PDA

Zobacz pełną wersję : Różnice w kolorach/nasyceniu między P.Elements a Irfanem



woyd
20-02-2008, 00:35
Czołem

mam dziwny (dla mnie samego) problem. Obrabiam końcowo zdjęcia mebli w Photoshop Elements 2. Złożyłem mały kolaż i zapisałem na próbę jako JPG. Otworzyłem pod Vistą w IrfanView. I ze zdziwieniem stwierdziłem, że moje meble mają zupełnie inny odcień (nasycenie ? kontrast ?) w Irfanie niż w Photoshopie. Widać to na załączonym przykładzie. Co jest grane ?? Podoba mi się to, co widzę w PE, ale to co pokazuje Irfan to szarzyzna. Kompresja jest ustawiona na 0.


Dla jasności droga moich fotek wyglądała następująco: najpierw RAWy w Capture One 4 wywołane do tiffów, potem w Gimpie ścieżki celem dokładnego wycięcia z tła (operacja na tiff-ach) i na koniec kolaż kilku tiffów w PE 2 (nie wiem jak uzyskać ładne cienie itp. w Gimpie).

Pomóżcie ! Poniżej zrzut ekranu na którym dokładnie widać rozbieżności między zdjęciem w PE a Irfanem.



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://dobrucki.art.pl/cojestgrane.jpg)

miklo
20-02-2008, 01:49
Jaki masz profil monitora?

SdoubleU
20-02-2008, 02:10
Czy infran nie ma ustawionej jakieś ograniczonej palety kolorów? W PE najprawdopodobniej masz sRGB lub Adobe RGB a w Infranie może być web. Musisz to ujednolicić i powinno być ok.

Przemek Białek
20-02-2008, 02:25
Czy infran nie ma ustawionej jakieś ograniczonej palety kolorów? W PE najprawdopodobniej masz sRGB lub Adobe RGB a w Infranie może być web. Musisz to ujednolicić i powinno być ok.

nie jestem do końca pewien ale takie darmowe programiki raczej nie posiadają profili ICC jak nasz wspaniały Explorer gdzie fotki wyglądają po prostu paskudnie, nie to co kochany Piesek:)

woyd
20-02-2008, 08:51
Jaki masz profil monitora?

żadnego.... do tej pory jakoś nie przywiązywałem do tego wagi. Widziałem tylko, że jak odpalałem w pracy Corel Photo Paint 9 (tam nie mam PE) to tam miałem zawsze inne odcienie.

Sprawdziłem podgląd w Explorerze - rzeczywiście zdjęcia wyglądają tak jak w PE. Co zatem zamiast Irfana (którego bardzo polubiłem :( ) żeby zdjęcia wyglądały tak jak powinny, a nie "sprane" ?? Nie znalazlem w nim niestety opcji ustawienia profilu monitora...

Z góry dzięki & pozdrawiam
Woyd

werek
20-02-2008, 10:11
Sprawdziłem podgląd w Explorerze - rzeczywiście zdjęcia wyglądają tak jak w PE. Co zatem zamiast Irfana (którego bardzo polubiłem :( ) żeby zdjęcia wyglądały tak jak powinny, a nie "sprane" ?? Nie znalazlem w nim niestety opcji ustawienia profilu monitora...


nie wiem czy pse posiada taka funkcjonalnosc, ale to co widze u ciebie to zapisanie pliku graficznego w innym niz sRGB profilu. aby te kolorki wyrownac masz dwie opcje:

-wykorzystaj "save for web" - automatycznie skonwertuje aktualny profil kolorystyczny do standardowego sRGB

- z menu Edit->Convert to profile wybierz docelowy sRGB - wtedy juz wewnatrz pse bedziesz pracowal w docelowej przestrzeni barw i po zapisie (nawet za pomoca "save as..") bedziesz mial takie same kolorki.