PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia aparatu a Raw



Sproqet
12-03-2008, 16:12
Czy ustawienia ostrości, kontrastu itd w aparacie (40D) mają wpływ na Rawa czy dotyczą tylko jpg?

Kolaj
12-03-2008, 16:15
Soft do wywoływania RAW-ów może się tymi nastawami kierować ale nie musi. Obraz zaszyty w RAW-ie będzie zawsze taki sam.

Sproqet
12-03-2008, 16:22
Soft do wywoływania RAW-ów może się tymi nastawami kierować ale nie musi. Obraz zaszyty w RAW-ie będzie zawsze taki sam.
Czyli nie ma znaczenia co ja sobie poustawiam w korpusie? Czy będą same 0 czy będzie wszystko na max to i tak rawy będą takie same, w korekcję można wprowadzać za pomocą np.DPP?

Kolaj
12-03-2008, 16:25
Dokładnie tak.

Janusz Body
12-03-2008, 17:04
Czyli nie ma znaczenia co ja sobie poustawiam w korpusie? Czy będą same 0 czy będzie wszystko na max to i tak rawy będą takie same, w korekcję można wprowadzać za pomocą np.DPP?

Sciśle to te ustawienia mają wpływ jedynie na zaszytego w RAWie jpega. Jak oglądasz potem pliki w jakims FastStone czy ACDSee które korzystają z tych zaszytych podglądówek to ma to znaczenie. Dla samego RAW wszystkie ustawienia włącznie z przestrzenią sRGB czy AdobeRGB są bez znaczenia.

DPP i ZoomBrowser czytają ustawienia aparatu i do pierwszej podglądówki już używają tychże ustawień. Inne konwertery np. ACR czy C1 używają miniaturki z RAWa - bardzo krótko na samym początku - po czym "wypracowują" własne podglądówki.

Sienkos
13-03-2008, 10:30
trochę laickie pytanie a czy na RAW będzie miał wpływ ustawienie WB?

slouON
13-03-2008, 10:57
trochę laickie pytanie a czy na RAW będzie miał wpływ ustawienie WB?

mozna zmieniac pozniej do woli

Sienkos
13-03-2008, 11:09
mozna zmieniac pozniej do woli

rozumiem ze masz na myśli obróbkę w PS np tak? ale czy np przy robieniu zdjęcia ustawie sobie raz WB na Cień i walne fotkę i później na słoneczny dzień to czy te zdjęcia będą sie różniły? czy te ustawienie nie maja wpływu?

janmar
13-03-2008, 11:32
rozumiem ze masz na myśli obróbkę w PS np tak? ale czy np przy robieniu zdjęcia ustawie sobie raz WB na Cień i walne fotkę i później na słoneczny dzień to czy te zdjęcia będą sie różniły? czy te ustawienie nie maja wpływu?

Jesli zrobisz to w Raw to możesz korzystać z zapisu informacji z matrycy bez udziału procesora.Czyli otrzymasz dwa identyczne Raw-y.Ale podglad w zaleznosci od programu którym konwertujesz {patrz post Janusza Body] może sie róznić.Jesli przy konwersji użyjesz ustawień z aparatu bedą rózne zdjęcia.
Polecam naprawde cenne informacje na temat obróbki RAW kryjące się pod
przyciskiem "szukaj" na górnej belce strony CB.Ja znalazłem tam dużo ważnej dla mnie wiedzy.Pozdrawiam.

slouON
13-03-2008, 11:34
rozumiem ze masz na myśli obróbkę w PS np tak? ale czy np przy robieniu zdjęcia ustawie sobie raz WB na Cień i walne fotkę i później na słoneczny dzień to czy te zdjęcia będą sie różniły? czy te ustawienie nie maja wpływu?

na jpg będą miały wpływ, w raw możesz sobie zmieniać