PDA

Zobacz pełną wersję : co wybrać?



brodaty
25-02-2008, 23:52
Przesiadłem się z wspaniałej 5 na 400d. Dotychczas używałem jako podstawowe szkło Tamrona 28-75 i twierdzę że jest doskonały.Teraz potrzebuję coś krótszego. Biorę pod uwagę dwa obiektywy, sigmę 10-20 i canona 10-22. Jest między nimi spora różnica w cenie /myślę o kupnie używanych/, ale czy również jest duża różnica w jakości? Chodzi mi ostrość nie tylko w centrum kadru, ale całego obrazu, również o aberracje, dystorsję itp. Przeważnie fotografuję krajobrazy i swoje wnuki. Na sigmę prawie mam, na canona muszę trochę poczekać.

marfot
26-02-2008, 00:30
Obiektyw C 10-22 mogę gorąco polecić. Solidna budowa, USM, precyzyjny i szybki AF. Ostrość znakomita, dystorsja jak na taki szeroki kąt przyzwoita, CA widoczna ale łatwa do skorygowania w PS. Ewidentnie wart tych pieniędzy. Sigmy już miałem ...

gwozdzt
26-02-2008, 09:29
Przesiadłem się z wspaniałej 5 na 400d.
i jak wrażenia? :mrgreen:
ergonomia? wizjer? :twisted:


Dotychczas używałem jako podstawowe szkło Tamrona 28-75 i twierdzę że jest doskonały.
może nie jest aż taki 'perfect", ale to przyzwoite szkło :-)


Teraz potrzebuję coś krótszego.
no tak... crop...


Biorę pod uwagę dwa obiektywy, sigmę 10-20 i canona 10-22... Na sigmę prawie mam, na canona muszę trochę poczekać.
Moim skromnym zdaniem wybrałeś dla siebie złą drogę.
Obkupisz się teraz cropem i EF-S'ami, aby potem za grosze to wyprzedawać, bo i tak zatęsknisz za porządnym korpusem.

Zamiast brnąć w to bagno, póki się da pozbąź się szybko tego pokracznego korpusiku z łuszczącą się obudową; poskładaj posiadane środki finansowe, dozbieraj ewentualnie trochę i kup sobie korpus odpowiadający w ogólnym zarysie temu co miałeś.
Jakby ktoś miał wątpliwości co mam na mysli ;-) napiszę wprost - 5D.

Dołożysz może trochę grosza, ale zaoszczędzisz sobie stresów, przeliczania ogniskowych, nie będziesz potrzebował dokupywać krótkoogniskowych obiektywów, posiadany Tamron będzie się spisywał równie dobrze; a korpus, obraz w wizjerze i sposób obsługi pozostaną na tym samym wysokim poziomie co w świetnej analogowej piątce.

Piszę to wszystko z osobistych doświadczeń. Byłem zadowolonym użytkownikiem analogowej 50, pewnego dnia zachłysnąłem się 'tanią cyfrą" i kupiłem tandetny 300D.
Wtedy okazało się, że ulubiony 24-85 dostał nagle 'klapki na oczy", dokupiłem Sigmę 18-50... i zapaliła mi się ta czerwona lampka ostrzegawcza.
Sprzedałem szybko 300D z Sigmą, sprężyłem się i kupiłem porządny aparat nie przekłamujący kąta widzenia obiektywów :-) i teraz jestem zadowolony :-)

Arche121
26-02-2008, 09:35
Przesiadłem się z wspaniałej 5 na 400d. Dotychczas używałem jako podstawowe szkło Tamrona 28-75 i twierdzę że jest doskonały.Teraz potrzebuję coś krótszego. Biorę pod uwagę dwa obiektywy, sigmę 10-20 i canona 10-22. Jest między nimi spora różnica w cenie /myślę o kupnie używanych/, ale czy również jest duża różnica w jakości? Chodzi mi ostrość nie tylko w centrum kadru, ale całego obrazu, również o aberracje, dystorsję itp. Przeważnie fotografuję krajobrazy i swoje wnuki. Na sigmę prawie mam, na canona muszę trochę poczekać.

zaraz czegos tu nie rozumiem...??
Przesiadłes sie z 5D na 400D.......?????????????????????????????:???:

Shadow
26-02-2008, 09:41
Chyba chodzi o to ---> http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=314669784

gwozdzt
26-02-2008, 09:43
zaraz czegos tu nie rozumiem...??
Przesiadłes sie z 5D na 400D.......?????????????????????????????:???:
widać, żeś młody/a :-)
http://www.canon.com/camera-museum/camera/film/data/1991-1995/1992_eos5_qd.html?lang=undefined&categ=srs&page=eos

Arche121
26-02-2008, 14:25
widać, żeś młody/a :-)
http://www.canon.com/camera-museum/camera/film/data/1991-1995/1992_eos5_qd.html?lang=undefined&categ=srs&page=eos

nie taki młody 30-stka na karku w marcu stuknie;-)

zxzx
26-02-2008, 14:28
Przeciez do 400d mozna kupywac eLki nie trzeba sie meczyc Efsami :) ja tak robie kupuje eLki bo sa dobre a pozniej jak kupie cos lepszego eLki jak znalazl i nie szukal :) do lepszego body . A moja 4setka sie nie luszczy :)

terminator
26-02-2008, 14:38
...Obkupisz się teraz cropem i EF-S'ami, aby potem za grosze to wyprzedawać...

Pokaż mi chociaż jedną aukcję z C10-22 za grosze. Szukałem przez dwa miesiące używanego, ale w końcu kupiłem nowy za 2150, bo uzywki są po 1700-1800 zł .
W tej chwili na allegro jest jeden za 1899, drugi za 1999, więc nie mów, że ludzie sprzedają po roku za grosze.

djcargo
26-02-2008, 15:28
ludzie sprzedają po roku za grosze.

Dokładnie - też myślałem o używanym obiektywie, ale jeśli mam zaoszczędzić 10-15% wartości, to jednak wolę wyszukać jakąś nóweczkę w dobrej cenie i mieć święty spokój :)
Obiektywy trzymają się w cenie (to jak zawsze dobrze dla posiadaczy, a źle dla potencjalnych kupujących :D

Jo-anna
26-02-2008, 15:29
witaj,

Niedługo podejmę decyzję o przejściu z nikona do canona i przyznam, że zaciekawiło przejście z 5d do 400d. Prawdopodobnie niedługo 5d doczeka się następcy. Być może zdecyduję się na zakup 400d + 24-70/2.8 + 70-200/4 i za rok, lub dwa przymierzę się do następcy 5d.

W Nikonie irytują mnie szumy na iso640/800/wyższych nie używam z wiadomych przyczyn. W dodatku mam dosyć ciemne szkiełka i mam już powoli tego dosyć.

Ciekawią mnie twoje odczucia po przesiadce na 400d, czy jest aż tak źle jak piszą niektórzy powyżej?

JiNN
26-02-2008, 15:34
Albo mi sie wydaje,albo się mylę ale cześć osób nie umie czytać. Gdzie Wy widzicie przesiadkę z 5D NA 400 D ? Bo ja widzę z 5 na 400D -> 5 nie 5D.

Gdyby tak było to faktycznie byłoby to dziwne.Ale nie jest. Patrz wyżej.

djcargo
26-02-2008, 15:39
zaciekawiło przejście z 5d do 400d.

Czytaj uważnie, przesiadł się z Canona 5 (analoga).


Ciekawią mnie twoje odczucia po przesiadce na 400d, czy jest aż tak źle jak piszą niektórzy powyżej?

Hmmm... Moim zdaniem każdy narzeka, bo chciałby podbudować swoje ego, bo ma 30/40D, albo 5D.
Moim zdaniem po pierwsze, kolega nie napisał do jakich zastosowań używa aparatu, nie każmy kupować mu 1Ds Mark III, jeśli używa go amatorsko i li tylko dla przyjemności.
Po drugie - na jakość zdjęć większy wpływ ma jednak obiektyw, a nie puszka. A nie przesadzajmy, 400D złym aparatem nie jest. Oczywiście brakuje mu wieeeele do 1Ds Mark III (alleluja i padnijmy na kolana) czy do 5D, ale do amatorskich zastosowań wystarczy.

ewa_olsztyn
26-02-2008, 15:54
Zamiast brnąć w to bagno, póki się da pozbąź się szybko tego pokracznego korpusiku z łuszczącą się obudową;


No wiesz? (zgorszenie)
Mam 400D od półtora roku i uważam, że to bardzo dobry aparacik. Jestem kompletną amatorką, ale zarobiliśmy z Kanonikiem nawet trochę pieniędzy i mamy teraz dwie eLki. Nic się z niego nie łuszczy, ślicznie się sprawuje na wodzie i w wilgoci, w upale, a na mrozie obrasta lodem, ale działa bez zarzutu. Prawie się z nim nie rozstaję, eksploatuję bez nabożnej czci - ani razu się nie zepsuł ani nie zawiesił, ani w ogóle nic!
Zacny jest i nie dam złego słowa powiedzieć!

Shadow
26-02-2008, 15:56
witaj,

Niedługo podejmę decyzję o przejściu z nikona do canona i przyznam, że zaciekawiło przejście z 5d do 400d. Prawdopodobnie niedługo 5d doczeka się następcy. Być może zdecyduję się na zakup 400d + 24-70/2.8 + 70-200/4 i za rok, lub dwa przymierzę się do następcy 5d.

W Nikonie irytują mnie szumy na iso640/800/wyższych nie używam z wiadomych przyczyn. W dodatku mam dosyć ciemne szkiełka i mam już powoli tego dosyć.

Ciekawią mnie twoje odczucia po przesiadce na 400d, czy jest aż tak źle jak piszą niektórzy powyżej?

Słuchaj a może jednak pozostaniesz w Nikonie :) Pełnoklatkowy D3 ma tak rewelacyjnie niskie szumy, że nawet kilku ludzi z Canona przymierzało się do zmiany systemu. Teraz kup sobie Nikkora a za 2-3 lata cena D3 będzie już tak niska że kupisz go bez problemu, a szkło będzie jak znalazł. A kto wie czy za rok Nikon nie wypuści np D400 z FF. To jest walka gigantów a my maluczcy musimy tylko patrzeć na rozwój wydarzeń.

Jo-anna
26-02-2008, 16:27
Teraz kup sobie Nikkora a za 2-3 lata cena D3 będzie już tak niska że kupisz go bez problemu, a szkło będzie jak znalazł. A kto wie czy za rok Nikon nie wypuści np D400 z FF. To jest walka gigantów a my maluczcy musimy tylko patrzeć na rozwój wydarzeń. 2-3 lata to baaaardzo długo :-(
Teraz N70-300VR jest praktycznie nieużywany w pochmurne dni. Nawet 18-70/3.5-4.5 jakby ciut ciemniejszy bo zmusza do korzystania z dłuższych czasów, lub wyższego iso :-(

Shadow
27-02-2008, 12:12
Rozumiem. Daj znać jak już kupisz nowy sprzęt. Koniecznie opisz swoje wrażenia :)

Kubak82
28-02-2008, 12:29
Przeciez do 400d mozna kupywac eLki nie trzeba sie meczyc Efsami :) ja

pewnie, zwlaszcza jak chcesz miec szerzej niz 17-40/16-35 - kleska urodzaju z tymi szerokimi elkami pod cropa :wink: :lol:

comatus
28-02-2008, 13:13
Nagle wszyscy zaczęli się męczyć EF-s'ami? Obiektyw jak obiektyw, a podejrzewam, ze crop mimo wszystkich przepowiedni nie zniknie tak szybko. No i nie kazdy użytkownik cropa planuje, że "jutro" zmieni na FF. No i jakoś też nie za bardzo udało mi się udczuć tą syfiastość 300D (miałem i nadal bym miał gdyby nie miał już swoich lat). Uważam, ze lepiej jest mieć ze 2-3 fajne obiektywy i xxxD niż 5D i obiektywy średniej klasy.

Shadow
28-02-2008, 15:44
Nagle wszyscy zaczęli się męczyć EF-s'ami? Obiektyw jak obiektyw, a podejrzewam, ze crop mimo wszystkich przepowiedni nie zniknie tak szybko. No i nie kazdy użytkownik cropa planuje, że "jutro" zmieni na FF. No i jakoś też nie za bardzo udało mi się udczuć tą syfiastość 300D (miałem i nadal bym miał gdyby nie miał już swoich lat). Uważam, ze lepiej jest mieć ze 2-3 fajne obiektywy i xxxD niż 5D i obiektywy średniej klasy.

Najlepiej jest mieć 5D i 2-3 fajne obiektywy ;)

Kubak82
01-03-2008, 09:02
Najlepiej jest mieć 5D i 2-3 fajne obiektywy ;)

najlepiej to dla jednych bedzie FF (w ogole ta nazwa to piekna zagrywka marketingowcow - zawsze byl maly obrazek a teraz dumnie "pelna klatka" - normalnie jakby ameryke odkryli :lol: ), dla innych crop a dla jeszcze innych sredni format, dla jednych cyrfa a dla innych ciagle analog.. wystarczy wiedziec czego sie chce a nie isc z owczym pedem, bo jest ogolne parcie na ten a nie inny aparat ;-)

marfot
01-03-2008, 14:19
Teraz potrzebuję coś krótszego. Biorę pod uwagę dwa obiektywy, sigmę 10-20 i canona 10-22. Jest między nimi spora różnica w cenie /myślę o kupnie używanych/, ale czy również jest duża różnica w jakości? (...)Przeważnie fotografuję krajobrazy i swoje wnuki. Na sigmę prawie mam, na canona muszę trochę poczekać.
Jak widzisz pojawiła się trzecia propozycja: 5D + np. C 17-40 (jakieś 8200 zł, gdyż ceny są wyjątkowo atrakcyjne). Biorąc pod uwagę kryterium jakości do ceny, amatorski zakres zastosowań i przywiązanie do rzeczy dobrej jakości (EOS 5 "nie D") wybrałbym C 10-22 (za jakieś 1900 zł używany):smile: . Uporzczywie głosuję za C 10-22 bo "ten obiektyw robi dobre zdjęcia":wink: :
http://canon-board.info/showthread.php?t=30533

brodaty
01-03-2008, 21:17
Wielkie dzięki Marfot, przekonałeś mnie swoimi zdjęciami. C 10-22 to jest to co chcę mieć. A tak na marginesie Twoje zdjęcia są naprawdę świetne.
5D bym chętnie kupił, ale jest jeden drobiazg, brak kasy. Zaczynam intensywniej szukać C 10-22.


Jak widzisz pojawiła się trzecia propozycja: 5D + np. C 17-40 (jakieś 8200 zł, gdyż ceny są wyjątkowo atrakcyjne). Biorąc pod uwagę kryterium jakości do ceny, amatorski zakres zastosowań i przywiązanie do rzeczy dobrej jakości (EOS 5 "nie D") wybrałbym C 10-22 (za jakieś 1900 zł używany):smile: . Uporzczywie głosuję za C 10-22 bo "ten obiektyw robi dobre zdjęcia":wink: :
http://canon-board.info/showthread.php?t=30533
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

witaj,

Niedługo podejmę decyzję o przejściu z nikona do canona i przyznam, że zaciekawiło przejście z 5d do 400d. Prawdopodobnie niedługo 5d doczeka się następcy. Być może zdecyduję się na zakup 400d + 24-70/2.8 + 70-200/4 i za rok, lub dwa przymierzę się do następcy 5d.

W Nikonie irytują mnie szumy na iso640/800/wyższych nie używam z wiadomych przyczyn. W dodatku mam dosyć ciemne szkiełka i mam już powoli tego dosyć.

Ciekawią mnie twoje odczucia po przesiadce na 400d, czy jest aż tak źle jak piszą niektórzy powyżej?

Przesiadłem się z 5 /analoga/ i jak na razie przyzwyczajam się do swojego nowego maleństwa /5 z gripem leży zupełnie inaczej w ręku/. Muszę się z tym oswoić, a na to potrzeba trochę czasu.