PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr UV do 10-22?



mjs27
28-02-2008, 15:53
Witam,

Niedawno stałem się posiadaczem Canona EF-S 10-22 w związku z czym, pojawiła się potrzeba skompletowania dodatkowego osprzętu w postaci filtru UV. Czy chcąc uniknąć winietowania powinienem szukać tylko wersji slim, czy mogę zamontować do tego szkiełka coś o szerszym gwincie? Jakiej marki filtr byście mi polecili? Póki co wytypowałem: Hoya UV HMC Super. Ktoś z Was używa tego filtru lub wie jak on współpracuje z tym obiektywem?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam :-)

dr11
28-02-2008, 16:01
Mam szara Hoye UV i jest OK, nie jest to slim. O slimie pomysl jesli nie chcesz odkrecac UV podczas podpinania polara (ale wg. mnie jest to juz lekkie gnojenie jakosci obrazu). W takim wypadku to juz tylko UV - slim i polar - slim.

Janusz Body
28-02-2008, 16:21
Mam szara Hoye UV i jest OK, nie jest to slim. O slimie pomysl jesli nie chcesz odkrecac UV podczas podpinania polara (ale wg. mnie jest to juz lekkie gnojenie jakosci obrazu). W takim wypadku to juz tylko UV - slim i polar - slim.

Przykręcanie dwóch filtrów na raz to zbrodnia za którą powinni wsadzać do pudła. Za doradzanie tego to dożywocie conajmniej - obowiązkowo spędzone na czytaniu książek o fotografii :)

dr11
28-02-2008, 16:28
Przykręcanie dwóch filtrów na raz to zbrodnia za którą powinni wsadzać do pudła. Za doradzanie tego to dożywocie conajmniej - obowiązkowo spędzone na czytaniu książek o fotografii :)
Ale ja sie Januszu z Toba w 100% zgadzam :) Dlatego dodalem to 'wg. mnie...' w nawiasie. A i tak kazdy zrobi tak, jak mu bedzie najwygodniej.

EDIT: Wracajac do tematu: UV - nie slim wystarczy, polar juz raczej slim (polar slim ma mniej wiecej taka grubosc jak UV nie slim). W sytuacjach, gdy robi sie jakies nocne fotki, gdzie wystepuja jasne swiatla punktowe np. latarnie, polecam sciagnac filtr tak na wszelki wypadek. Mi sie udalo pare razy zlapac przez niego odblaski w jakiejs dziwnej konfiguracji ustawienia sceny.

marfot
28-02-2008, 19:17
Ja do C 10-22 kupiłem Super HMC Pro 1, a więc slim, kierując się zasadą, że do UWA należy kupować cienki filtr. Nie wiem czy ma to wpływ na jakość optyczną - pomyślałem że przy tak szerokim kącie grubość szkła może mieć znaczenie.
Rozważając z kolei zasadność ochrony przedniej soczewki to uważam, że przy konstrukcji C10-22 z przednią soczewką przesuwającą się w tubusie obiektywu filtr stanowi rozsądne uszczelnienie tego rejonu.

Janusz Body
28-02-2008, 20:27
...
Rozważając z kolei zasadność ochrony przedniej soczewki to uważam, że przy konstrukcji C10-22 z przednią soczewką przesuwającą się w tubusie obiektywu filtr stanowi rozsądne uszczelnienie tego rejonu.

Niezupełnie :) To obiektyw względnie tani i koszt przyzwoitego filtra to ok 250 - 330 zł co przekracza 10% ceny szkła. Swoich obiektywów z zasady nie chronię UV-ką. Od ochrony naprawdę jest dekiel i "tulipan". Jeszcze mi się nie zdarzyło porysować czy uszkodzić przednią soczewkę choć wielokrotnie wkładałem aparat bez dekla na obiektywie do torby. Poza ekstremalnymi sytuacjami UV jest zupełnie niepotrzebna. Nic nie daje a popsuć może bardzo dużo.

dr11 do "nocnych" zdjęć UV-kę należy bezwzględnie zdjąć. W końcu aparat i tak jest na statywie więc co grozi soczewkom? Jak się statyw obali to UV-ka niewiele pomoże.

EDIT: Coby nie było, ze nad wyraz rozpieszczam swoje szkiełka fotka jak wygląda stopka i obudowa :) zarysowania na korpusie powstały "w ogniu walki' ;) Soczewki dalej bez jednej ryski :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Krasuski
28-02-2008, 22:12
dr11 do "nocnych" zdjęć UV-kę należy bezwzględnie zdjąć. W końcu aparat i tak jest na statywie więc co grozi soczewkom? Jak się statyw obali to UV-ka niewiele pomoże.

Przeprasza ale dlaczego UV-kę trzeba zdjąć do zdjęć nocnych ?
Czy filtr wpływa na zdjęcia "nocne" ? o co chodzi ?

comatus
28-02-2008, 22:24
Czy filtr wpływa na zdjęcia "nocne" ? o co chodzi ?
Mogą powstać dodatkowe bliki?
Ja na swoim 10-22 mam Marumi WPC (czy coś w tym stylu), a używam bo mi się mocno obiektyw "kurzy". Nawet z deklem jest dość dużo drobinek kurzu na filtrze:( Ostatnio zdarzyło mi się, że filtr się naelektryzował. Jak tylko starłem kurz ściereczką to od razu łapał nowy. Dopiero przetarcie mokrą szmatką pomogło. Wiecie może dlaczego sie naelektryzował?

Janusz Body
28-02-2008, 22:40
Przeprasza ale dlaczego UV-kę trzeba zdjąć do zdjęć nocnych ?
Czy filtr wpływa na zdjęcia "nocne" ? o co chodzi ?

Zrób kilka zdjęć tych samych ujęć a sam zobaczysz różnice. :)

W zdjęciach "nocnych" zwykle są jakieś światła w kadrze i są długie czasy naświetlania. Szansa na duszki, flary i wyraźne rozmycia na krawędziach rośnie ogromnie. Zdjąć i najlepiej zapomnieć założyć z powrotem :)

comatus do usuwania kurzu z obiektywu jest grucha - taka sama jak ta, o której niektórzy mylnie sądzą, że jest do dmuchania kurzu z matrycy. Dobre gruchy można kupić w sklepach foto (nie w aptece) za ok 10 zł. Wychodzi dużo taniej niż filtr

comatus
28-02-2008, 23:13
comatus do usuwania kurzu z obiektywu jest grucha - taka sama jak ta, o której niektórzy mylnie sądzą, że jest do dmuchania kurzu z matrycy. Dobre gruchy można kupić w sklepach foto (nie w aptece) za ok 10 zł. Wychodzi dużo taniej niż filtr

Niby do usuwania tak :) ale jak zobaczyłem jak przód obiektywu przesówa się w "środku" to się zmartwiłem (zawsze myślałem, że wewnętrzne ogniskowanie = przenia soczewka się nie rusza). A ostateczna decyzja zapadła jakiegoś dnia nad morzem przy silnym wietrze (piach latał wszedzie). Być może niepotrzebnie wydałem kasę, ale przynajmiej już się nie zamartwiam, ze coś mi wleci do środka.

A jeszcze co do UV to na optyczne.pl (http://optyczne.pl/5.1-Inne_testy-Test_filtrów_UV.html) jest fajny teścik.

Janusz Body
28-02-2008, 23:31
... nad morzem przy silnym wietrze (piach latał wszedzie). ....

Jedyny moment kiedy zakładam UV to właśnie nad/na morzu przy sztormowej pogodzie i to nie z powodu piachu a z powodu soli w powietrzu. Sól się osadza na szkle, krystalizuje i robi takie białe plamy. Paskudnie ciężko się to czyści - trzeba dobrze spłukać wodą - a to nie każdy obiektyw dobrze znosi.

mjs27
29-02-2008, 10:09
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, najbardziej interesująca mnie kwestia została wyjaśniona:) Filtru UV potrzebuję głównie do pracy w "trudnych" warunkach górskich lub przy lekkim deszczu, wolałbym wtedy nie narażać przedniej soczewki na zabrudzenie i potencjalne uszkodzenie.

Krasuski
29-02-2008, 20:32
Janusz - dzięki wielkie za rade.
Ja mam na wszystkich szkłach filtry (jakieś UV + jeden polar w zapasie) dla zabezpieczenia przed rysami i kurzem ale widzę że to nie idzie w parze podczas "pracy" z jakością zrobionych zdjęć.
Muszę sprawdzić Twoją teorie i podzielić się doświadczeniem.
Pozdrawiam

mjs27
22-03-2008, 21:33
Zakup zrealizowany:) Nie zauważyłem, aby założenie filtra powodowało jakiekolwiek winietowanie. Filtr dobrze spisuje się też podczas pracy pod światło. Podsumowując - jestem zadowolony z zakupu i dziękuję za pomoc:)

kashpir_pl
16-04-2008, 17:51
Zakup zrealizowany:) Nie zauważyłem, aby założenie filtra powodowało jakiekolwiek winietowanie. Filtr dobrze spisuje się też podczas pracy pod światło. Podsumowując - jestem zadowolony z zakupu i dziękuję za pomoc:)

A kupiłeś w końcu slim czy zwykły? Ja jestem właśnie na etapie poszukiwania filtra UV do Sigmy 10-20, czyli problem na najszerszym kącie ten sam ;-) Czy jakieś inne firmy produkują wersje slim filtrów UV?

I czy ktoś mógłby mi przybliżyć różnice między seriami Hoya PRO1 a PRO1 Digital?

radioel
09-06-2008, 11:03
Hej, pytanie jak w temacie - chodzi o ochronę szkła. Czy standartowy filtr spełni zadanie? czy potrzebny jest SLIM? Czy ktoś z was przerabiał ten temat? Co mi polecicie? średnica 77mm
Pozdrawiam Radek

Kubak82
09-06-2008, 11:13
było juz setki miliolny tysiace razy ;-)

nie chce mi sie szukac wiec powiem Ci tylko ze ja mam marumi: uv- seria wpc a cpl-seria dhg.. obydwa slimy z normalnymi gwintami na zewnatrz (nie kazdy slim to niestety ma)..a dzieki temu mozna uzywac standardowego dekielka..

dr11
09-06-2008, 11:14
Bylo. CPL - slim. UV - nie slim.

radioel
09-06-2008, 13:08
najs, dzięki za radę kupuję zwykły UV.