PDA

Zobacz pełną wersję : 300D szumy?



mganko
06-05-2005, 15:07
Witam,
Mam pewien problem, a może to moje urojenie.
Mianowicie robię zdjęcie przy czułości powiedzmy ISO 200, wrzucam do programu graficznego i nakładam jakiś tam filtr który bardzo wyciąga kontrast. W ten sposób prócz lekkich szumów na sfotografowanym kawałku nieba widze takie jakby pasy przejść odcieni kolorów. Przypominam że to dosyć mocna obróbka.
Dla porównania ściągnąłem sobie zdjęcia z www.dpreview.com i www.steves-digicams.com zrobione tym aparatem i robiłem taką samą obróbke i musze przyznać ze wychodzi szum, ale takich pasów raczej niema.

Wymyśliłem jeszcze coś takiego, że zrobiłem zdjęcie w RAW z dekielkiem na obiektywie, totalnie czarne. Wrzuciłem do Photoshopa i przekręciłem bardzo mocno poziomy, wtedy widziałem taką fakturę szumu. Gdy robie JPEG to ten szum jest inny taki nieregularny, a w RAWie jakieś takie pasy szumu powstają.

W związku z tym mam prośbę. Czy ktoś mógłby przesłać mi RAW zrobiony 300D z założonym dekielkiem przy czułości powiedzmy ISO 200 no i jakimś krótkim czasie naświetlania. Wtedy mógłbym mniej więcej porównać fakturę szumu. Mój mail: michalganko@wp.pl

Może ktoś zna ten problem. W sumie jak zrobie zdjęcia to tego nie widać ale po dużej obróbce to mnie drażni. Może mój egzemplarz jest jakiś inny.

RAW wywoływałem nie tylko Photoshopem, ale też BreezeBrowser więc to nie jest wina wtyczki Photoshopa.

Ściągnąłem przed chwilą RAW z 10D i ten sam problem, podobne pasy po mocnej obróbce. Ufff a już sie bałem. Ale nadal proszę o czarne zdjęcie RAW:) Oczywiście te pasy widać przy 100% powiększeniu i nie są one jakieś super rzucające się w oczy ale są. Może potrzebny mi orginalny program Canona 300D do wywoływania RAW. Nie mam takiego bo nie dostałem płyt w zestawie. Jak się taki program nazywa?

mganko
06-05-2005, 19:11
ehhh, czy mogę kogoś prosić o wykonanie takiego zdjęcia jak opisałem wyżej i przesłanie mi, bardzo byłbym wdzięczny

DoMiNiQuE
06-05-2005, 19:25
mganko, wlasnie sie wysyla :)

snow
06-05-2005, 19:26
wysyła sie ;)

mganko
07-05-2005, 12:48
dzieki za RAW'y zrobiłem test i okazało się że poszczególne egzemplarze różnią się nasileniem szumów przy tej samej czułości. Mój wypadł najgorzej.

W związku z tym ostateczny test jaki chcę wykonać to porównanie sfotografowanego nieba po wyciągnięciu poziomów. Chcę sprawdzić czy wychodzą takie same niepłynne przejścia między barwami. Proszę o RAW'y.Może to być dowolne zdjęcie byle by zawierało spory kawałek nieba.
Z góry dziękuję. Mail: michalganko@wp.pl

Po tym teście przedstawię wyniki.

snow
07-05-2005, 13:42
Poszło niebo, mam nadzieje że wystarczy bo pogoda jakaś nie bardzo dziś a z reguły nie robie w RAW więc nie mam innych. :roll:

mganko
07-05-2005, 20:50
Przetestowałem, okazało się że poszczególne egzemplarze różnią się poziomem szumów w tescie "czarne zdjęcie" i wyciągnięciu na maksa poziomów. Co nie wpływa w żaden sposób na szum widoczny na zdjęciach.

W drugim teście porównałem RAW który przysłał mi snow z moim RAWem.
Na obydwu RAWach znajdowało się słabo kontrastowe niebo, po nałożeniu tego samego filtra w Photoshopie okazało się że powstają takie same mało płynne przejścia między barwami. W ten sposób dowiodłem że muszę używać filtra z głową.

Oczywiście to nie filtr nakłada te pasy, jestem tego pewien.

Dziękuję wszystkim za pomoc i rozwianie moich wątpliwości.

snow
07-05-2005, 21:16
Czyli mam na śmietnik nie wyrzucać mojego 300d? to mnie pocieszyłeś ;)

mganko
08-05-2005, 11:55
Czyli mam na śmietnik nie wyrzucać mojego 300d? to mnie pocieszyłeś ;)

Nie wyrzucaj swojego aparatu:) Twój wypadł najlepiej w teście z ciemnym zdjęciem. Miał naprawdę nieporównywalnie mniej szumów, ale to nie wpływa na jakoś zdjęć. W każdym razie masz wyjątkowy egzemplarz:)

Darek_b
11-05-2005, 04:13
Aby test szumów był wiarygodny należy je wykonać w takich samych warunkach.
Poziom szumów zależy (tego samego modelu) bardzo od temperatury otoczenia i samej matrycy.
Im chłodniej tym szumów mniej, po prostu zwykła fizyka związana z budową CMOSa.
Jeśli nie są to tzw. "dark framy" czyli zdjęcia z przesłoniętym deklem do testu porównawczego należałoby też ustalić jeden obiektyw i ten sam motyw.