PDA

Zobacz pełną wersję : czatownia, wabienie...itp !



bazancior
25-02-2008, 14:24
Witam serdecznie,
Jako, że wiosna za pasem, a na forum nie znalazłem żadnych postów, w których temacie byłyby w/w słowa pozwoliłem sobie cos takiego zamieścić. Zwracam sie z prośba do wszystkich fotografujacych ptaki o pomoc w tym jak wybrac miejsce na czatownie, czym sie kierować, jak wabic ptaki, co jest ważne a co nie ?? Ogólnie wszystkie spostrzeżenia jakimi możecie sie podzielić, a może znacie jakieś dobre pozycje ksiązkowe na ten temat. Sprzęt mam skromny więc bez czegos takiego się nie obedzie (400D + 100-300 USM).

Z góry dziekuje za okazana pomoc

Sebastian

yogin2
25-02-2008, 14:29
zależy na co polujesz, dla mnie najbardziej odpowiednia technika to z góry ustalona pozycja ptaka. np: wieszasz słoninke obok zasłoniety aparat z wężykiem i walisz sikory masz 1 strzał, ale czasami ten 1 zastępuje setki

Ptaku
25-02-2008, 14:35
http://canon-board.info/showthread.php?t=19316

Pozdr
rafał gawelda

czornyj
25-02-2008, 14:36
Myślę, że zamiast siedzieć na czacie i wabić paranoidalne schizofreniczki z nadwagą albo małoletnie gówniary, lepiej iść w miasto i konwencjonalnie uwodzić normalne kobiety, oplatając je misterną siecią konceptu i dowcipu...

drJolo
25-02-2008, 15:51
Możesz zerknąć do "Bezkrwawych łowów" i innych książek Puchalskiego. Co prawda mają już prawie pół wieku, ale na szczęście zwyczaje zwierząt nie zmieniają się tak szybko, jak np stereotyp aparatu, którym można robić dobre zdjęcia.
Więcej informacji znajdziesz na pewno na forach tematycznych (np http://www.fotoprzyroda.pl/ ), tutaj głównie dyskutuje się o sprzęcie.

dylo
25-02-2008, 17:02
bardzo interesująca książka ,,Fotołowy" Rostislav Stach, naprawdę super pozycja. jest i o wabieniu i o czatowniach i wiele innych bardzo praktycznych wskazówek-dla mnie bomba! do kupienia na allegro

Ptaku
25-02-2008, 17:19
Dylo
a przeczytałeś ją uważnie ? ze zrozumieniem ? bo ja tak i takich bzdur jak tam dawno nie wyczytałem. Jeśli ktoś chce kupić to proszę poczekać, niebawem będzie drugie wydanie poprawione.
Pozdr
Rafał Gawełda

eLka
25-02-2008, 19:12
Fotografowanie ptaków to dziedzina dla pasjonatów,jeżeli nim nie jesteś nie osiągniesz dobrych wyników.

matzone
25-02-2008, 20:50
Bardzo ciekawa strona dotycząca fotografowania skrzydlatych.
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

bazancior
25-02-2008, 21:22
dzieki wszystkim. Pozdrawiam.

fotofather
27-02-2008, 13:49
Ogólnie wszystkie spostrzeżenia jakimi możecie sie podzielić, a może znacie jakieś dobre pozycje ksiązkowe na ten temat.
Sebastian

Ptaków nie foce ale znam fajną serię -> PTAKI
SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA NATIONAL GEOGRAPHIC. Kosztuje ok. 39-49zl.

http://www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=productList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=1541

dazz
27-02-2008, 14:15
Ptaków nie foce ale znam fajną serię -> PTAKI
SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA NATIONAL GEOGRAPHIC. Kosztuje ok. 39-49zl.

http://www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=productList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=1541

Tej książki zdecydowanie nie polecam, Fotołowów Stacha z resztą też. Chyba generalnie szukasz informacji w złym miejscu, zainteresuj się grupami foto-przyrodniczymi, a najlepiej zakumpluj z kimś kto ma już jakieś doświadczenie.

fotofather
27-02-2008, 14:57
Tej książki zdecydowanie nie polecam, Fotołowów Stacha z resztą też. .

Owszem, to nie są pozycje dla zaawansowanych pasjonatów "bezkrwawych lowów" ale dla kogoś kto dopiero zaczyna. Można przecież tylko spokojnie obejrzeć w księgarni typu empik, zawsze jakiś pomysl się podpatrzy i samemu potem zdecydować czy warto kupić. Jednak czlowiek uczy się na wlasnych blędach i nie pomoże ślęczenie nad tomami w domu !!! Śmialo ruszać w teren !!!! A że nie wyszlo ?? Wyciągnąć wnioski i następnym razem będzie lepiej :))

dazz
27-02-2008, 15:25
Owszem, to nie są pozycje dla zaawansowanych pasjonatów "bezkrwawych lowów" ale dla kogoś kto dopiero zaczyna. Można przecież tylko spokojnie obejrzeć w księgarni typu empik, zawsze jakiś pomysl się podpatrzy i samemu potem zdecydować czy warto kupić. Jednak czlowiek uczy się na wlasnych blędach i nie pomoże ślęczenie nad tomami w domu !!! Śmialo ruszać w teren !!!! A że nie wyszlo ?? Wyciągnąć wnioski i następnym razem będzie lepiej :))

O ile tak można powiedzieć o "Fotołowach", to z Nationalem jest już trochę inaczej. Po jej przeczytaniu osoba niezaznajomiona z tematem zacznie tworzyć sztuczne tła z brystolu (bleee) i czekać, aż przylecą kolibry ;-) To typowo amerykańskie podejście do fotografowania ptaków, duży nacisk na błyskowe oświetlenie, które u nas słusznie uchodzi za nieetyczne itd. Poza tym autorzy piszą o fotografowaniu ptaków na swoich, głównie amerykańskich terenach, gdzie ptaki są znacznie mniej płochliwe. U nas nie jest już tak łatwo, a wskazywane metody fotografowania się nie sprawdzają.

fotofather
27-02-2008, 15:51
...Po jej przeczytaniu osoba niezaznajomiona z tematem zacznie tworzyć sztuczne tła z brystolu (bleee) i czekać, aż przylecą kolibry ;-)

Zgadzam się ,ale polecając tę pozycję po prostu zakladam, że każdy ma troche wlasnego rozumu i instynktu aby ślepo nie wierzyć we wszystko co napisano. A robienie z fleshem inna sprawa- to tak jakby strzelać z armaty aby ptaszek z gniazdka się wychylil :lol: Co do plochliwości to pewnie masz rację-piekne foty na www. nic tylko pozazdrościć :-P