PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry



Anastasia
16-04-2004, 23:13
Jakich filrtow uzywacie ?
Co osiagacie dzieki nim ?
Jestescie zadowoleni ?

Vitez
17-04-2004, 01:41
2 sztuki Hoya UV SHMC - w celu ochrony obiektywu przed zarysowaniami,zabrudzeniem itp.
Przydatne - jako ze czesto robie zdjecia kotom i ich mokre, ciekawskie noski moga latwo zabrudzic obiektyw a pazurki nawet zarysowac.

Polaryzacyjny Hoya - redukcja odblaskow, zmniejszenie kontrastow i "sciemnienie" 8) ; Na razie tylko raz potrzebowalem go uzyc i przydal sie - bardzo fajna kolorystyka chmur i nieba wyszla a jednoczesnie oslabil kontrasy i pomiar swiatla nie szalal.

Czacha
17-04-2004, 07:51
to co Vitez + szara polowka Cokina.. uzywany w plenerze, dla podbicia chmurek

Vitez
17-04-2004, 21:36
szara polowka Cokina.. uzywany w plenerze, dla podbicia chmurek

A to mam w planach 8)

isca
20-04-2004, 18:38
a czy gdzies są porównania filtrów UV, mam do wyboru 72 HAMA 0UV lub Sunlight (chyba) Tamrona, czy są jakies różnice :?:

Vitez
20-04-2004, 21:15
a czy gdzies są porównania filtrów UV, mam do wyboru 72 HAMA 0UV lub Sunlight (chyba) Tamrona, czy są jakies różnice :?:

Roznice miedzy filtrami sa w ich jakosci (grubosc, powloki antyrefleksyjne itp). Zazyczaj zakup filtra to inwestycja na dluzej dlatego polecam co najmniej Hoya HMC (seria niebieska) - ok 50zl a spokoj z obawami o jakosc.
Hama jest przynajmniej klase gorsza niz Hoya a o Tamronach nie slyszalem.

Fajer
22-04-2004, 16:32
Chce kupic Cokona P i do niego kilka filtrów kolorowych do B&W
+
Okrągłe UV

i teraz pytanie... :)

Czy moge uzyc na raz Polaryzujacego i np. czerwonego? + UV?
Czy to w ogole ma sens?
Znaczy chodzi mi o to czy UV moge miec ZAWSZE na obiektywie i do tego dokładać na Cokinie np. jakies 2 filtry? Powiedzmy Konwersyjny jakiś (np. 81A) + taką szarą połówkę (przy robieniu kolorowych fotek)?

isca
22-04-2004, 17:21
a czy gdzies są porównania filtrów UV, mam do wyboru 72 HAMA 0UV lub Sunlight (chyba) Tamrona, czy są jakies różnice :?:

Roznice miedzy filtrami sa w ich jakosci (grubosc, powloki antyrefleksyjne itp). Zazyczaj zakup filtra to inwestycja na dluzej dlatego polecam co najmniej Hoya HMC (seria niebieska) - ok 50zl a spokoj z obawami o jakosc.
Hama jest przynajmniej klase gorsza niz Hoya a o Tamronach nie slyszalem.

Załatwione, zakup HOYA UV(0) seria czarna :), aha niebieskiej nie kupować raczej, już szara seria jest znacznie lepsza a cenowo podobna - jakies 20-40 więcej niż niebieska.
Najlepsze powłoki ma czarna. Info mam od zawodowca i profa.
pozdr.

PiT
22-04-2004, 20:18
Załatwione, zakup HOYA UV(0) seria czarna
tak tylko uwazaj bo to jest filtr najwyzszej klasy i czysc go delikatnie, niektorzy twierdza ze tylko mozna pedzelkiem bo nawet delikatna szmtka moze zniszczyc powloki i filtr do wyrzucenia... jest on baaaardzo delikatny....

Vitez
22-04-2004, 22:09
Załatwione, zakup HOYA UV(0) seria czarna :), aha niebieskiej nie kupować raczej, już szara seria jest znacznie lepsza a cenowo podobna - jakies 20-40 więcej niż niebieska.
Najlepsze powłoki ma czarna. Info mam od zawodowca i profa.


Info odnosnie czarnej masz dobre ale... szara? ja znam takie Hoye: zielona, niebieska, czarna. Neibieska jest sredniej jakosci (do kompaktow i szkiel srednich), czarna seria najlepsza (do Lek itp klasy), zielona wszyscy odradzaja (jakosc w granicach slabszych Hamy czy noname albo King). Zielona seria podobno nie ma powlok antyrefleksyjnych. Czarna ma ich bardzo duzo a niebieska to sredniak. Ja mam chyba czarna serie ale sprawdze w domu.

PiT
22-04-2004, 22:20
Szara seria tez jest, ja mam "szare", to sa filtry o klase nizej od czarnych
czyli UV (0) MulitiCoated HMC. Bardzo dobry i nie taki wrazliwy na przypdakowe dotkniecia jak czarny...

Vitez
23-04-2004, 16:00
Wlasnie sprawdzilem dzis.. ja mam pomaranczowe :shock: . UV (N) Multicoated HMC. Niezly bajzel :twisted:

Anastasia
01-05-2004, 20:25
Czy znacie jakas strone internetowa, gdzie sa opisane rozne filtry i ich efekt ? Jakby byla przykladowe zdjecia bez i z filtrem to bym byla juz calkiem happy. :lol:

Vitez
01-05-2004, 21:32
Czy znacie jakas strone internetowa, gdzie sa opisane rozne filtry i ich efekt ? Jakby byla przykladowe zdjecia bez i z filtrem to bym byla juz calkiem happy. :lol:

Jesli przesiadasz sie na cyfrowke to ci niepotrzebne - Photoshop i z glowy wiekszosc filtrow "koloryzujacych" lub "efektowych" (np tak popularny gwiazdkowy) :D

Scaramanga
27-08-2004, 13:30
Czy moge uzyc na raz Polaryzujacego i np. czerwonego? + UV?
Czy to w ogole ma sens?
Znaczy chodzi mi o to czy UV moge miec ZAWSZE na obiektywie i do tego dokładać na Cokinie np. jakies 2 filtry? Powiedzmy Konwersyjny jakiś (np. 81A) + taką szarą połówkę (przy robieniu kolorowych fotek)?

Odpowiadam na pytanie,bo zostalo ono chyba pominiete...dygresja :roll:
Oczywiscie,ze mozesz,a czasem powinienes to robic(ustawa zasadnicza nie przewiduje sankcji.. :wink: ).UV powinienes miec zawsze na obiektywie,ale gdy robisz jakis motyw i chcesz zastosowac az trzy filtry to bedziesz potrzebowal dlugich czasow,a wiec statyw bedzie nieodzowny.Poniewaz wszystko co znajduje sie miedzy obiektem a obiektywem moze zaslonic,albo pogorszyc obraz powstaly na planie filmu lub matrycy,powinienes uzyc jak najmniejszej ilosci czynnikow to powodujacych.Mam na mysli odkrecenie UV-lki,bo w tym przypadku przed niczym nie chroni,a sprawe promieni niechcianego spektrum obetnie Ci czerwony.
Polaryzacyjny+czerwony da ci efekt prawie nocy,co moze byc bardzo interesujace zwlaszcza przy rozbitych cumulusach na niebie.

eternus
27-08-2004, 14:52
A ile trzeba dac za nie najgorszy (ale przy tym nie za drogi) filtr kolowy polaryzacyjny (58 mm) ? Ktory byscie polecali?

Scaramanga
27-08-2004, 19:44
Jest wiele firm,najbardzioej popularna u nas na rynku jest Hoya.
Za 58 mm bedziesz musial "beknac" ze dwie i pol stowki,no moze trzy,dlatego polecam liniowy.
pozycz taki od kogos i sprawdz czy ci AF nie wariuje.Ja Eosem 50 spokojnie robilem zdjecia na liniowym.

Vitez
27-08-2004, 23:47
Czy moge uzyc na raz Polaryzujacego i np. czerwonego? + UV?
Czy to w ogole ma sens?
Znaczy chodzi mi o to czy UV moge miec ZAWSZE na obiektywie i do tego dokładać na Cokinie np. jakies 2 filtry? Powiedzmy Konwersyjny jakiś (np. 81A) + taką szarą połówkę (przy robieniu kolorowych fotek)?

Odpowiadam na pytanie,bo zostalo ono chyba pominiete...dygresja :roll:

Dygresja przyjeta.
Odpowiedz na dygresje: tak, mamy malo analogowcow na tym forum :P

Arkan
28-08-2004, 01:09
A ile trzeba dac za nie najgorszy (ale przy tym nie za drogi) filtr kolowy polaryzacyjny (58 mm) ? Ktory byscie polecali?

To zależy od twoich oczekiwań. Jeśli masz bardzo dobre szkła (np. L-ki), to szkoda zakładać na to czegoś poniżej B+W MRC. Jeśli natomiast masz szkło amatorskie, to śmiało mogę Ci polecić Hoya z serii fioletowej. Możesz kupić nową za ok. 130-140 PLN. Używam takiej i jak narazie jestem zadowolony. Czasem tylko mając silne źródło światła w kadrze mam wewnetrzne odbicie, ale zdarza sięto raz na...dziesiąt ujęć.

Arkan

Ser Cheese
28-08-2004, 13:54
hej ho :) jestem nowy na forum

to tak do mojego canon a80 jaki filrt? ten niebieski Hoya czy lepszy? taki, zeby pasowal do mojego aparatu, czyli napewno nie czarny bo aparat tego nie wykorzysta :)
choc spotkalem sie z taka opinia:

Filtr UV wystarczy najzwyklejszy -firmy King -jest on w przypadku cyfrówek jedynie ochroną samego obiektywu. Biorąc po uwagę to, że matryca w cyfraku nie łapie promieni UV to myślę, że nie ma znaczenia czy kupisz lepszy czy gorszy UV. Nie zobaczysz różnicy w jakości na zdjęciach. Ja bym zaoszczędził i kupił Kinga za 22 zł
jako iz interesuje sie biologia to mam zamiar bawic sie w makro owadow
polecano mi takze soczewki http://allegro.pl/show_item.php?item=29819809
ale widze, ze do wyboru mam takze:
http://allegro.pl/show_item.php?item=29684044
badz sama +4 (najczesciej uzywana, tak?) http://allegro.pl/show_item.php?item=29683965
co o tym sadzcie?
a moze kupilbym na razie sama Hama +4 i zbieral na Raynox'a?
PS. Korzystalem z wyszukiwarki archiwum

Scaramanga
28-08-2004, 14:56
Moim skromnym zdaniem wybrales sobie sprzet nie bardzo nadajacy sie do makrofotografii...
Najodpowiedniejsza bylaby lustrzanka z obiektywem pracujacym w trybie macro.
Skoro jednak juz taki masz jaki masz (ja bym go jak najszybciej sprzedal) to musisz "rzezbic".
Aparat masz srebrny i uwazasz,ze czarny filtr nie bedzie pasowal do niego.Niestety najwazniejszy jest nie kolor,ale kompatybilnosc jednego i drugiego.Lepiej miec pstrokacizne i zabezpieczona soczewke w obiektywie niz ladnie wygladajacy obiektyw z piaskiem w srodku :? .Nie napisales czy obiektyw jest wyposazony :?: w jakikolwiek gwint do nakrecania filtrow lub czegokolwiek innego :wink:
Jesli nie masz gwintu to bedziesz mial problem... :roll: Pozostanie ci dorobienie z blachy loza filtra w ksztalcie monokla :idea: ,wygiecia jej w ksztalt litery "L",aby po zabawie w Adama Slodowego :idea: przykrecic powstaly uchwyt w :arrow: stopce aparatu (tam gdzie przykreca sie statyw).Co do soczewek o roznej skali dioptrycznej to stosuje sie je z rownym powodzeniem jak np.mieszki(tubusy) do "jasnych"staloogniskowych obiektywow,ale to stara historia...teraz sa obiektywy z trybem makro.
Napisz jak sobie poradziles z zadaniem.

Ser Cheese
28-08-2004, 20:07
Moim skromnym zdaniem wybrales sobie sprzet nie bardzo nadajacy sie do makrofotografii...hmm... dlaczego tak sadzisz? ludzie z powodzeniem uzywaja tego wlasnie aparatu do makro i nie przeszkadza tylko 3x zoom.

Najodpowiedniejsza bylaby lustrzanka z obiektywem pracujacym w trybie macro.ale ja chcialem cyfrowke, nie lustrzanke.

Aparat masz srebrny i uwazasz,ze czarny filtr nie bedzie pasowal do niego. nie wiem czy tu chodzi o kolorystyke, a napewno nie o to mi chodzilo. pisal ktos, ze seria czarna jest dla lepszych aparatow, wiec nie chodzilo mi o kolor tylko o serie

Nie napisales czy obiektyw jest wyposazony :?: w jakikolwiek gwint do nakrecania filtrow lub czegokolwiek innego :wink: po zalozeniu tulejki moge zakladac filtry

Co do soczewek o roznej skali dioptrycznej to stosuje sie je z rownym powodzeniem jak np.mieszki(tubusy) do "jasnych"staloogniskowych obiektywow,ale to stara historia...teraz sa obiektywy z trybem makro. nie znam tej historii, gdzie moge cos wiecej o tym poczytac? moj aparat ma tryb makro

Scaramanga
28-08-2004, 20:19
ale ja chcialem cyfrowke, nie lustrzanke.
Jedno nie przeszkadza drugiemu...zaufaj mi :lol: 8)

nie znam tej historii, gdzie moge cos wiecej o tym poczytac?

W starych ksiazkach...

Vitez
28-08-2004, 20:39
ale ja chcialem cyfrowke, nie lustrzanke.
Jedno nie przeszkadza drugiemu...zaufaj mi :lol: 8)


Problem w tym ze Canon A80 + wymienione akcesoria to ok 2 tys zl, a lustrzanka cyfrowa uzywana z tanim obiektywem makro to min 3500 (np uzywany D30/D60 + Soligor macro) bez dodatkowych akcesoriow.

Co do jakosci filtrow - nie liczy sie "jakosc przepuszczania promieni UV" , czyli czy matryca lapie UV czy nie. Liczy sie jakosc szkla i powlok antyrefleksyjnych na danym filtrze. Filtr to kolejna warstwa szkla stojaca na przeszkodzie swiatlu w dotarciu do matrycy... i by ni psuc jakosci albo nie tworzyc refleksow musi byc odpowiedniej jakosci. Filtry firmy King niestety tej jakosci nie maja odpowiedniej - nawet na kompaktach cyfrowych (ktore maja male matryce, male obiektywy itp) psuje zauwazalnie jakosc (testowalem na G3 UV Kinga, Hamy i Hoyi). Dlaczego? Kipeksiej jakosci szklo powoduje takie znieksztalcenie obrazu jak: obnizone szczegoly, ostrosc, pogorszone kontrasty, brak powlok antyrefleksyjnych powoduje niepozadane flary przy robieniu w sloncu/odbiciach itp.
Dlatego nalezy unikac tanich filtrow - z powodu ich jakosci wykonania, a nie brac je bez obaw "bo matryca i tak nie odbiera UV" ... ale to nadal kolejna warstwa szkla :?

Ser Cheese
28-08-2004, 22:02
Vitez, czyli ktory filrt jak na moj aparat? niebieski/szary/czy ktory? i nie chodzi mi o sam kolor tylko o serie :)
hmm... wydaje mi sie (to nie ma zabrzmiec ofensywnie), ze Scaramanga nigdy nie mial mojego aparatu w rece, ani nie wie jak wyglada, skoro nie wie, ze ma funkcje makro oraz ze mozna dolaczyc tulejke a za jej posrednictwem filtry
rozumiem, ze chciano mi pokazac wyzszosc lustrzanki nad cyfrowka, ale mozna to bylo zrobic lagodniej :)

ten aparat to po czesci prezent na 18-tke (na polowe jego wartosci zapracowalem sam, reszte mi dolozono)
jest to moj pierwszy, wiec jestem amatorem. nie mam pieniedzy aby kupowac profesjonalny sprzet
moje makro ma byc dla mojej wlasnej przyjemnosci (lubie biologie) a nie na jakies konkursy, czy do czasopism

Vitez
29-08-2004, 00:13
Vitez, czyli ktory filrt jak na moj aparat? niebieski/szary/czy ktory? i nie chodzi mi o sam kolor tylko o serie :)

Na podstawie:
http://tinyurl.com/6coqx

(niestety http://www.migomex.com.pl/hoya/hoya.html nie dziala :? )

Proponuje ci serie szara.
(caly czas sie zastanawiam czemu moje maja kolor pomaranczowy serii a napisane HMC :roll: , moze jakies starsze? )


hmm... wydaje mi sie (to nie ma zabrzmiec ofensywnie), ze Scaramanga nigdy nie mial mojego aparatu w rece, ani nie wie jak wyglada, skoro nie wie, ze ma funkcje makro oraz ze mozna dolaczyc tulejke a za jej posrednictwem filtry
Nie, po prostu przed swoja wypowiedzia nie chcialo mu sie sprawdzic na www.dpreview.com o jakim aparacie mowa, po prostu wrzucajac do jednego wora wszystkie kompakty cyfrowe o ktorych nie musi i moze nie chce duzo wiedziec ;)


moje makro ma byc dla mojej wlasnej przyjemnosci (lubie biologie) a nie na jakies konkursy, czy do czasopism

A jak ci przestanie wystarczac bo np zamarudzisz na zbyt wolne dzialanie, niewygodny manual focus, za male powiekszenie (fachowo: skala odwzorowania), obejrzysz fotki innych z tej kategorii i tez bedziesz chcial takie robic - wtedy rozejrzysz sie za czyms co robi prawdziwe makro, czyli lustrzanka+obiektyw macro (+statyw+lampki odpowiednie).
A do tego czasu... kup sama soczewke +4 i bedziesz zadowolony :)

Ser Cheese
29-08-2004, 12:23
Vitez, zebym sie nie pomylil, jak dla mojego aparatu to dokladnie ten produkt, tak?
http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?products_id=247
to jest chyba ten z serii szarej (HMC) oraz powinienem wziasc 52mm?
do tego tulejka http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=21&products_id=220
no i dekielek :) http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?products_id=58
a soczewki bede musial kupic na allegro

prosze Cie (jestes bardziej doswiadczony) czy to co wybralem pasuje do mojego aparatu? zwlaszcza ten filrt? jestem prawie pewien, ze ma byc 52mm ale pewnosci nigdy za wiele :)
dziekuje

Klosiu
29-08-2004, 13:18
Ja bym Ci zaproponowal zamiast soczewek ktore sa raczej marnej jakosci kupic stary rosyjski obiektyw 50mm i przez odwrotne mocowanie przyczepic go do twojego A80

tutaj dokladny opis
http://www.fotogenia.info/index.php?text=artykul&id=0008

polecam Ci portfolio kolegi (A70 + lens 50 mm)
http://www.plfoto.com/uzytkownik.php?authorname=stworek

za male pieniadze nic lepszego nie dostaniesz

Vitez
29-08-2004, 19:18
czy to co wybralem pasuje do mojego aparatu? zwlaszcza ten filtr?

Tak 8)

Ser Cheese
29-08-2004, 19:37
czy to co wybralem pasuje do mojego aparatu? zwlaszcza ten filtr?

Tak 8)hehe, dzieki. zawsze to jakas wieksza pewnosc siebie przy zakupie :)

[ Dodano: 29-08-2004 ]
jeszcze jedno:

W przypadku fotografii cyfrowej (kamer video analogowych też to dotyczy) ma to o tyle mniejsze znaczenie, że wszystkie mają balans bieli, czyli dopasowują się do danego typu światła.
mowa tam byla o o filtrach
czy nie ma tak wlasnie, ze przy aparatach cyfrowych nie wazne jest jaki filrt wezme, bo i tak elektronika sie tym zajmuje i nie ma roznicy?
hmm... jedni polecaja mi tani filtr Kinga (ze wystarczy) a Wy zas zebym bral szara serie Hoya, bo ze roznica jest.
http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=31_37_41&products_id=209
http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=31_37_42&products_id=247
hmm... wlasnie zauwazylem cos... czy czasem Hoya seria HMC Super to nie seria "czarna"?
wiec w koncu do mojego Canon A80 jaki wziasc filrt?
PS. Bo seria "szara" to miala byc HMC, a tu widze, ze jest HMC Super

Vitez
29-08-2004, 23:34
czy nie ma tak wlasnie, ze przy aparatach cyfrowych nie wazne jest jaki filrt wezme, bo i tak elektronika sie tym zajmuje i nie ma roznicy?

Elektronika nie zastapi ci optyki. Napisalem ci juz w tym (http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?p=10320#10320) poscie dlaczego nie powinienes brac Kinga - z powodu slabej jakosci jego szkiel, braku lub slabych powlokach antyrefleksyjnych. Filtry Kinga beda ci psuc jakosc (ostrosc, szczegoly, kontrasty) niezaleznie czy masz cyfrowke czy analoga - bo to optyka psuje, a elektronika tego nie naprawi.
W tekscie ktory zacytowales chodzi raczej o filtry lekko koloryzujace ktore moga przebarwiac (np filtry UV i Skylight moga zaniebieszczac) - tutaj czesto automatyczny balans bieli w cyfrowkach radzi sobie z takimi delikatnymi przebarwieniami, jednak nadal ma sie to nijak do psucia jakosci optycznej zdjec przez slabe filtry.


hmm... wlasnie zauwazylem cos... czy czasem Hoya seria HMC Super to nie seria "czarna"?
wiec w koncu do mojego Canon A80 jaki wziasc filrt?
PS. Bo seria "szara" to miala byc HMC, a tu widze, ze jest HMC Super

Wez dowolny z tych, albo serie czarna, albo szara - ten na ktory cie stac po prostu.
Jesli uwazasz ze proponowane przez foto-tip filtry SuperHMC Hoya sa za drogie to mozesz poszukac np na Allegro serii szarej (HMC). Jesli uwazasz ze nie sa za drogie i stac cie raz na kilka lat kupic takie szkielko (bo jesli nie uzywasz intensywnie na rajdach/pustyniach itp wycieczkach aparatu to filtr dosc ciezko zarysowac/zniszczyc) - to kup Super HMC.
Byle nie King, byle nie seria zielona i fioletowa Hoya... jak sie uprzesz i chcesz koniecznie oszczedzic to ci jeszcze bardziej namieszam: mozesz ostatecznie kupic filtry firmy Hama :D

Scaramanga
30-08-2004, 07:13
Cytat:
hmm... wydaje mi sie (to nie ma zabrzmiec ofensywnie), ze Scaramanga nigdy nie mial mojego aparatu w rece, ani nie wie jak wyglada, skoro nie wie, ze ma funkcje makro oraz ze mozna dolaczyc tulejke a za jej posrednictwem filtry

Nie, po prostu przed swoja wypowiedzia nie chcialo mu sie sprawdzic na www.dpreview.com o jakim aparacie mowa, po prostu wrzucajac do jednego wora wszystkie kompakty cyfrowe o ktorych nie musi i moze nie chce duzo wiedziec

Cytat:
moje makro ma byc dla mojej wlasnej przyjemnosci (lubie biologie) a nie na jakies konkursy, czy do czasopism


Vitez,co ty,chlopie jestes jasnowidzem :?: :?: :?:
Marnujesz czas tu na forum,a tak moglbys trzaskac mamone az milo... :lol:
Wyrazasz niczym nie poparte opinie :!: Aparat sobie obejrzalem,moze nie na tej stronie o ktorej napisales.
Funkcje makro ma prawie teraz kazda tego typu zabawka,a mlodzian pytal sie
o soczewki,co sugerowaloby,ze takiej funkcji nie posiada lub ta,ktora ma nie satysfakcjonuje go...
Nie staraj sie tu,stary, tworzyc wzajemnego poplecznictwa tylko dla tego,ze nie robisz
analogami,o ktorych nie chcesz lub nie musisz duzo wiedziec... :wink:
Jesli masz tu na forum cos do powiedzenia i wystepujesz w roli "Stanow Zjednoczonych" oraz starasz sie trzymac nad tym wszystkim "lape",to zachowaj chociaz pozory obiektywnosci,gdyz czytaja to rozni ludzie,a jak "starzy wyjadacze zauwazyli" nikt z prawdziwych profesjonalistow nie zabiera glosu na forum,gdyz albo uwazaja wiekszosc tych dyskusji za zenujace albo maja to gdzies (niech sie "dzieciaki" bawia same).
Wygladasz mi na inteligentnego goscia wiec przemysl to sobie stary,bo
czy ja bede tu sie produkowal czy nie, to nie ma wiekszego znaczenia.
Znaczenie ma kierunek,w ktorym to wszystko zmierza... :idea:

[ Dodano: 30-08-2004 ]

rozumiem, ze chciano mi pokazac wyzszosc lustrzanki nad cyfrowka, ale mozna to bylo zrobic lagodniej

Chlopcze! Nic ci nie chciano pokazac,czego by powszechnie nie bylo wiadomo,a
skoro nie wiesz co to jest "lustrzanka"(dokladniej: SLR-Single Lens Reflex czyli lustrzanka jednoobiektywowa;w odroznieniu od lustrzanki dwuobiektywowej
stosowanej na swiecie przez dobre kilkadziesiat lat),bo kiedy stawala sie
podstawowym narzedziem fotografow,Ciebie najzwyczajniej nie bylo jeszcze na swiecie...

Cytat:"ale ja chcialem cyfrowke, nie lustrzanke. "

Za nim zaczniesz cos komus zarzucac,komus kto chcial Ci szczerze pomoc,kup sobie pare ksiazek i poczytaj
(ze zrozumieniem) i wtedy zadawaj pytania.Wiekszosc forumowiczow zadaje tu jakies pytania,po czym okazuje sie,ze sami znaja doskonale odpowiedz,a tym,ktorzy okaza sie na tyle naiwni aby wplatac sie w dyskusje probuja cos udowodnic,choc wiedzy nie maja tyle co brudu za paznokciami...

Ser Cheese
30-08-2004, 08:27
@ Scaramanga
nie bede cytowal Twojej wypowiedzi, ale... wyluzuj troche. nie szukaj teorii spiskowej dziejow, tam gdzie jej nie ma
jasne, ze jestem mlody niedoswiadczony, a Ty stary wyjadacz. mozesz sobie prowadzic dyskusje na wysokim poziomie, o ktorych temacie moge nie miec pojecia. ale ja jestem poczatkujacy, a fora to najczesciej miejsca, gdzie sie takim pomaga.
jeszcze na zadnym innym forum (ani w zyciu, gdzie takze spotykam ludzi bardziej doswiadczonych w Twoim wieku, chociazby instruktorow od silowni) nie spotkalem sie z takim brakiem tolerancji jak u Ciebie.
zastanow sie. po to jest internet, zeby mozna bylo zdobyc infromacje szybciej i prosciej. jasne, ze ksiazki on nie zastapi (lubie czytac), ale na poczatek wystarcza. Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest przeczytac cos porzadnego, ale trzeba od czegos zaczac. A zreszta... po co ja sie tu produkuje (chcialem jeszcze napisac uwagi o makro, ale po co - ja, laik). Milego dnia zycze. Zaraz ide na jazde (robie prawo jazdy), mam nadzieje, ze instruktor bedzie bardziej cierpliwy i zyczliwy.

Scaramanga
30-08-2004, 11:16
Zyczliwy bylem Ci od poczatku(moglbym tu napisac jak Vitez wielokrotnie,ze nie czytasz dokladnie co napisalem i dajesz sie poniesc emocjom zamiast zobaczyc co tak naprawde jest meritum(sednem sprawy).
Przepraszam Cie bardzo,ale jesli nie masz podstawowej wiedzy o tym czym robisz zdjecia i nie wiesz,ze lustrzanka jest kazdy aparat posiadajacy lustro,a dalszej kolejnosci pryzmat pentagonalny,to nie rzucaj sie i "nie kop sie z koniem".Starasz sie byc"nie ofensywny",ale w tym co do tej pory napisales wychodzi tylkoTwoja urazona duma i nic wiecej.Ta urazona duma to nic innego jak kompleksy...
W fotografii i w jezdzie samochodem, zreszta jak we wszystkim potrzebna jest pokora,ktorej jeszcze sie nie nauczyles.Nie martw sie zycie przed Toba,a nauczyc mozna sie wszystkiego,rowniez jazdy samochodem. :wink:

Ser Cheese
30-08-2004, 11:25
Ta urazona duma to nic innego jak kompleksy...kompleksy z jakiego powodu? ze nie umiem robic zdjec? czlowieku! ja dopiero co ten aparat kupilem. zdaje sobie sprawe, ze nic nie umiem, wiec nie mam powodow aby unosic sie duma.
Nie martw sie zycie przed Toba,a nauczyc mozna sie wszystkiego,rowniez jazdy samochodem. :wink: tym milym akcentem zakonczmy nasza mala klotnie :)

PS. Instruktor mnie pochwalil, ze zrobilem dzisiaj duzy postep. A raz ruszylem, na 100%prawidlowo, tak jak sie nie wielu udaje na poczatku. Szczescie :P Jasne, ze wszystkiego da sie nauczyc, tylko trzeba to robic powoli i z cierpliwoscia.

Arkan
30-08-2004, 12:20
we wszystkim potrzebna jest pokora

Scaramanga - pamiętaj tylko proszę, że to dotyczy również Ciebie. Akurat A80 zbiera bardzo dobre recenzje w kategorii zdjęć makro (tylko nie rozpoczynajmy tu dyskusji o przewadze trybu macro w lustrzankach z obiektywami macro nad kompaktami z trybem makro, bo to nie ta sama grupa użytkowników). Może zmienisz zdanie po przeczytaniu recenzji:

"The A80 did very well in the macro category, capturing a minimum area of only 2.30 x 1.73 inches (59 x 44 millimeters). Resolution was very high, showing a lot of fine detail in the dollar bill. Although the coins and brooch are soft due to shallow depth of field at such a short shooting distance, detail is still pretty good in them, and it's very good in the details of the dollar bill. There's some softness in all four corners, but it isn't very strong. The A80's flash did have some throttling down for the macro area, however, overexposing the shot. (Plan on using external illumination for any really close work.)"
źródło: http://www.imaging-resource.com/PRODS/A80/A80PICS.HTM

Chłopak pisze dość wyraźnie, że rozpoczyna swą zabawę z fotografią, a Ty doradzasz mu zabawę w Adama Słodowego :shock: , a potem kłócisz się z Vitezem, który z właściwą sobie delikatnością :wink: wytyka Ci brak wiedzy w tym konkretnym temacie, a kiedy brakuje Ci rzeczowych argumentów to zaczynasz dymić. Nieładnie Scaramanga, powinieneś się wstydzić :oops: i obiecać solenną poprawę :wink: :P

Ser Cheese, spójrz na tą stronę http://www.lensmateonline.com/A80macrocomp.html, szczególnie zwróciłbym uwagę na porównanie soczewki i odwrotnego mocowania - bo to są chyba jedyne dwa rozwiązania, które masz do wyboru.

Arkan

Scaramanga
30-08-2004, 14:12
"detail is still pretty good in them, and it's very good in the details of the dollar bill. There's some softness in all four corners, but it isn't very strong. The A80's flash did have some throttling down for the macro area, however, overexposing the shot. (Plan on using external illumination for any really close work.)"

Pretty good znaczy calkiem poprawnie.Utrata ostrosci na brzegach i rezygnacja z flesza
na korzysc lampki nocnej to ma byc dobra recenzja?Do zabawy owszem.Apetyt rosnie w miare jedzenia i uzytkownik sam sie przekona z czasem o ograniczonosci tego "sprzetu".

Chłopak pisze dość wyraźnie, że rozpoczyna swą zabawę z fotografią, a Ty doradzasz mu zabawę w Adama Słodowego , a kiedy brakuje Ci rzeczowych argumentów to zaczynasz dymić. Nieładnie Scaramanga, powinieneś się wstydzić i obiecać solenną poprawę
Arkan

Doradzam aby zastosowal to co mial w zamiarze.Nie podal wszystkich informacji.
Okazalo sie ,ze ma wszystkie informacje w glowie tylko nie umie z nich skorzystac...
Chlopak zaczyna zabawe wiec lepiej zeby zaczal ja od dobrej strony,pytanie tylko co dla kogo jest lepsze?Dymic? :shock: Jakich to argumentow mi niby brakuje? :roll: Pozdrawiam i zycze udanych fotek!

Vitez
30-08-2004, 16:41
Wyrazasz niczym nie poparte opinie :!: Aparat sobie obejrzalem,moze nie na tej stronie o ktorej napisales.
Funkcje makro ma prawie teraz kazda tego typu zabawka,a mlodzian pytal sie
o soczewki,co sugerowaloby,ze takiej funkcji nie posiada lub ta,ktora ma nie satysfakcjonuje go...
Nie staraj sie tu,stary, tworzyc wzajemnego poplecznictwa tylko dla tego,ze nie robisz
analogami,o ktorych nie chcesz lub nie musisz duzo wiedziec... :wink:

Najwyrazniej czegos nie zrozumiales... ale nie bede wnikal :roll: .
Co do analogow - mowa o makro a ty uogolniasz... niepotrzebnie. Czym sie rozni dSLR od SLR? Dla mnie tylko materialem swiatloczulym. Na wszelkich nastawach, teoriach, obiektywach itp tak samo sie trzeba znac.
Wiec porownanie ze mam dSLR a nie SLR i przez to nie znam sie na analogach uwazam za mocno chybione.
Nie znam sie jedynie na puszkach i filmach analogowych, ale nie o to w tym topiku chodzi :roll: .

Tequil
31-08-2004, 16:33
a czy gdzies są porównania filtrów UV, mam do wyboru 72 HAMA 0UV lub Sunlight (chyba) Tamrona, czy są jakies różnice :?:

Roznice miedzy filtrami sa w ich jakosci (grubosc, powloki antyrefleksyjne itp). Zazyczaj zakup filtra to inwestycja na dluzej dlatego polecam co najmniej Hoya HMC (seria niebieska) - ok 50zl a spokoj z obawami o jakosc.
Hama jest przynajmniej klase gorsza niz Hoya a o Tamronach nie slyszalem.

HOYA podobno robi dla hamy... :roll:

Ser Cheese
31-08-2004, 22:48
no coz... zakupilem dzisiaj Filrt UV Hoya Super HMC
dzieki za pomoc

Vitez
31-08-2004, 22:56
HOYA podobno robi dla hamy... :roll:

Ja tam sie plotkami nie zajmuje... bo wiesz... _podobno_ swiatem rządzą żydzi, masoni i cyklisci ;)

Ser Cheese
31-08-2004, 23:57
jak sobie radzic z lekka winieta? chyba po prostu kiedy trzeba uzyc flasha to sciagac tulejke
badz wykadrowac :twisted:

Vitez
01-09-2004, 09:56
jak sobie radzic z lekka winieta? chyba po prostu kiedy trzeba uzyc flasha to sciagac tulejke
badz wykadrowac :twisted:

1. Nie uzywac flesza (przyzwyczajaj sie do statywu ;) )
2. Sciagac tulejke
3. ciachac, masz duzo megapikseli - tnij bez obaw ;)

satriani
01-09-2004, 14:23
Do lustrzanki używam oczywiście UV i Skylighta , jako zabezpieczenie obiektywów,
do niebieskiego niebka i mniejszych refleksów mam polaryzacyjny
Uzbierałem takze kilka filtrów fx typu soft focus, duto, fog, sunset ale używam ich sporadycznie.
Robiąc zdjecia w pomieszczeniach bez lampy błyskowej i przy zarówkach warto sie zaopatrzyć w ciemny filtr niebieski, ale oczywiście wydłuza on czas naswietlenia.
Mam takze filtr szary i filtr połówkowy szary.

Jeśli mógłbym ci doradzić to najbardziej sie przydaje filtr uV, polaryzacyjny i ewentualnie szary połówkowy.
Przynajmniej ja reszty używam sporadycznie.
Jeśli jednak jesteś pasjonatem udziwniania zdjęć to najtaniej wychodzi kupować filtry płytkowe i osadzać je w specjalnym uchwycie system cokin.
Filtry z gwintami to poważne obciażenie budżetu.

Krzychu
01-09-2004, 14:36
Jeśli mógłbym ci doradzić to najbardziej sie przydaje filtr uV, polaryzacyjny i ewentualnie szary połówkowy.


A UV to do czego niby się przydaje ? Do pogarszania jakości zdjęć chyba głównie...



Jeśli jednak jesteś pasjonatem udziwniania zdjęć to najtaniej wychodzi kupować filtry płytkowe i osadzać je w specjalnym uchwycie system cokin.
Filtry z gwintami to poważne obciażenie budżetu.

Filtry płytkowe kupuje się (przynajmniej ja to robię z tego powodu) głównie dlatego że możesz dowolnie umiejscawiać linię podziału filtra połówkowego - szara połówka wkręcana którą ma tą linię dokładnie na środku jest w zasadzie bezużyteczna...
A czy tak najtaniej - połówki Cokina P kosztują ~ 121 zł, jak masz obiektywy z małą średnicą gwintu to niezłe filtry wkręcane już można za tą kwotę kupić.

Fajer
01-09-2004, 15:07
Filtry płytkowe kupuje się (przynajmniej ja to robię z tego powodu) głównie dlatego że możesz dowolnie umiejscawiać linię podziału filtra połówkowego - szara połówka wkręcana którą ma tą linię dokładnie na środku jest w zasadzie bezużyteczna...
A czy tak najtaniej - połówki Cokina P kosztują ~ 121 zł, jak masz obiektywy z małą średnicą gwintu to niezłe filtry wkręcane już można za tą kwotę kupić.

Zgadzam się w zupełności, że do połówek najlepszy system Cokin, ale polecane są filtry Hitech 85. Są dokładnie wielkości Cokin P i pasują do holdera idealnie a dają lepsza jakość optyczna. Rozprowadza je Raysfoto www.raysfoto.pl

satriani
01-09-2004, 15:09
To że stosujesz system Cokina nie oznacza że musisz stosować filtry szklane Cokina za 120 pln, na giełdzie foto możesz wybierać wśród lepszych i gorszych podróbek, jakość możesz ocenić na miejscu (choć oczywiście zgadzam się że szkło zastosowane w Cokinie ma lepsze właściwości , ) to jednak kupuję to na co mnie stać i co jest miarą moich ambicji.

[ Dodano: 01-09-2004 ]
Chciałem też zauważyć że nie każdy kupuje filtry Cokina ze względu na linię podziału , choć przy systemie cokin jest ona dużym udogodnieniem.

[ Dodano: 01-09-2004 ]
UV jako oczywiście ochrona, choć już skylight np ma wyraźny wpływ na odcień zdjęcia.

[ Dodano: 01-09-2004 ]
Bardzo przepraszam ale zapomniałem dodać że powyższe opinie są skierowane do "Krzycha"

Krzychu
01-09-2004, 15:29
To że stosujesz system Cokina nie oznacza że musisz stosować filtry szklane Cokina za 120 pln, na giełdzie foto możesz wybierać wśród lepszych i gorszych podróbek, jakość możesz ocenić na miejscu (choć oczywiście zgadzam się że szkło zastosowane w Cokinie ma lepsze właściwości , ) to jednak kupuję to na co mnie stać i co jest miarą moich ambicji.


Osobiście używam wspomnianego wyżej Hitecha który jest odrobinę tańszy niż Cokin i generalnie uważany za lepszy, chociaż nie wiem czy nie przywiozę sobie przy jakiejś okazji Singh-Ray'a albo Lee.




Chciałem też zauważyć że nie każdy kupuje filtry Cokina ze względu na linię podziału , choć przy systemie cokin jest ona dużym udogodnieniem.


No napisałem że przynajmniej ja, poza tym wszyscy których znam kupowali Cokino-podobne filtry tylko i wyłącznie z tego powodu, zresztą większość ma szare (+ czasami inne magiczne) połówki prostokątne i wszystko inne wkręcane.



UV jako oczywiście ochrona, choć już skylight np ma wyraźny wpływ na odcień zdjęcia.


To było pytanie retoryczne, jestem z tych co uważają że do ochrony służy dekielek :) Nie mam ani jednego UV a szkieł kilka w tym L-kę. Ale wojny w tym zakresie prowadzić nie zamierzam, jak ktoś lubi sobie psuć zdjęcia...

satriani
01-09-2004, 15:43
Wszystko jasne Krzychu