie zależy na tym aby wyeliminować dodatkowe wciskanie guzika oznaczonego gwiazdką znajdującego się na tylnej ściance aparatu.
Chcę ustawiać ostrość i pomiar światłą (jednocześnie blokując pomiar światła) przez wciśnięcie spustu migawki do połowy aby potem móc przekadrować bez zmiany czasu naświetlania i na końcu wykonać zdjęcie.

Czy w ogóle da się tak skonfigurować aparat.

Naps
13-03-2008, 19:29
tryb M i ustawiasz gdzie chcesz miec pomiar-korekta,przekadrowanie i pstryk(gwiazdka nawet chyba nie dziala w manualu...?)

pst
13-03-2008, 21:24
tryb M i ustawiasz gdzie chcesz miec pomiar-korekta,przekadrowanie i pstryk(gwiazdka nawet chyba nie dziala w manualu...?)

no właśnie chciałe to napisać - przełączasz w tryb M pomiar światła już nie działa... tzn. wskaźnik sobie będzie jeździł ale to ty jesteś panem trójcy czasu, przysłony i iso
światłomierz nie ma na to wpływu w trybie M (poprawcie mnie jeśli się mylę)

Kabu
13-03-2008, 22:03
ART no to napiszę Ci tak. Robiłem kiedyś zdjęcia w trybie Av i tylko pomiar światła matrycowy, wydawało mi się że wszystko jest ok - to było za czasów analoga Eos 30. Później przesiadłem się na swoją pierwszą cyfrową lustrzankę jaką był Nikon D70s ze względu na brak funduszy aby zakupić Canona 20D. W Nikonie bez względu jaki masz pomiar światła ustawiony blokowanie ekspozycji odbywa się przez wciśnięcie guzika z gwiazdką albo zmiana w C.Fn. I co się okazuje? Otwarło mi to oczy. Powróciwszy zpowrotem do Canona zacząłem się wkurzać na to właśnie blokowanie ekspozycji w pomiarze matrycowym jak robiłem zdjęcia na Av więc zazwyczaj go nie używałem. W końcu przeszedłem na robienie zdjęć tylko na M i tak mi jest dobrze. Chodzi o to że aparat mierzy z całej sceny ilość światła i ustawia np. czas do zadanej wartości przysłony. Jeżeli teraz ekspozycja została zblokowana i nastąpiło przekadrowanie to dla tej nowej sceny nie została poprawnie obliczona wartość ekspozycji przez co zdjęcie wyjdzie źle naświetlone (albo prześwietlone gdy będzie tam więcej światła niż tam gdzie ekspozycja była blokowana, albo niedoświetlone).
Pisałeś o punktowym pomiarze światła, wyobraź sobie że robisz zdjęcie gdzie występuje jakiś obszar nieco mocniej oświetlony, aby go nie prześwietlić mierzysz właśnie w tym miejscu światło blokujesz ekspozycję, przekadrowujesz, ustawiasz ostrość na tym co Cię interesuje i robisz zdjęcie. W efekcie otrzymujesz zdjęcie z punktem ostrości tam gdzie chciałeś i nie prześwietlonym w jaśniejszych jego partiach. Co by było gdybyś zblokował ekspozycję wraz z ostrością i przekadrował?

Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Samo blokowanie pomiaru światła bez automatycznego ustawienia ostrości właściwie nie jest przydatne.



I tu moim zdaniem się mylisz.

::ART::
13-03-2008, 23:36
Niezaprzeczalnie masz racje w tym co napisałeś i sam czasami dokładnie tak robię.

Częściej jednak pomiar światła i ustawienie AF zbiega się w jednym punkcie i w takiej sytuacji chciałbym mieć jednocześnie za pomocą spustu migawki zablokowany AF i pomiar światłą, tak jak to ma miejsce w pomiarze wielosegmentowym. Czy jest to możliwe w pomiarze punktowym (i każdym innym nie wielosegmentowym)?

Kabu
14-03-2008, 15:37
Jest ale musisz poszukać w C.Fn. - AE/AF lock. Ale zdecydowanie polecam przejście na M. Mierzysz światło tam gdzie chcesz i ostrość blokujesz tam gdzie chcesz, nic więcej nie naciskasz tylko przycisk spustu migawki.

::ART::
14-03-2008, 17:01
Cały problem w tym, że jak nie mogę znaleźć funkcji C.Fn. - AE/AF lock, ani żadnej do niej podobnej. Jeśli możesz to napisz proszę dokładnie krok po kroku jak to ustawić.

Piszesz również, że proponujesz używać trybu M. W jaki sposób można zmierzyć światło?

Naps
14-03-2008, 17:34
no właśnie chciałe to napisać - przełączasz w tryb M pomiar światła już nie działa... tzn. wskaźnik sobie będzie jeździł ale to ty jesteś panem trójcy czasu, przysłony i iso
światłomierz nie ma na to wpływu w trybie M (poprawcie mnie jeśli się mylę)

wlasnie w trybie M DZIALA-widzisz te "kreseczke,ktora lata w prawo i w lewo-pokazujaca za duzo,czy za malo swiatla.....a Ty masz wplyw na poprawne naswietlenie.

Kabu
14-03-2008, 21:06
Gdzie znaleźć w C.Fn. ustawienia do AF/AE lock (bo sprawdziłem i tak to się nazywa) to Ci nie powiem bo nie posiadam 40D tylko 20D ale u mnie jest to funkcja nr 04. Jeżeli chodzi o działania światłomierza w trybie M to Naps już napisał, może nie zbyt wyczerpująco więc coś dodam.

Po przełączeniu w tryb M musisz obserwować tak zwaną drabinkę z pionową kreską która się wyświetla w wizjerze jak naciśniesz spust migawki do połowy. Po środku masz 0, po prawej stronie masz wartości dodatnie do +2 i po lewej stronie masz wartości ujemne do -2. Jeżeli kreseczka pionowa ustawiona jest na 0 to oznacza to że jest to właściwa ekspozycja, jednak aby ją uzyskać operujesz zarówno kółkiem nastaw przysłony i czasu naświetlania. Jeżeli kreseczka jest przesunięta w prawo to masz zdjęcie prześwietlone o w zależności od ustawienia od +1/3EV do +2EV, zaś jak kreseczka pionowa jest przesunięta w lewo to zdjęcie jest niedoświetlone.
Teraz ustawiasz dla zadanej sceny odpowiednią ekspozycję (np. kreseczka na 0) przekadrowujesz (uwaga: drabinka po przekadrowaniu pokaże inny pomiar światła albo prześwietlony albo niedoświetlony o ile scena fotografowana różni się od tej przed przekadrowaniem) ale świadomie to ignorujesz, ustawiasz ostrość i robisz zdjęcie.

Poszukaj dobrze na forum bo temat fotografowania w trybie Av, Tv i M był obszernie opisany.

Pozdrawiam

pst
14-03-2008, 22:28
wlasnie w trybie M DZIALA-widzisz te "kreseczke,ktora lata w prawo i w lewo-pokazujaca za duzo,czy za malo swiatla.....a Ty masz wplyw na poprawne naswietlenie.

ta kreseczka pokazuje to co mierzy światłomierz - a on, jak mawia pewien forumowicz, jest nadętym oszustem (czy jakoś tak to było..)
jak włączasz tryb M to nie po to aby ustawiać kreseczke na środku (kręcąc przysłoną i czasem) tylko po to aby samemu ustawić ekspozycje nie kierując się wskazaniem oszusta

jakbys chciał to robic to lepiej przestawić w Av i Tv - automat ustawi ci sam kreseczke na s środku ;-)

Kabu
14-03-2008, 22:53
ta kreseczka pokazuje to co mierzy światłomierz - a on, jak mawia pewien forumowicz, jest nadętym oszustem (czy jakoś tak to było..)
jak włączasz tryb M to nie po to aby ustawiać kreseczke na środku (kręcąc przysłoną i czasem) tylko po to aby samemu ustawić ekspozycje nie kierując się wskazaniem oszusta

jakbys chciał to robic to lepiej przestawić w Av i Tv - automat ustawi ci sam kreseczke na s środku ;-)

Czy oszust czy nie, nie wnikam, ktoś kto się decyduje na tryb M musi wiedzieć co to jest światłomierz i jak on działa zwłaszcza ten w aparacie. Na czymś musisz swoje przypuszczenia opierać prawda? Dalej czy świadomie te zdjęcie prześwietlisz czy nie doświetlisz to już tylko sprawa fotografa prawda? Więc jeżeli ktoś nie wie jak działa światłomierz to prościej jest napisać że kreseczka na 0 pokazuje pomiar prawidłowy aby mieć jakiś punkt odniesienia.

::ART::
14-03-2008, 23:48
Gdzie znaleźć w C.Fn. ustawienia do AF/AE lock (bo sprawdziłem i tak to się nazywa) to Ci nie powiem bo nie posiadam 40D tylko 20D ale u mnie jest to funkcja nr 04.

No to ja chyba jakiś ślepy jestem. Noszę co prawda okulary, ale nie sądziłem, że jest ze mną tak źle, bo ja tej funkcji po prostu nie mogę znaleźć.

Stąd moja prośba. Drodzy użytkownicy Canon’ów 40D. Proszę o pomoc i bardzo dokładne i precyzyjne informacje dotyczące ustawienia AF/AE lock, które umożliwi mi blokowanie AF i zmierzonego światła przez wciśnięcie spustu migawki do połowy.

Natomiast dlatego dopytuję się o zasadę pracy w M bo do tej poty używałem PENTAX’a K100D.
Oczywiście wiem, że tryb M jest najbardziej twórczy i wiem również że nie posiadam jeszcze prawidłowego wyczucia ekspozycji, dlatego też często wspomagam się wskazaniami światłomierza i na tej podstawie celowo prześwietlam lub nie doświetlam zdjęcie w zależności od potrzeb oraz pomysłu jakie mam na zdjęcie.
W PENTAX’ie nie miałem drabinki ekspozycji i aby pomóc sobie wykonywałem pomiar światła przez wciśnięcie guzika na obudowie aparatu. Stąd moje pytanie o sposób pomagania sobie wskazaniami aparatu w systemie C.

Teraz już wiem co i jak.

Wielkie dzięki dla Kabu za cierpliwość i rzeczowe wyjaśnienia oraz dla wszystkich innych za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Kabu
15-03-2008, 00:10
Znalazłem instrukcję obsługi do 40D i na stronie 160 opisane jest że C.Fn IV-1 Spust migawki/Przycisk AF-on i C.Fn IV-2 AF-ON/AE Lock.

Pirx
15-03-2008, 11:59
Oczywiście wiem, że tryb M jest najbardziej twórczy i wiem również że nie posiadam jeszcze prawidłowego wyczucia ekspozycji, dlatego też często wspomagam się wskazaniami światłomierza i na tej podstawie celowo prześwietlam lub nie doświetlam zdjęcie w zależności od potrzeb oraz pomysłu jakie mam na zdjęcie.


Dowiedz się zatem, że właśnie tak postępuje chyba 99% tych, którzy korzystają z trybu M, a nie posiadają osobnego światłomierza. :D
Pozostali mają być może takie doświadczenie, że polegają na światłomierzu "w oczach", ale reszta od czegoś musi wyjść, żeby ustalić możliwie prawidłową ekspozycję, a tu wbudowany w aparat światłomierz jest bardzo pomocny.

Naps
15-03-2008, 12:34
Dokladnie tak.Kiedys mierzylem w 2 punktach (jasnym i ciemnym)i bralem wartosc posrednia-czyli cos w srodku.Teraz robie to "na oko" kierujac spota w jasne miejsce i korekta na max +2....jak jest duza roznica -to albo nie robisz zdjecia,albo wybierasz:co chcesz miec widoczne na zdjeciu.

pst
15-03-2008, 16:57
wlasnie w trybie M DZIALA-widzisz te "kreseczke,ktora lata w prawo i w lewo-pokazujaca za duzo,czy za malo swiatla.....a Ty masz wplyw na poprawne naswietlenie.


Czy oszust czy nie, nie wnikam.... ...Więc jeżeli ktoś nie wie jak działa światłomierz to prościej jest napisać że kreseczka na 0 pokazuje pomiar prawidłowy aby mieć jakiś punkt odniesienia.

błąd - kreseczka na 0 nie zawsze pokazuje prawidłowy pomiar; i w tym właśnie sęk; ale to już historia na inny topic..

Kabu
15-03-2008, 17:15
Czy oszust czy nie, nie wnikam.... ...Więc jeżeli ktoś nie wie jak działa światłomierz to prościej jest napisać że kreseczka na 0 pokazuje pomiar prawidłowy aby mieć jakiś punkt odniesienia.


błąd - kreseczka na 0 nie zawsze pokazuje prawidłowy pomiar; i w tym właśnie sęk; ale to już historia na inny topic..

Ok, może napisałem to zbyt prosto, przyznaje się mój błąd :oops: ale przyznasz że od czegoś trzeba wyjść prawda? Albo od pomiaru na 0 albo z korektą na + lub - ale zawsze trzeba mieć jakąś bazę.

Janusz Body
15-03-2008, 17:26
..światłomierz - a on, jak mawia pewien forumowicz, jest nadętym oszustem (czy jakoś tak to było..)...

Swiatłomierz w aparacie to ...niedoinformowany przygłup...

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632


EDIT: Jestem za trybem M - tylko i wyłącznie :)

Naps
15-03-2008, 19:14
błąd - kreseczka na 0 nie zawsze pokazuje prawidłowy pomiar; i w tym właśnie sęk; ale to już historia na inny topic..

Nigdy tak nie napisalem i wiem,ze kreseczka na 0 to prawidlowy pomiar...
pozdrowienia

Janusz Body
15-03-2008, 20:03
Nigdy tak nie napisalem i wiem,ze kreseczka na 0 to prawidlowy pomiar...


Hmmmm... no właśnie NIE. powtórzę linka
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632

Kreseczka na zero to TYLKO to co światłomierz "myśli", że jest dobrze. Często jest dobrze ale nie zawsze. Ustawisz kreseczkę na zero na śniegu i będziesz miał fotkę niedoświetloną, ustawisz na zero na węglu i mocno prześwietlisz.

Pełne wyjaśnienie w linku. :)

Kabu
15-03-2008, 22:45
Zgadza się Janusz, to ja napisałem że kreseczka na 0 to prawidłowy pomiar aby móc nieco wyjaśnić. Wiadomo że każdy potrzebuje jakiejś bazy od której robi się lekką "dewiację". Wiadomo że tryb M jest dla tych co wiedzą co chcą osiągnąć i jak działa światłomierz.

pst
16-03-2008, 00:13
to już wiecie kto mnie uświadomił... przynajmniej fotograficznie :mrgreen:

Kabu
16-03-2008, 00:22
to już wiecie kto mnie uświadomił... przynajmniej fotograficznie :mrgreen:

pst wybacz ale nie miałem zamiaru Cię uświadamiać, nawet mi to do głowy nie przyszło. Zdaję sobie sprawę że na tym forum są ludzie bardziej oblatani w temacie ode mnie i chylę im wszystkim czoła. Poprawiłeś mnie i przyznałem się do błędu, nie słusznie zostałeś przywołany i też wziąłem to na siebie, chodzi mi tylko o to że aby coś zrobić trzeba mieć punkt odniesienia. Ty wiesz o czym mówię i to mi wystarczy. Jeżeli źle to odebrałeś to bardzo Cię przepraszam.

pst
16-03-2008, 01:00
pst wybacz ale nie miałem zamiaru Cię uświadamiać, nawet mi to do głowy nie przyszło. Zdaję sobie sprawę że na tym forum są ludzie bardziej oblatani w temacie ode mnie i chylę im wszystkim czoła. Poprawiłeś mnie i przyznałem się do błędu, nie słusznie zostałeś przywołany i też wziąłem to na siebie, chodzi mi tylko o to że aby coś zrobić trzeba mieć punkt odniesienia. Ty wiesz o czym mówię i to mi wystarczy. Jeżeli źle to odebrałeś to bardzo Cię przepraszam.

spoko, spoko jak to mawia młodzież - musiałbyś coś brzydkiego napisać na moją siostre żebym z główki przywalił ;-) (zidan case :P )
'piłem' do Janusza - bo to on mnie uświadomił odnosnie światlomierza...
do momentu jak go spotkałem jechałem na Av i wkurzałem sie czemu te foty takie ciemne?? albo czemu ten fragment przepaliło grrr...
Tryb M - i życie stało się prostsze :-P

Kabu
16-03-2008, 01:06
spoko, spoko jak to mawia młodzież - musiałbyś coś brzydkiego napisać na moją siostre żebym z główki przywalił ;-) (zidan case :P )
'piłem' do Janusza - bo to on mnie uświadomił odnosnie światlomierza...
do momentu jak go spotkałem jechałem na Av i wkurzałem sie czemu te foty takie ciemne?? albo czemu ten fragment przepaliło grrr...
Tryb M - i życie stało się prostsze :-P

Dokładnie, nie ma to jak tryb M, dzięki za zrozumienie :). Co do ciemnych fot na Av to też tego doświadczyłem.Teraz aż chce się fotografować :)

Pozdrawiam

Naps
16-03-2008, 08:24
Nigdy tak nie napisalem i wiem,ze kreseczka na 0 to prawidlowy pomiar...
pozdrowienia

"Nigdy tak nie napisalem i wiem,ze kreseczka na 0 to NIE JEST PRAWIDLOWY POMIAR" -sorry,tak to mialo wygladac.Czasem moze sie sprawdzic przy jednakowych warunkach....

felis
17-04-2009, 20:59
Witam
Czy w Canonie 40D przy pomiarze światła innym niż wielosegmentowy da się ustawić by wciśniecie do połowy spustu migawki zablokowało jednocześnie autofocus (ostrość) i ekspozycje.
Męczę instrukcję oraz CF-y i nie mogę do tego dojść. A nie chce mi się stosować przycisku blokady AE (*) bo po co mam używać dwu przycisków skoro w każdym dotychczasowym aparacie mogłem to zrobić jednym.
Wiem, że w 30D nie było to możliwe, ale może Canon poszedł ten krok do przodu.
Pozdrawiam

marek_zielona
19-04-2009, 00:38
Podczepiam się pod wątek - może ktoś ma pomysł jak to zrobić?

svierq
20-04-2009, 01:01
chyba niestety tak sie nie da :(

ofczarek
20-04-2009, 13:24
a co tryb AF ma wspolnego z pomiarem swiatla? Przeciez jesli ustawisz AF na one shot to po zlapaniu ostrosci juz jej wiecej nie zmienia i pomiar swiatla nie ma tu nic do rzeczy

tpop
20-04-2009, 13:41
a co tryb AF ma wspolnego z pomiarem swiatla? ano tyle ze pomiar swiatla jest zwiazany z akywnym punktem AF

felis
20-04-2009, 15:31
Witam

a co tryb AF ma wspolnego z pomiarem swiatla? Przeciez jesli ustawisz AF na one shot to po zlapaniu ostrosci juz jej wiecej nie zmienia i pomiar swiatla nie ma tu nic do rzeczy
Przecież nie pisałem, że tryb AF ma coś wspólnego z pomiarem światła. Chce tylko spustem migawki wciśniętym do połowy blokować jednocześnie ostrość i pomiar światła (oczywiście AF ustawiony na One Shot). A tak działa to tylko przy ustawionym pomiarze wielosegmentowym. A już przy punktowym AF się blokuje, a pomiar światła nie.
W CF jest chyba 4 czy 5 ustawień, których po części nie rozumiem, ale wydaje mi się, że żadna z kombinacji nie pozwala osiągnąć tego czego potrzebuję. A szkoda.

HenrykG
20-04-2009, 16:12
A szkoda

Ano szkoda. Ale są tacy, którzy takie rozwiązanie sobie chwalą. Podobno :-?

budzikk
20-04-2009, 17:51
Jedynie dwa przyciski, aczkolwiek wydaje mi się, że to takie straszne nie jest. ;)

Ewentualnie używając manuala, sam sobie 'blokujesz' :)

felis
20-04-2009, 19:51
Ale są tacy, którzy takie rozwiązanie sobie chwalą.
W sumie to nie widzę przeszkód by wszyscy sobie chwalili, czyli wystarczyłby dodatkowy CF z takim ustawieniem. Bo jak na razie to jest ich tam 5 i sądzę, że niektórych z nich prawie nikt nie włącza. Ba nawet nie do końca rozumiem ich przydatność. Natomiast podwójna blokada zapewne znalazłaby sobie wielu użytkowników.
Wiem też, że mogę użyć M lub gwiazdki, mogę też każde zdjęcie robić ze statywu, stosować tylko stałki zamiast zoomów. Tylko, że czasem chodzi o szybkość, wygodę czy przyzwyczajenie.

rychu
22-04-2009, 10:23
Wydaje mi się, że blokada ekspozycji przy np. pomiarze punktowym nie ma sensu - mierzy się np. twarz i trzeba i tak wprowadzić korektę lub mierzy się największą i najniższą jaskrawość i wprowadza wartość pośrednią... Nie używam centralnego uśrednionego, a w matrycowym blokada ekspozycji i AF na spuście działa. Gwiazdka działa trochę inaczej - blokuje ekspozycję do czasu wykonania zdjęcia lub wyłączenia aparatu. Po naciśnięciu gwiazdki można się kilkakrotnie przymierzać do zdjęcia naciskając spust do połowy, a ekspozycja jest pamiętana z gwiazdki.

Kabu
22-04-2009, 11:57
Wydaje mi się, że blokada ekspozycji przy np. pomiarze punktowym nie ma sensu - mierzy się np. twarz i trzeba i tak wprowadzić korektę lub mierzy się największą i najniższą jaskrawość i wprowadza wartość pośrednią... Nie używam centralnego uśrednionego, a w matrycowym blokada ekspozycji i AF na spuście działa. Gwiazdka działa trochę inaczej - blokuje ekspozycję do czasu wykonania zdjęcia lub wyłączenia aparatu. Po naciśnięciu gwiazdki można się kilkakrotnie przymierzać do zdjęcia naciskając spust do połowy, a ekspozycja jest pamiętana z gwiazdki.

To wciskaj * za każdym razem jak się przymierzasz i będziesz miał aktualny pomiar. Z drugiej strony to ja bym wolał aby pomiar matrycowy zachowywał się jak centralnie ważony czyli przy zmianie kadru dla zablokowanej ostrości pomiar światła również się zmieniał / był aktualny dla danego kadru. Zawsze można prześwietlić lub nie doświetlić.
Nie rozumiem natomiast Twojego problemu związanego z pomiarem punktowym, ja go używam dość często, głównie gdy zależy mi właśnie na tym czymś aby nie było prześwietlone albo niedoświetlone, nic innego, pośredniego mnie nie interesuje.

rychu
22-04-2009, 13:13
Kabu - ja nie mam żadnych problemów z pomiarem światła. Mój post do odpowiedź felisowi na ostatni post z poprzedniej stony! Czytaj uważniej! Las - krzyży!

Kabu
22-04-2009, 16:23
Wybacz rychu :oops:

felis
22-04-2009, 16:26
Wydaje mi się, że blokada ekspozycji przy np. pomiarze punktowym nie ma sensu - mierzy się np. twarz i trzeba i tak wprowadzić korektę(...)
Otóż korektę trzeba wprowadzić tylko wtedy gdy chcesz uśrednić światło dla całego kadru. Są jednak sytuacje gdy bardziej zależy Ci na poprawnym naświetleniu szczegółu niż jego tła. Bywa nawet, że celowo zależy mi na niedoświetleniu tła, by wydobyć główny obiekt.
Pozdrawiam

rychu
22-04-2009, 21:15
Chyba nie ma innego wyjścia - trzeba się będzie przyzwyczaić do gwiazdki...
W C.Fn IV pkt 3 - przyciśnięcie spustu blokuje pomiar ekspozycji, ale ostrość trzeba ustawiać przyciskiem AF-ON. Jest on zaraz pod kciukiem, ale to jednak dwa przyciski ...