PDA

Zobacz pełną wersję : nadruk na płytę - ale jak?



irkax
11-03-2008, 11:39
Witam,
chciałam przygotować projekt nadruku na płytę - czy ktoś wie może coś więcej na ten temat?
Mianowicie chodzi o to, by nadruk był precyzyjny - czy muszę przygotować projekt jako koło? a jeśli tak to jak można to zrobić w photoshpie, bądź corelu - bo kadrowanie przecież zawsze jest do czworokąta?
będę bardzo wdzięczna za wszystkie wskazówki - przeszukałam cały internet i nic :confused:

Rafał Gutowski
11-03-2008, 11:47
Jeżeli chcesz drukować niewielką ilość płyt, polecam zrobić to metodą chałupniczą. Niektóre drukarki mają taką możliwość. Ja np. używam EPSON-a R 265. Ma odpowiednią przystawkę i oprogramowanie ... i jakościowo wychodzi to całkiem przyzwiocie. Naturalnie musisz mieć płytki przystosowane do druku (białe, matowe).

irkax
11-03-2008, 11:49
tak, tak wiem, program mam, płytki mam, ale chciałabym przygotować precyzyjny projekt (nie taki 'rozjechany' jak podłożenie tła pod wymiar płytki). Nie wiem tylko jak zrobić projekt w formie koła?

Rafał Gutowski
11-03-2008, 11:52
Jak już wspomniałem w EPSONIE masz odpowiednie do tego oprogramowanie, nazywa się "CD Print" czy jakoś tak... i to działa.

C80
11-03-2008, 11:52
Są specjalne programy do tego. m.in. Nero cover designer:

http://www.nero7.pl/pl/produkty:coverdesigner2

irkax
11-03-2008, 11:59
a w corelu, bądź photoshopie nie da rady wykonać takiego projektu?

C80
11-03-2008, 12:31
Masz drukarkę ze specjalnym podajnikiem do drukowania na płytach?

W Corelu i Photoshopie idzie wykonać wszystko, tylko trzeba pokombinować. Juz lepiej skorzystać z programów specjalnie przeznaczonych do wydruków na cd/dvd.

irkax
11-03-2008, 12:44
mam taką drukarkę rzecz jasna i do niej dedykowany jest program, bardzo łatwy w obsłudze, ale mało precyzyjny, tj. można podłożyć tło i napisy, ale np. tło będzie 'rozjechane' po dostosowaniu do kształtu płyty. Dlatego chciałam stworzyć projekt (np. zdjęcie w tle plus jakaś grafika - kwiatki itd.) tak żeby nie rozjechało się to po podłożeniu w tym programie. Więc jak rozumiem sam projekt powinnam przygotować już w kształcie koła - i tu jest właśnie kłopot, trochę obsługuję photoshopa i corela, ale nie jestem na tyle biegła żeby wpaść na to jak nadać dokumentowi kształt koła.

1507
11-03-2008, 12:59
ja mam canona ip3000 z załączonym programem do drukowania na płytach, daj spokój z corelem i photoshopem bo szkoda czasu, w dedykowanym programie to jest moment roboty i płytka gotowa

irkax
11-03-2008, 13:07
ale tło podstawiasz jako jpg. np.prostokątny?
i co nie rozciągają się postacie z tego tła??
no chyba że nie masz żadnych konkretnych kształtów tylko jakieś esy-floresy, wtedy to ok.

C80
11-03-2008, 13:10
Źle widac wstawiasz skoro ci proporcje na obrazie zmienia. Jak wstawisz obrazek pogrzeb w jego właściwościach. Albo gdzieś w menu albo klikając prawym przyciskiem myszy coś w stylu "właściwości". Ten program ma pracowac jak ty chcesz, a nie jak sam chce.

piast9
11-03-2008, 13:22
Sposoby dwa:
1 - wyedytowanie obrazka w normalnym programie graficznym (doradcom doradzającym oprogramowanie dedykowane dziękujemy) a następnie wklejenie gotowca właśnie do programu dedykowanego
2 - szablon w corelu, w którym mamy kółko w obrębie którego musimy zmieścić się z malunkiem. I wydruk bezpośrednio z Corela. Szablon taki idzie opracować w 5 minut - wystarczy, o ile drukarka ma taką możliwość, włączyć opcję podglądu wydruku przed drukowaniem. Wtedy idzie spasować położenie kółka. A jakie duże to wystarczy zmierzyć płytkę linijką. :)

irkax
11-03-2008, 13:23
no, nie wiem, ten mój programik do hp jest strasznie prosty w obsłudze i praktycznie nie ma żadnych funkcji, poza podłożeniem tła i dodaniem napisów.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pist9
dzięki za odpowiedź - wiesz o co mi chodzi :)
ad2. nie wiem czy będe umiała to zrobić, chyba jest to zbyt zaawansowane jak dla mnie
ad1.własnie tak chciałam to zrobić, ale czy wiesz może jak wyedytować obrazek np. w photoshopie tak by był w ksztłcie koła?
(mam nadzieję, że dobrze zrozumiałam Twoje uwagi :))

piast9
11-03-2008, 13:52
Obrazek zrób kwadratowy tylko umieszczaj treści wewnątrz koła. Można je sobie narysować wstępnie, żeby wiedzieć gdzie malować. Potem ten kwadratowy obrazek powinno dać się umieścić jako tło płytki w programie dedykowanym. Program już to sobie przytnie.

Szablonik gotowy do Corela mam opracowany do drukarki Canona więc nie pomogę niestety.

irkax
11-03-2008, 14:10
aha, tak to potrafię, może problem mój tkwił w tym, że tło podstawiałam ze zdjęć w formacie 15x10 i dlatego te sylwetki były takie rozjechane.
Pokombinuję więc w kwadracie i zobaczę jak to wyjdzie.
Bardzo dziękuję za pomoc, gdybyś miał dla mnie jakieś inne cenne wskazówki to chętnie skorzystam.:p
pozdrawiam

nagor
11-03-2008, 16:57
prawdopodobnie wrzucając w program kwadratowe zdjęcie program zmienia ci w kolo przez co rozjezdza się obrazek ,
gdy zrobisz jako kwadrat i tak wydrukujesz to wszystko bedzie ok a to co będzie poza kołem (płytą) zostanie wydrukowane poza nim i nie bedzie cię obchodzić
tylko będziesz musiała pamietac komponując rysunek aby to co chcesz bylo w kole.

1507
17-03-2008, 16:53
albo z netu ciągne gotowe wzory w przypadku np. filmów lub sam kwadraty wstawiam i to co za koło wybiega jest odciete i tyle