PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-1 vs Canon 350



Byniek
06-05-2005, 23:50
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, prosze o opinię w temacie powyższej konfiguracji. Zakres zastosowań portrety + zdjęcia dziecka + plener (Oly z obiektywem 14-54/2.8 a Canon 350 z kitem-na razie ewentualnie stałka 50) Ceny w miarę porównywalne. Prosze się nie obrażać, ale zachwyciły mnie opinie i zdjęcia kaziq-a na forach swiatfoto:) gostek jest the best jeśli chodzi o nirwanę w kwestiach OLY E-1. Macałem E-1 i C.350 i z przykrością stwierdzam że gostek ma rację bazując na przykładach. Jeżeli możecie, proszę wyprowadźcie mnie z błędu.
Z szacunkiem, pozdro. Zibi

jdw
07-05-2005, 00:00
skłaniałbym sie ku 350 głównie ze względu na ilość obiektywów. Z drugiej jednak strony olek to "kawał porządnego aparatu" w porównaniu do plasticzanego 350. pomimo to ze względuna dostępność i mnogość wszelkich akcesoriów brałbym 350.

Alv
07-05-2005, 00:11
Powiem tak...ponad pol roku zbieralem sie do zakupu lustra. Nie mialem zadnych skrzywien odnosnie producentow. Naczytalem sie itd...jak kazdy. Postawilem na 350D...mam go co prawda 1 dzien, ale do decyzji naprawde dojrzewalem. Teraz zastanowiłbym sie nad nowym Nikonem 50D...ale jak to mowi moj kumpel...."teraz to juz po japkach"..cokolwiek to znaczy;). Oly cieniutko wypada w porownaniach....ale zalezy co kto lubi.A kazda sroczka swoj ogonek chwali. I pamietaj , ze stawiasz na cały system (szkła, lampy itd), a nie wylacznie na body.Powodzenia w poszukiwaniach;)

Byniek
07-05-2005, 00:12
Dziękuję za opinię, jednak E-1 z wzgledu na 2,8 spełnia moje oczekiwania?? Nie mówiąc o max ISO 400 w Olku. Canon 350 ma mnogość akcesoriów, ale co z tego wynika??? Czy zakres moich zastosowań spełni 350D??? W taki razie w jakiej konfiguracji???

akustyk
07-05-2005, 00:17
350D focisz bez zajakniecia do ISO 800. w Olympusie mozesz zapomniec juz o ISO 400.

nie wspominam niezbyt rozbudowanego, delikatnie mowiac, systemu Olympusa (na dodatek niepewnego co do przyszlosci), wysokich cen i nedznej ergonomii...

ja tu nie widze porownania. jak masz ta kase to 350D ew. D70 kit (przyzwoite szkielko). o E300 zapomnij

toni
07-05-2005, 00:19
używałem Olympusa przez kilka lat , lustrzanek analogowych , cyfrowych ( E-1 , E-300 ) i od stycznia 2005 powiedziałem tej firmie PaPa....
1. praktycznie brak rynku z drugiej ręki i to nie tylko w Polsce ale i w Europie
2. niekompatybilność sprzetu i to nie na poziomie lepszy gorszy , ale działa lub nie np. FL-40 i E-300 , E-1 i FL-36.
3. czesto "kosmiczne" pomysły w zakresie rozwiązań np. standard 4/3 , karta XD...
( następca E-1 bedzie miał prawdopodobnie przetwornik st. 35mm i wszystkie szkła zuiko Papa....byłem na targach w Roterdam i widziałem to cudo-testowe )
4. Firma ma małe doswiadczenie w lustrzankach z wymienna optyką , a w profesjonalnych żadne ( lustrzanki cyfrowe )
PS. porównuj E-1 z EOS20D , a E-300 z EOS350D bo to te same klasy
i gwarantuje Ci jedno zdjęcia Canona bedą lepsze choć nie jest bez wad !!!
Jesli planujesz zakup i zaczynasz zabawę z lustrem cyfrowym to patrz Canon i Nikon,,, reszta to chyba fanatycy jakim przez spory czas byłem ja...
Ja wybrałem Canon EOS20D ( teraz dokupiłem 350D )
pozdrawiam

Byniek
07-05-2005, 00:23
Dzięki ALV, podobnie jak TY nie jestem przywiązany do żadnego producenta, ani nie mam "onanizmu sprzetowego" focę Canonem A80 (co nic nie znaczy) Jedynie prosze o pomoc w wyborze sprzetu który będzie służył konkretnym zastosowaniom:) W lustrach sukces opiera się na obiektywach, a Zuiko to jest marka Tworząca obiektywy nie mające nic wspólnego z denkami od słoików (poza 14-45 ). Szanuję Canona za wkład w rozwój cyfrowych luster i jeżeli była by kopnfiguracja CANON 350 + Zuiko 14-54/2,8 brałbym w ciemno.

Byniek
07-05-2005, 00:35
Dzięki Akustyk, z kasą u mnie nie ma problemu:) chodzi o konkretne zastosowania sprzętu, jeżeli nie E-1 to co w tej klasie i optyce i cenie??? Istotna rzecz, jestem AMATOREM, przez duże A z zacięciem foto, co nie oznacza, że moge się nazywać fotografem, Można założyć C.350+Tamron 28-75/2,8 ew. stałka 50, ale czy wypełni to moje zastsowanie????

KuchateK
07-05-2005, 00:46
Olek to puszeczka moze i ladna... Ale jak trzeba robic ladne zdjecia i prawdziwej wygody zestawu (zestawu powiedzialem, nie puszeczki) to ja stawiam na Canon'a...

Lampy, obiektywy, puszki, wiecej puszek, uzywane, nowe, ruskie, niemieckie, japonskie, tanie i drogie... To sie liczy w tym a nie ze aparacik ladny i kurza zdmuchuje... Co mi po tych rewelacjach olka jak ten system to taki niemowlak w sumie... Jeszcze nigdy nic nie wiadomo...

Jakosc zdjec... Mala matryca nigdy nie dorowna duzej tak samo jak w analogach powierzchnia filmu... Im weksza tym lepiej...

Co mi po 2.8 w standardzie... Canon a85 ma f2.8... Sony 828 ma f2.8 :D Do canon'a zapne tania piecdziesiatka f1.8 i jeszcze tansza ruska w tej okolicy... W dowolnych ogniskowych znajde obiektyw od praktycznie "za free" do "o kurka wodna"... Masz taki wybor do Olka?

Ile tych szkiel maja w zestawie? Juz maja wiecej jak 10?

EF'ow mam z 50 do wyboru od samego Canon'a... Sigm mam ze 20 do wyboru... Tych na T nie licze nawet... Starych stalek sie nie doliczysz...

A ze jeden taki robi super zdjecia tym wynalazkiem to wiesz... Ja widzialem jednego takiego tworczosc z kompakta mediona... Znaczy ze mam spakowac to wszystko co mam w pierony bo on robi lepsze zdjecia jakims tanim trupem? Mam zmieniac albo wybrac system tylko dlatego ze 3 zdjecia ktos zrobil ladne jakas puszka?

System to inwestycja na lata a nie wynalazek z przed 3 lat... Popatrz ile lat Canon robi EF'y i ile ich jest...

Gwarantuje Ci ze wszystko co ma Olek Canon ma albo bedzie mial w odpowiedniej klasie puszek predzej czy pozniej (kurzozmiotki czy gumki). A olek? No watpie zeby wcisneli crop'a 1.6 do tych puszeczek za te obiektywy... Full frame? No snic mozna...

A zmiana wszystkiego za kazdym razem jak marketoludkom cos nie wyjdzie to mi sie tak srednio podoba...

Alv
07-05-2005, 00:48
Byniek , to widze poczatki mamy takie same;) A dalej...350D daje Ci szerokie mozliwosci rozwijania umiejestnosci, nieporownywalnie wieksze niz Oly. Wg mnie wybor jest prosty...Canon - Nikon, rozumiane jako system. Oly tutaj wymięka poczynajac od funkcji body , na szkłach konczac, że nie wspomne o innych , dodatkowych akcesoriach...i cenowo i jakościowo.Też sie zachwycałem na poczatku , podkreslam - na poczatku jasnoscia szkiel...ale to czysty marketing.Nawt przy zakupie kompakta myslalem o Oly...750UZ...ale to juz historia. W lustrach odpusc Oly...taka dobra rada.Wybieraj miedzy canon a Nikon. No i dostosuj to do tego co focisz- to podstawa.

Arkan
07-05-2005, 00:50
Dzięki Akustyk, z kasą u mnie nie ma problemu:) chodzi o konkretne zastosowania sprzętu
Canon 350D/20D + 17-40L (plener) + 85/1.8 (portret + słabe światło)

KuchateK
07-05-2005, 00:54
Dzie mie tu ni koniami ni cholera wie czym wyjazdy robicie :mrgreen:
Tego nie bylo do wyboru :D

Oni ostatnio tez slabo jako system... Odpowiednik d50 to ja mam juz rok prawie a d70, nawet z s to antyk... A nowosci gdzie? To nie analog... Puszka to nie tylko przewijarka do filmu i mozna starym gratem jechac byle szkla byly dobre... Bedzie widac stara technologie krzemu... Nie ma wypros...

Canon'a z kitem sobie kup... CF'a... Potem jakies tele w miare... Potem tamrona... W miedzyczasie lampe jakas... Mozna z gory na iles do przodu zaplanowac co kiedy i za ile i co mi to da...

Byniek
07-05-2005, 00:56
KUCHATEK, ja będę focił dzieciaka w domu i plenerze:):):) tylko, na razie, nie mówię o fotografii przez duże F, tylko o zwykłych przyziemnych, ładnych fotkach. Po prostu QURNA!!!!! mam zarąbisty dylemat który może się skonczyć na analogowej MINOLCIE X-700 + stałka 50-tka:) 90% ludzi kupujących syfrę nie inwestuje w kolejne obiektywy, E-1 z swoim kitowcem i max formatka A-4 (dla super teścia:) ) wydaje mi się miodzio po zrobieniu serii zdjęć w porównaniu do 350 (iso 200) Please, wyprowadź mnie z błędu:) Przez 5 lat nię będę zmnieniał aparatu!!!

KuchateK
07-05-2005, 01:01
Byniek.... Ja foce glownie klawiature, sciany i biurko... Od czasu do czasu cos na imprezach albo w miescie i cala reszte ktora mi sie przed szklo nawija losowo :mrgreen:

Co to ma za znaczenie :D Dobry sprzet i system wybieramy :D Moze byc i na 5 lat :D Zastosowania i mozliwosci sa podobne wiec nie ma co trajkotac o tym czy to sie do dzieci i rybek nadaje czy nie :mrgreen:

Canon zdecydowanie ma lepszy system... Mozesz kupic trzysetke i trzymac 5 lat... Napewno mozna smialo powiedziec ze za 5 lat Canon bedzie lepszy tak samo jak jest dzisiaj... EF nie zniknie tak nagle... Firma nie wyskoczy z nowym standardem z dnia na dzien... Lepiej chyba inwestowac w sprawdzony system... Gora szkiel nowych i przechodzonych od kilku producentow... Kupa puszek nowych i uzywanych... Gigantyczny rynek wtorny...

Olympus? Co bedzie za piec lat? Wogole mieli 5 lat temu cos? Wlasnie na tej podstawie uwazam ze przez najblizsze 5 lat nie ma sensu sie nad tym systemem zastanawiac... Jeszcze nie wiadomo co sie stanie...

Byniek
07-05-2005, 01:09
OK, pierwsza runda KUCHATEK dla Ciebie:) Lubię opinię Arkana są ok, krótko i na temat, Pytanie, jeżeli 350/20D to z jakimi obiektywami poza L??? Zastosowania są konkretne. Co do systemów nie lubię wojen systemowych są do d... obnażają tylko braki walczących stron i są główną przyczyną "zbiorowego onanizmu sprzętowego". O sprzęcie decyduje fotograf +aparat + lampa + góra 3-4 obiektywy, tak więc informacja o 100-obiektywach w ofercie nie jest argumentem.

Arkan
07-05-2005, 01:15
Byniek, czego ty właściwie chcesz? Porównujesz ze sobą 2 skrajnie różne aparaty - od formatu zdjęcia począwszy, a na zastosowaniu skończywszy. Format 4:3 jest formatem studyjnym i doskonale sprawdza się w fotografi portretowej. Do E-1 masz 2 podstawowe szkła 14-50 i 50-200 (oba 2.8-3.5) + lampa i system kompletny. Licząc w cenach USA w ca 3100 USD się zamykasz.
Za tą kasę masz 20D + 17-40/4L + 50/1.4 +70-200/4L +420ex. Co tu porównywać i nad czym się zastanawiać? Pytasz "Panowie, powiedzcie co mam kupić - Golfa rocznik 2004 czy Passata 2005? Niby kosztują tyle samo, ale ten Golf jest taki ładny!" Horror :mad:

Arkan
07-05-2005, 01:17
Pytanie, jeżeli 350/20D to z jakimi obiektywami poza L???
koniecznie zoom, czy może być stałka? Waga gra rolę czy nie?

KuchateK
07-05-2005, 01:18
Co do szkiel to tak troche z tego co czytam to topowo wiele nie ma do wyboru :D Taka lista najczesciej polecanych...

Szeroko:
Kit (tani, tani, dobry)...
Sigma 18-125 (bo ma fajny zakres)...
Jesli chcesz drogi i dobry to Canon 17-40 f4 (bo dobry i elka i wiadomo)...
Jesli bardzo szeroko to 10-22 albo Peleng 8mm :D Sigma i reszta cos tam maja, ale do tego zakresu jakos nie dotarlem jeszcze :D

Srednio:
Tamron 28-75 2.8 (bo wszyscy polecaja)... Jesli nie Tamron to w gore jakosciowo Sigma 24-70 2.8 (solidniejsza i ponoc nie ustepuje elce) oraz Canon L z parametrami jak sigma plus darmowa loteria "bedzie dobry czy nie bedzie" :D

Tele:
Canon 100-300 USM (bo szybki) albo Sigma 70-200 APO Macro Super II (bo ma makro i 70mm w dol i dobra jest :D)
Canon 70-200 f4 bo jest qltowy i raptem chyba raz slyszalem niezadowolonego na to szklo :D

Lampa:
EX'y... 420, 550, 580...
Sigma taka jak moja albo DG ST (taniej jak Canon, klasowo jak 420'stka i 550'tka)...

A ta nieszczesna piecdziesiatka u mnie sie po domu wala wiec nie polecam osobiscie... Kupilem bo polecali i nie uzywam... Poprostu nie ten zakres... A nawet jak juz robie cos tym zakresem to preferuje dojechac zumem jak zmieniac szkla... Na jej miejsce planuje kupic Sigme albo Tamrona z zakresu "srednio"...

Mozna celowac i na inne szkla... Od cholery tego :D Dlatego ten system... Mozna wybierac dowoli...

Byniek
07-05-2005, 01:36
Sorry Arkan, nie dysponuję Twoim doświadczeniem i wiedzą, jestem tylko skromnym człowieczkiem chcącym zachować chwilę z swoim dzieciakiem w jak najlepszej jakości, operującym słowem "fotografia" przez małe "f" w swoim wydaniu i któremu na nieszczęście podobały się fotki z E-1 na tle 350D. Rozumiem doskonale wyzszość 20D w zestawieniu z kultowymi L-kami ponieważ od 0,5 roku śledzę powyższe forum. Tylko ta wyższość wymaga akceptacji użytkownika. Pytanie o 2 całkowicie odmienne koncepcje jest moją rozterką w wyborze pomiędzy Golfem a passatem. Tylko problem jest wtedy kiedy lubię jeździć golfem i szukam potwierdzenia że passat będzie również ok, jak nie lepszy. Forum "poczatkujący" służy doradztwu i pomocy ludziom "zagubionym" w różnych koncepcjach, niekoniecznie powiązanych z logicznymi i racjonalnymi decyzjami. Jeżeli mi powiesz "stary będzie ok jak wybierzesz taki zestaw" będę wdzięczny, jeżeli mówisz "czego ty właściwie chcesz??" to jestem kolenym gościem zawracającym D... zawodowcom na tym forum. Ale czy o to chodzi???

Alv
07-05-2005, 02:02
Canon'a z kitem sobie kup... CF'a... Potem jakies tele w miare... Potem tamrona... W miedzyczasie lampe jakas... Mozna z gory na iles do przodu zaplanowac co kiedy i za ile i co mi to da...

Tu potwierdzam, mialem tysiace wizji. Zdecydowalem , ze kit to w sumie zaden wydatek, a z czasem sam dojde do tego jakkich szkiel potrzebuje.W tej materii tyle zdan ilu forumowiczow;). Makro musze miec i bez zadnych mieszkow sonarow i innych konstrukcji.Jak sie zaglebisz w forum - bedzisz mial wlasne zdanie.Tak samo w kwestii Tamrona :smile:

Byniek
07-05-2005, 02:07
Dzięki ALV i Kuchatek, jesteście spoko goście:) Prześpię sie z problemem i spróbuję ruszyć jutro na ŁOWY, do zobaczenia THX.
Zibi

Alv
07-05-2005, 02:21
Kuchatek....z calym szacuneczkiem - jestesmy w przedszkolu....sam sie uwazam za przedszkolaka. Ale takie "wskazowki" widzialem tutaj juz nie raz.Wnioski: za duzo Panowie gadulstwa , a zbyt malo konkretow. Jak chcesz pomoc wskaz drogi, a nie praw ogolnych frazesow powielanych w bezmiarze tego forum. Sorki, ale jestem tu swiezy i spedzilem mnostwo czasu na czytaniu i odbijaniu sie od porad "bywalcow". Efekt żaden - jednym slowem zdanie na wlasne sily. A zdaje sie ,że nawet nie zwrociles uwagi na to czego Byniek potrzebuje i co chce focic!
Hasla pt " bo wszyscy polecaja", " bo ma fajny zakres", " bo dobry i L-ka i wiadomo", " bo wszyscy polecaja"...po czym sam stwierdzasz, że 50-ka wala sie podlozach domu, bo inni polecali ....po prostu nie przystoi. I to mówi bywalec z ktorego porad maja kozystac żółtodzioby????
Mozesz mnie zrugac i co tam chcesz jeszcze, ale odrobina szacunku dla wchodzacych na forum sie nalezy.Poczatkujacy nie walcza o cyfre....czyzby fala?;)
I bez urazy.Alv

Alv
07-05-2005, 02:25
Dzięki ALV i Kuchatek, jesteście spoko goście:) Prześpię sie z problemem i spróbuję ruszyć jutro na ŁOWY, do zobaczenia THX.
Zibi

Jak chcesz opinii poczatkujacego forumowicza - wal na skrzynke. Chetnie podziele sie swoimi przemysleniami i wiedza....bo tutaj siwa broda Ci wyrosnie po kolana zanim sie czegos dowiesz.
I stawiaj na Arkana.Konkretny gosc jest.

KuchateK
07-05-2005, 03:27
Ups... Przegapilem pare postow po drodze... Ale dobra... Moja strata.

Tutaj nie ma kogo rugac za nic... bo i po co? Staram sie trzymac i ciagnac troche w druga strone... Mam sie zgadzac z kazda byle opinia czy mi sie podoba czy nie? Dyscyplina partyjna? Mam wyskoczyc za Arkanem i napisac "me too" pod tymi trzema szklami z jednego z postow albo ta stalka 85mm?

Po pierwsze... Jesli ktos chce dobry zestaw amatorski to wypada pokryc calosc ogniskowych... Od 18mm do 300 napewno predzej czy pozniej wykorzysta... Zwlaszcza ze napisal ze to ma byc puszka na 5 lat. Amator to nie zawodowiec ktory 9800 zdjec na 10000 robi na stadionie jednym obiektywem staloogniskowym... Gdyby sie dalo inaczej nie bylo by ultra zoom'ow w kompaktach i paru innych rzeczy... Dlatego moja lista jest taka a nie inna... Dlatego uwazam ze powinienem dac wybor szkiel... Dlatego uwazam ze dla amatora zoomy zamiast stalek...

Pozatym wszystko zalezy od zasobnosci porfela... Mozna kupic taniego tamrona za 300 dolcow, sigme za 500 albo elke za 1200 :D Roznica w swietle i zakresie jest pomijalna... Roznica w cenie jest spora. Wyskocze z drogimi szklami to zaraz sie znajdzie ktos z tekstem "przeciez to amator i biedny"... W druga strone tez "przeciez to tani plasticzany badziew i usm'a nie ma" da sie napisac... Czemu akurat zestaw za 3000 bagsow? Bo Olympus to drogi ograniczony zlomiasty prawie kompaktowy system z 5 szklami na krzyz i mam mierzyc jego miara? Do d*** taki metr :mrgreen: A jesli on zechce zestaw troche taniej a za reszte kupic zonie cos zeby nie krzyczala?

Niestety przykro mi, ale nie jestem wrozka i nie wiem czy on chce aby tego dzieciaka focic ze 100 metrow w lesie jak jezdzi na motorze czy jakos inaczej cos. To co napisal i ta cala fotografia przez male f to mniej wiecej wychodzi tak, ze trzeba miec zestaw do wszystkiego :mrgreen: Z takim okresleniem preferencji to ja moge wyskoczyc "bierz 70-200mm i foc dzieciaka z wiekszej odleglosci... bedzie mial ladne zdjecia niepozowane". Wie ktorys co on bedzie focil za piec lat? Wiesz co jego dziecko bedzie robic za 5 lat? A jak bedzie sportowcem? A jak szachista? Sam wiem po sobie jak sie foci amatorsko... Raz 300mm to krotkie bardzo i trzeba crop'y robic a za godzine klne czemu nie mam jakiegos 8-10mm w plecaku bo by sie akurat przydalo do mojej wizji uwiecznienia tego...

Byniek w jednym z postow na gorze pyta jakie obiektywy poza eLkami? No to ma liste najpopularniejszych... Chcial 3-4 rozne... Nie mozna wykazac nieco inicjatywy i isc do sklepu pomacac? Pomyslec troche? Mysle ze dowolna kombinacja szkiel z poszczegolnych zakresow bedzie idealna dla amatora... Jest cos szerokiego do pomieszczen, dluzszego i jasnego do portretow... Tele... Dobra jakosc, przyjemne zakresy, swiatlo... W polaczeniu z zakresem ISO z 350'tki czy 20'stki dadza duze mozliwosci focenia rownierz przy zastanym... Zazebiaja sie zakresami calkiem przyzwoicie (tak... tez wiem ze nie musza i wogole)... Ceny sobie mozna dobrac i isc na zakupy... Tolerancja zoom'ow zdecydowanie wskazana dla takiego fotografa przez male F. Konkretnie 3 to tak troche marna porada skoro w danym zakresie da sie znalezc 3-4 swietne szkla od reki... Moj kumpel stwierdzil ze nie kupi Tamrona bo nie lubi go... za samo bycie Tamronem... I co? Mam mu go wciskac? Nie lepiej bezstresowo Sigme? Niewiele drozsza (pewnie i tak zaraz ktos wyskoczy z "to ma byc niewiele?" :D)...

Wezmy na tapete konkretna porade z posta Arkana (bez wyjazdow... przyklad tylko bo jako kolejny to "przepisal")...

Gdybym kupil po takiej poradzie to 17-40 + 50'tke + 70-200 z 420'stka (a ten zestaw sie przewija gesto jako idealny perfekcyjny canoniasty zestaw amatorski) to bym delikwenta ktory mi to wcisnal wyklal na czym swiat stoi a dluga elka dopieta do 20D to by zebral niezle po glowie przy pierwszej okazji :mrgreen:
Dla moich wymagan dziura 40-70 i pokrycie tego "srodkowego" zakresu 3 szklami to tragedia... Mialem to kupic... Swietne szkla... Tyle z tym zestawen bym zamiast robic zdjecia to zmienial te szkla co 10 minut albo szukal miejsca gdzie stanac i zamiast focic to biegal... A niestety foce w takich miejscach ze pol metra do przodu czy do tylu to tragedia sie ruszyc czasami... Okazuje sie ze dla mnie byle Tamron bedzie 4 razy tanszy i duzo sie dla mnie lepiej zakresem nadaje jak te 3 (a taka 18-125 to juz wogole wypas, tyle ze za ciemna)...

Lampa?? 420'stka?? Nigdy... Manual mi jest potrzebny i musze go miec czy sie to komus podoba czy nie...

Piecdziesiatka?? W kazdym prawie watku obiektywowo poradowym na tym forum ktorys wyskakuje z 50mm f/1.8 II bo "tania i fajna i wogole super i kazdy fotograf powinien ja miec"... Juz jak widze ja zamiast kit'a na poczatek to noz sie wrecz otwiera w kieszeni... Poszedlem do sklepu i kupilem bo naczytalem sie *******... Okazalo sie ze zrobilem nia 3 :!: zdjecia ktore nie byly czystym experymentem "a zapne sobie i cos fotne... co bedzie tak lezec"... Wywalone pieniadze i nedzna inwestycja... Dobrze ze tanie i mozna to olac w sumie... Swietne szklo... jasne... lekkie... Tyle ze w moim przypadku troche nietrafione zakresem... Niestety nie mam czasu na ulicy zapinac szkla 50mm tylko dlatego ze akurat teraz moge... Gdyby to jeszcze bylo 50mm jak w analogu... To nie zaglerka... Pewnie komus innemu bedzie pasowac i dwa dni bedzie focil non stop tym szklem... Ale ja nie jestem "ktos inny".

Czujecie sie na silach doradzic komus 3 idealne szkla na jego potrzeby jesli on sam nie wie czego chce i nawet na system sie nie zdecydowal? Chcecie decydowac za niego ile ma wydac i czym focic teraz i za piec lat? Powodzenia... :twisted:

A roznica tych aparatow o ktorej napisal Arkan dla mnie jest osobiscie pomijalna... Jakie rozne zastosowania? To sa lustra... Bezposredni konkurenci cenowo i mozliwosciowo... Szybkie aparaty z wymienna optyka i przyzwoita jakoscia wiekszych matryc... Zaloze sie ze 90% ludzi zwisa czy akurat to jest 4/3 czy 3/2... Czy to ma takie wielkie znaczenie? W wiekszej ilosci miejsc sa podobne jak rozne... Inna wielkosc matrycy? Chyba najweksza roznica jaka mozna znalezc. Ten przyklad Golfa i Passata akurat swietnie pasuje... Roznica miedzy tymi samochodami jest taka wielka ze hej... Az w porywach jeden ma inny bagaznik i wiekszy jest...

A czemu przedszkole? Wiem ze mozna napisac poemat na temat wyzszosci danego szkla nad innymi w stylu pracy naukowej albo ustawy sejmowej... Ale mozna tez z humorem prosto trzema slowami... Taki mam styl czy sie komus podoba czy nie :mrgreen: Cale archiwum poematow na temat wyzszosci jednego nad drugim jest... Link "szukaj" na gorze strony...

djtermoz
07-05-2005, 04:29
KuchateK, czy ty czasem nie przesadzasz z dlugoscia tych postow? :wink:

Zgadzam sie ze zestaw dla kompletnego amatora powinien byc uniwersalny bo amator z reguly chce "pstrykac" wszystko jak leci.

Co do 50-tki... Coz, Tobie moze nie pasowala, ale jak mialbys sie przekonac o tym po zrobieniu tylko 3 (!) fotek :shock:
Ja moglbym tego uzywac przez miesiac non-stop... albo dluzej :mrgreen:

A na miejscu Bynka to kupilbym 350D + kit i... na razie tyle. Niech sie przekona najpierw jak sie tym robi fotki to pozniej zadecyduje co mu jeszcze potrzebne.

Pozniej, w nastepnej kolejnosci myslalbym albo nad Tamronem SP 28-75, albo nad tym co sam uzywam - EF 28-135 IS

KuchateK
07-05-2005, 05:23
Za szybko czytam i za szybko pisze czasami ;) Przepraszam za kilobajty... Male to okienko na dole i tak samo wychodzi bo nie widac ile sie przewinelo...

Nie jest tak ze 3 fotki zrobilem i na tej podstawie oceniam jej nieprzydatnosc. Chodzi o to ze tylko do trzech fotek byla tak naprawde potrzebna ze wzgledu na ciemnosc i akurat pasowala zakresem. Reszte fotek ~50mm jest z kit'a albo Sigmy bo mozna sie obejsc przy iso ze swiatlem w granicach f4.5-5.6... A jak jest za ciemno to i tak 2.8-3.5 pasuje miec ze wzgledu na GO... Duzo wiecej fot pozatym mam z "cyfrowego" 50mm po crop'ie. Dlatego Sigma albo Tamron 24/28-70 a nie piecdziesiatka... Obydwa duzo lepiej pasuja jak "80'tka"... No i portretowke lapie na drugim koncu bez zmiany szkla... A ze stosuje takie ogniskowe non stop na zmiane najczesciej to dziura i dwa szkla typu 17-40 i 70-200 mi nie bardzo pasuje.

Arkan
07-05-2005, 10:44
Byniek, nie wdając się zbytnio w szczegóły sprawa wygląda tak: E-1 to bardzo fajny aprat tylko dość drogi jak na możliwości techniczne, które oferuje. Wybierając go godzisz się na pewne ograniczenia. Dwa główne to brak jakości przy wysokich ISO i mała matryca. Co zyskujesz: bardzo dobrą dedykowaną optykę i bardzo solidne wykonanie.
Decydując się na 350D dostajesz aparat, który nie będzie Cie ograniczał technicznie, ale nie ma do niego jasnej, dedykowanej optyki i dużo gorzej wykonany od E-1. Robi zdjęcia w formacie 3:2, czyli takim jakie masz obitki w labie. Gorzej nadaje się do portretu, ale lepiej do widoczków.
Ponieważ, tak naprawdę nie wiesz czego potrzebujesz, a Twoje preferencje będą się zmieniały szybciej niż myślisz, to proponuję abyś kupił 350D KIT - 350D + Grip + 18-55 + 55-200 USM. Dokup do tego jakąś portretówkę i lampę. Po jakimś czasie sam zdecydujesz co ci wystarcza, a co musisz zmienić.

snow
07-05-2005, 10:52
jestem tylko skromnym człowieczkiem chcącym zachować chwilę z swoim dzieciakiem w jak najlepszej jakości, operującym słowem "fotografia" przez małe "f" w swoim wydaniu i któremu na nieszczęście podobały się fotki z E-1 na tle 350D.

I mi się wydaje że ta cała dyskusja nie ma sensu i przekonywanie akurat do systemu Canona czy Nikona czy jakiegoś innego. Skoro bardziej podobają się zdjęcia z Olympusa to bierz oympusa żebyś potem nie narzekał że "a mogłem sobie kupić tamten aparat, nawet zdjęcia mi się bardziej podobały a ten Canon to do d*** jest". Efekt końcowy - zdjęcie, ma się podobać osobie je robiące, więc jak według ciebie Olympus robi lepsze to go sobie kup, żebyś potem sobie nie pluł w brode że nie kupiłeś ;)

Byniek
07-05-2005, 17:38
Dzięki za opinię. Wnioski:
1. Pożyczam od znajomych Canona 350D + Tamron 28-75/2,8
2. Pobawię się nim jakieś 2 tygodnie
3. Podejmę decyzję :)
3. Jak mi nie spasi wrócę do tematu:)

froolk
08-05-2005, 23:36
Sorry! Ale na koniec to mnie Byniek wyprowadził z równowagi! Czytam ten post ze 20 minut, Kuchatek napisał elaborat :) - zresztą podpisuję się pod nim nogami i rękoma (oprócz miejsca gdzie się czepiasz passata ;) ) a gościu wyjeżdża z tekstem, że ma od kogo pożyczyć NA DWA TYGODNIE!!! 350d do popstrykania. Szczyty!

KuchateK
09-05-2005, 01:09
Slaby jakis ten wlasciciel 350'tki. Ja bym mu nie pozyczyl :mrgreen:

Po tonie porownan i walk kompakty vs lustra wydaje mi sie ze dwa lustra bedace na tyle blisko to nie jest jakas duza przepasc. Nie dla takiego uzytkowanika jak byniek. Co innego ktos naprawde doswiadczony...

froolk
09-05-2005, 10:16
Po tonie porownan i walk kompakty vs lustra wydaje mi sie ze dwa lustra bedace na tyle blisko to nie jest jakas duza przepasc. Nie dla takiego uzytkowanika jak byniek. Co innego ktos naprawde doswiadczony...

Nie o to mi chodziło...... :)
Jeżdżę Passatem a Ty mi tu porównaniami z Golfem ubliżasz! ;)

KuchateK
09-05-2005, 16:29
To nie ja zaczalem z tymi Volkswagenami ;)

Ja tam lubie takie samochody, ze jak wioze w nich lustro (aparat ofkors) z osprzetem to mi wartosc pojazdu wzrasta trzykrotnie :mrgreen: Ale to juz takie skrzywienie.

Byniek
09-05-2005, 20:27
Frolk, nie rozumiem o co Ci chodzi. E-1 mnie przekonała na dzień dobry: jakość zdjęć, ergonomia, wizjer!!! (100% krycia) LUBIĘ GOLFY!!!. Kuchatek napisał elaborat za który jestem wdzięczny i pokazał dróżkę którą mogę spróbować pojechać pastuchem:) W chwili obecnej czytam instrukcję 350D i pierwsze uwagi amatora(prosze mnie nie zjechać) :
1. MAŁY (mam duże łapy i jakoś nieporęcznie)
2. Wizjer przypomina śwatełko w tunelu.
3. ISO - zarąbiste (1600 i brak ziarna)
4. Zdjęcia - miękkie i kolorystycznie akceptowalne (nie wiem ale wydaje mi się że E-1 ma lepszą paletę kolorów jeżeli mogę to tak nazwać) a może to wina pstrykacza amatora.
4. Kuchatek - świeta racja te dwa lustra mimo że dzieli je okres 2 lat nie są dla mnie PRZEPAŚCIĄ technologiczną, dla mnie są p o r ó w n y w a l n e

snow
09-05-2005, 20:29
Frolk, nie rozumiem o co Ci chodzi. E-1 mnie przekonała na dzień dobry: jakość zdjęć, ergonomia, wizjer!!! (100% krycia) LUBIĘ GOLFY!!!. Kuchatek napisał elaborat za który jestem wdzięczny i pokazał dróżkę którą mogę spróbować pojechać pastuchem:) W chwili obecnej czytam instrukcję 350D i pierwsze uwagi amatora(prosze mnie nie zjechać) :
1. MAŁY (mam duże łapy i jakoś nieporęcznie)
2. Wizjer przypomina śwatełko w tunelu.
3. ISO - zarąbiste (1600 i brak ziarna)
4. Zdjęcia - miękkie i kolorystycznie akceptowalne (nie wiem ale wydaje mi się że E-1 ma lepszą paletę kolorów jeżeli mogę to tak nazwać) a może to wina pstrykacza amatora.
4. Kuchatek - świeta racja te dwa lustra mimo że dzieli je okres 2 lat nie są dla mnie PRZEPAŚCIĄ technologiczną, dla mnie są p o r ó w n y w a l n e


Kup sobie to E-1 ;-)

DoMiNiQuE
09-05-2005, 20:30
Byniek: No to w czym problem? Bierz Olka i sprawa zalatwiona :> Nikt Cie tutaj na sile nie bedzie do Canona zmuszal.

KuchateK
09-05-2005, 20:35
Wez do reki 20D jak Ci malo :D To jest dopiero cenowo porownywalny sprzet ;)

Byniek
09-05-2005, 20:38
Jeszcze jedna istotna uwaga (froolk). W sprzęcie trzeba się "zakochać" aby go w 100% wykorzystać, coś co jest subiektywnym odczuciem decyduje o naszych wyborach, dlatego ludzie kochają golfy, inni passaty :) Dla mnie fotografia to emocje, tak jak w motoryzacji, TY jeździsz passatem ja octavią (i nie zamieniłbym tego sprzętu na żaden inny). Forum służy ludziom o różnych odczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. USZANUJ TO. Ja szanuję takich ludzi jak Kuchatek, Arkan, ALV i inni którzy poświęcili swój czas i cierpliwość aby pomoć zrozumieć parę rzeczy takiej osobie jak ja.

Vitez
09-05-2005, 20:46
E-1 mnie przekonała na dzień dobry: jakość zdjęć, ergonomia, wizjer!!! (100% krycia) LUBIĘ GOLFY!!!.


To dlaczego go nie kupiles? Spokoj bys i ty i my mieli.
Jak ja nie lubie tekstow w stylu "juz wybralem aparat ale daje wam jeszcze szanse do przekonania mnie do waszej racji" :?
Odpowiada ci - to kupuj a nie w podchody sie bawisz.
Jak napisano powyzej - nikt cie na sile od twojego wyboru odwodzic nie bedzie, wiec posty w stylu "wybralem, ale mozecie zmienic moj wybor" sa raczej marnowaniem naszego czasu, mimo ze piszesz ze tak go szanujesz :(

froolk
09-05-2005, 20:53
Jeszcze jedna istotna uwaga (froolk). W sprzęcie trzeba się "zakochać" aby go w 100% wykorzystać, coś co jest subiektywnym odczuciem decyduje o naszych wyborach, dlatego ludzie kochają golfy, inni passaty :) Dla mnie fotografia to emocje, tak jak w motoryzacji, TY jeździsz passatem ja octavią (i nie zamieniłbym tego sprzętu na żaden inny). Forum służy ludziom o różnych odczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. USZANUJ TO. Ja szanuję takich ludzi jak Kuchatek, Arkan, ALV i inni którzy poświęcili swój czas i cierpliwość aby pomoć zrozumieć parę rzeczy takiej osobie jak ja.

Drogi kolego:
1. Poprawiłeś się za drugim razem z moim nickiem - nie zaszkodziłby edit w pierwszym poście do mnie :)
2.Chyba mnie nie zrozumiałeś :o Osłabiło mnie NIE TO, że szukasz sprzętu w którym chcesz się "zakochać". Używając Twojej metafory Osłabiło mnie to, że chcesz się zakochać korespondencyjnie w "dziewczynie" która mieszka na Twojej ulicy ;) i zamiast ją "obmacać" (przepraszam panowie!) przez dwa tygodnie w zaciszu swojego domu i stwierdzić: Kocham (lub nienawidzę) to pytasz kolegów Arkana, Kuchatka i innych - Panowie jak myślicie zakocham się w niej, no bo wiecie bardziej mi się podoba OLA, ma ladniejsze włosy i dłuższe nogi....
Dobra starczy tych metafor - w skrócie : ja gdybym miał możliwość poużywania aparatu którego zakup rozważam to nie zawracał bym nikomu głowy tylko obmacał go i wtedy gdybym miał jakieś wątpliwości - pytał.

The End

Pszczola
09-05-2005, 20:55
Moim zdaniem metafora o obmacywaniu dziewczyn przed zakochaniem jest do bani.

Byniek
09-05-2005, 20:57
THE END - już bez komentarza.

DoMiNiQuE
09-05-2005, 20:58
THE END - już bez komentarza.
Szkoda, bo chcialem polecic Ci Nikosia ;-) :lol:

froolk
09-05-2005, 21:01
Moim zdaniem metafora o obmacywaniu dziewczyn przed zakochaniem jest do bani.

Pszczola co się czepiasz ;)

KuchateK
09-05-2005, 21:04
Nie ma to jak sobie potrollowac :twisted: :mrgreen:
Btw... Canon Rulez! :D

Pszczola
09-05-2005, 21:05
Pszczola co się czepiasz ;)

Nerwowo zareagowalem zapewnie dlatego, ze u mnie dziala inna 'technologia' zakochiwania sie.

Arkan
09-05-2005, 21:11
Jedno jest pewne - Olympus zaczął podchodzić poważnie do kwestii obiektywów. Pierwsze na świecie zoomy o stałym świetłe 2.0 - to już nie w kij dmuchał :roll: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=1&arch=1&nrarch=2705 A co robi Canon? 17-85 o zmiennym świetle "ciemność widzę" :-(
Teraz wystarczy, że kupią od kogoś porządną matrycę i Canon/Nikon budzą się z ręką w nocniku.

froolk
09-05-2005, 21:14
Nerwowo zareagowalem zapewnie dlatego, ze u mnie dziala inna 'technologia' zakochiwania sie.


Jesteśmy rówieśnikami - uwierz mi, że "technologię zakochiwania" mam z tego rocznika (tzn. taką jak Twoja) - jak napisałem to była metafora i odnosiła się bezpośrednio do tego co napisał Byniek.

KuchateK
09-05-2005, 21:26
Jedno jest pewne - Olympus zaczął podchodzić poważnie do kwestii obiektywów. Pierwsze na świecie zoomy o stałym świetłe 2.0 - to już nie w kij dmuchał :roll: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=1&arch=1&nrarch=2705 A co robi Canon? 17-85 o zmiennym świetle "ciemność widzę" :-(
Teraz wystarczy, że kupią od kogoś porządną matrycę i Canon/Nikon budzą się z ręką w nocniku.

Do takiej malej matyczki to nie sztuka... Nie ma sie czym podniecac...

Uwzgledniajac kop ISO jaki mam na takim 20D (bo e-1 darmo nie daja) to tak:
To to 35-100 zastepuje sobie taka sigma 70-200 2.8, to 90-250 zastepuje 120-300 2.8 i to 14-45 takim 24-70 2.8.... Do tego 18-50 2.8 (bo zuiko tanie nie sa) i niech mi ktorys skoczy :D

I co? Obrazki na www? Te szkla sa na rynku... Mozna dzisiaj isc i je kupic... Jeszcze dzisiaj focic... Jedna przyslona ciemniej na krzyzyz? Katastrofa wprost... Podejzewam ze jak pokaza ceny na te wynalazki to mi jeszcze na lampe, statyw i plecak starczy :D

Arkan
09-05-2005, 21:53
Do takiej malej matyczki to nie sztuka... Nie ma sie czym podniecac...

Uwzgledniajac kop ISO jaki mam na takim 20D (bo e-1 darmo nie daja) to tak:
To to 35-100 zastepuje sobie taka sigma 70-200 2.8, to 90-250 zastepuje 120-300 2.8 i to 14-45 takim 24-70 2.8.... Do tego 18-50 2.8 (bo zuiko tanie nie sa) i niech mi ktorys skoczy :D

I co? Obrazki na www? Te szkla sa na rynku... Mozna dzisiaj isc i je kupic... Jeszcze dzisiaj focic... Jedna przyslona ciemniej na krzyzyz? Katastrofa wprost... Podejzewam ze jak pokaza ceny na te wynalazki to mi jeszcze na lampe, statyw i plecak starczy :D
KuchateK, jak już wyrwiesz się spod hipnotycznego wpływu jedynie słusznej marki, to zaczniesz dostrzegać znaczny progres techniczny także w innych stajniach. Kiedy to się stanie, to znaczy, że nabyłeś zdolność samodzielnego oceniania faktów, niezależnie od interpretacji rzeczywistości połączonych działów marketingu i PR firmy Canon :roll: :mrgreen:

KuchateK
09-05-2005, 22:00
Najpierw to ja musze przestac trollowac :twisted: :mrgreen:

Wlasnie problem polega na tym ze widze postep i niestety powaznie zaczynam ubolewac nad tym co robi ostatnio Canon... A wlasciwie nad tym czego nie robi mimo ze moze... ;)
Z konkurencji Olympusa (jak kazdej innej) mozna sie tylko cieszyc.

Co i tak nie zmienia faktu ze zanim to w sklepach bedzie to troche zejdzie :D

Byniek
09-05-2005, 22:16
A ja:
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=1&lewa=6&arch=1&nrarch=2580

Byniek
09-05-2005, 22:19
Coś urwało dla DoMiNiQuE czyli loży szyderców :)

DoMiNiQuE
09-05-2005, 22:24
Coś urwało dla DoMiNiQuE czyli loży szyderców :)

Mozesz rozwinac swoja blyskotliwa wycieczke pod moim adresem? Cos ciezko Cie zrozumiec :roll:

Byniek
09-05-2005, 22:32
Oczywiście rozwinę. Jest takie powiedzenie: gdzie kopie się leżącego zawsze jest paru chętnych dokopać swoje, bo jest na fali ogólnie rozumianego "dowcipu" trochę przyciężkiego ale jest "cool i zabawa" . Sorry ale nie przepadam za takimi gościami. Wyskoczyłeś jak filip z konopii aby przypodobać się forumowiczom i skopać nowicjusza bo to jest cooooool!!!!!
I o to chodzi.

KuchateK
09-05-2005, 22:34
Dalej nie rozumie dowcipu i co ma do niego Pentax :D No ale... niech tam :mrgreen:

DoMiNiQuE
09-05-2005, 22:34
Oczywiście rozwinę. Jest takie powiedzenie: gdzie kopie się leżącego zawsze jest paru chętnych dokopać swoje, bo jest na fali ogólnie rozumianego "dowcipu" trochę przyciężkiego ale jest "cool i zabawa" . Sorry ale nie przepadam za takimi gościami. Wyskoczyłeś jak filip z konopii aby przypodobać się forumowiczom i skopać nowicjusza bo to jest cooooool!!!!!
I o to chodzi.

Bosh Ty masz chyba jakies kompleksy :roll: :-?:neutral:
EOT

Byniek
09-05-2005, 22:35
Pentax jest odpowiedzią na Nikosia. Nagłówek też ma swoją wymowę:)

Byniek
09-05-2005, 22:38
Mam kompleksy jak wszyscy, wqurza mnie moja niewiedza w fotografii i przez to odsłonięta d...a w przypadku kopania. Nie mów mi, że lubisz jak jeżdżą po Tobie.

KuchateK
09-05-2005, 22:39
Byniek, narobisz sobie wrogow i bedziesz mial "dzika jazde" potem :twisted: :mrgreen: Przeniescie sie na jakies PW a tu trollujmy dalej o wyzszosci Canon'a nad cala reszta :D

DoMiNiQuE
09-05-2005, 22:41
Mam kompleksy jak wszyscy, wqurza mnie moja niewiedza w fotografii i przez to odsłonięta d...a w przypadku kopania. Nie mów mi, że lubisz jak jeżdżą po Tobie.
A kto tu po kims jezdzil? Bez przesady... Jak jestes taki wrazliwy to nie polecam przebywanie na forach ;) Zalecam wiecej dystansu i poczucia humoru!

Byniek
09-05-2005, 22:58
Oki, looooooooooz, niewiedza powoduje wq........e,

froolk
09-05-2005, 23:06
Przeniescie sie na jakies PW a tu trollujmy dalej o wyzszosci Canon'a nad cala reszta :D

Tak! Tak! PPRROOSSZZĘĘ!!!
;)

Grzdyll
09-05-2005, 23:28
Tak! Tak! PPRROOSSZZĘĘ!!!
;)

Ja też, ja też !!! :mrgreen:

P.S. Albo może ewentualnie jeśli nasze prośby trafią w próżnię zamknąć już ten watek? 8)