PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie dotyczące teleobiektywu i extendera



Melov
23-02-2008, 16:33
Chciałbym zapytać czy ktoś z Was posiada-ł obiektyw CANON EF 4-5,6 70-300mm USM IS i robił próby z jakimiś extendarami np. Canon, Kenko. Trochę już czytałem na ten temat i wiem że np. taki zestaw będzie ciemny i autofokus nie będzie działał (chyba że po zalepieniu trzech styków - ale nie o to mi chodzi). Moje pytanie brzmi:
1. Zestaw będzie ciemy - rozumiem że jeżeli podłącze extender np. 1.4 to tracę 1 przysłonę czyli z 5,6 robi się mi powiedzmy 6,6 (w praktyce przypuszczam że może i więcej może ktoś wie ile ?) - ale czy to działa dokładnie tak jak bym ręcznie przestawił przesłonę na 6,6. Chodzi mi o to czy w efekcie podłączenia extendera będę mógł robić zdjęcia po prostu z większą przesłoną i tyle - czy może są tu jeszcze jakieś inne sprawy o których nie wiem ?

2. Przy tak ciemnym zestawie autofokus ma problem z ustawieniem ostrości (a może nie ?) - z tego co czytałem ma na pewno. Dlatego jeżeli przyjąć że nastawiłbym się np. na ustawianie ostrości ręcznie - to czy po zamontowaniu extendera będę miał z tym jakiś problem ?. Czy jeżeli ostrość będzie ustawiana ręcznie to nie lepiej np. kupić extender x2 ? - oczywiście wówczas zestaw traci 2 przysłony i jest jeszcze ciemniejszy - ale chodzi mi tu o ostrość - czy jest jakaś różnica w jej ustawianiu przy 1.4 i x2 ?

Na koniec wiem że jest to ciemny zestaw i będziecie mi odradzać zakup (a może nie ?)- ale ja wymyśliłem to sobie tak - zamierzam dokupić w przyszłości jakiś lepszy teleobiektyw jakąś L-kę - i do tej L-ki dodatkowo extender. Dlatego chciałbym teraz kupić taki extender który będę mógł potem do tej L-ki podłączyć - kupie L-kę pewnie przesłoną 4 więc do niej extender 1.4 na pewno będzie ok - ale czy x2 będzie ok ? A póki co podłączę go do posiadanego teleobiektywu - raczej zdjęcia z extenderem będę wykonywał przy ładnej pogodzie (dobrym oświetleniu) więc chyba to trochę zrekompensuje dużą wartość przysłony (zrekompensuje ?).

Jeżeli ktoś z Was miał w tem temacie jakieś doświadczenia - pomdzielcie się ze mną nimi.

jotes25
23-02-2008, 17:22
1. Zestaw będzie ciemy - rozumiem że jeżeli podłącze extender np. 1.4 to tracę 1 przysłonę czyli z 5,6 robi się mi powiedzmy 6,6 (w praktyce przypuszczam że może i więcej może ktoś wie ile ?) - ale czy to działa dokładnie tak jak bym ręcznie przestawił przesłonę na 6,6. Chodzi mi o to czy w efekcie podłączenia extendera będę mógł robić zdjęcia po prostu z większą przesłoną i tyle - czy może są tu jeszcze jakieś inne sprawy o których nie wiem ?


Zestaw z ext 1.4x będzie mieć jasność f/8, a nie f/6.6. Spadnie też jakość, pojawią się częściej aberracje. Ale np. raczej nie będzie trzeba już przymykać przysłony tak jak zwykle robi się dla polepszenia rozdzielczości na "gołym" zoomie. Reasumując: pewnie da się tego od biedy używać, nawet z AF (po za lepieniu styków).



2. Przy tak ciemnym zestawie autofokus ma problem z ustawieniem ostrości (a może nie ?) - z tego co czytałem ma na pewno. Dlatego jeżeli przyjąć że nastawiłbym się np. na ustawianie ostrości ręcznie - to czy po zamontowaniu extendera będę miał z tym jakiś problem ?. Czy jeżeli ostrość będzie ustawiana ręcznie to nie lepiej np. kupić extender x2 ? - oczywiście wówczas zestaw traci 2 przysłony i jest jeszcze ciemniejszy - ale chodzi mi tu o ostrość - czy jest jakaś różnica w jej ustawianiu przy 1.4 i x2 ?

Tutaj bedziesz mieć już f/11. AF nie będzie działać, a ręcznie też będziesz mieć kłopoty bo będzie już trochę ciemno w wizjerze. Jakość na pewno spadnie bardzo mocno. Pod tym względem 2x sprawdza się dobrze tylko z obiektywami najwyższej klasy.

Reasumując, jeśli masz ciśnienie na TC, to przy tym obiektywie ew. 1.4x, ale cudów nie oczekuj.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


I jeszcze jedno: przy tym obiektywie (jeśli dobrze pamiętam) nawet nie trzeba zalepiać nic, bo on nie ma styków do współpracy z AF. Natomiast nalezy jeszcze uważać na TC z wystającą soczewką (Canon, Sigma), żeby nie uszkodzić tylnej soczewki obiektywu (być może jest to fizycznie niemożliwe, ale lepiej zachować ostrożnośc). Z Kenko nie ma tego problemu.

Atryda
23-02-2008, 17:30
I nie spodziewaj sie, ze IS sie wyrobi przy 2x. Naprawde bedzie mial ciezko.

fret
23-02-2008, 17:34
No i pytanie z jakim korpusem będzie smigał ten TC. Na cyfrowym cropie rozdzielczość będzie porównywalna z powiększeniem cyfrowym, a do tego nie wiadomo jak zachowa się aberracja. Na cropie ma sens tylko TC 1,4 z najlepszymi stałkami.

Melov
23-02-2008, 18:11
No i pytanie z jakim korpusem będzie smigał ten TC. Na cyfrowym cropie rozdzielczość będzie porównywalna z powiększeniem cyfrowym, a do tego nie wiadomo jak zachowa się aberracja. Na cropie ma sens tylko TC 1,4 z najlepszymi stałkami.

Korpus EOS 400D

Rozumiem że np. Kenko x1.4, ręczne ustawianie ostrości, przysłona max. wówczas to F8 - tego mogę się spodziewać. A czy stabilizacja się wyrobi ?

A przy zakupie gdybym miał możliwość potestować to na co zwrócić uwagę ?

fret
23-02-2008, 19:16
Chłopie, problem polega na tym, że TC nic Ci nie da. Wykadruj sobie fotkę bez TC i będziesz miał prawdopodobnie lepszą jakość.

maurycyj
23-02-2008, 20:13
Chłopie, problem polega na tym, że TC nic Ci nie da. Wykadruj sobie fotkę bez TC i będziesz miał prawdopodobnie lepszą jakość.

Sprawdzałem raz z ciekawości wykadrowanie 100/2@2.8 (bo taka jest jasność 100+TC 1.4) kontra 100/2@2+ TC 1.4 Kenko i jednak z TC wychodzi lepiej.

Pozdrowienia

fret
23-02-2008, 20:26
maurycyj, sam siebie zacytuję :):
Na cropie ma sens tylko TC 1,4 z najlepszymi stałkami.

PS
Może jeszcze z 70-200/4 IS :)

Anna12_03
24-02-2008, 17:59
Chcialabym się dowiedzieć jak pracuje extender CANONA 1,4x z obiektywem 70-200/4 IS USM i aparatem Canon Eos 30 a w następnych latach z cropem np.40D lub FF 5 D ?
Wiem że w tym momencie mam światlo 5,6 ,czy stabilizacja pracuje normalnie i bezproblemowo ,czy jakieś styki trzeba zaklejać i jeszcze czy można go użyć również z obiektywem 100/2,8 macro USM .
Rozumię że przy 70-200/4 is usm dostaje 100-300 i światlo 5,6 ?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

muflon
24-02-2008, 21:04
Kolega właśnie niedawno pożyczył ode mnie TCx1.4 żeby się pobawić w połączeniu ze swoim 70-200/4IS+40D. Wrażenia pozytywne. Światło jest 5.6, AF/IS działa.

Na 100/2.8 nie da się założyć oryginalnego TC Canona, są niezgodne mechanicznie. Jeśli chcesz "jeszcze bardziej makro" to zainteresuj się extension tubes (po polsku chyba nazywa się to "pierścienie pośrednie")

Melov
06-03-2008, 15:13
Kupiłem do mojego obiektywu F4-5,6 70-300mm IS USM kenko teleplus 1.4 DG. Testuje - jakby kogo interesował jak taki zestaw się sprawuje to pytajcie.

Atryda
10-04-2008, 14:47
Melov: jak wyszly te testy? Bo tez mysle o tym konwerterze. Działa AF, jak z jakoscia zdjec? Moze ktos inny sie bawil zestawem kenko 1,4 i c70-300 USM IS?