PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego zielen nie jest zielona?



Najemnik
04-05-2005, 17:57
Witam
Zrobilem ponad 90 zdjec i na ok 6 z nich zielen wyglada tak jak na podanym linku widac..... nie jest zielona. Czy spowodowane jest to nieprawidlowym wykorzystaniem padajacego swiatla slonecznego (z tego co pamietam to slonce mialem za plecami :P)
A co do ISO to w sloneczne dni wystarczy 50 lub 100?

http://img259.echo.cx/img259/9584/obraz40167ja.jpg
http://img74.echo.cx/img74/6427/obraz40146ky.jpg

gonzo44
04-05-2005, 18:03
hehe, chcialbys zeby snieg nie byl biala plama i choinki zielone jak szczypiorek na wiosne. Zauwaz jak kontrastowe sa te sceny, szczegolnie druga. Trzeba znalezc kompromisowy czas/przyslone przy ktorym snieg i drzewa beda "czytelne".

Nemo
04-05-2005, 18:12
Na tych zdjeciach jeś dużo sniego, do tego fotka robiona w słoneczny dzień,słońce znajdując się za plecami tak swieci na śnieg że wieksza część świtał odbita zostaje do aparatu, przez co automatyka aparatu zmiejszyła czas naswietlania/przymkneła przysłone do tego stopnia aby śnieg nie wyszedł ja jedna biała plama, przez to śnieg masz dosyć dobrze naswietlony ale za to zieleń drzew była zbyt krótko naświetlana a, że nie odbija tak swiatła jak śnieg to wyszła mocno przyciemiona, jak inne fotki wyszły oki przy tej samej pogodzie to porwnaj chociażby czasy naswietlania i otwór przysłony tych dobrych zdjęć i tych złych...
ewentualnie może balans bieli się do tego przyczynił...

Najemnik
04-05-2005, 20:02
Dzieki za odpowiedzi to co mowicie ma sens. Pobawie sie na manualu i pspsrawdzam ustawienia lepszych fotek.

A co do ISO to podczas pochmurnej pogody jakie ISO najlepiej dobrac? Wiem ze czym nizsze tym lepsza jakos zdjec ale roznie to bywa. :)

Tomasz Golinski
04-05-2005, 20:05
Zawsze ISO musi być najmniejsze. Jeśli czas robi się za dlugi, to zwiększasz iso. I tyle. Dlatego najlepiej mieć statyw :D

Najemnik
05-05-2005, 14:05
Ktos powiedzial mi abym zmienil sposob pomiaru swiatla np na punktowy i ustawil na drzewa. A co mysliscie o blokowaniu ekspozycji?

Tomasz Golinski
05-05-2005, 14:27
Poprawi wyglad zieleni i przepali niebo.

djtermoz
05-05-2005, 15:21
Jak masz mozliwosc (DSLR) to takie fotki robi sie w RAW i pozniej wywoluje takiego RAW 2 razy - raz naswietlajac cienie a raz swiatla i potem zlepia w Photoshopie.

Jak nie masz mozliwosc (SLR) to pozostaje chyba tylko filtr szary polowkowy zeby nie przepalic sniegu czy nieba i naswietlenie fotke na cienie (czyli na drzewa).

Jesli sie myle to niech mnie ktos poprawi...

KuchateK
05-05-2005, 16:56
No mozna jeszcze statywik i tak ze 2-3 ekspozycje a potem sklejac...