PDA

Zobacz pełną wersję : Szczęśliwy, a zarazem trochę przerażony...



ryjoslaw
18-02-2008, 22:25
Witam wszystkich!
Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem Canona 400D. Jednak trochę się obawiam czy dam rade robić zdjęcia na manualu bo przeciez to jest główny cel zakupu lustrzanki. Gdzie i jak najszybciej nauczyć się robić dobre zdjęcia w manualu. Teorii się naczytałem dużo i wydawało mi się że już coś się wie, ale widze że praktyka to całkiem co inego. Chodzi mi o to jak dobrać odpowiedni czas naświetlania lub wielkość przysłony?
Pytanko, czy KIT-em da się zrobić portret z małą głębią ostrości?
I jeszcze jedno pytanko do specjalistów, czy można zmieniać ogniskową obiektywu jeżeli jest ustawiony na AF?

Pozdrawiam

sniper88
18-02-2008, 22:31
A po co od razu w manualu? Nie lepszy tryb Av, a manual zostawic do zdjec z lampa?;)
Co do pytania o portret-jak sie postarasz to sie da, GO co prawda nie jest ekstremalnie mala, ale duza tez nie jest:p
3 pytanie....RTFM:twisted:

Yenox
18-02-2008, 22:31
Chodzi mi o to jak dobrać odpowiedni czas naświetlania lub wielkość przysłony?
Obserwuj wartość ekspozycji w wizjerze, jak masz na '0' to masz poprawnie ustawiony czas/przysłonę ;) Ale to jest w instrukcji.


Pytanko, czy KIT-em da się zrobić portret z małą głębią ostrości?
Da się, oczywiście z tak małą głębią na jaką pozwala kit - przy 55mm 5,6. Popróbuj, a się przekonasz:)


I jeszcze jedno pytanko do specjalistów, czy można zmieniać ogniskową obiektywu jeżeli jest ustawiony na AF?
Tak, ale po zmianie ogniskowej musisz ponownie wyostrzyć.

ripek
18-02-2008, 22:40
Po tytule wątku wnioskowałem że zostaniesz ojcem ... konstruuj lepiej temat :)

Plaut
18-02-2008, 22:41
Gdzie i jak najszybciej nauczyć się robić dobre zdjęcia
Kup sobie jakas dobra ksiazke ;)

ryjoslaw
18-02-2008, 22:47
A po co od razu w manualu? Nie lepszy tryb Av,

Sorki, chodziło mi właśnie o tryb preselekcji przesłony lub czasu naświetlania. Próbowałem zrobić foto mojemu psiakowi i ustawiłem ogniskową ok. 35mm i najmniejszą wartośc przysłony na jaką pozwala KIT i zdjęcie wyszło jakby prześwietlone i rozmazane, jakby aparat dobrał długi czas naświetlania. Dlaczego tak jest? Dodam że to było w pomieszczeniu. Z teorii wiem, że mniejsza wartość przesłony to wiecej wpadającego światła, więc dlaczego aparat dobrał długi czas naświetlania?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi!

fret
18-02-2008, 22:49
Też bym stawiał na Av, podglądanie histogramu (prawym końcem powinien dotykać końca skali, ale nie włazić na koniec) i ew. korektę. Wybierajac tryb Av panujesz nad GO, pilnując tylko, żeby czas nie był za długi. Manual na szczególne okazje, w trudnym, ale stałym oświetleniu.
Kitem się da i się nie da. GO maleje znacznie ze spadkiem odległości od obiektu, ale portretu nie powinno się robić ze zbyt małej odległości (min 1m).
Do eksperymentów portretowych lepiej się na początek nada 50/1,8.

Bo było za ciemno.

Plaut
18-02-2008, 22:52
dlaczego aparat dobrał długi czas naświetlania?
W pomieszczeniu jest na tyle ciemno ze wymagany jest taki dlugi czas.
Zwieksz wartosc ISO do 800 ewentualnie do 1600 (w ostatecznosci) i sprobuj jeszcze raz :wink:

rypson
18-02-2008, 23:53
Niestety kit nie jest zbyt jasnym obiektywem baa nawet bym powiedzial jest ciemnym obiektywem wiec w pomieszczeniach niestety trzeba ISO zmienic i troche popstrykac zeby nabrac wprawy i rozeznac sie po skalach... dasz rade jak moja zona sie nauczyla to kazdy sie nauczy :P

kucza21
19-02-2008, 03:44
Nie jest problem trzeba praktykować tylko. Moim pierwszym aparatem w życiu był i jest 400D wcześniej nie robiłem zdjęć w ogóle. Przez pierwszy miesiąc jechałem na "M" Plus Manualnie fokus ustawiałem co ciekawe zrobiłem najlepszy reportaż w moim życiu. Rób sobie na AV jak koledzy podpowiadają z czasem dojdziesz do wprawy. Najważniejsza praktyka ! Książki na początek odradzam:P

fret
19-02-2008, 07:10
Nie wiem coś Ty czytał Ryjoslawie, ale mam wrażenie, że instrukcję aparatu omijałeś szerokim łukiem, a to błąd. Zacznij od tej niezbyt skomplikowanej książeczki :)

jatzzek
19-02-2008, 08:01
Z autopsji wiem, że gdy zaczyna się przygodę z fotografią (w ogóle), to najwięcej można nauczyć się z instrukcji obsługi (tzn. jeśli chodzi o literaturę). Zgłębianie bardziej zaawansowanych pozycji książkowych, w Twoim wypadku, nie ma jeszcze sensu, bo tylko ci namieszają. To tak jak z czytaniem. Najpierw elementarz i "Ala ma kota", a dopiero potem lektury.

gwozdzt
19-02-2008, 09:51
Szczęśliwy, a zarazem trochę przerażony...

Witam wszystkich!
Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem Canona 400D....

Po tytule wątku wnioskowałem że zostaniesz ojcem ... konstruuj lepiej temat :)
ROTFL 4142 4143
dzięki za poranną porcję śmiechu :-)

ryjoslaw
19-02-2008, 09:57
Nie wiem coś Ty czytał Ryjoslawie, ale mam wrażenie, że instrukcję aparatu omijałeś szerokim łukiem, a to błąd.

No to masz złe wrażenie kolego, może nie czytałem instrukcji "od deski do deski" ale przegladałem i czytałem podstawy użytkowania aparatu.

BuRton
19-02-2008, 10:42
Witam.

Ja w swoich początkach fotografując analogowym EOS 5 z dwoma stałkami: 50 i 24 mm, większość zdjęć robiłem na manualu i z ręcznym ostrzeniem. Zapisywałem te nastwy i ... nie polecam ;) . Nie do wszystkich tematów.

Można prościej ale na pewno nie szybciej. Szybko to ... nie da rady.

Praktyka czyni Mistrza.

Życzę wielu udanych fotografii i radości z tego, co się robi.

Leone
19-02-2008, 13:10
No to masz złe wrażenie kolego, może nie czytałem instrukcji "od deski do deski" ale przegladałem i czytałem podstawy użytkowania aparatu.

Hmm...

Czytając uważnie to co napisałeś proponowałbym abyś:
1. zaczął zabawę od trybów automatycznych,
2. po kilku tygodniach sprawdź co Ci włąściwie nie pasuje w zdjeciach gdy aparat decyduje za Ciebie,
3. przeczytał jeszcze raz (UWAŻNIE) rozdziały dot. ustawień kreatywnych,
4. kupił sobie jakąś dobrą książkę np. z nowszych polecam tą: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6625
5. przeczytał ją
6. zaczął jeszcze raz w zabawę z trybami kreatywnymi.
IF coś nie tak GO TO pkt 1 :)

bez urazy...

djcargo
19-02-2008, 23:19
całkiem sympatyczny jest kurs fotografii national geografic (kiedyś był w kioskach, teraz widziałem na osloskop.net), ale najlepiej (po prostu) cykać, cykać i jeszcze raz cykać (byle nie bezmyślnie). I tak jak koledzy radzą, najpierw oswój się z trybem P, potem Tv i Av, M-kę sobie zostaw na troszkę później - jak już dojdziesz do wprawy :)

P.S. Kit ma wiele ograniczeń, ale na dobre poznasz je jak się już nim pobawisz. Wtedy nabierzesz ochoty na coś lepszego :D

roback
20-02-2008, 02:02
Pozwolę się wtrącić.

:arrow: Tryby automatyczne - zielony prostokąt i cała reszta - można sobie MZ odpuścić w ogóle - ew. na _samym_ początku pobawić się w cykanie tego samego kadru automatem a potem bardziej samodzielnie (P jest nazywany trybem kreatywnym).

:arrow: Uwaga druga - początkowo z trybów na prawdę kreatywnych to polecam TV - tylko trzeba uważać czy aby w wizjerze nie miga "przysłona" = za jasno/za ciemno z takim czasem. Generalnie ustawić na ok. 1/60 sek lub więcej (pod kit'a), przy szerokim kącie i w ciemnicy można nieco wydłużyć, ale na szerszym końcu to i "dziura" większa.

:arrow: Uwaga trzecia - po zrozumieniu, opanowaniu Głębi Ostrości - pobawić się trybem AV - uważając na czasy - powinny być podobne do tych podanych powyżej (po obliczeniach aparatu). Inaczej zdjęcia zapewne będą poruszone.
{Mała dygresja: jedno z moich pierwszych zdjęć to ruszające londyńske metro - Jubilee Line - czas 1.6 sek - ostre. Później przeczytałem, że ostre wychodzą jak się ma czas nie krótszy niż 1/(ogniskowa * crop) i od tamtego czasu już 1 sekunda to wyzwanie nie do przejścia :/ Koniec dygrescji}

:arrow: Po czwarte - tryb M - jak na prawdę będziesz potrzebował istotnie zmienić to co aparat sam ustawi - ale generalnie jak prześwietla/niedoświetla to zawsze jest korekta ekspozycji. Co innego z lampą (zewnętrzną, bo "kukułka" chyba niech lepiej sobie siedzi zamknięta).

:arrow: Po piąte - z nudów albo po serii nieudanych zdjęć (kolorystycznie, EV) możesz pozastanawiać się na RAW+JPG. Jak już suwaczki w dowolnej wywoływarce nie będą totalnie psuły zdjęcia - w porównaniu do JPG z puszki może zostać samo RAW.

:arrow: Po szóste - _przed_ obróbką w PS/GIMP/cokolwiek najpierw zalecam przeczytanie Tips&Tricks (http://canon-board.info/showthread.php?t=20959) z tego forum - w szczególności Janusz Body napisał całą serię rewelacyjnych poradników.

Ja jestem na początku ścieżki (od IX.2007), która z grubsza wyglądała podobnie jak napisałem powyżej, więc dalszych kroków raczej nie podpowiem. Mogę jednak podpowiedzieć co innego - mniej czasu na CB (bez urazy dla kogokolwiek) - więcej czasu z aparatem w ręku. I udanego focenia :-)

gadget_zary
20-02-2008, 23:33
mialem podobny przypadek co ty ;] kupilem 1 lustro (300d) i na poczatku nie wiedzialem co gdzie i jak, po 1 instrukcja (zebys poslugiwal sie sprzentem intuicyjnie a nie grzebal 30minut zanim cos ustawisz) po 2 net/ksiazka po 3 praktyka ;] jak to wszystko polaczysz napewno sie nauczysz (ja mam lustro od 3 tyg a juz mysle ze wiem dosc duzo - patrzac na to ze moja wiedza byla 0). Ja foty robie zawsze na Manualu, nie wiem czemu, jakos mi tak wygodniej, co do ekspozycji to z tym roznie bywa, przy kitowym obiektywie zwykle jak mam zwykle jak mam ekspozycje na 0 to fota jest niedoswietlona (choc niby wszystko jest git), wiec poproboj przy robieniu fotek roznych ustawien (ja 1 foto robie zwykle na 3/4 ustawieniach zmieniajac ekspozycje w zakresie 0-1 ;])