PDA

Zobacz pełną wersję : Karty CF 8GB i większe



duperel
25-02-2008, 16:47
Witam,

Jak wygląda sprawa obsługi duuużych kart pamięci przez aparaty Canona?
Najbardziej interesuje mnie 30D, bo do tej pory używałem z nią 2GB ale mam zamiar kupić coś większego (jak w tytule).
Jakiej wielkości karty posiadacie i co dobrego/złego możecie o nich powiedzieć.

pzdr

Olszewski
25-02-2008, 16:55
Właśnie miałem napisać w innym poście pytanie podobne, więc podepnę się do Ciebie :)

To samo pytanie CF 8GB i większe ale z Canonem 40D :)

MTW
25-02-2008, 17:04
ja sam używam w 400D karty SanDisk Extreme III 4GB i jestem z niej zadowolony odrazu po włożeniu pokazuje że można zrobić 880zdjec ale wejdzie dużo więcej

Olszewski
25-02-2008, 17:08
ja sam używam w 400D karty SanDisk Extreme III 4GB i jestem z niej zadowolony odrazu po włożeniu pokazuje że można zrobić 880zdjec ale wejdzie dużo więcej

Ja 4GB używam z 350D i wiem że nie ma problemów, ale chodzi mi tutaj konkretnie o opcje 8GB i ewentualnie 12GB.

lukep
25-02-2008, 17:18
W!

W 30D oraz 40D, karty 8GB obslugiwane sa bez zadnych problemow.
40D, chyba nawet i wieksze obsluguje.


Zdrowko

duperel
25-02-2008, 17:32
A jak wygląda sprawa prędkości kart?
Jaka musi być prędkość zapisu karty żeby wycisnąć bufor do oporu i robić po 11 RAW w serii?

Blindseeker
25-02-2008, 17:37
Mam 30D oraz kartę 8GB - działa bez problemów.

Jednak nie polecam takich dużych kart - lepiej kupić 2,3 karty o mniejszej pojemności niż jedną dużą. W przypadku uszkodzenia karty nie traci sie wszystkich fotek, a jedynie część.
Ja juz taka sytuacje przeżyłem - 8gb sie posypało. Całe szczęście, że fotek wiele nie straciłem, bo to był początek sesji. Ale i tak szkoda....

Olszewski
25-02-2008, 17:44
Mam 30D oraz kartę 8GB - działa bez problemów.

Jednak nie polecam takich dużych kart - lepiej kupić 2,3 karty o mniejszej pojemności niż jedną dużą. W przypadku uszkodzenia karty nie traci sie wszystkich fotek, a jedynie część.
Ja juz taka sytuacje przeżyłem - 8gb sie posypało. Całe szczęście, że fotek wiele nie straciłem, bo to był początek sesji. Ale i tak szkoda....

Czasami niestety sytuacja nie pozwala mi na częste zmienianie kart i tak właśnie będę rozważał czy nie wziąć jeszcze jednej 4GB i 8GB.


A jak wygląda sprawa prędkości kart?
Jaka musi być prędkość zapisu karty żeby wycisnąć bufor do oporu i robić po 11 RAW w serii?

Mam Sandisk 4GB Extreme III i w 30D znajomego nie udało nam się zapchać bufora tak, żeby nie dało się fotki już zrobić ;) Bardzo szybka jest ta karta ;)

duperel
25-02-2008, 17:48
w RAW-ach????

makkak
25-02-2008, 20:32
moze to byla seria przy czasie naswietlania 1sek ;)

KMV10
25-02-2008, 21:52
30D - max. rozmiar CF to 8GB;
40D - max. rozmiar CF to 16 GB.

(istnieje teoretyczna możliwość obsługi przez 30D większej karty, lecz może się to wiązać z koniecznością stosowania zew. programu do formatowania karty, gdyż formatowanie w aparacie udostępni jedynie max. 8GB).

Olszewski
25-02-2008, 22:44
30D - max. rozmiar CF to 8GB;
40D - max. rozmiar CF to 16 GB.

(istnieje teoretyczna możliwość obsługi przez 30D większej karty, lecz może się to wiązać z koniecznością stosowania zew. programu do formatowania karty, gdyż formatowanie w aparacie udostępni jedynie max. 8GB).

I to się nazywa konkret ;) Serdeczne dzięki :)

djcargo
25-02-2008, 22:57
KMV10 a jak to wygląda w 400D :)

KMV10
26-02-2008, 09:40
KMV10 a jak to wygląda w 400D :)
Max. CF 16 GB :)


I to się nazywa konkret ;) Serdeczne dzięki :)
No problem. :)

lukdee
26-02-2008, 09:57
kol. KMV10 a jak sprawa z 350D? Będziemy mieć sprawe jasna z całą dolna półką CANONA

KMV10
26-02-2008, 10:10
kol. KMV10 a jak sprawa z 350D? Będziemy mieć sprawe jasna z całą dolna półką CANONA
Wedle mojej wiedzy 350D i 20D - max 8 GB.
Zastosowanie ma uwaga napisana przeze mnie w poście #11.

djcargo
26-02-2008, 10:57
Ja również dziękuję bardzo :)

MTW
26-02-2008, 20:24
prawda jest taka ze karty 4GB i wieksze powinno sie formatowac w kompie

cineo
26-02-2008, 20:35
Również skorzystałem. Mam jeszcze pytanko. Jaką kupić z tych ósemek, żeby nie przepłacić. Jak sądzę ta PQI COMPACT FLASH CARD 8GB 120X HI-SPEED na potrzeby 400D powinna wystarczyć. http://www.allegro.pl/item317360564_szybka_pqi_cf_8_gb_120x_f_vat_lodz.h tml Chyba, że się mylę.

MTW
26-02-2008, 21:01
cineo ja osobiście bym poleca SanDisk ExtremeIII fakt że jest 2 razy droższa ale wiesz za co płacisz porządna firma i szybka karta jakoś do PQI nie mam przekonania mam pendrive PQI i już 4 razy był w serwisie i za każdym razem dają nowego
tutaj masz linka do SanDisk ExtremeIII 8GB http://www.sirius.pl/foto_video/towar_cennik_426/towar_karta_26039/CF_Compact_Flash_8GB_SanDisk_ExtremeIII.html

kucza21
27-02-2008, 00:44
Toż to grosze !! Ja myślałem o SanDisku Ducatti, ale słyszałem, że 5D nie wykorzysta jej. Później o extreme IV, ale patrzącna różnice cenową to chyba jednak zdecyduję się na 2 x 4gb. W ogóle dzięki za linka nigdy się nie orientowałem, ale jak zauważyłem w UK są znacznie droższe karty

cineo
27-02-2008, 15:05
ja osobiście bym poleca SanDisk ExtremeIII fakt że jest 2 razy droższa ale wiesz za co płacisz porządna firma i szybka karta jakoś do PQI nie mam przekonania mam pendrive PQI i już 4 razy był w serwisie i za każdym razem dają nowego
tutaj masz linka do SanDisk ExtremeIII 8GB http://www.sirius.pl/foto_video/towar_cennik_426/towar_karta_26039/CF_Compact_Flash_8GB_SanDisk_ExtremeIII.html

Mam już SanDisk Extreme III 4GB i w zasadzie z tą planuję głównie pracować. Ta ósemka to by takie "uzupełnienie" miało być w razie jakiegoś kilkudniowego wypadu w góry lub coś w tym stylu. :mrgreen: :mrgreen:
Ale może i racja. Poczekam jeszcze z miesiąc może dwa to i ósemka SanDisk Extreme III spadnie z ceną.
Pozdrawiam

schuvi
27-02-2008, 16:14
Ja zapelniam:
3x Kingston CompactFlash Card Elite Pro 133x 4GB (CF/4GB-2),
chodza bardzo dobrze jak narazie,na rawach tez jest bezproblemowo.

MTW
27-02-2008, 18:39
schuvi każdy Ci powie że jak chodzi o pamięci flash to kingston sie wcale nie liczy jest na szarym końcu

schuvi
27-02-2008, 20:28
I dlatego ze wielu tak twierdzi mam ich nieuzywac???U mnie chodza i jest ok.

MTW
27-02-2008, 20:40
schuvi nie mówię żebyś nie używał tylko stwierdziłem fakty

schuvi
27-02-2008, 21:24
Slyszalem w sumie otym, i sie zastanawialem czy kupic.A niedawno trafilem na akcji wlasnie kingstona i wzialem 2 x 4gb.
Rozejrze sie ,to moze jakos je opchne i poszukam sandiska, zeby bylo bardziej profesjonalnie,hehehe.

lukdee
27-02-2008, 21:47
.... Rozejrze sie ,to moze jakos je opchne i poszukam sandiska, zeby bylo bardziej profesjonalnie,hehehe.
Może nie bardziej profesjonalnie ale przy sprzecie wartym z jakies 8000 to jaki jest udział procentowy wartości pamięci 4GB EXTREME III:?:
poniżej 2% wiec chyba niewiele; poza tym czesto bywa co tanie to drogie. Ostatnio sam zamierzalem kupic PQI ale co bede oszczedzal (skonczylo sie na SANDISK'u)

werek
28-02-2008, 11:53
mi PQI starcza, jest ok karta. uzytkuje ja juz rok i ani razu nie padla (body 400D i od miesiaca 40D)

tryton
01-03-2008, 10:33
Od kiedy przerzuciłem się całkiem na rawy 2x1GB to za mało :D
Właśnie chcę kupić w sumie 16GB do 350D.
Jak na razie z w/w postów wnioskuję, żeby kupić 2x8GB albo 4x4GB. Myślę również o Sandisku (lub może Pretec). Tylko proszę o poradę co do minimalnej prędkości (czy nie-extreme będzie hulać czy nie).
Pozdr.

Olszewski
01-03-2008, 10:54
Od kiedy przerzuciłem się całkiem na rawy 2x1GB to za mało :D
Właśnie chcę kupić w sumie 16GB do 350D.
Jak na razie z w/w postów wnioskuję, żeby kupić 2x8GB albo 4x4GB. Myślę również o Sandisku (lub może Pretec). Tylko proszę o poradę co do minimalnej prędkości (czy nie-extreme będzie hulać czy nie).
Pozdr.

Mam Extreme III i w 350D mi hula jak nic, nie wiem jak to jest z Ultra II. Ale może warto spojrzeć w przyszłość i brać już Extreme III. Fakt, masz ten sam dylemat co ja, nie potrzebna prędkość a miejsce bo RAWy dużo zajmują.

schabu
01-03-2008, 13:01
Jednak nie polecam takich dużych kart - lepiej kupić 2,3 karty o mniejszej pojemności niż jedną dużą. W przypadku uszkodzenia karty nie traci sie wszystkich fotek, a jedynie część.

Ale przy dwóch kartach jest dwa razy większe prawdopodobieństwo że któraś z tych kart padnie8)

MTW
01-03-2008, 18:19
Ale przy dwóch kartach jest dwa razy większe prawdopodobieństwo że któraś z tych kart padnie8)

lepiej żeby padła jedna np 4GB która kosztuje ok 160zł niż jedna 8GB która kosztuje ok 300zł już nie liczę zdjęć które są bezcenne dla wielu z nas

arturs
01-03-2008, 18:30
Ale przy dwóch kartach jest dwa razy większe prawdopodobieństwo że któraś z tych kart padnie8)

Ale przy dwóch kartach jak jedna padnie to jest szansa że połowa zdjęć ocaleje ;)

Kwestia priorytetów ;)
IMHO przy obecnych wielkościach matryc i co za tym idzie wielkości plików optymalne są karty o pojemności 4Gb

schabu
01-03-2008, 18:31
lepiej żeby padła jedna np 4GB która kosztuje ok 160zł niż jedna 8GB która kosztuje ok 300zł już nie liczę zdjęć które są bezcenne dla wielu z nas

chcesz powiedzieć że istnieje większe prawdopodobieństwo że mając jedna dużą kartę, padnie ona szybciej niż jedna z dwóch małych, tylko dlatego że ta jest większa jest dwa razy większa?
zresztą wątpię żeby klientów interesowało w takim przypadku jakie to karty i ile za nie dałeś.


Ale przy dwóch kartach jak jedna padnie to jest szansa że połowa zdjęć ocaleje ;)

Kwestia priorytetów ;)
IMHO przy obecnych wielkościach matryc i co za tym idzie wielkości plików optymalne są karty o pojemności 4Gb

no w sumie tak - chyba że się robi DSem:)

KMV10
01-03-2008, 21:59
Kwestia priorytetów ;)
IMHO przy obecnych wielkościach matryc i co za tym idzie wielkości plików optymalne są karty o pojemności 4Gb
Niby tak, ale po przesiadce na 40D z 20D jakoś mi te cztegogigówki dziwnie szybko się zapychają, a 8GB Sandiski E III robią się kusząco tanie ;)

luccass
22-03-2008, 17:03
Słuchajcie a co z 300D, jaką kartę max powinien obsłużyć aparat?

dzięki za info
pozdrawiam

marekk_ok
22-03-2008, 17:19
prawda jest taka ze karty 4GB i wieksze powinno sie formatowac w kompie

Ja uzywam 4GB na 400D i 40D i w obydwu przypadkach formatuje je bezposrednio w body - chyba ze cos pominalem i "powinno sie formatowac w kompie" jak napisales?

luccass
22-03-2008, 18:51
Format formatem, a zna ktoś odpowiedz co do 300D jaki rozmair karty powinien obsłużyć?

dzięki za info

Olszewski
22-03-2008, 20:23
Format formatem, a zna ktoś odpowiedz co do 300D jaki rozmair karty powinien obsłużyć?

dzięki za info

Wydaje mi się, że obsługuje 4GB. Bo kolega miał 300D i chyba robił kilka mi zdjęć bo potrzebowałem i dawałem mu moją kartę Sandiska 4GB Extreme III - ale głowy sobie nie dam uciąć, bo miałem wtedy też 1GB Kingstona :(

BTW, skoro temat wypłynął na wierzch, postaram się niedługo wkleić tutaj tabele z wynikami: ile zdjęć aparat mieści na pustej, sformatowanej karcie pamięci (według aparatu) w Canon 5D, 40D, 30D, 400D, 350D - może się komuś przyda i rozwieje wątpliwości: czy 4GB będzie odpowiednia czy będzie dla mnie za mało ile się mieści. Owa tabela będzie zawierać ilość zdjęć dla każdej czułości.

Flanel
23-03-2008, 22:23
5D łyknie 8gb i 16gb ?

andres
23-03-2008, 22:49
Marek a po cholere Ci 16GB? 5D z softem 1.1.1 (ja mam taki łyknie 16GB tylko po co?? Mimo wszystko jestem zwolennikiem kilku mniejszych, chociażby ze względu na bezpieczeństwo danych na nich zapisanych.

Flanel
23-03-2008, 23:09
może po to że nie jestem zwolennikiem kilku kart ?
moja racja jest mojsza niż Twojsza8) ;-)

noel
24-03-2008, 21:47
że tak wtrącę ... :)

używam kart (wszelakich) od dosłownie nastu lat pierwsze jakieś CF-y 8mb, na Casio QV-7000 (majątek na tamte czasy, zresztą mam go do dziś :) jak i wszystkie karty jakie przez ten okres kupiłem) i nigdy nie miałem najmniejszego problemu z nimi, żadna nie padła, żadna nie zawiodła.....może miałem szczęście :)

teraz z 40D jadę na PQI CF 8GB X120 i jest w 100% OK , zero problemu z zapisem i wcale nie wydałem 300 stówek jak niektórzy zalecają :) ( tylko 130PLN)

Flanel
24-03-2008, 23:48
i właśnie głowa mnie boli, bo karty PQI kuszą ceną, ale sentyment i głowa podszeptują SanDiska lub Lexara...

Olszewski
25-03-2008, 01:09
Marek a po cholere Ci 16GB? 5D z softem 1.1.1 (ja mam taki łyknie 16GB tylko po co?? Mimo wszystko jestem zwolennikiem kilku mniejszych, chociażby ze względu na bezpieczeństwo danych na nich zapisanych.

Wybacz, ale nie każdy chcę lub ma czas na zmienianie kart. Robię ważny reportaż - patrz ślub np. - na 1GB z 40D wejdzie mi około 70zdjęć, chodzę robię zdjęcia, moment przysięgi, staje naciskam spust migawki robię zdjęcie, przymierzam się do kolejnego, patrze, a tu komunikat: "Full CF" i co wtedy? Ksiądz nie poczeka! Zmiana karty trwa, a chwile uciekają. Nie zawsze kilka mniejszych jest lepszym rozwiązaniem!




teraz z 40D jadę na PQI CF 8GB X120 i jest w 100% OK , zero problemu z zapisem i wcale nie wydałem 300 stówek jak niektórzy zalecają :) ( tylko 130PLN)

Przepłaciłeś :P (żart) ja zapłaciłem za moją PQI 8GB 120X, 120zł i jak na razie jestem z niej bardzo zadowolony. Już miałem na niej 250zdjęć, bez żadnych problemów zrzucam na komputer, bez problemów żadnych. I za cenę 8GB Sandiska mogę mieć JESZCZE jedną PQI 8GB :)


i właśnie głowa mnie boli, bo karty PQI kuszą ceną, ale sentyment i głowa podszeptują SanDiska lub Lexara...

Decyzja należy do Ciebie... Ja wybrałem PQI i jak na razie nie żałuje ;) Jak się sprawdzi, pewnie dokupię kolejną ;)

andres
25-03-2008, 01:22
Wybacz, ale nie każdy chcę lub ma czas na zmienianie kart. Robię ważny reportaż - patrz ślub np. - na 1GB z 40D wejdzie mi około 70zdjęć, chodzę robię zdjęcia, moment przysięgi, staje naciskam spust migawki robię zdjęcie, przymierzam się do kolejnego, patrze, a tu komunikat: "Full CF" i co wtedy? Ksiądz nie poczeka! Zmiana karty trwa, a chwile uciekają. Nie zawsze kilka mniejszych jest lepszym rozwiązaniem!



wyobraź sobie że zrobiłeś ten reportaż i padła Ci karta (może się zdarzyć?? IMHO TAK) i co masz z takich zdjęć? Robiąc na kilku kartach masz szanse zachować cokolwiek.
Uwierz mi że nie tylko ty robisz tego typu zdjęcia a dla mnie bezpieczeństwo danych z wydarzenia jest ważniejsze niż moja wygoda, bo nie chce mi się zmienić karty. Używam kart 1GB, 2GB i 4GB i nawet jak mam jedynke to staram się kontorlowac ile mi jeszcze zostało zdjęć i wcześniej wymienić nawet niepełną kartę żeby mieć pewność że wystarczy miejsca.

VanMurder
25-03-2008, 09:07
używam 2x8GB 133x Kingston, Sandisk, oraz 4X4GB Sandik Ultra II, mam kilka 2GB i 1GB (na 5d mało praktyczne), na swoim 5D mogę zrobić serią 13 klatek w RAW bufor odzyskuje swój burst na poziomie 9 klatek po około 15/20sec. mało kto wie że sprawa pogarsza się przy wysokich ISO, przy iso1600 czas reaktywacji bufora może się wydłużyć do 2X ...mam wrażenie że mniejsze kart są szybsze, ale nie potwierdziły tego testy programowe ...
pozdrawiam

Bahrd
25-03-2008, 09:24
mało kto wie że sprawa pogarsza się przy wysokich ISO, przy iso1600 czas reaktywacji bufora może się wydłużyć do 2X ...

A to z tej prostej przyczyny, że rozmiary RAW-ów rosną z ISO: np. (matryca 10mpx):
ISO100RAW.CR2 12M
ISO6400RAW.CR2 17M

PS
Tak na oko, dwa sloty na karty SDHC zajmują mniej więcej tyle samo miejsca, co jeden na karty CF. Może więc, jeśli "padanie" kart jest na tyle poważne, to może któryś producent rozważy taką możliwość w innych niż topowe modelach?

C80
25-03-2008, 09:35
Może się mylę, ale jeden z producentów (chyba Nikon) chyba już wypuścił aparat z dwoma slotami SD. Powstało w ten sposób coś na kształt systemu RAID 1 w komputerach (czyli mirroring, zapis na dwóch kartach równocześnie).

Może coś takiego zaimplementują w następcy 5D lub 40 D.

Bahrd
25-03-2008, 09:39
Może się mylę, ale jeden z producentów (chyba Nikon) chyba już wypuścił aparat z dwoma slotami SD. Powstało w ten sposób coś na kształt systemu RAID 1 w komputerach (czyli mirroring, zapis na dwóch kartach równocześnie).

Może coś takiego zaimplementują w następcy 5D lub 40 D.

D3 ma 2xCF. U Canona w jedynkach jest CF+SD. Niektórzy nie lubią SD, bo małe to takie jakieś i lekkie ;)

Olszewski
25-03-2008, 19:26
wyobraź sobie że zrobiłeś ten reportaż i padła Ci karta (może się zdarzyć?? IMHO TAK) i co masz z takich zdjęć? Robiąc na kilku kartach masz szanse zachować cokolwiek.
Uwierz mi że nie tylko ty robisz tego typu zdjęcia a dla mnie bezpieczeństwo danych z wydarzenia jest ważniejsze niż moja wygoda, bo nie chce mi się zmienić karty. Używam kart 1GB, 2GB i 4GB i nawet jak mam jedynke to staram się kontorlowac ile mi jeszcze zostało zdjęć i wcześniej wymienić nawet niepełną kartę żeby mieć pewność że wystarczy miejsca.

No tak, w tym przypadku i tak łeb ukręcony przez młodych i tak, czy za całość, czy za połowę...
Sorry, ale od ponad 3 lat nie padła mi żadna z 4 używanych (obecnie już 2) kart pamięci. Dwie, które sprzedałem również mają się cudownie. Znajomy, który również robi śluby itd. ma kilka kart pamięci, to fakt, ale jakoś żadna mu nie padła. Inny znajomy ma karty pamięci różnych firm, Kingston, Sandisk i nawet PQI w różnych okresach czasu kupowanych, 6 lat niektóre karty mają, 4 lata, 2 lata i PQI ma około roku, i co? działa mu wyśmienicie!
Jedyne z czym się spotkałem, to fakt, iż karta była uszkodzona i już przy pierwszym zdjęciu były z nią problemy. Nie spotkałem się natomiast w swoim otoczeniu, aby komuś padła karta ot tak w trakcie robienia zdjęć.



D3 ma 2xCF. U Canona w jedynkach jest CF+SD. Niektórzy nie lubią SD, bo małe to takie jakieś i lekkie ;)

Szkoda, że tylko w Jedynkach :( Wypuszczając taką opcje w aparatach niższej klasy Canon by wyprzedził lekko konkurencje. Ale Nikon tutaj rzeczywiście pokazał się z dobrej strony dając 2xCF :)



Może się mylę, ale jeden z producentów (chyba Nikon) chyba już wypuścił aparat z dwoma slotami SD. Powstało w ten sposób coś na kształt systemu RAID 1 w komputerach (czyli mirroring, zapis na dwóch kartach równocześnie).

Może coś takiego zaimplementują w następcy 5D lub 40 D.

2xCF wypuścił Nikon, a CF+SD ma Canon w 1D(s) :)
Może Canon zmieni w następcy 5D, tandetny wyświetlacz LCD jaki zamontowano w 40D, o rozdzielczości 230 000 pikseli, który jest ... beznadziejny...

Ale fakt, 2xCF lub CF+SD w modelach niższej klasy (niż 1D(s)) przydałoby się ;)

tryton
25-03-2008, 19:36
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt dużych kart.
Chodzi o licznik, który pokazuje ile jeszcze zdjęć można zrobić.
Jak się da za dużą to pokazuje 999. Może komuś to nie przeszkadzać, ale warto mieć tego świadomość, bo np mnie by denerwowało. Mam 8GB i jest w sam raz bo dla rawów mam na liczniku max 934.

Bahrd
25-03-2008, 19:39
Ale fakt, 2xCF lub CF+SD w modelach niższej klasy (niż 1D(s)) przydałoby się ;)

W niejedynkach jest trochę mało miejsca na dwa "napędy" inne niż SD. A jeśli nowa piątka miałaby mieć 2xSD(HC), to byłby płacz na forach, że hej!
Ale gdyby tak do gripów...

Olszewski
25-03-2008, 20:45
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt dużych kart.
Chodzi o licznik, który pokazuje ile jeszcze zdjęć można zrobić.
Jak się da za dużą to pokazuje 999. Może komuś to nie przeszkadzać, ale warto mieć tego świadomość, bo np mnie by denerwowało. Mam 8GB i jest w sam raz bo dla rawów mam na liczniku max 934.

Ja na PQI 8GB w 350D mam 903 Rawów dla ISO 100 i 784 dla ISO 1600 :)
Licznik 999 jest denerwujący, to fakt, ale z drugiej strony, tutaj się zgodzę z Barhdem - po co, aż tyle? Ja mówiąc o dużych kartach mam na myśli taką, na którą zmieszczę 500 zdjęć. <999 dla mnie jest przesada. :)


W niejedynkach jest trochę mało miejsca na dwa "napędy" inne niż SD. A jeśli nowa piątka miałaby mieć 2xSD(HC), to byłby płacz na forach, że hej!
Ale gdyby tak do gripów...

No nie, jak miałyby być 2xSD(HC) to już wole 1xCF :) Ale masz rację, "gdyby tak do gripów..." :) Równoległy zapis na dwóch nośnikach pamięci byłby rewelacją. W sumie to dyskusja na oddzielny temat: "Czego oczekuje po następcy 5D" - na pewno ciekawy byłby ten temat :)

KMV10
25-03-2008, 21:25
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt dużych kart.
Chodzi o licznik, który pokazuje ile jeszcze zdjęć można zrobić.
Jak się da za dużą to pokazuje 999. Może komuś to nie przeszkadzać, ale warto mieć tego świadomość, bo np mnie by denerwowało.
W takiej 40D jak naciśniejsz "info" to na LCD głównym pokaże Ci ile zdjęć wchodzi na kartę nawet jeśli górny wyświetlacz wskazuje 999 dla dużych kart :)

tryton
25-03-2008, 21:42
W takiej 40D jak naciśniejsz "info" to na LCD głównym pokaże Ci ile zdjęć wchodzi na kartę nawet jeśli górny wyświetlacz wskazuje 999 dla dużych kart :)

No to w takim przypadku faktycznie moja uwaga jest bezprzedmiotowa.
U mnie na 350D jak dam info to tylko pokazuje ile GB zostało.

Olszewski
25-03-2008, 22:30
No to w takim przypadku faktycznie moja uwaga jest bezprzedmiotowa.
U mnie na 350D jak dam info to tylko pokazuje ile GB zostało.

Ano właśnie, też tak miałem w 350D :)


W takiej 40D jak naciśniejsz "info" to na LCD głównym pokaże Ci ile zdjęć wchodzi na kartę nawet jeśli górny wyświetlacz wskazuje 999 dla dużych kart :)

Dzięki za informacje. Nie wiedziałem o tym, chociażby z powodu, że tak jak tryton miałem 350D, w którym podawało ile GB miejsca zostało :) Przestawiłem na 4Gb na JPEG największy i mam na liczniku 999, a w info 1107 :) a dla 8GB karty w JPEGu największym według tych danych mieści się 2150 zdjęć :) Ciekawe rozwiązanie ;)

akustyk
25-03-2008, 22:47
W niejedynkach jest trochę mało miejsca na dwa "napędy" inne niż SD. A jeśli nowa piątka miałaby mieć 2xSD(HC), to byłby płacz na forach, że hej!
SD ma jedna zalete. troche ogolniejsza specyfikacje. interfejs SD pozwala chocby zaimplementowac karte sieciowa WiFi, czego w CF juz sie nie wpakuje.
sam fakt, ze sa to fizycznie dwie zupelnie inaczej wygladajace karty tez moze byc czasem pomocny.

nomad_fh
26-03-2008, 01:05
W bardzo starym Olympusie lata temu (ok 10-12 lat) juz byly dwie karty (CF i chyba MC) do tego mozliwosc kopiowania pomiedzy kartami obslugiwana z body, wybor na ktora z kart w danym momencie zapisywac etc.
Szkoda, ze w Canonie to dopiero jest w wyzszych modelach :(

Co do padania kart - rowniez uzywam od kilku lat, roznej pojemnosci (wlasciwie od 8 mb do 4 GB) i zadna mi jak na razie nie padla. Producenci rowniez rozni. Jedyne co widze, to spadek transferu na nie topowych.

sniper88
09-07-2008, 16:48
Od wczoraj sobie lamie glowe i dalej nie wiem. 2x4gb czy 1x8gb? Z jednej strony pierwsza opcja bezpieczniejsza, ale z drugie karty 8gb raczej nie zgubie, bo nie bede jej w ogole wyciagal z aparatu:) Jakich kart wy uzywacie? Ja sie po prostu nie moge zdecydowac, a potrzebuje czegos na okolo 14 dni focenia:p

C80
09-07-2008, 18:26
Kup dwie po 8GB i problem rozwiązany.

Ja mam 3x 4GB, zaczynałem od jednej 4GB. W pewnym momencie zaczęły się zdarzać sytuacje, że po jednym dniu zaczynało brakować miejsca więc dokupiłem drugą. A jak zmieniłem body to dorzuciłem trzecią która siedzi na stałe w starym. Teraz wolałbym mieć 4 GB i 8 GB, niż 3 karty 4GB.

colt
09-07-2008, 20:48
A co sądzicie o kartach CF Seagate 8GB ?? do 350d.

axk
10-07-2008, 08:22
A co sądzicie o kartach CF Seagate ...

Czyżby jakaś "nowość" w segmencie kart CF? Producent owszem bardzo znany z produkcji napędów HDD, jednakże na rynku kart CF chyba raczej mało popularny.

colt
10-07-2008, 08:50
http://search.ebay.com/search/search.dll?sofocus=pf&sbrftog=1&dfsp=32&catref=C11&from=R40&satitle=compact+flash&sacat=18867%26catref%3DC6&a15961=25692&a25710=92826&a10244=-24&alist=a15961%2Ca25710%2Ca10244%2Ca15962&pfmode=1&reqtype=1&gcs=1443&pfid=1740&pf_query=compact+flash&saprclo=&saprchi=&sargn=-1%26saslc%3D2&sadis=200&fpos=ZIP%2FPostal&sabfmts=1&saobfmts=insif&ftrt=1&ftrv=1&fsop=32%26fsoo%3D2&fgtp=
tutaj tego pelno i wlasnie nie wiem czy to sie nadaje do czegos...

akustyk
10-07-2008, 08:53
ale po co kupowac znacznie wolniejsze, zrace wiecej pradu i znacznie latwiejsze do mechanicznego uszkodzenia nosniki Microdrive, jesli w tej samej, a czasem nawet nizszej cenie mozna kupic zwykla karte Compact Flash tej samej pojemnosci?

taki dysk (bo to jest koniec koncow dysk) nadaje sie jako maly nosnik do backupow w komputerze, bo koniec koncow ma dluzsza zywotnosc niz CF. ale do aparatu to szkoda zachodu

sniper88
10-07-2008, 17:26
Kup dwie po 8GB i problem rozwiązany.

Daj mi kase na druga karte 8gb i nie ma sprawy;)

mamiski
10-07-2008, 18:50
Najważniejsze, żeby karta była sprawdzona i można było ją bez obaw wyjmować i wkładać, bo szybciej transferuje się dane przez czytnik niż przez kabelek. Ja od ponad roku używam ScanDisk extreme III 4.0. Kupiłem w sklepie Bellsystem czy coś takiego we Wrocławiu, ale firma była też na allegro. Czytnik mam pierwszy lepszy ("GoodRAM"), ale niezawodny. Gdybym potrzebował więcej pamięci, to kupiłbym "ósemkę", a tę drugą nosił w zapasie.

Misiaque
10-07-2008, 19:10
SD ma jedna zalete. troche ogolniejsza specyfikacje. interfejs SD pozwala chocby zaimplementowac karte sieciowa WiFi, czego w CF juz sie nie wpakuje.
sam fakt, ze sa to fizycznie dwie zupelnie inaczej wygladajace karty tez moze byc czasem pomocny.

Oj chyba się mylisz. Karty Wifi CF są jak najbardziej dostępne, zresztą z powodu rozmiaru CF ma większy potencjał w tego rodzaju zastosowaniach. Zresztą CF jest pokrewny standardowi PC Card, a w tym standardzie powstało dla laptopów sporo rodzajów urządzeń, tak więc interfejs kart CF jest tu zupełnie wystarczający.

axk
10-07-2008, 20:35
Karty Wifi CF są jak najbardziej dostępne ...

A poniżej przykłady takiej właśnie karty :

http://www.capslock.pl/produkty/karta_sieciowa_wi-fi_na_compactflash/2439
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=379481810

werek
11-07-2008, 16:30
ale to jest karta tzw "funkcjonalna" CF a nie "pamiec masowa", nie zadziala w aparatach. swoja droga to widzialem tuner tv na CF

akustyk
11-07-2008, 16:37
ale to jest karta tzw "funkcjonalna" CF a nie "pamiec masowa", nie zadziala w aparatach. swoja droga to widzialem tuner tv na CF

no wlasnie dzieki za sprostowanie. tych kart na CF jeszcze nie widzialem, a SD z Wifi to juz od kilku lat jest na palmtopy dostepne. acz, swoja droga, tez nie jestem pewien czy to w aparatach zadziala. niewykluczone, ze z przyczyn obiektywnych (pobor pradu?) to jednak nie jest implementowane.

a szkoda, kurcze...

axk
11-07-2008, 17:02
ale to jest karta tzw "funkcjonalna" CF a nie "pamiec masowa", nie zadziala w aparatach.

Ależ przecież nikt nie twierdzi iż jest to "pamięć masowa" i raczej wątpię aby ktokolwiek chciał ją "wpychać" do aparatu.

A tak z ciekawości, jeżeli już rozmawiamy o takich "cudach", czy istnieje model EOS-a z zaimplementowanym modułem transmisji bezprzewodowej (Bluetootch lub WiFi)?

Anon
11-07-2008, 21:41
Dla autora:

Według mnie dobra ósemka lub szesnastka nie sprawia żadnego problemu w aparatach. 30D to nie jest stary model i myślę, że na pewno sobie poradzi. Ja mam 40D z 8gb sandisk extreme 3 i chodzi wyśmienicie :D Trzeba liczyć się jednak z tym że lepiej kupić coś szybszego typu sandisk ex3 od kingstona lub kart innych firm.