PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka lampa do Canon G6



LFB
05-05-2005, 10:41
Witam wszystkich.
Od roku jestem posiadaczem A80, przez ten czas sporo dowiedziałem sie o fotografii i cyfrakach. Nowe umiejętności i aspiracje sprawiły że stare dobre A80 zaczyna być dla mnie zbyt prostym aparatem o zbyt małych możliwościach. Najbardziej doskwiera mi ciemny obiektyw, słaba lampa błyskowa i brak możliwości zainstalowania zewnętrzej. Dla tego też postanowiłem przy najbliższej możliwości przesiąść się na G6 + lampa. Zastanawiam się nad lampą Speedlite 420EX, mam jednak pewne wątpliwości. Z tego co przeczytałem na tym forum, lampa ta potrafi zoomować tylko w trybie automatyczynym i ustawienia ogniskowej odnoszą się do rzeczywistej a nie przeliczonej na format małoobrazkowy ogniskowej obiektywu. Jeśli dobrze rozumiem oznacza to że zawsze będzie błyskać z maksmalnym kątem (pokrycie dla 28mm) co znacznie ograniczy jej zasięg. I tu właśnie jest moje pytanie, na jaki zasieg w metrach mogę liczyć jeśli lampa ta będzie stanowiła podstawowe źródło światła? Czy zakup 580EX cokolwiek by zmienił (wiem ze lampa ta dostosowuje się do rozmiaru matrycy, ale nie wiem czy tylko EOSów czy też dotyczy to serii G) ? A może zdecydować się na 550EX i miec możliwość ręcznego zoomowania ? Wiem że lampy te bardzo znacznie różnią się ceną i najprawdopodobniej myślenie o czymś więcej niż 420EX nie ma sensu, nie mniej jednak bardzo bym prosił o wasze opinie.

koks84
05-05-2005, 23:35
witam.powiem krotko. mam lampe 550EX od ponad 2 lat. i zawsze dobrze swiecila.pewnie jakbym kupil jakiegos sunpaka lub soligora.to bym zalowal przez polowe zycie. jeszcze nie mialem zdjecia na ktoryn byloby widac ze jest zrobione z lampa.

goraco polecam 550EX.

LFB
06-05-2005, 10:27
koks84 --> domyślam sie że obecnie używasz jej z 350D, z jakim aparatem używałeś jej wcześniej ?
Do pozostałych --> Jeśli nie macie doświadczeń z łączeniem 420EX lub 5x0EX z aparatem serii G to może chociaż wiecie na jaki zasięg tych lamp można liczyć przy błysku na najszerszy kąt ?

koks84
07-05-2005, 14:31
uzywalem jej wczesniej z Eos 300 i robilem zdjecia reporterskie, sluby, komunie i plenery.

teraz jest z 350D.

Pszczola
09-05-2005, 16:21
Post najprawdopodobniej pojdzie do moderatorskiego skasowania.

KuchateK
09-05-2005, 17:28
Kup se sigme ef 500 dg super... Kosztuje niewiele wiecej jak 420'stka a ma to co 550'tka. Z g5 dziala wiec i z g6 powinna. Bedziesz sobie zoomowal :D

LFB
09-05-2005, 21:41
Bardzo proszę jeśli to możliwe o nie kasowanie tych dwóch bliźniaczych postów. Naprawde zależy mi na uzyskaniu informacji o tych lampach i ich działaniu z G6. Mam nadzieję że w ten sposób (ogłaszając się w dwóch wątkach) uzyskam pełniejszą informację. Obiecuje także nie nadużywać takich praktyk w przyszłości.

Vitez
10-05-2005, 00:56
Bardzo proszę jeśli to możliwe o nie kasowanie tych dwóch bliźniaczych postów.
Niestety jeden precedens moze rodzic drugi i pozniej mnozylyby sie tego typu sytuacje na zasadzie "on mogl a mi nie wolno? " .
Dlatego nie skasowalem, ale polaczylem oba watki zostawiajac go w bardziej uczeszczanym podforum - bo dotyczy akcesoria do serii G a nie samego aparaty serii G dlatego rowniez sie tu nadaje 8)

Vitez
10-05-2005, 01:00
Do pozostałych --> Jeśli nie macie doświadczeń z łączeniem 420EX lub 5x0EX z aparatem serii G to może chociaż wiecie na jaki zasięg tych lamp można liczyć przy błysku na najszerszy kąt ?

Uzywalem 420EX na G3 ponad rok - bez problemu pokrywa szeroki kat tego aparatu czyli 35mm

LFB
10-05-2005, 08:41
Vitez --> kąt szeroki pokrywa, to wiem, ale czy jest możliwość zmuszenia tej lampy do zoomowania (błyśnięcia na węższy kąt)? Interesuje mnie to bo jest dosyć spora rozbieżność liczb przewodnich dla maksymalnego wide i maksymalnego tele i obawiam się że bez możliwości zoom część mocy lampy będzie sie marnowała zamiast doświetlać na większą odległość.

LFB
10-05-2005, 09:06
KuchateK --> A czy ta sigma będzie w sprawie siły błysku dogadywać się z aparatem czy trzeba ją ustawiać manualnie ?

LFB
10-05-2005, 10:32
Znalazłem porównanie lamp Sigma EF500 Super kontra Canon Speedlite 550EX http://www.foto.com.pl/teksty/akcesoria4.html

Vitez
10-05-2005, 19:45
Vitez --> kąt szeroki pokrywa, to wiem, ale czy jest możliwość zmuszenia tej lampy do zoomowania (błyśnięcia na węższy kąt)?

Moja 420EX na G3 zmieniala swoj "kąt blysku" w zaleznosci od ustawienia zooma w aparacie.

KuchateK
10-05-2005, 19:48
KuchateK --> A czy ta sigma będzie w sprawie siły błysku dogadywać się z aparatem czy trzeba ją ustawiać manualnie ?

Jest jak 550'tka (prawie) wiec raczej automatycznie... Manualnie tez mozna (niektorzy tak lubia :D)...

Teoretycznie powinna byc taniej jak 550... A w praktyce roznie bywa...

LFB
11-05-2005, 08:27
Vitez --> i to jest baaardzo dobra wiadomość :-P

NocnyMarek
17-04-2006, 19:15
Hej witam, i jak LFB juz kupilem lampe speedlight 420ZX? jesli tak to podziel sie wrazeniami jesli mozesz, ja mam canona g6 i prztymierzam sie do kupienia lampy i chetnie bym poczytal co masz do napisania;) Pozdrawiam serdecznie

LFB
21-04-2006, 22:07
Wow NocnyMarek ale archiwum odkopałeś :) Ale spiesze z radami.
Sam G6 się jednak nie dorobiłem ale dorobił się go mój kolega, i nie jedno zdjęcie dane mi było tym aparatem robić. Lampa to Sigma 500 DG. Odpowiedź na pytanie które mnie najbardziej dręczyło czyli czy lampa zmienia kąt błyskania wraz z zoomowaniem obiektywu brzmi TAK. Powiem kródko jeśli robisz fotki w pomieszczeniach to apsolutnie G6 + zewnętrzna lampa to jest to ! Róznica w jakości zdjęć kolosalna, koparki szuka się godzinami. Jedynie żal że wspomaganie Auto Focusa z lampy nie działa, a ta lampeczka w G6 to ciut mało kiedy jest naprawdę ciemno.