PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop 6 czy Elements 6 - do poligrafii ????



woyd
27-02-2008, 19:41
Czołem,

mam pilną sprawę. Rozpocząłem współpracę z firmą meblarską. Robie zdjęcia mebli. Mam za sobą 2 sesje. Zdjęcia po obróbce w GIMPie (szparowanie) i PS Elements 2 (łączenie, kilku kadrów itp.) poszły do klientów. Dzisiaj poproszono mnie o ich wersje ze ścieżką odcięcia. Z książki Scott'a Kellby wiem, że takie cudo możliwe jest w PSie.

Wszystko wskazuje na to więc, że bez porządnego PS'a ani rusz. Nie mam na razie kasy na wywalenie ponad 2 tys. na CS3. Na angielskim ebay'u na razie ani jednej aukcji z CS2 w sensownej cenie. Zastanawiam się więc nad Photoshopem 6 (mogę kupić z kilka stówek). Myślę też o Elements 6.0, ale z tego co mi się wydaje to nie ma tam ani piórka do dokładnej selekcji ani możliwości zapisu ścieżek odcięcia (w sensie pliku .eps)

Moje pytanie: czy zakup Photoshopa 6 ma jeszcze sens. Domyślam się, że ma większość opcji CS-ów. Jakie są z niego możliwości upgrade'u ??

Słyszałem też, że podobno możliwy jest też upgrade z którejś wersji Elements do CS (ale nie wiem czy CS2 czy CS3).

Za wszelkie informacje z góry dzięki

Woyd

sail0r
27-02-2008, 20:13
hmm czy na pewno photoshop wystarczy? nie bedziesz potrzebowal illustratora? (w sumie to nie wiem, ale mam watpliwosci)

woyd
27-02-2008, 20:20
Kellby w "Fotografia Cyfrowa. Edycja Zdjęć wydanie II" opisuje przygotowanie zdjęcia ze ścieżką odcięcia zapisanego jako eps na bazie CS'a.

bakulik
27-02-2008, 20:51
Na angielskim ebay'u na razie ani jednej aukcji z CS2 w sensownej cenie.

Uważaj na tanie Photoshopy z eBaya - http://canon-board.info/showthread.php?t=28205.


Zastanawiam się więc nad Photoshopem 6 (mogę kupić z kilka stówek). Moje pytanie: czy zakup Photoshopa 6 ma jeszcze sens. Domyślam się, że ma większość opcji CS-ów. Jakie są z niego możliwości upgrade'u ??

Możesz upgradować maksymalnie do CS2. CS3 ma możliwość upgrade od PS7 i nowszych.


Słyszałem też, że podobno możliwy jest też upgrade z którejś wersji Elements do CS (ale nie wiem czy CS2 czy CS3).

Upgrade do CS3 z Elements kosztuje 700 Euro. Pełna wersja CS3 jest za 833 Euro. Tradycyjny upgrade to koszt 240 Euro. Ceny ze sklepu Adobe.com (https://store2.adobe.com/cfusion/store/index.cfm?store=OLS-EU&view=ols_prod&category=/Applications/Photoshop&distributionMethod=UPGRADE&nr=0).

Myślę, że warto kupić PS6 i ewentualnie poszukać upgrade do CS lub CS2. W porównaniu do Elements zyskujesz parę opcji, jak np. obróbka 16 bitów (chociaż ograniczona, ale jest) lub możliwość konwersji do CMYK i obróbki w tej przestrzeni, jak również ogólnie zaawansowane zarządzanie kolorem. W poligrafii to ważna sprawa. :)

marekb
27-02-2008, 21:12
a może ktos wie kiedy się można spodziewać CS4 ..??

bakulik
27-02-2008, 21:38
a może ktos wie kiedy się można spodziewać CS4 ..??

Już jest. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8e/Photoshop_CS4.png ;)

woyd
27-02-2008, 22:20
hm.. dzięki Panowie za odpowiedzi na temat.


Co do PS 6 i upgrade - widziałem Upgrade do CS2 z 5.5 i wyższych za 990zł. Czy to wygląda wiarygodnie (w sensie: produkt-cena)??

Obiektyw
27-02-2008, 22:39
hmm czy na pewno photoshop wystarczy? nie bedziesz potrzebowal illustratora? (w sumie to nie wiem, ale mam watpliwosci)

...no to nie miej. Oczywiscie, ze mozna zapamietac wektorowa maske.

Gdyby nie brak obrobki RAW z poziomu Pshopa 6 to ten program w zupelnosci by wystarczyl Woydowi do pracy.
Ludzie! Przeciez wiekszosc osob pracujacych w poligrafii spokojnie dalaby sobie rade pracujac wylacznie na prostej i wydajnej wersji 6 a nawet 5.5.
Kazdy Pshop o wyzszych numerkach/"cs-ach" przynosi ulepszenia i udogodnienia ale to nie na wersji CS3 rozpoczeto profesjonalnie stosowac pakiet Adobe (ja np. jade od czworki).

Owszem warto miec nowy soft, zwlaszcza, ze CS3 jest gruntownie przeprogramowany i szybki w porownaniu do wolowatego CS2 (pozdrowienia dla uzytkownikow intelowskiego OsX).

...a co do tytulu watku: elements-tak, do zdjec z pikniku, ale nie do pracy.

woyd
27-02-2008, 23:00
hmm czy na pewno photoshop wystarczy? nie bedziesz potrzebowal illustratora? (w sumie to nie wiem, ale mam watpliwosci)


...no to nie miej. Oczywiscie, ze mozna zapamietac wektorowa maske.

Ale ja mam tylko dostarczyć zdjęcie wraz ze ścieżką odcinania. Kto inny (agencja reklamowa obsługująca sklep meblowy) będzie tworzyć z tego ulotki. Wg Kellby'iego PS do tego wystarczy - po prostu trzeba zapisać zdjęcie jako EPS z osadzoną w środku ścieżką. Książka którą mam opisuje operacje w oparciu o CS (po prostu CS). Czy zatem PS 6.0 ma te opcje ?? Zakładam, że tak.




Gdyby nie brak obrobki RAW z poziomu Pshopa 6 to ten program w zupelnosci by wystarczyl Woydowi do pracy.
Ludzie! Przeciez wiekszosc osob pracujacych w poligrafii spokojnie dalaby sobie rade pracujac wylacznie na prostej i wydajnej wersji 6 a nawet 5.5.
Kazdy Pshop o wyzszych numerkach/"cs-ach" przynosi ulepszenia i udogodnienia ale to nie na wersji CS3 rozpoczeto profesjonalnie stosowac pakiet Adobe (ja np. jade od czworki).

[...]

...a co do tytulu watku: elements-tak, do zdjec z pikniku, ale nie do pracy.

Do RAWów mam C1 i DPP - jakoś "dam radę". A jak wpadnie kilka zleceń to zapewne machnę update na CS2 a potem CS3 - koszt (wg obecnych cen) i tak wyjdzie niższy niż o kilka stówek niż gdybym kupował nowego CS3.

Obiektyw - dzięki za konkretną odpowiedź. Gdyby ktoś jeszcze był w stanie napisać jasno, czy w PS 6.0 mogę bez problemu zapisać fotkę jako EPS ze ścieżką odcinania - będę wdzięczny na maxa. Chyba, że zna ktoś miejsce, z którego mogę ściągnąć jakieś demo PS 6 i samemu potestować.

bakulik
28-02-2008, 11:04
Gdyby ktoś jeszcze był w stanie napisać jasno, czy w PS 6.0 mogę bez problemu zapisać fotkę jako EPS ze ścieżką odcinania - będę wdzięczny na maxa. Chyba, że zna ktoś miejsce, z którego mogę ściągnąć jakieś demo PS 6 i samemu potestować.

Tryout Photoshopa 6 ma ograniczoną funkcjonalność i niestety nie pozwala zapisywać pracy... :)

Ale można spokojnie z PS6 wypuścić EPSa ze ścieżką odcinania. Sprawdzone empirycznie. Poniżej (na dowód ;) ) fragment instrukcji:



To save a path as an image clipping path:

1 Draw and save a path or convert an existing selection into a path.

2 Choose Clipping Path from the Paths palette menu.

3 For Path, choose the path you want to save.

4 For good results with most images, leave the flatness value blank to print the image using the printer's default value. If you experience printing errors, enter a new flatness value.

Values can range from 0.2 to 100. In general, a flatness setting from 8 to 10 is recommended for high-resolution printing (1200 dpi to 2400 dpi), a setting from 1 to 3 for low-resolution printing (300 dpi to 600 dpi).

The PostScript interpreter creates curved segments by linking a series of straight line segments. The flatness setting for a clipping path determines how closely the straight line segments approximate the curve. The lower the flatness value, the greater is the number of straight lines used to draw the curve and the more accurate the curve.

5 Click OK.

If you plan to print the file using process colors, convert the file to CMYK mode. (See Converting between color modes (Photoshop).)

6 Save the file:
# To print the file using a PostScript printer, save in Photoshop EPS, DCS, or PDF format.
# To print the file using a non-PostScript printer, save in TIFF format and export to Adobe InDesign or to Adobe PageMaker 5.0 or later.

woyd
28-02-2008, 11:29
Łukasz - wielkie dzięki. Kupuje 6-tkę.