PDA

Zobacz pełną wersję : zestaw na cyfrowy początek



Robert71
09-05-2005, 09:06
Jestem tuż przed zakupem sprzętu. Poniżej przedstawiam własną koncepcję. Proszę o weryfikację i propozycje zmian.
1. Canon 350D [body?]
2. Sigma 18-125 lub Tamron 28-75 f 2.8
3.Sigma 70-300 Apo chyba że zdecydowanie lepsza byłaby [czy warta różnicy] sigma 70-200 2.8 Apo IF HSm
4. Sigma 50 f 2,8 Macro lub Canon 50 1.8
5. Lampa speedelite 420 EX
6. karta Sandisk 512 czy 1 GB ultra
7. grip czy drugi akumulatorek ?
czy coś jeszcze?
Do tej pory miałem analoga canona 300 z standardowym obiektywem i dodatkowo Tamronem 90-210. Jestem amatorem z chęciami robienia fajnych fotek. Jak "prawie" każdy amator nie mam konkretnego obszaru zainteresowań...wszystko po trochu ze wskazaniem na portrety, ale pstrykam wszystko byleby wychodziło ładnie :-) .Rodzina, portrety, plener, macro też... wszędzie jest coś fajnego do fotografowania. W miarę postępów może coś specjalnie przypadnie mi do gustu.
Proszę bez złośliwości, nie jestem fachura. Chcę porady co byście wybrali na dobry początek z cyfrakiem. Przy czym canoon 350 D jest tutaj fundamentem mojej przygody.
Pozdrowienia z góry dzieki.

Arkan
09-05-2005, 09:15
Jaką kwotę przeznaczyłeś na zakup? Czy zakup jednorazowy, czy rozłożony w czasie?

kavoo
09-05-2005, 09:17
1. IMHO z KITem 18-55
2. W zwiazku z pkt. 1 - Tamron. Albo zamiast Tamrona cos stalego i jasnego (50/1.8 lub 1.4), bo szerzej masz KITa, a o dluzszych ogniskowych wspominasz w pkt. 3.
3. Zalezy, jak bardzo i do czego potrzebujesz dlugiego konca (no i jak dlugiego). Generalnie 70-200 jest pod kazdym wzgledem lepsza od 70-300.
4. Zalezy, do czego potrzebujesz tej 50tki. Canon jest 3x tanszy i o ponad dzialke jasniejszy, ale nie ma makro.
5. Jesli nie potrzebujesz manuala, to wystarczy w zupelnosci.
6. Zalezy, jak bedziesz zdjecia fobil - jesli zadowalaja cie JPEGi, to i na polowce sporo ich zmiescisz. Jesli planujesz focic w RAWie, to i 1GB komfortu nie daje, i mozna go na srednio dlugim spacerze zapelnic.
7. 350D ma mocno damskie gabaryty, wiec grip na pewno poprawi jego feeling. Z drugiej strony za cene gripa mozna miec zapasowych akku na tydzien focenia ;-) Decyzja nalezy do kupujacego ;-)

Vitez
09-05-2005, 20:21
Podam ci zestaw jaki moja siostra uzywa.

Warunki: zdjecia krajobrazowe, reporterskie, fotorelacje z roznych imprez, makro zbedne, okazjonalnie portrety. Dziewczyna nie ma wielkich lapek wiec grip zbedny ;)

Zestaw posiada taki i dopoki nie zauwazy jakichs jego wad/nie podszkoli sie ze zacznie je zauwazac to raczej nic nie zmieni w nim:

350D + kit 18-55
Canon 100-300
Canon 50 1.8
lampa 420EX
2x Sandisk 1GB Ultra (nie Ultra II - nie trzeba)
dodatkowa, zapasowa bateria
mala ale pojemna (wszystko miesci) torba Samsonite

Do jej zapotrzebowan oraz poziomu amatorskiego (uzywa glownie trybu P i tylko czasem operuje wartoscia ISO) - zupelnie wystarczajacy zestaw gdyz iso800 zalatwia problemy poruszen przy lufie a E-TTL II zalatwia poprawne naswietlanie przy kicie na imprezach 8)

Dywagacje:
- myslalem nad sprawieniem jej Tamrona czy ktoregos z hiperzoomow (Sigma 18-125 czy 18-200) ale poprawna obsluga E-TTL II przewazyla, oraz lekkosc i jakosc kita - lufy rzadko potrzebuje.
- Sigma 70-300 wg mnie gorsza od Canona 100-300 (cichszy, szybszy, ostrzejszy)
- Sigma 70-200 2.8 za ciezka i za droga jak na jej wymagania, umiejetnosci i potrzeby

Venio
09-05-2005, 20:49
hehe chcialbym miec taki początek :)

Robert71
09-05-2005, 23:19
Arkan - chcę przeznaczyć 6 tys. w gotówce i ok 4-5 tyś spłacać w ratach i nie chciałbym tego przekroczyć chyba że pokusa będzie silniejsza...Chciałbym ustrzelić zestaw "bojowy" jednorazowo..chyba że radzisz z czymś się wstrzymać [?]

Kavoo - a czy ta sigma 18-125 nie bedzie lepsza od kitowego 18-55 ? Co do 50-tki [1.8] czytałem że dobra do portretów [b. ostre zdjęcia no i cena super] ale mam tu dylemat, bo chciałbym mieć coś do makro też...dlatego zastanawiałem się nad 50 tką sigmy Macro 2.8 ...tylko czy ona jest tak samo dobra do portretów i ostra?
Co do lampy czy manual da mi jakieś super możliwości w foceniu...lubię eksperymentować i zapewne będę. 420 nie wystarczy? Coś mnie ominie?
Co do gripa to zrezygnuję z niego i postawię na 2 akumulatorki [na ile zdjęć starcza jeden?] Będę robił RAWy.

Vitez - za Twoją radą postawię na dwie karty sandisk 1GB ultra. No i zastanawiam się teraz nad zoomem canonna 100-300...

ale czy to wszystkie akcesoria? zastanawiałem się nad archiwizowaniem na wakacjach zrobionych zdjęć [w jaki sposób najtańszy to zrobić?] 2 karty 1 gb chyba szybko się zapełnią ...a databank jest za drogi czy są jakieś tańsze i pewne sposoby przerzucania zdjęć z karty [jakieś twarde dyski zewnętrzne?]
Mam średniej klasy komputer z wejściem USB 2.0 - czy do przeżucania zdjęć do kompa potrzebny jest mi jeszcze zakup jakiegoś czytnika kart?

kavoo
09-05-2005, 23:50
Kavoo - a czy ta sigma 18-125 nie bedzie lepsza od kitowego 18-55 ?
Nie znam Sigmy wiec ciezko mi sie ustosunkowac.


Co do 50-tki [1.8] czytałem że dobra do portretów [b. ostre zdjęcia no i cena super] ale mam tu dylemat, bo chciałbym mieć coś do makro też...dlatego zastanawiałem się nad 50 tką sigmy Macro 2.8 ...tylko czy ona jest tak samo dobra do portretów i ostra?
Sigma 50 jest chyba ostrzejsza, bo to przeciez makro. Mialem taka przed 100/2.8 i czasem mi oczy krwawily jak patrzylem na siersc mojego kota na zdjeciach ;-) Nie wiem, czy do portretow bedzie to najlepszy wybor, choc pewnie lepszy niz 50/1.8 do makro ;-)


2 karty 1 gb chyba szybko się zapełnią ...a databank jest za drogi czy są jakieś tańsze i pewne sposoby przerzucania zdjęć z karty [jakieś twarde dyski zewnętrzne?]
Jest jeden dosc szybki i wygodny sposob, pod warunkiem ze jestes na urlopie w jakims miescie/kurorcie/itp (lub masz niedaleko) - czytnik USB w jednej kieszeni, czyste CDR w drugiej i pare zlociszy w trzeciej... na godzinke przy kompie z nagrywarka w kafejce internetowej ;-)

ziemna
10-05-2005, 00:10
O obiektywach - posłuchaj znawców.

A co do reszty:
- IMHO, lampa 420EX wystarczy w zupełności.
- Grip jest baaaaardzo miłą rzeczą, ale inwestycja w szkło ważniejsza.
- Zamiast 2 kart chyba lepiej jednak wziąć przenośny twardy dysk. Na 1 GB mieści się 139 RAW-ów z 300D. 139 fotek zrobisz błyskawicznie, nie zauważysz kiedy.
Ja namawiam na Welland ME-940 OTG - link do wątku: http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?t=1693&page=3&pp=10
Jego ogromna zaleta to możliwość zasilania paluszkami - zawsze je znajdziesz.
Sama kieszeń nie ma czytnika, trzeba kupić jakiś malutki na USB 2.0.

Arkan
10-05-2005, 00:20
350D + 18-55 + 55-200 USM +Grip = 4800 PLN
Sigma 20/1.8 = 1400 PLN
Canon 50/1.8 = 400 PLN
Canon 100/2.8 Macro = 2200 PLN
Canon 420ex = 900 PLN
Karta Sandisk 1Gb = 400 PLN
Polar Cir Hoya HMC 58mm = 225 PLN
Statyw np. Velbon Sherpa = 400 PLN
Torba na allegro = 175 PLN
Wężyk + szmatka do szkła +czytnik USB = 100 PLN

Razem 11 000 PLN

Robert71
10-05-2005, 01:01
Ziemna - super pomysł z tym Wellandem, do niego muszę dokupić twardziela jaki najlepszy [możesz coś zaproponować?] jaki czytnik używasz [wolę sprawdzone opcje].

Arkan - Po analogu canonie 300 - posiadam statyw Hama, wężyk [chyba będzie pasował do canona 350D ?]...tylko polar cir hoya HMC mam 52 mm [miałem do Tamrona] czyli nie przyda się?
Ciekawy zestaw - jak widzę 4800zł czyli canon z obiektywami i gripem z Grossmana...ale rozważając jeszcze jakąś inną opcję ...założyłem chwilowo odrzucenie gripa i pozostanie przy dwóch aku na zmianę....czyli gdybym przykładowo został tylko przy zestawie body plus kit to ok 3500zł plus dodatkowy aku 250zł...i mam oszczędność 1000 zł może gdzieś dorzucić do któregoś obiektywu na coś lepszego?

Arkan
10-05-2005, 01:12
Grip do 350D to nie jest opcja - to jest KONIECZNOŚĆ. Żebyś odczuł róznice optyczną vs proponowany przeze mnie zestaw to potrzebujesz wymienić 55-200 na 70-200/4L czyli dodatkowo 2700PLN. Daj sobie na razie spokój. Zestaw, który Ci proponuje pozwoli Ci wykonać dobre zdjęcia w praktycznie wszystkich możliwych sytuacjach. 52mm chyba jest rozmiarem filtra 50/1.8 - ale tego dokładnie nie pamiętam. Pieniądze, ze statywu przeznacz na fitry połówkowe Cokina, tylko kup 2 pierścienie mocujące 58 i 82mm (18-55 kręci mordą i czasami przy fitrach połowkowych jest to uciążliwe)

kavoo
10-05-2005, 06:56
Wszystko pieknie Arkan, ale podales w tym zestawie ceny allegrowe. Robert71 wyraznie napisal, ze przewiduje zaplacenie minimum 40% ceny zestawu w ratach, a z tym na Allegro moze byc "maly" klopot.

Robert71
10-05-2005, 07:28
Już nawet kontaktowałem się z Tomym J., Groosmanem i fotokątem [polecane tipy] czy mają możliwość rozłożenia na raty...niestety odpowiedź była negatywna. Szukam dalej.
Arkan Twój zestaw wydaje się bardzo ciekawy. Dobre stałki i wystarczające zoomy [L-ki na razie idą do krainy marzeń]...tylko ten Grip - dlaczego uważasz, że jest niezbędny? Dlaczego nie drugi aku? Czy Grip nie może pojawić się za jakiś czas np. za rok, dwa...a teraz 2 aku naprzemiennie ładowane?
Wiem ze pytania dla wieloletnich fanów foto i profesjonalistów mogą być wręcz "prostackie"...za kilka lat może i mnie będą irytowały. Ale dzisiaj muszę zagospodarować optymalnie kasę przeznaczoną na sprzęcik... Pomóżcie Bracia Kanoonierzy!

snow
10-05-2005, 07:39
...tylko ten Grip - dlaczego uważasz, że jest niezbędny? Dlaczego nie drugi aku? Czy Grip nie może pojawić się za jakiś czas np. za rok, dwa...a teraz 2 aku naprzemiennie ładowane?

Bo dla większości osób posiadających 350d jest on zbyt mały i trudno się nim operuje, a grip powiększa jego wymiary i poprawia ergonomie używania. Moim zdaniem nie jest to KONIECZNOŚĆ. Dla jednego za mały a dla drugiego w sam raz. Idz do sklepu obmacaj 350d, 300d i porównaj sobie wymiary, pobaw się nim dłużej i zobaczysz czy dla ciebie to konieczność. Te dwa modele pewnie najłatwiej spotkać w sklepach więc z porównaniem nie powinno być problemów.

Robert71
10-05-2005, 08:00
zdziwiłbyś się snow, ale w Wałbrzychu widziałem tylko cannona 300D, 350D macałem w MM we wrocławiu. Mi jego wielkość nie przeszkadza... na początku zbytnio będę zajęty pstrykaniem fotek. Tylko kwestia czy to tylko o ergonomię chodzi...

snow
10-05-2005, 08:05
Nie mam gripa, nie miałem w rekach 350d z gripem i bez, ale z dotychczasowego śledzenia forum wywnioskowałem że tylko chodzi o to żeby powiekszyć wymiary 350'tki bo jest zbyt mały i ciężko się nim operuje.

Arkan
10-05-2005, 09:28
Już nawet kontaktowałem się z Tomym J., Groosmanem i fotokątem [polecane tipy] czy mają możliwość rozłożenia na raty...niestety odpowiedź była negatywna. Szukam dalej.
Arkan Twój zestaw wydaje się bardzo ciekawy. Dobre stałki i wystarczające zoomy [L-ki na razie idą do krainy marzeń]...tylko ten Grip - dlaczego uważasz, że jest niezbędny? Dlaczego nie drugi aku? Czy Grip nie może pojawić się za jakiś czas np. za rok, dwa...a teraz 2 aku naprzemiennie ładowane?
Wiem ze pytania dla wieloletnich fanów foto i profesjonalistów mogą być wręcz "prostackie"...za kilka lat może i mnie będą irytowały. Ale dzisiaj muszę zagospodarować optymalnie kasę przeznaczoną na sprzęcik... Pomóżcie Bracia Kanoonierzy!
Spróbuj w www.interfoto.com.pl, z tego co wiem mają b.dobrą współpracę z systemem ratalnym Żagiel. Przy zakupie takiej ilości sprzętu możesz spokojnie negocjować ceny do poziomu allegro (ja jak u nich kupuję to olewam oficjalny cennik, tylko mówię, że na allegro średnia cena jest 100 PLN, i chciałbym za tyle kupić). 350D jest świetnym aparatem, ale strasznie małym. Na początku moja żona nie chciała słyszeć o gripie, ale po całodziennym pstrykaniu reportażu na imrezie sportowej sama stwierdziła, że miałem rację z "tym czymś na baterie". Ja, trzymając 350D bez gripa, trzymam go w 3 palcach - do zrobienia paru zdjęć na spacerze z lekkim szkłem - nie ma problemu. Bardziej ambitna wycieczka fotograficzna - duża niewygoda niewarta zaoszczędzenia 600 PLN. Fotografia, to ma być przyjemne hobby, a nie potyczki z niewygodnym sprzętem.

ziemna
11-05-2005, 01:43
Ziemna - super pomysł z tym Wellandem, do niego muszę dokupić twardziela jaki najlepszy [możesz coś zaproponować?] jaki czytnik używasz [wolę sprawdzone opcje].

Czytnik najmniejszy z możliwych, mój to I-Tec.

TUTAJ (http://www.stawowczyk.pl/foto/Do kopiowania_podlaczony czytnik.jpg) masz link do obrazka - zestaw gotów do kopiowania.

Twardziel dowolny, 2,5", taki do notebooków. Ja mam Samsunga 40 GB.