PDA

Zobacz pełną wersję : soczewka makro +8



@rturo
08-05-2005, 12:13
Witam

Zastanawiam się nad zakupem zestawu do CANON'a S1 IS: filtr UV+filtr PL+soczeka makro 8 dioptrii. Mam pytanko, czy ta "soczewka makro" naprawdę się spradza przy robieniu zdjęć robaczkom i takim tam małym istotom? Jeśli ktoś miał z czyś takim do czynienia to proszę o radę.

Pozdrawiam

gonzo44
08-05-2005, 12:32
soczewka o X diopriach pozwala na ostrzenie od 1/X m, wiec przy 8D bez statywu moze byc ciezko. Ja mam zestaw 1,2,4D i wlasciwie 4D prawie nie uzywam, tylko w analogu bardziej widac znieksztalcenia na brzegach. Mysle ze soczewka 8D powinna byc bardzo pozadna azeby mialo to sens.

Tomasz Golinski
08-05-2005, 12:41
soczewka o X diopriach pozwala na ostrzenie od 1/X m
Skąd to wziąłeś? Czyli bez soczewki ostrzysz tylko z nieskończoności??

akustyk
08-05-2005, 12:58
Skąd to wziąłeś? Czyli bez soczewki ostrzysz tylko z nieskończoności??

taka jest utarta definicja, ze dioptria mowi o "odwrotnosci metra ostrzenia" ;-)

a tak konkretnie, to dioptrie wychodza z rachunkow makro. Marek Wyszomirski kiedys napisal spory poradnik jak wyznaczac skale odwzorowania, dioptrie i minimalne odleglosci. szczegolow nie pamietam, ale jak ktos potrzebuje to wkleje linka do dokumentu

Tomasz Golinski
08-05-2005, 13:00
Prawdziwa definicja mówi, że dioptria to odwrotność ogniskowej w metrach. A ogniskowa mówi, w jakiej odległości powinna być matryca od soczewki przy ostrzeniu na nieskończoność. Ale ponieważ w tym układzie jest obiektyw, soczewka itd. więc sytuacja jest dużo bardziej subtelna.

gonzo44
08-05-2005, 13:59
Skąd to wziąłeś? Czyli bez soczewki ostrzysz tylko z nieskończoności??

"W praktyce często wykorzystujemy fakt, ze
przy nastawieniu ostrości na nieskończoność odległość przedmiotową (czyli obiektu od środka
optycznego obiektywu) w cm możemy wyznaczyć dzieląc 100 przez zdolność skupiającą
soczewki nasadkowej. Przy takim nastawieniu odległość obrazowa (czyli pomiędzy środkiem
optycznym obiektywu a filmem) jest równa ogniskowej, zaś skalę odwzorowania wyliczymy jako
stosunek odległości obrazowej do przedmiotowej. Dla przykładu, dla obiektywu o ogniskowej
200mm z soczewką nasadkową +2 dioptrie mamy:
Odległość przedmiotowa y=100cm/2=50cm"

to wlasnie cytat z poradnika Marka Wyszomirskiego i z wlasnych doswiadczen wiem ze wyglada to mniej wiecej wlasnie tak.
Inny problem jaki moze sie pojawic to kwestia ostrzenia, nie wiem czy s1 poradzi sobie z ustawieniem ostrosci przy soczewce 8D.

Tomasz Golinski
08-05-2005, 14:18
OK, ale czemu zakładać, że ostrość ma być ustawiona na nieskończoność??

Zgoda, że to 1/dioptria to będzie maksymalna odległość ostrzenia. Zapewne to miałeś na myśli, a ja nie zrozumiałem. Więc przyznaję rację.

@rturo
08-05-2005, 19:12
Dzięki bardzo za obszerny wykład na temat dioptrii i ostrzenia, ale nadal nie wiem czy jest sens kupować zestaw z taką mocną soczewką. Bo jak jej nie wykorzystam to lepiej poszukam sobie tańszego zestawu bez soczewki makro.

gonzo44
08-05-2005, 19:17
ja bym jednak zaczal od slabszej soczewki. Pewnie bedzie tansza, a bedziesz mial mozliowsc sprawdzic czy to jest to o co Ci chodzi.

@rturo
09-05-2005, 23:33
to jest ten zestaw, o który pytałem http://allegro.pl/show_item.php?item=49989477 (tylko się nie smiejcie :roll: )

Tomasz Golinski
09-05-2005, 23:47
nie śmieję się, ale te filtry to tylko pod pociąg.

Wisozup
10-05-2005, 00:03
nowlasnie...skad moge wiedziec ze te filtry to nie lipa? producent (w instrukcji) niezawiele pisze o filtrach...

gonzo44
10-05-2005, 06:05
za ta cene to "spokojnie" znajdziesz zestaw soczewek 1,2,4D, moze nie najwyzszych lotow, ale na poczatek zawsze starczy. No a do prawdziwego makro to tylko lustro+miech+...(tak,tak Tomku) Sonnar 135 ;-)

@rturo
17-05-2005, 18:32
Dzięki bardzo za rady. Kupiłem na razie tylko tulejkę i filtr UV dla ochrony obiektywu. A nad zestawem MAKRO to się jeszcze zastanowie. Może jak opanuje robienie zdjęć "dużych", to przyjdzie pora na "makro" :-)

akustyk
17-05-2005, 19:23
za ta cene to "spokojnie" znajdziesz zestaw soczewek 1,2,4D, moze nie najwyzszych lotow, ale na poczatek zawsze starczy. No a do prawdziwego makro to tylko lustro+miech+...(tak,tak Tomku) Sonnar 135 ;-)


z tego co wiem, to soczewki w zestawach sa gorszego sortu niz te sprzedawane pojedynczo. moze lepiej pomyslec o jednej soczewce zamiast kopmletu?