PDA

Zobacz pełną wersję : Istambuł ?



tomek1906
13-02-2008, 19:40
Witam Canonowców :)

Na początku kwietnia szykuje mi sie kilkudniowe focenie w stolicy Turcji.
Kilka praktycznych pytań raczej ze wskazaniem na tych którzy wiedzą z autopsji...
-ewentualne problemy na tureckich lotniskach z przewozem sprzętu?
-jak to jest naprawdę z bezpieczeństwem w istambule, w przewodnikach ostrzegają że niebezpiecznie, żeby uważać na złodziei, napady, w nocy ponoć hardcore..?szwędał się ktoś solo np. po dzielnicy rybackiej wieczorem :)?
-będę miał mało czasu... gdzie warto się wybrać, na co szkoda czasu?
-wreszcie czy ktoś z Was brał udział w rejsie po cieśninie bosforskiej, jakie wrażenia ?
zdaję sobie sprawę że temat dot. mocno zawężonej grupy ale być może ktoś będzie mógł podzielić się swoimi doświadczeniami.

SdoubleU
13-02-2008, 21:30
W Turcji byłem 4 lata temu niestety nie w Istambule tylko na południu. Jeśli chodzi o wwożenie sprzętu to nie spotkałem się z żadnymi problemami tak samo zresztą jak i przy wywozie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to na prowincji zupełnie spoko zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem i nocą ale Istambuł to wielkie miasto - mieszanina różnych ludzi może coś w tym być, co mówią przewodnicy.

Goomis
13-02-2008, 21:48
O to dobre pytanie bo zapewne jakoś w sierpniu też będę w Istambule - jako fragment 16dniowej objazdówki z Polski przez Czechy, Węgry, Grecję, Turcję właśnie, Ukrainę i do PL z powrotem. Także mnie też by interesowało przede wszystkim jak to jest z bezpieczeństwem(szczególnie w nocy bo za dnia będziemy pewnie wszyscy w jednej grupie prawie 40osób ale z tego co wiem to można se będzie w nocy samemu połazic ;-) ) Ciekawe miejsca też mnie interesują chociaż wycieczka prowadzona przez nauczycieli szkoły plastycznej także pewnie znają się na rzeczy(geograf, historyk i historyk sztuki podajże) także o to nie mam się co martwic chyba, że coś pominą ciekawego :-D

bas.sic
13-02-2008, 22:09
Witam
byłem w Istambule niecałe dwa lata temu i przyznam, że czułem się bardzo bezpiecznie zarówno w dzień jak i w nocy. Oczywiście tak jak w każdym innym mieście trzeba uważać, ale przyznam się, że ja spotkałem się jedynie z przychylnością od strony Turków, którzy czasami bywają bardzo natarczywi jeśli akurat handlują jakimiś pamiątkami i trzeba się nauczyć zdecydowanie odmawiać. Najmniejsze zainteresowanie sprzedawanym przedmiotem może spowodować kilkunastominutowe negocjacje cenowe ze sprzedającym, nawet jeśli już po chwili nie jesteśmy zainteresowani. Co prawda moje doświadczenia ograniczyły się do ścisłego centrum (okolice Pałacu Topkapi, Błękitny Meczet), gdzie ilość turystów jest bardzo duża i może przez to jest również bezpieczniej.
Aha co do rejsu po Bosforze to jazda obowiązkowa. zresztą samo miasto jest niesamowite i planuje tam powrócić.
pozdrawiam

Viracocha
13-02-2008, 22:28
Na początku kwietnia szykuje mi sie kilkudniowe focenie w stolicy Turcji.

Oczywiście Stambuł nie jest stolicą Turcji, a jest nią Ankara.

Ja byłem w Stambule trzy razy i jeszcze na pewno tam wrócę. Włóczyłem się zarówno w dzień, jak i w nocy i nie zdarzyły mi się żadne niebezpieczne sytuacje, co oczywiście nie znaczy, że nie istnieje problem przestępczości. Myślę jednak, że na pewno nie jest pod tym względem gorzej niż w innych dużych miastach europejskich.
Co warto zwiedzić? Oczywiście - Błękitny Meczet i Hagia Sofia. Dla mnie niesamowity klimat miały spacerki wzdłuż muru Konstantynopola nad Bosforem. Warto odwiedzić też Wielki Bazar. Pałac Sułtana nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Preferowałbym powłóczyć się po mniejszych (i większych) meczetach, których w Stambule wszędzie pełno.

tomek1906
13-02-2008, 22:51
Ale mi wstyd z tą stolicą :P
Dzięki za zwrócenie uwagi na ten drobny szczegół :)))
Viracocha miejsca które wymieniasz oczywiście obligatoryjnie oblukam, trochę poszperałem i myślę też nad starą dzielnicą rybacką - byłeś tam może?
Zastanawiam się mocno nad tym rejsem - jedyny problem to fakt że stracę na to jeden dzień czyli około 33% czasu ;)
Napisz coś więcej o Wielkim Bazarze - polecasz bardziej pod kątem focenia czy zakupów? Może jakieś zdjęcia?

marekb
13-02-2008, 23:19
a czy nie lepiej jechać i nie sugerować się innymi... co warto a co nie ...?? nie lepiej spojrzeć własnymi oczami...??

tomek1906
13-02-2008, 23:46
marekb racja oczywiście! jedyny problem że będę tam 3 dni, wszystkiego nie zobaczę, muszę wybrać
jak mam jechać na wielki bazar oglądać krakowską tandetę X1000 to dzięki, ale z drugiej strony może to być mega klimatyczne miejsce :) a czasu mało:)

bas.sic
14-02-2008, 00:15
marekb racja oczywiście! jedyny problem że będę tam 3 dni, wszystkiego nie zobaczę, muszę wybrać
jak mam jechać na wielki bazar oglądać krakowską tandetę X1000 to dzięki, ale z drugiej strony może to być mega klimatyczne miejsce :) a czasu mało:)
nie da się tego w najmniejszym stopniu porównać.
Wielki bazar to coś niesamowitego, zobacz a nie pożałujesz.

Viracocha
14-02-2008, 02:22
Viracocha miejsca które wymieniasz oczywiście obligatoryjnie oblukam, trochę poszperałem i myślę też nad starą dzielnicą rybacką - byłeś tam może?
Byłem, ale w jakiejś porze nieodpowiedniej (coś koło południa), więc polazłem nad Bosfor.


Napisz coś więcej o Wielkim Bazarze - polecasz bardziej pod kątem focenia czy zakupów? Może jakieś zdjęcia?
Mam ze Stambułu kilka rolek filmów, ale niestety nie mam skanów. Następnym razem pojadę już z cyfrą... :D

marekb racja oczywiście! jedyny problem że będę tam 3 dni, wszystkiego nie zobaczę, muszę wybrać
jak mam jechać na wielki bazar oglądać krakowską tandetę X1000 to dzięki, ale z drugiej strony może to być mega klimatyczne miejsce :) a czasu mało:)
Właśnie jest to megaklimatyczne miejsce! Idź, sam zobacz!

Blindseeker
14-02-2008, 15:44
Kup sobie przewodnik po Stambule - najlepiej Lonely Planet - i poczytaj gdzie warto pójść. Polecam tez poprzeglądać stronki w internecie ze zdjęciami zrobionymi w Stambule, chociażby tą:
http://www.trekearth.com/gallery/Middle_East/Turkey/Marmara/Istanbul/

Pozdrawiam,

tomek1906
14-02-2008, 18:04
Blindseeker, dzięki za linka - to już coś :)
co do reszty to przeczytaj pls mój pierwszy post... nie założyłem tego wątku po to żeby dowiedzieć się że mam sobie kupić przewodnik (uwierz przeczytałem go) czy oglądać zdjęcia na necie (ja wiem że one tam są)
chcę skorzystać z doświadczeń innych którzy już tam byli i mogą podzielić się swoją praktyczną wiedzą.

michalab
15-02-2008, 00:36
Byłem w Stambule 3 razy, choć było to już jakiś czas temu.



-jak to jest naprawdę z bezpieczeństwem w istambule, w przewodnikach ostrzegają że niebezpiecznie, żeby uważać na złodziei, napady, w nocy ponoć hardcore..?szwędał się ktoś solo np. po dzielnicy rybackiej wieczorem :)?

Szwendaliśmy się dużo, ale nigdy w pojedynkę i generalnie bez sprzętu, nigdy nie zdarzyło się nic niepokojącego, ale słyszałem jedną nieciekawą opowieść od osoby, którą spotkaliśmy gdzieś "w świecie": konkretnie to ten ktoś właśnie był sam i wcale się specjalnie nie szwendał, ale został wystawiony przez obsługę knajpy, w której spędzał wieczór - szczegółów nie pamiętam. Nie był to Polak a Niemiec, i chyba nie jest to bez znaczenia.



-będę miał mało czasu... gdzie warto się wybrać, na co szkoda czasu?
Z rzeczy przewodnikowych to zupełną porażką wg mnie był Topkapi za to Cysterny - na plus w stosunku do tego co się spodziewałem. Generalnie wolę pochodzić po mieście, niż "zwiedzać zabytki".



-wreszcie czy ktoś z Was brał udział w rejsie po cieśninie bosforskiej, jakie wrażenia ?
Płynąłem - no fajnie, ale bez rewelacji.